Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2010, 09:28:03
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit Intrebare

Buna. Am o intrebare: Daca ma spovedesc la un preot pe care il cunosc, orice fel de pacate am facut, el nu se va uita cu alti ochi la mine?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2010, 10:22:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Buna. Am o intrebare: Daca ma spovedesc la un preot pe care il cunosc, orice fel de pacate am facut, el nu se va uita cu alti ochi la mine?
Daca este un preot caruia ii cam plac cele ale lumii, nu o sa fie vreo problema.
Dar daca este vorba de unul care se straduieste macar sa-si faca treaba asa cum trebuie, atunci relatia de prietenie se va transforma intr-una duhovnic - credincios.
Poate ar trebui sa-ti alegi alt duhovnic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2010, 10:24:18
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

deci nu este o relatie de prietenie intre noi. Doar ca il cunoaste bine pe tati si mi-a placut odata de fata lui. Mi-e un om foarte drag. Deci, daca ma spovedesc la el(deoarece am facut ceva rau in trecut) nu va avea o parere proasta despre mine?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2010, 10:36:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Indiferent daca te cunoaste sau nu ,iti va fi la fel de greu,daca preotul duhovnic isi va face o impresie proasta despre tine.
Daca preotul are discernamant,chiar daca e cunostinta,si cu atat mai mult,nu te va judeca pentru ceea ce ai facut,greseli omenesti,ci va incerca sa te ajute sa te vindeci.
Din pacate eu am intalnit multi duhovnici care emit judecati,si care ,incredibil,cand vedeau o greseala la mine,se dadeau pe ei exemplu,ca ei nu sunt asa,si ei nu ar face niciodata asa ceva,si cum de pot eu sa fac acel pacat!!!
Mirarea lor m-a descumpanit,pentru ca eu bineinteles ca ma astept ca ei sa fie mai sanatosi moral decat mine,altfel nu ar fi in pozitia in care sunt.
Concluzia: nu trebuie sa te feresti de preotii cu care esti cunostinta de familie,ci de cei care,cunostinta sau nu,te jueca si te infiereaza,dandu-se pe ei drept exemple de moralitate.
Inainte erau duhovnici care plangeau pentru pacatele pe care si le spovedeau cei care veneau la ei,acum nu mai plange nimeni,nici mirenii nici preotii.
Insa preotii,asa cum spunea cineva(nu mai spun cine,ca sa nu smintesc pe unii,sensibili) au ridicat o stavila inalta de moralitate intre ei si mireni,si de la acea inaltime emit judecati si dau verdicte.
Trebuie cautat nu neaparat un preot ingaduitor,ci un preot cu discernamant,care sa te inteleaga,sa te ajute,sa nu te judece si sa te condamne pentru ce-ai facut!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2010, 10:45:09
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Preotul de care vorbesc este un om foarte bun. Cel putin eu asa il vad. SI nu se da exmplu pe el la nimic. Numai ca simt o rusine fata de el daca ii spun pacatele care le-am facut. Dar oricum ma voi duce la el maine dimineata sa scap de pacatele care ma apasa. Si mai am inca o intebare. Pentru o persoana de 16 ani canonul va fi mai usor pentru pacatele facute?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2010, 10:57:51
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu cred ca aceasta este o ispita.
Nu mai sta sa intorci pe toate fetele ce va crede duhonvicul despre tine dupa spovedanie, ca asa nu mai ajungi niciodata sa te spovedesti!
Gandeste-te bine la pacatele facute, spune "Doamne ajuta" si mergi la duhovnic!

__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2010, 11:16:16
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Preotul de care vorbesc este un om foarte bun. Cel putin eu asa il vad. SI nu se da exmplu pe el la nimic. Numai ca simt o rusine fata de el daca ii spun pacatele care le-am facut. Dar oricum ma voi duce la el maine dimineata sa scap de pacatele care ma apasa. Si mai am inca o intebare. Pentru o persoana de 16 ani canonul va fi mai usor pentru pacatele facute?
acum ar fi culmea cand te spovedesti sa nu simti nici o rusine. acesta este unul din scopurile spovedaniei, sa vezi ca ceva nu este bine si vrei sa schimbi. asa ca rusinea este binevenita. cred ca ar fi mai grav daca nu am simti nici o rusine cand ne spovedim.
succese
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.08.2010, 11:40:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Buna. Am o intrebare: Daca ma spovedesc la un preot pe care il cunosc, orice fel de pacate am facut, el nu se va uita cu alti ochi la mine?
De fapt, toti ne spovedim la preoti care ne cunosc atat timp cat nu o facem pentru intaia oara, sau, din diverse motive, nu cautam ca de fiecare data cand ne marturisim pacatele sa cautam alt duhovnic.

Nu numai ca este folositor ca preotul sa ne cunoasca, este chiar recomandat. Faptul ca preotul te cunoaste constituie in general un avantaj, in sensul ca-ti stie firea, unele neputinte. Cantareste altfel lucrurile, nu in sensul ca este mai ingaduitor, ci ca iti cunoaste progresul sau regresul duhovnicesc.

Sa mergem la duhovnic ca la un tata si ca la un medic. Dupa cum un tata, primeste cu bratele deschise pe "fiul risipitor", iar medicul nu se scarbeste de boala celui suferind, ci cauta sa-i aline suferinta, la fel si duhovnicul.

Este adevarat, dupa cum imi spunea o cunostinta care s-a spovedit la un preot care o cunostea din copilarie, si care i-a spus "Vai! Eu te credeam o persoana cuminte", ca sunt si preoti care nu-si judeca intotdeauna duhovniceste fiii. Ii mai judeca si lumeste. Dar fiecare are masura lui, nu ne priveste pe noi.

Noi sa nu mai cautam la ceea ce credem ca va spune preotul despre noi, ci la ce va spune Hristos, daca ne pocaim sincer si cu inima zdrobita, inaintea Lui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2010, 11:44:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul

Este adevarat, dupa cum imi spunea o cunostinta care s-a spovedit la un preot care o cunostea din copilarie, si care i-a spus "Vai! Eu te credeam o persoana cuminte", ca sunt si preoti care nu-si judeca intotdeauna duhovniceste pe fiii duhovnicesti. .
Din pacate sunt multi preoti care spun asta: Vai,cum de ai putut sa faci asa pacate!!!
Aceasta "mirare-judecata" este caracteristica vremurilor de astazi.In loc de com-patimire si de suferinta impreuna cu penitentul,li se spune la cei care se spovedesc si altfel:
Cum de ai putut gresi asa tare?!!! Uite eu,nu vreau sa ma dau exemplu,dar eu ,nu as putea gresi asa !!!!!!!!!!
Este incredibil,dar se intampla....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2010, 16:23:08
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Deci.... Preotul de care v-am scris este un preot cat se poate de bun si iubitor. Niciodata nu vorbeste urat si incearca sa ma ajute de fiecare data. Dar acum am aflat doar ce pacate mari am facut de 2 ani.(atunci nu stiam ca sunt pacate) si mi-e foarte rusine sa ii spun aceste lucruri ingrozitoare pe care le-am facut. Dar asta nu ma impiedica sa o fac. Voi merge maine la spovedit la el. Numai ca nu vreau sa creada ca m-a cunoscut gresit. Asta tot.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare