Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.03.2014, 07:20:29
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

antonia, de acord cu tine in mare parte.

Dar in depresie nu ajunge. Ideea e sa nu renunte la tratament; depresia nu trece doar asa ca duci o viata duhovniceasca autentica. E o problema psihica care trebuie luata in atentie, asa cum a facut-o el; de-asta ia tratament.

Apoi, depresia NU se mosteneste. Asta e un mit. Te poti naste cu un temperament melancolic, ceea ce nu e nici pe-aproape la fel cu depresia. Depresia apare ca si consecinta la anumite trairi traumatizante; ca si la el, scandaliurile din familie. Si, cel putin 18 ani, nu poti scapa din familie doar pentru ca nu iti place comportamentul lor; familia nu ti-o alegi. Dupa ani de zile de scandaluri, nici nu e de mirare ca intri in depresie.
Omul, totusi e responsabil; daca nu era, se complacea in problema care o avea, nu lua tratament; si e un tratament care va trebui sa-l ia foarte mult timp, poate chiar toata viata; dar pentru asta nu trebuie dat la o parte. Un om depresiv care e sub tratament, nu e un pericol. E un om responsabil, care stie ca are o problema si care vrea sa o trateze.

Intrebare: el sta tot cu parintii?
O sa iti spun de am am intrebat, dupa ce imi raspunzi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.03.2014, 10:06:39
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Da, sta tot cu parintii. Zice ca se descurca impreuna mai bine cu banii si ca are mancare gatita. Nu stie sa-si gateasca nimic.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.03.2014, 12:23:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
antonia, de acord cu tine in mare parte.

Dar in depresie nu ajunge. Ideea e sa nu renunte la tratament; depresia nu trece doar asa ca duci o viata duhovniceasca autentica. E o problema psihica care trebuie luata in atentie, asa cum a facut-o el; de-asta ia tratament.

Apoi, depresia NU se mosteneste. Asta e un mit. Te poti naste cu un temperament melancolic, ceea ce nu e nici pe-aproape la fel cu depresia. Depresia apare ca si consecinta la anumite trairi traumatizante; ca si la el, scandaliurile din familie. Si, cel putin 18 ani, nu poti scapa din familie doar pentru ca nu iti place comportamentul lor; familia nu ti-o alegi. Dupa ani de zile de scandaluri, nici nu e de mirare ca intri in depresie.
Omul, totusi e responsabil; daca nu era, se complacea in problema care o avea, nu lua tratament; si e un tratament care va trebui sa-l ia foarte mult timp, poate chiar toata viata; dar pentru asta nu trebuie dat la o parte. Un om depresiv care e sub tratament, nu e un pericol. E un om responsabil, care stie ca are o problema si care vrea sa o trateze.

Intrebare: el sta tot cu parintii?
O sa iti spun de am am intrebat, dupa ce imi raspunzi.
Nici eu nu cred ca depresia se mosteneste. Fiecare om are o cruce de dus. Daca-L scoatem din ecuatie pe Dumnezeu, nu e deloc bine. Cunosc mai multe perssoane care au trecut prin situatii asemanatoare si au reusit sa scape de depresie si sa renute definitiv la medicamente dupa ce au luat legatura cu un duhovnic bun. Unele dintre ele, cazand din nou in mandrie, au avut parte de alte incercari. Incercarile din viata au rolul de a ne face mai intelepti. Hristos a venit in lume bland si smerit si vrea ca noi sa ne asemenam cu El. De aceea, scopul nostru trebuie sa fie dobandirea smereniei. Daca eu ma consider pe mine cel mai pacatos, nu ma mai poate supara o jignire din partea aaproapelui.

In cazul de fata, omul sta cu parintii. Are curajul de a locui in alta parte? Are dorinta de a se implica si el in treburile casei? Sau vrea ca sotia sa-i asigure totul... Cu depresivii trebuie sa mai fii si dur uneori si sa-i trezesti. Caci motivul suferintei poate fi nerealist. Cum sa nu se implice in treburile casei in secolul XXI? Pai unde geseste una care sa fie si devreme-acasa si sa i le faca pe toate? Cineva trebuie sa-l atraga in activitati practice altele decat patul...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.03.2014, 13:28:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Păcat că n-ai lăsat mesajul în prima versiune publicată... Adaosul hiperrealist i-a diminuat din profunzime.

Nu cred că bărbatul acela se așteaptă la vindecare din partea Ioanei, ci la ceva mai mult decât atât: un sens în viață. Poate o să să vi se pară că exagerez, dar în momentul acesta, pentru el, Ioana este o icoană a lui Hristos și încă una chiar făcătoare de minuni.
Sa vezi pe cineva ca pe un dar de la Dumnezeu, ca pe un raspuns la rugaciunile tale, mi se pare ok, dar ca pe o "icoana"(facatoare de minuni) nu e totusi putin cam mult? Nimeni nu poate face minuni decat cu voia si prin puterea lui Dumnezeu. Iar sa astepti ca altcineva, alta persoana, sa faca minuni in viata ta, sa-ti dea tot ce nu ai avut pana acum (sentimental vb) e o asteptare pu?in cam mare pe umerii persoanei respective. Afara de asta, nu este sanatos pt nimeni ca fericirea si confortul lui psihic sa depinda de altcineva (cautati detalii despre asazisa "personalitate adictiva" sau "borderline"). Din pacate, acest tip de tulburare e destul de frecvent intalnit la noi si se si "mosteneste", sau mb zis se "invata" de la parinti. E ok sa-ti iubesti mama, sa depinzi de ea, dar pana la o varsta; e normal apoi sa-ti iubesti sotul/ sotia, dar fara insa a deveni "dependent"...adica sa simti ca fara el/ea existenta ta nu mai are nici un sens.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.03.2014, 14:24:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Sa vezi pe cineva ca pe un dar de la Dumnezeu, ca pe un raspuns la rugaciunile tale, mi se pare ok, dar ca pe o "icoana"(facatoare de minuni) nu e totusi putin cam mult? Nimeni nu poate face minuni decat cu voia si prin puterea lui Dumnezeu. Iar sa astepti ca altcineva, alta persoana, sa faca minuni in viata ta, sa-ti dea tot ce nu ai avut pana acum (sentimental vb) e o asteptare pu?in cam mare pe umerii persoanei respective. Afara de asta, nu este sanatos pt nimeni ca fericirea si confortul lui psihic sa depinda de altcineva (cautati detalii despre asazisa "personalitate adictiva" sau "borderline"). Din pacate, acest tip de tulburare e destul de frecvent intalnit la noi si se si "mosteneste", sau mb zis se "invata" de la parinti. E ok sa-ti iubesti mama, sa depinzi de ea, dar pana la o varsta; e normal apoi sa-ti iubesti sotul/ sotia, dar fara insa a deveni "dependent"...adica sa simti ca fara el/ea existenta ta nu mai are nici un sens.
Cred că aici are dreptate fallen. Sensul vieții nu îl căutăm în altă persoană... Riscăm să fim dependenți de acea persoană, sau să uităm prima poruncă (de a-L iubi cel mai mult pe Dumnezeu) și atunci lucrurile pot să deraieze...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.03.2014, 16:22:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cred că aici are dreptate fallen. Sensul vieții nu îl căutăm în altă persoană... Riscăm să fim dependenți de acea persoană, sau să uităm prima poruncă (de a-L iubi cel mai mult pe Dumnezeu) și atunci lucrurile pot să deraieze...
Pai nu? Ce facem, ne facem idoli falsi? Din pacate, acest "model" e prea des intalnit in literatura belletristica, mai ales, atat romaneasca cat si universala.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.03.2014, 17:08:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Sa vezi pe cineva ca pe un dar de la Dumnezeu, ca pe un raspuns la rugaciunile tale, mi se pare ok, dar ca pe o "icoana"(facatoare de minuni) nu e totusi putin cam mult? Nimeni nu poate face minuni decat cu voia si prin puterea lui Dumnezeu. Iar sa astepti ca altcineva, alta persoana, sa faca minuni in viata ta, sa-ti dea tot ce nu ai avut pana acum (sentimental vb) e o asteptare pu?in cam mare pe umerii persoanei respective. Afara de asta, nu este sanatos pt nimeni ca fericirea si confortul lui psihic sa depinda de altcineva (cautati detalii despre asazisa "personalitate adictiva" sau "borderline"). Din pacate, acest tip de tulburare e destul de frecvent intalnit la noi si se si "mosteneste", sau mb zis se "invata" de la parinti. E ok sa-ti iubesti mama, sa depinzi de ea, dar pana la o varsta; e normal apoi sa-ti iubesti sotul/ sotia, dar fara insa a deveni "dependent"...adica sa simti ca fara el/ea existenta ta nu mai are nici un sens.
Eram aproape sigur că voi fi înțeles greșit. Și nu atât eu, cât anumite aspecte ale spiritualității creștine care sunt percepute îndeobște ca niște metafore exagerate, fără relevanță în viața oamenilor. Dar ca să nu adâncesc neînțelegerea, întreb și eu ca unul care încearcă să priceapă de la alții unele lucruri:

- ce înseamnă a fi chip (eikon) și asemănare a lui Dumnezeu?
- la ce se referă expresiile "a te îmbrăca cu Hristos" și "nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine"?
- ce este o icoană a lui Hristos?

În Biserică și în căsnicia îmbisericită nu există indivizi autonomi. Și cel mai mare sfânt în viață are un duhovnic și se împărtășește din mâinile unui preot. Pentru ca sufletul să-și lucreze mântuirea în această lume are nevoie de trup, iar trupul ca să fie viu nu poate să se lepede de suflet, declarându-și autonomia și independența. Dacă sufletul și trupul se despart, niciunul nu mai poate face nimic pentru sine, dar cât sunt împreună salvarea amândurora mai este posibilă. Iar în căsnicia binecuvântată de Dumnezeu bărbatul și femeia devin un singur trup, cam așa aud eu că se propovăduiește la biserică. Asta înseamnă că cei doi au renunțat în mod liber la condiția de indivizi, fără a-și pierde caracteristicile personale, optând pentru alt mod de existență, cel al comuniunii organice întru Hristos.
"Și nu poate ochiul să zică mâinii: N-am trebuință de tine; sau, iarăși capul să zică picioarelor: N-am trebuință de voi." (1Corinteni 12:21). Atât ochiul cât și capul au posibilitatea să supraviețuiască și fără mână sau picior, dar vor trăi tot restul vieții cu un handicap.

Caracteristic unei icoane făcătoare de minuni este să ipostazieze voia și puterea lui Dumnezeu. Nicio icoană nu face minuni prin lucrare proprie.

Un om nu poate fi el însuși, în mod exclusiv, sensul vieții cuiva. Dar poate fi un indicator către sensul vieții cuiva, așa cum duhovnicul nu este el însuși Dumnezeu ca să-ți ierte păcatele, dar lucrează în numele și cu puterea lui Dumnezeu când îți dă dezlegare și îți arată voia lui Dumnezeu când îți dă sfat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 18.03.2014 at 19:06:37.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.03.2014, 17:16:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai nu? Ce facem, ne facem idoli falsi?
Există și idoli autentici?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.03.2014, 18:11:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ioana, acum stim mai multe despre cum stau lucrurile.

Intr-adevar, 39 de ani este din pacate o varsta la care optiunile se restrang foarte mult, nu poti sa mai astepti prea mult, daca vrei un copil.
Desi si infierea poate fi o optiune deloc neglijabila.

Nu toti putem duce in spate orice, in sensul de a ne inahama voluntar la astfel de sarcini.

Uneori e greu de dus caracterul celui de langa tine si fara ca acea persoana sa fie clientul unui psihiatru.
O poti face, dar nu este intotdeuna cosntructiv, duhovniceste vorbind.
Unii pur si simplu se prabusesc sub aceasta greutate si mai rau este ca trag dupa ei si pe altii, copii in special.

Esti intr-adevar o persoana realista, si dilema ta este abordata foarte matur si realist dar noi din pacate stim prea putine despre el, despre profunzimea relatiei voastre, asa cum si tu stii prea putin despre natura exacta a problemei lui care asa cum ai inteles, poate ascunde probleme mai grave decat depresia.

Nu stim nimic despre sentimentele lui, te iubeste cu adevarat sau pur si simplu are nevoie de cineva?
Doreste o familie din toata inima sau doar pentru ca mai tarziu ar putea fi prea tarziu?
Iubeste copii sau ii considera inevitabili in casatorie?
Este capabil de a darui afectiune sau asteapta sa i se umple golurile?
etc.

In orice caz, partea cu mostenirea genetica ca sa o intelegi gresit, nu inseamna ca astfel de probleme se transmit.
Copilul s-ar putea sa aiba un fond psihic care sa-l predispuna, dar daca va fi crescut cum trebuie, si va avea o viata curata, nu cred ca exista un risc deosebit.
Problemele astea apar pe fondul unei vieti de familie deficitare in primul rand.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.03.2014, 18:22:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Da, sta tot cu parintii. Zice ca se descurca impreuna mai bine cu banii si ca are mancare gatita. Nu stie sa-si gateasca nimic.
De ce nu stie sa gateasca? Ce a facut pana acum? Faptul ca e barbat nu e un motiv.
Reply With Quote
Răspunde