Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 04.10.2014, 14:35:32
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu ce spune/face MM în proporție de 100%. Dar sunt în destul de multe.
Spre exemplu, cred că Biserica ar trebui să nu depindă financiar de factorii politici. Și, în general, să nu depindă în vreun fel de stat, să nu fie condiționată de el. Președintele să nu aibă niciun rol în alegerea patriarhului, spre exemplu.
Daca in lucrurile care conteaza cel mai mult pentru mine, in speta religia, nu sunt de acord cu un candidat, eu nu il pot vota.
Aveti idei din discursul ateist. Daca statul nu ar sprijini biserica, ar da nas ateilor care ar face persecutii impotriva crestinilor, vezi discriminari si altele. Deja sunt la nivelul de idei, vor fi in curand si la nivel de fapte, mai ales daca si crestinii ca d-voastra ii sprijina prin idei, si poate maine prin vot.

Last edited by aubergine; 04.10.2014 at 14:41:17.
  #242  
Vechi 04.10.2014, 14:37:46
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Daca in lucrurile care conteaza cel mai mult pentru mine, in speta religia, nu sunt de acord cu un candidat, eu nu il pot vota.
Avet idei din discursul ateist. Daca statul nu ar sprijini biserica, ar da nas ateilor care ar face persecutii impotriva crestinilor, vezi discriminari si altele. Deja sunt la nivelul de idei, vor fi in curand si la nivel de fapte, mai ales daca si crestinii ca d-voastra ii sprijina prin idei si poate maine prin vot.
Faptul ca statul nu ar mai sprijini Biserica Ortodoxa Romana nu ar fi deloc o discriminare fata de ortodocsi. Ba din contra, ar insemna eliminarea discriminarii fata de celelalte religii din tara.

Cred ca statul nu ar trebui sa sprijine religiile financiar. Nu ajunge ca nu platesc taxe?
  #243  
Vechi 04.10.2014, 14:39:43
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
E vorba de egalitatea in importanta a religiilor. A preda religia in scoli inseamna a ignora celelalte religii din tara asta, ceea ce ar insemna o mica discriminare fata de oricine nu este ortodox.

Eu cred ca istoria religiilor ar trebui sa fie introdusa in ora de istorie, iar ora de relgie scoasa de tot din scoli. Pana la urma, cea mai buna educatie religioasa nu o primeste copilul la scoala, ci acasa, si la biserica.
Daca, mie, ca si crestin ortodoxa, nu imi predai religia in scoli, desi reprezint 90 la suta din populatia tarii, eu sunt discriminata.
Daca esti ateu, poti sa nu faci religie, nu esti discriminat, iar daca esti pocait, ai profesor la scoala care iti preda ce vrei tu, nu imi impune mie sa nu am religie in scoala, pentru ca tu esti ateu.
  #244  
Vechi 04.10.2014, 14:43:06
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Daca, mie, ca si crestin ortodoxa, nu imi predai religia in scoli, desi reprezint 90 la suta din populatia tarii, eu sunt discriminata.
Daca esti ateu, poti sa nu faci religie, nu esti discriminat, iar daca esti pocait, ai profesor la scoala care iti preda ce vrei tu, nu imi impune mie sa nu am religie in scoala, pentru ca tu esti ateu.
Nu este vorba de tine ca ortodoxa.

De exemplu, daca tu ai dreptul sa ti se predea religia ta in scoala publica, de ce nu ar avea dreptul si un musulman roman sa invete religia islamica la scoala? Sau un evreu/catolic/protestant/cine stie ce religii mai avem prin tara?

Toti cetatenii romani au drepturi egale. Scrie in constitutie.
  #245  
Vechi 04.10.2014, 14:43:59
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Iohannis reprezinta intersele OMV Austria.
Apropos: astia de la OMV aveau la inceput 19 benzinarii la ei acolo.Austria
nu are pretol.In schimb o companie cu 19 benzinarii a reusit sa cumpere
o companie (RomPetrol) carea avea 1000 de benzinarii.
Asa ceva numai la prosti se poate intampla.
Contractul cu OMV Austria expira in Decembrie 2014.OMV Austria este direct
interesata sa-si prelungeasca contractul.
Un benzinar(lucrator la pompa) in Austria are salariu de 3000 de euro.
Un benzinar (lucrator la pompa) in Romania are salariu 190 de euro.
Amandoi benzinarii toarna benzina obtinuta din petrolul romanesc.

Diferenta de 2810 de euro, sunt de fapt banii de drept ce i se cuveneau
beninarului din Romania.Ca aia din Austria sa traiesca bine trebuie ca
astia din Romania sa traiasca prost, ala din Austria traieste din petrolul romanesc.

Chestia asta imi aminteste de vechea Poarta Otomana, ups acum nu mai
este Imperiu Otoman ci UE.Adica alte lipitori.
Ce sa-i faci, daca gazda este proasta si accepta sa fie supta.Prostia doare
si doare rau.Uita-te in Romania ca sa vezi cat doare.

Oricine va ajunge presedinte va avea ca scop continuarea sclaviei romanilor.
Va asteapta iarasi peste 40 de ani de sclavie.
Naspa...
Semnalez doar câteva erori din cele cuprinse în acest mesaj:
OMV a cumparat pachetul majoritar al Petrom, nu al Rompetrol, și nu l-a cumpărat pe degeaba.
Despre expirarea cărui contract e vorba in 2014? Că nu e clar. Acțiunile nu se cumpără pe perioadă determinată.
De unde aveți informații privind salariile? Dacă benzinarul din România merita un salariu de 3.000 EUR, de ce nu i l-a oferit proprietarul anterior, respectiv Statul Român?
Mă opresc aici.

Nu înțeleg cum puteți vorbi fără să înțelegeți despre ce e vorba. Defectul poporului român, nu? Să se priceapă la toate...
  #246  
Vechi 04.10.2014, 14:45:31
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Faptul ca statul nu ar mai sprijini Biserica Ortodoxa Romana nu ar fi deloc o discriminare fata de ortodocsi. Ba din contra, ar insemna eliminarea discriminarii fata de celelalte religii din tara.

Cred ca statul nu ar trebui sa sprijine religiile financiar. Nu ajunge ca nu platesc taxe?
Platesc taxe, din moment ce imi elibereaza chitanta pentru tot ce achit in biserica.
Nu iti convine ca sprijina financiar, fiindca esti ateu, daca nu ai fi, ti-ar conveni.
Din dorinta de a nu-i discrimina pe ceilati, se va ajunge la situatia inversa, discriminarea majoritatii. nu mi se pare normal, din moment ce ateii sunt 1 la suta din populatie.
Catolicii au oamenii lor in scoala, pocaitii, oamenii lor, ateii pot sa stea acasa, asa ca nu vad discriminarea.
  #247  
Vechi 04.10.2014, 14:49:08
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu este vorba de tine ca ortodoxa.

De exemplu, daca tu ai dreptul sa ti se predea religia ta in scoala publica, de ce nu ar avea dreptul si un musulman roman sa invete religia islamica la scoala? Sau un evreu/catolic/protestant/cine stie ce religii mai avem prin tara?

Toti cetatenii romani au drepturi egale. Scrie in constitutie.
Din partea mea sa le predea, si am mai spus si repet, la mine la scoala, catolicii predau catolicilor religia, pocaitii, pocaitilor si tot asa, este o falsa problema.
De fapt tot ce seintampla este lucrarea Satanei care ii impinge pe atei sa loveasca in tot ce este ortodoxie, adica in Hristos.
  #248  
Vechi 04.10.2014, 14:49:37
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Platesc taxe, din moment ce imi elibereaza chitanta pentru tot ce achit in biserica.
Nu iti convine ca sprijina financiar, fiindca esti ateu, daca nu ai fi, ti-ar conveni.
Din dorinta de a nu-i discrimina pe ceilati, se va ajunge la situatia inversa, discriminarea majoritatii. nu mi se pare normal, din moment ce ateii sunt 1 la suta din populatie.
Catolicii au oamenii lor in scoala, pocaitii, oamenii lor, ateii pot sa stea acasa, asa ca nu vad discriminarea.
Pai nu vezi discriminarea?

"Restul pot sa stea acasa, mie sa-mi fie bine".

Faptul ca ti se iau niste drepturi pe care altii nu le au nu inseamna ca esti discriminata. Tot ce zic este ca ori incepe statul sa gaseasca profesori pentru orice religie i se cere, ori incepe sa scoata singura religie care se preda in scoli.
  #249  
Vechi 04.10.2014, 14:51:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Din partea mea sa le predea, si am mai spus si repet, la mine la scoala, catolicii predau catolicilor religia, pocaitii, pocaitilor si tot asa, este o falsa problema.
De fapt tot ce seintampla este lucrarea Satanei care ii impinge pe atei sa loveasca in tot ce este ortodoxie, adica in Hristos.
Pai exact, dar cum ar fi mai usor pentru stat, sa gaseasca cate un profesor pentru fiecare religie de la fiecare scoala din tara asta? Sau sa renunte la singura religie care se preda in scoli?

In prezent, ora de religie este optionala, si e destul de bine asa. Dar exista multe scoli unde nu este optionala, si acele scoli sunt ingrijoratoare.
  #250  
Vechi 04.10.2014, 14:53:14
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Wow, s-au încins spiritele... din păcate.
Subiect închis