Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2009, 23:55:27
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit pretul rel. intime

http://www.femeiaortodoxa.ro/index.p...eapt&Itemid=55
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2009, 00:37:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Adica? Ce anume vrei sa discutam aici?
Acolo, pe acel link scrie ceva: dragostea adevarata asteapta.
Teoretic da, practic nu.
Si mai exista si un ceas biologic pentru toata lumea.
Parerea mea: cand ai gasit dragostea verifica bine si apoi n-o lungi, casatoreste-te. Pelteaua asta intinsa la nesfarsit cu logodna, concubinaj, stai sa termin facultate, stai sa am bani, stai sa mai nu stiu ce, n-are sens.
Si te gandesti la dragoste si consecinte/urmari cand este timpul, pana atunci iti vezi de viata ta proprie (copilarie, studii, cultura, casa, etc.). Nu asa, am 12 ani si gata trebuie sa ma uit dupa baieti/fete si sa am prieten/prietena.
Si atunci daca ma gandesc la asta, normal ca ajung sa-l si caut si sa-l si doresc si uite asa.
In rest n-am ascultat ce spune acolo.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2009, 00:42:57
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Multumesc

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Multumesc mult, Ioana-Andreea. Am salvat filmul.Imi e de un real folos pentru orele de dirigentie (la clasele mari). Multumesc
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2009, 01:07:56
Gavrilia Gavrilia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Smile Cu adevarat...

...impresionant filmuletul! Cand te gandesti ca femeia asta, atat de minunata, n-ar fi existat si n-ar fi vorbit cu atata convingere acum, daca mama ei nu s-ar fi jertfit sa o nasca, in pofida contextului groaznic!

Cred si eu cu tarie ca doar dupaTaina Casatoriei sexul poate capata valoare, valoarea pe care a intentionat-o Dumnezeu. Si ca este ultima forma, ultima cu sensul de "exclusiv dupa casatorie", de manifestare a iubirii.

Doamne ajuta si multumim pt link!

Sarbatori binecuvantate!
__________________
"Fiecare dintre cei de langa noi, fiecare aproape al nostru este trup din trupul nostru (Efes. 5,30). Pot sa nu ma ingrijesc de asta, pot sa-l amarasc, pot sa-l urasc? Aceasta e cea mai mare taina a bisericii noastre, sa devenim toti una in Dumnezeu. Daca facem asta, devenim ai Lui. Aceasta este Biserica. Aceasta este Raiul. Aceasta este Ortodoxia". (Parintele Porfirie)
Reply With Quote
Răspunde