Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 13.11.2014, 00:57:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Dincolo de orice agitatii mai mult sau mai putin subiective, mai mult sau mai putin... interesate de diverse pozitii sociale (personale sau ale celor cu functii care ne sustin... pe functii), se contureaza realitatea... care este (vorba unui mucalit). Felicit pe cei care mizeaza pe Iohannes si ii compatimesc pe cei care cauta sa tina si cu dintii de un vis trist pentru acest neam, numai fiindca au acum ceva aparent stabil, aparent caldut... Stiu cum e, dar mie chiar nu mi-a placut, desi nu pot sa spun ca nu mi-a prins bine... Aveam timp toaaata ziulica sa intru pe net, sa citesc ce-mi place (atunci am descoperit si forumul, si manastirile si sfintii parinti)... Dupa un an am preferat sa plec, surprinzand si probabil dezamagind pe multi. Nu pentru mai multi bani am plecat, ci fiindca pe de o parte ma consideram inutil pentru banii care-i primeam, iar pe de alta nu-mi gaseam locul in mijlocul unui cuib de viespi. Le sunt recunoscator celor care m-au ajutat atunci si care probabil m-ar ajuta si-acum, desi e clar ca nu merit avand in vedere ca votez impotriva culorii lor politice. Ii respect pentru ce-au facut pentru mine, dar in farta lui Dumnezeu, macar incerc sa nu-mi fur caciula! E datoria mea sa lupt pentru cei ce vin, nu pentru mine, nu pentru acum.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #732  
Vechi 13.11.2014, 08:32:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Aflu in dimineata asta de la o buna crestina ca guvernul a anuntat aseara la TV ca scoate religia din scoli incepand cu 2015.
Pai ce sa mai inteleg ,biserica ne indeamna sa ii votam iar ei ii indeparteaza pe bietii copii de la Dumnezeu ?
Vai de noi ce am ajuns!
Nu degeaba zice psalmistul: "Cand sus se ridica oamenii de nimic peste tot misuna ticalosii"
Dumnezeu sa ne ierte.
  #733  
Vechi 13.11.2014, 09:02:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Curtea Constituțională a decis că Religia nu este materie obligatorie. Nu înseamnă că va fi scoasă din școli, ci că părinții vor trebui să solicite în numele copiilor ca aceștia să studieze Religica.
  #734  
Vechi 13.11.2014, 09:03:41
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Care din ei este cel mai cinstit și imparțial?

Aceasta-i întrebarea!.. pe care ar trebui să și-o pună orice patriot, orice ortodox, orice creștin, orice român, ocricare dintre cetățenii României:

Privind un pic în trecutul mai depărtat dar și în cel mai apropiat vă rog să vă întrebați care CREDEȚI că este cel mai cinstit și cel mai imparțial dintre cei doi candidați?.. fiindcă aceste două calități și valori sunt fundamentale și esențiale pentru funcția publică de președinte peste OAMENI!

Lăsând la oparte toate atacurile electorale și jignirile și acuzele pentru care îmi cer și eu public iertare trebuie să ne supunem ca și ortodocși și creștini practicanți sau nepracticanți acestei întrebări pentru a da fiecare un răspuns deoarece asta ne cere constituția prin alegeri ca dând un vot liber, secret, universal și corect să ne asumăm responsabilitatea pentru viitorul României având de răspuns înaintea Domnului și a copiilor noștrii peste 5 ani de ceea ce vom alege!

Deci atunci când vă hotărâți să mergeți la vot vă rog să luați în minte această întrebare și să răspundeți prin VOT:

CARE a fost și ESTE și care CREDEȚI CĂ VA FI CEL MAI CINSTIT ȘI CEL MAI IMPARȚIAL dintre:
Victor Ponta și Klaus Iohannis?

Last edited by vsovivivi; 13.11.2014 at 09:10:53.
  #735  
Vechi 13.11.2014, 09:11:14
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Aflu in dimineata asta de la o buna crestina ca guvernul a anuntat aseara la TV ca scoate religia din scoli incepand cu 2015.
Pai ce sa mai inteleg ,biserica ne indeamna sa ii votam iar ei ii indeparteaza pe bietii copii de la Dumnezeu ?
Vai de noi ce am ajuns!
Nu degeaba zice psalmistul: "Cand sus se ridica oamenii de nimic peste tot misuna ticalosii"
Dumnezeu sa ne ierte.
Exista si material numita "Istoria religiilor",pe care elevii o pot foarte bine allege, si care confera elemente informationale si educationale suficiente,pentru a crea un om lucid si responsabil in fata atitudinii sale fata de sacru !!!
Profesorii de filosofie,ar trebui sa predea aceasta materie !!!
  #736  
Vechi 13.11.2014, 09:12:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Curtea Constituțională a decis că Religia nu este materie obligatorie. Nu înseamnă că va fi scoasă din școli, ci că părinții vor trebui să solicite în numele copiilor ca aceștia să studieze Religica.
Măi oameni buni, e așa greu să ne informăm?
Materia "religie" nu este nici acum materie obligatorie.
Se va schimba modalitatea de a alege dacă face sau nu copilul orele respective: acum trebuie ca părintele/tutorele să solicite asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #737  
Vechi 13.11.2014, 09:16:58
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
La marea majoritate a poporul iubitor de manele politice i-a placat dezbaterea de aseara. Asta place poporului, indivizi descurcareti, cu gura mare, mincinosi versati, smecheri care ajung presedinti in mod “natural” in varf… Ponta vorbea ca o mitraliera de realizarile din ultimii ani pe care le vedem si simtim pe pielea noastra. Nici nu vreau sa aud de PSD si de Ponta, dar Iohannis a parut slab, chiar f slab.
Nu s-a discutat de nimic legat de ce vor face, dar cine vrea sa se discute “proiecte de tara”? care proiecte de tara? Iar organizarea la tv a fost de 2 bani.
Iohannis cred ca pierdut mult din imagine fiind impins spre presedentie, mai bine ramanea la Sibiu, e prea simtit si fair-play pentru politica de la Bucuresti, il vor manca cu fulgi cu tot. Si totusi cred mai mult in oameni care fac ceva (Sibiu) si vorbesc mai putin. De ce nu i-am da o sansa?
Io nu cred ca Johanis a aparaut ca un om slab si lipsit de forta interioara !
Dimpotriva ,au fost momente cand l-a inghesuit pe Ponta in corzi,si nu neaparat prin vorbarie,cat prin atitudinea lucida, rece, pragmatica,taioasa, de panzer saxon !
A fost o confruntare intre o vorbarie valaho-fanariota si forta frusta a unui panzer saxon !
  #738  
Vechi 13.11.2014, 09:18:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

M-am informat cam prost, se pare. Într-adevăr, nu era obligatorie nici până acum, însă pentru a nu participa la orele de Religie trebuia făcută o solicitare de către părinte. Acum solicitarea trebuie făcută pentru a participa.
  #739  
Vechi 13.11.2014, 09:30:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

În Legea învățământului nr. 84/1995 nu spune „obligatorie”, dar spune că Religia este „parte a trunchiului comun”:

Citat:
Art. 9
(1) Planurile-cadru ale invatamantului primar, gimnazial, liceal si profesional includ Religia ca disciplina scolara, parte a trunchiului comun. Elevul, cu acordul parintilor sau al tutorelui legal instituit, alege pentru studiu religia si confesiunea.
(2) La solicitarea scrisa a parintilor sau a tutorelui legal instituit, elevul poate sa nu frecventeze orele de religie. In acest caz situatia scolara se incheie fara aceasta disciplina. In mod similar se procedeaza si pentru elevul caruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat conditiile pentru frecventarea orelor la aceasta disciplina.
Partea bolduită a fost declarată acum neconstituțională.
  #740  
Vechi 13.11.2014, 09:34:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, ce să-ți zic!
Maare victorie!

Orice părinte normal la cap își va da seama, cred, că "religia" ca materie mărește media copchilului. Cel puțin atât, dacă nu mai mult.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis