Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.11.2009, 16:53:56
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

am facut ce am promis..... sa ne spui ziua operatiei sa incercam sa ducem un pomelnic si atunci sa ne tineti la curent cu ce se intampla .... DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.11.2009, 21:12:49
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
am facut ce am promis..... sa ne spui ziua operatiei sa incercam sa ducem un pomelnic si atunci sa ne tineti la curent cu ce se intampla .... DOAMNE AJUTA!

Multumesc mult la toata lumea, eu cred ca rugaciunile ajuta foarte mult si din acest motiv v-am rugat sa-mi pomeniti prietenele aflate in grea suferinta si pe tata. Tata urmeaza miercuri sa mearga la spitalul Fundeni si dr. ii va spune cand il va opera. Acum nu stiu...il rog pe Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute sa trecem cu bine peste acest lucru.


Colega mea de birou mi-a spus astazi vazandu ma indurerata si agitata pentru diverse persoane aflate in suferinta ca mi fac rau sa ma gandesc la soarta persoanelor bolnave...spune ea ca ar trebui sa traiesc si sa ma bucur de viata...pentru ca fiecare isi duce crucea si stie mai bine Dumnezeu de ce le a dat-o...Dar eu nu pot si nu vreau, ma gandesc ca atunci cand esti atat de bolnav si daca persoanele din jurul tau sunt complet nepasatoare...oricum ma simt tare neputincioasa ca nu pot sa le ajut aproape deloc. Le pomenesc nevrednica de mine la rugaciune si o rog pe Maicuta Domnului sa le ajute...

Dumnezeu sa va lumineze calea si sa va ajute pe toti! Va imbratisez cu mult drag.
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.11.2009, 21:17:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Colega mea de birou mi-a spus astazi vazandu ma indurerata si agitata pentru diverse persoane aflate in suferinta ca mi fac rau sa ma gandesc la soarta persoanelor bolnave...spune ea ca ar trebui sa traiesc si sa ma bucur de viata...pentru ca fiecare isi duce crucea si stie mai bine Dumnezeu de ce le a dat-o...Dar eu nu pot si nu vreau, ma gandesc ca atunci cand esti atat de bolnav si daca persoanele din jurul tau sunt complet nepasatoare...oricum ma simt tare neputincioasa ca nu pot sa le ajut aproape deloc. Le pomenesc nevrednica de mine la rugaciune si o rog pe Maicuta Domnului sa le ajute...

Dumnezeu sa va lumineze calea si sa va ajute pe toti! Va imbratisez cu mult drag.
Sa ii ajute Dumnezeu pe tatal si pe prietenele tale! Asa trebuie, sa ne purtam unul altuia poverile...

“Moare un barbat si i se prezinta de catre Domnul 2 usi: usa Iadului si usa Raiului. Deschide barbatul prima usa si vede o masa indestulata, cu mancaruri care miroseau extraordinar, oamenii din jurul mesei erau -insa – extrem de slabi. Intreba barbatul pe Domnul de ce nu mananca oamenii si sunt asa flamanzi.
Ai vazut ce cozi mari au lingurile? N-au cum sa duca lingurile la gura.” – zise Domnul
Deschide apoi omul nostru si usa Raiului. Acolo, masa era la fel ca in prima incapere, cu acelasi tip de linguri, doar ca aici oamenii erau rotofei, voiosi, bine hraniti. Intreba barbatul pe Domnul de ce acesti oameni arata asa bine.
Pentru ca acestia se hranesc unii de la altii.” – zise Domnul.
Pentru a trai si noi bine, impreuna, trebuie sa ne hranim de la celalalt, sa gasim in noi partea altruista, sa ne hranim si unii pe altii, dar mai ales sa lasam ca cineva sa se hraneasca de la noi si tot asa, ca intr-un cerc al Paradisului.”
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.11.2009, 21:27:20
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Multumesc mult la toata lumea, eu cred ca rugaciunile ajuta foarte mult si din acest motiv v-am rugat sa-mi pomeniti prietenele aflate in grea suferinta si pe tata. Tata urmeaza miercuri sa mearga la spitalul Fundeni si dr. ii va spune cand il va opera. Acum nu stiu...il rog pe Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute sa trecem cu bine peste acest lucru.


Colega mea de birou mi-a spus astazi vazandu ma indurerata si agitata pentru diverse persoane aflate in suferinta ca mi fac rau sa ma gandesc la soarta persoanelor bolnave...spune ea ca ar trebui sa traiesc si sa ma bucur de viata...pentru ca fiecare isi duce crucea si stie mai bine Dumnezeu de ce le a dat-o...Dar eu nu pot si nu vreau, ma gandesc ca atunci cand esti atat de bolnav si daca persoanele din jurul tau sunt complet nepasatoare...oricum ma simt tare neputincioasa ca nu pot sa le ajut aproape deloc. Le pomenesc nevrednica de mine la rugaciune si o rog pe Maicuta Domnului sa le ajute...

Dumnezeu sa va lumineze calea si sa va ajute pe toti! Va imbratisez cu mult drag.
Draga mea, nu sunteti singuri, nu vezi? Domnul a pus in inima lui jonzy30 dorinta sfanta de a te ajuta cu rugaciunile, si s-a tinut de cuvant, la fel mara2008, nevrednicul, glykys, plus cei care au citit (sunt 277 de vizualizari), dar care nu s-au anuntat, apoi preotii care au citit la altar...haide, suntem deja o mica familie, asadar curaj, curaj, curaj!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.12.2009, 12:14:35
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Dragii mei,

Multumesc tuturor care l-ati pus pe tatal meu la rugaciune. In dimineata asta s-a prezentat la dr in vederea internarii pentru operatie. Insa, medicul a analizat situatia lui si a horatat sa nu faca operatia si sa mai incerce cu inca 2 stenturi. La eco nu s-a evidentiat anevrismul pe care-l avea. Slavit sa fie Domnul !
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.12.2009, 12:16:40
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Dragii mei,

Multumesc tuturor care l-ati pus pe tatal meu la rugaciune. In dimineata asta s-a prezentat la dr in vederea internarii pentru operatie. Insa, medicul a analizat situatia lui si a horatat sa nu faca operatia si sa mai incerce cu inca 2 stenturi. La eco nu s-a evidentiat anevrismul pe care-l avea. Slavit sa fie Domnul !
Sa-I multumim lui Dumnezeu! Poate ca se va rezolva mai simplu decat am crezut initial! Mergi inainte, noi te sustinem in pomelnicele si in rugaciunile noastre.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.12.2009, 12:20:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ma bucur mult ca a scapat de operatie! Sa il ajute Dumnezeu in continuare! Parintele meu spunea ca in fiecare zi cand ni se intampla ceva nesperat de bun, e bine sa citim acatistul Slava lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.12.2009, 12:33:04
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ma bucur mult ca a scapat de operatie! Sa il ajute Dumnezeu in continuare! Parintele meu spunea ca in fiecare zi cand ni se intampla ceva nesperat de bun, e bine sa citim acatistul Slava lui Dumnezeu pentru toate!

Nu il am dar il caut si o sa-l citesc. M-am rugat la Sf. Nectarie si Sf. Pantelimon rugandu i sa ghideze mana medicului la operatie si uite ce veste...! Va multumesc din suflet pentru rugaciuni!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.12.2009, 12:35:46
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Nu il am dar il caut si o sa-l citesc. M-am rugat la Sf. Nectarie si Sf. Pantelimon rugandu i sa ghideze mana medicului la operatie si uite ce veste...! Va multumesc din suflet pentru rugaciuni!
http://www.crestinortodox.ro/acatist...u-pentru-toate
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.12.2009, 17:09:07
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Ai vazut" pacatoasa " ca Dumnezeu lucreaza si uite ca intr-un mod mai bun decat ne gandeam noi .....eu ma asteptam ca dupa atata rugaciune sa fie bine .... unde pune Dumnezeu mana .... ma bucur mult.... sunt convinsa ca o sa fie din ce in ce mai bine si poate nici nu o sa mai fie necesara operatia .....DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa-l ajutam pe Marin! silvia55 Umanitare 1 19.01.2012 14:32:16
Sa-l ajutam pe Siluan! glykys Generalitati 12 04.12.2010 22:42:42
SA ajutam un medic! kiralina Umanitare 30 02.07.2010 21:04:15
Sa ajutam Manastirea Cetatuia Jane Says Umanitare 1 26.02.2010 21:42:18
Sa ajutam pe cineva!!! mario1983 Umanitare 1 26.01.2009 11:33:59