Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.12.2015, 23:41:48
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Și nu e doar vorba de pierderea ta, ci de pierderea altora care ar putea ajunge în situația ta. Pur și simplu sunt acțiuni necesare pentru oprirea răului.

E ușor să vorbești de milostenie cu banii altuia...
  #42  
Vechi 28.12.2015, 23:57:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Apropo de pseudologica pseuspirituala, pomana se poate numi si suma pe care mi-a luat-o banca din cont ca sa faca "investigatii"? Evident ca nici banii astia nu mi-i mai recuperez, evident ca nu am si nu o sa am nici un raspuns de la ei...
Despre ce suma, banca si investigatii e vorba mai exact?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #43  
Vechi 28.12.2015, 23:58:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Allexa Vezi mesajul
Și nu e doar vorba de pierderea ta, ci de pierderea altora care ar putea ajunge în situația ta. Pur și simplu sunt acțiuni necesare pentru oprirea răului.

E ușor să vorbești de milostenie cu banii altuia...
Inteleg un om sarac, care il imprumuti din milostenie si ajunge intr-o situatie dificila, imprevizibila si nu-ti poate returna banii.

Dar sa lasi banii in mana hotilor nu e milostenie nu e nimic spiritual in asta.

Ba dimpotriva, mai degraba cred ca s-ar incadra la co-participare la o fapta pacatoasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #44  
Vechi 29.12.2015, 05:39:52
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Ssst crisstiann..m-ai deconspirat..:) nu e vorba numai de bani, desi la noi in Moldova suma asta reprezinta salariul unui om pe o luna...
E vorba ca cineva se bucura pe nedrept de banii tai munciti, fara sa-ti dea ceea ce ti-a promis in schimb.Si mai e si sentimentul asta de frustrare ca tipi in zadar, faci galagie si parca vorbesti cu peretii.In afara de voi, cei de pe forum, nu m-a mai ajutat nimeni..si ma refer la institutille care ar fi trebuit sa o faca pana acuma.
-da, este totusi o suma de bani, eu cred ca numai la tribunal/judecatorie se poate rezolva, dar si acolo e umblatura, bani dati,nervi....
  #45  
Vechi 29.12.2015, 11:42:42
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Despre ce suma, banca si investigatii e vorba mai exact?
Pai,Alin..e vorba de RaiffeisenBank..na ca am zis ca nu o sa dau nume, cifre si asa mai departe...Plata catre "stapana PUG-ului" am facut online prin internet banking,si ea avand cont la aceeasi banca.
La detalii plata am scris clar:Plata PUG+transport, la indicatiile doamnei care avea "experienta" in acest sens.Deci nu cadou, nu alimentare numerar, nu donatie...
Cand mi-am dat seama c-am luat teapa, m-am prezentat cat mai urgent la banca, le-am explicat situatia la doamnele de acolo.Ele mi-au dat un nr de serviciu clienti de la call center.Am sunat acolo, mi-au inregistrat convorbirea, mi-au zis clar ca exista o taxa pe care mi-o vor lua din cont pentru ancheta lor.Dar ca e posibil sa nu se solutioneze nimic, desi taxa e achitata.Cel mai sigur sa ma duc la politie si sa depun acolo plangere.
Si ca sa astept raspuns ca ma suna ei si-mi dau un raspuns.De atunci, tot astept raspuns..Si de la banca si de la politie..
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
  #46  
Vechi 29.12.2015, 15:30:51
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
mi-au zis clar ca exista o taxa pe care mi-o vor lua din cont pentru ancheta lor.Dar ca e posibil sa nu se solutioneze nimic, desi taxa e achitata.Cel mai sigur sa ma duc la politie si sa depun acolo plangere.
Si ca sa astept raspuns ca ma suna ei si-mi dau un raspuns.De atunci, tot astept raspuns..Si de la banca si de la politie..
-nu cred ca rezolva banca sau politia ci eu cred ca numai la tribunal/judecatorie se poate rezolva, dar si acolo e umblatura, bani dati,nervi....
  #47  
Vechi 29.12.2015, 19:28:56
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-nu cred ca rezolva banca sau politia ci eu cred ca numai la tribunal/judecatorie se poate rezolva, dar si acolo e umblatura, bani dati,nervi....

Corect Crisstiann...se pare ca mai mult decat as cheltui decat am pierdut...sa nu mai mentionam si nervii, timpul pierdut, etc....Cred ca am s-o las balta, nu pentru ca n-as avea dreptate.Am..dar in Romania, mori cu dreptatea ta cu tot.
Multumesc inca o data celor care mi-au raspuns, au venit cu sugestii, sfaturi si opinii personale.Viata noastra e si asa plina de griji, stres si necazuri...sa mai adaug inca unul chiar nu se merita.Prefer sa las treburile asa si sa-mi recastig pacea sufleteasca.La urma urmei, ea e cea mai importanta...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
  #48  
Vechi 07.06.2016, 17:06:56
Brenda Brenda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2016
Mesaje: 1
Implicit

doamna RedRose, imi pare rau pentru ce ati patit. Pentru ca au trecut 6 luni de atunci, spuneti-ne, va rog, ati reusit sa rezolvati ceva? sa recuperati banii? ati reusit sa cumparati un catel pt fiul dvs?
  #49  
Vechi 08.06.2016, 12:01:15
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Brenda, multumesc de interes..Traim in Romania, asa ca...:)Raspunsul este tot negativ..In schimb m-am hotarat sa ma protejez pe mine de nervi, stress ,timp pierdut de pomana, etc si sa las totul balta...
Sa las balta chestiunea cu recuperarea banilor, bineinteles..Catel vreau in continuare.Vara aceasta ne mutam la casa si sper ca Dumnezeu sa-mi scoata in cale un suflet de catel bland, linistit, prietenos, care sa ne lumineze viata si sa-l ajute pe L in terapia lui.
Nu ma mai las dusa de entuziasm si nu mai caut pe net catei de rasa.Ma rog doar la Dumnezeu sa aranjeze el lucrurile asa cum stie el mai bine.M-as multumi si cu un catelus maidanez pe care sa-l ingrijim si sa-i oferim o viata mai buna.Ar avea libertate, curte,prieteni, etc..iar lantul total exclus...
Brenda..chiar mi-ai dat o idee...Am sa profit de ocazie si sa va intreb pe voi, care cititi aici..Cunoasteti un asa catel? nu ma intereseaza daca-i pui sau adult, maidanez sau de rasa, cu purici sau fara purici...Promit ca ma voi ingriji de el ca de copiii mei si va fi tratat regeste...Sg conditie ar fi sa fie asa mai blegut, mai linistit, sa fie lipicios si sa caute afectiune si mangaieri..
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!

Last edited by RedRose; 08.06.2016 at 12:04:06.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare