Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.11.2013, 21:02:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai inseamna ca trebuie sa mai cada ceva capete, daca se stia ca are astfel de probleme aici a fost mutat "disciplinar" in Canada?

Nu e o banala "greseala" este deja o problema psihica, trebuia pensionat pe motive medicale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.11.2013, 00:01:22
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Ba da, se poate sminti un incepator. Nu e vorba de o simpla greseala sa agresezi 8 femei din parohia ta. Te poate indeparta astfel de fapte mai ales daca vezi ca stii ca nici in Biserica nu esti in siguranta ca si femeie.

Nu stiu daca o sa slujeasca cineva in locul lui sau ba, oricum la biserica aia eu nu mai merg. Si ceilalti preoti au fost f.socati de veste. Nu e usor.

Nu a fost mutat disciplinar in Toronto,Canada. Din cate am inteles, a plecat pentru fiica lui, care era bolnava. A crezut ca medicina de aici e mai performanta si o poate ajuta. Nu stiu daca a facut si in tara asa, eu stiu ce a facut aici, ce au spus oamenii care il cunosc si ce a aratat presa canadiana. Cum am mai spus, Biericile romanesti nu sunt f.multe si sunt risipite in intreg orasul si in imprejurimi. Daca nu ai masina e f.greu. In sfarsit.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.11.2013, 19:43:53
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ba da, se poate sminti un incepator. Nu e vorba de o simpla greseala sa agresezi 8 femei din parohia ta. Te poate indeparta astfel de fapte mai ales daca vezi ca stii ca nici in Biserica nu esti in siguranta ca si femeie.

Nu stiu daca o sa slujeasca cineva in locul lui sau ba, oricum la biserica aia eu nu mai merg. Si ceilalti preoti au fost f.socati de veste. Nu e usor.

Nu a fost mutat disciplinar in Toronto,Canada. Din cate am inteles, a plecat pentru fiica lui, care era bolnava. A crezut ca medicina de aici e mai performanta si o poate ajuta. Nu stiu daca a facut si in tara asa, eu stiu ce a facut aici, ce au spus oamenii care il cunosc si ce a aratat presa canadiana. Cum am mai spus, Biericile romanesti nu sunt f.multe si sunt risipite in intreg orasul si in imprejurimi. Daca nu ai masina e f.greu. In sfarsit.
Da Laura, eu inteleg si iarta-ma pentru ca am vorbit cu atata usurinta. Ar trebui ca Biserica sa fie un loc sigur pentru fiecare dintre noi. Biserica nu are nici o vina, dar daca asa vrei, atunci nu mai merge, caci altfel iti faci singura pacate. Sper sa gasesti puterea de a trece peste asta. Daca il va inlocui cineva, sper sa fie un preot bun. Totusi este bine ca sa aflat. Pacat ca pana acum nu a spus nimeni adevarul.


O doamna, care se pare ca a terminat Facultatea de Teologie Andrei Saguna, Sibiu, Romania, spune asa:
''Nevinovat??? Se cunosc mult mai multe cazuri de femei care au trecut prin asta cu parintele Pop...nu e o noutate. Faptul ca nu au depus plangere a dus la situatia asta. Trebuia sa se ia masuri mai demult, mai ales pe linie bisericeasca...''

Si asta ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru toate femeile care sunt agresate. Nu conteaza ca agresorul este preot, director etc. Dumnezeu este sus si va scoate adevarul la iveala.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.12.2013, 02:47:07
Mircea_pacatosul Mircea_pacatosul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2006
Locație: Toronto, Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mircea_pacatosul
Implicit cred ca parintele Ioan Pop este nevinovat

Dragii mei,


Eu sincer cred ca este o inscenare. Eu cred ca parintele Ioan Pop este nevinovat. Chiar si politia se poate insela. Mai ales in tara asta in care toata presa si media alearga dupa senzational. Este bucurie cind semenul tau sufera ! Tara fara Dumnezeu !
Eu va indemn sa ne rugam pentru parintele. Este un suflet aflat la grea incercare.

DOAMNE AJUTA !

Mircea
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.12.2013, 09:08:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nu zic sa nu re ruagm ptr. el sau sa nu ne fie mila de el.
Dar cum sa fie inscenare, cand s-a predat de unul singur fara sa lupte? Avea tot dreptul sa se prezinte la proces si sa isi arate nevinovatia. Plus ca nu a fost doar o acuzatie, ci vreo 7-8.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.12.2013, 16:22:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu zic sa nu re ruagm ptr. el sau sa nu ne fie mila de el.
Dar cum sa fie inscenare, cand s-a predat de unul singur fara sa lupte? Avea tot dreptul sa se prezinte la proces si sa isi arate nevinovatia. Plus ca nu a fost doar o acuzatie, ci vreo 7-8.
totusi...sa nu transformam noi in judecatori...are cine sa-l judece
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare