Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2007, 23:09:06
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

1.RETETA FERICIRII

Se iau 12 luni si se curata foarte bine de amaraciune,mindrie,invidie,formalism si frica.Se adauga trei linguri de optimism,o lingura de toleranta,o priza de bun simt si se imparte fiecare luna in 30 sau 31 de zile ca sa ajunga exact un an.Peste aluat se toarna apoi dragoste din belsug.Preparatul gata facut se impodobeste cu un buchetel de mica atentie.Fiecare zi se prepara separat:o parte munca si liniste, doua parti veselie si umor,o parte rugaciune si citire din carti de suflet.Se serveste zilnic cu bucurie si cu incredere inepuizabila in DUMNEZEU.

POFTA BUNA!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2007, 01:07:15
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Adevarata reteta! Tu ai scris-o sau ai luat-o de undeva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2007, 21:55:35
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

2.DRUMUL DE FIER LA CERURI

PLECAREA-la fiecare minut SOSIREA-cind va voi Domnul
PRETUL BILETELOR
CLASA A-a:TREN ACCELERAT:Nevinovatie sau mucenicie si desavirsita implinire a bunatatilorEvanghelicesti cu deosebire.Nevinovatia si supunerea,duhul lepadarii de sine si iubirea lui D-ZEU din toata inima,cu toata puterea si din toata fiinta.
CLASA A 2-A:TREN DIRECT:Pocainta,Credinta in D-ZEU si desavirsita indeplinire a faptelor bune,rugaciunea,postul si milostenia.
CLASA A 3-A:TREN ORDINAR:Pazirea poruncilor lui D-ZEU si a Bisericii, cu indeplinirea datoriilor catre aproapele.
CLASA A 4-A:TREN SPECIAL:Pocainta in ceasul mortii si rugaciunea pt. iertarea pacatelor.

OBSERVATII

1.BILETE PT. INTOARCERE NU SE AFLA.
2.TRENURI DE PLACERE NU SUNT.
3.Copii nevirstnici-7 ani-calatoresc gratis,ajunge numai sa fie botezati ortodox.
4.Calatorii sunt rugati a nu lua nimic cu ei, daca voiesc sa nu li se intimple intirziere sau pierderea trenului.
5.Calatorii se iau la fiecare statie,trebuie sa aiba biletele in regula.
6.Fiecare bilet,pt. a fi valabil,trebuie sa poarte pecetea Harului Duhului Sfint.
7.Pentru inlaturarea bolilor molipsitoare,in vremea indelungatei calatorii,calatorul trebuie sa aiba cu sine:Radacina credintei infrunzita,precum si frunzele Nadejdii cu florile cele mirositoare ale DRAGOSTEI,Crinii curateniei si mirul lepadarii de sine ,cu lemnul crucii.
8.Toate acestea sa le lege in manunchi,cu funia blindetei si sa le aseze in vasul rugaciunii,sa le fiarba cu focul Dragostei si sa le stropeasca cu vinul Duhului si cu apa metalica a smereniei;SA LE ACOPERE CU ACOPERAMINTUL TACERII.
9.Calatorul sa le lase toate acestea ,noaptea la lumina cugetarii si sa guste din ele in fiecare dimineata si seara cite o mica portiune:sa fie incredintat ca va avea viata indelungata,sanatate deplina si intrarea cu usurinta in IMPARATIA LUI DUMNEZEU.
10.I
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2007, 22:10:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

:)CONTINUARE:
10.Iata pt. ca sa treci prin toate vamile pina la casa lui D-ZEU,leaga dedesuptul sacului tau de calatorie ,SMERENIA si deasupra ASCULTAREA[de duhovnic],iar mai presus de toate RUGACIUNEA,in urma umple golul cu omorirea poftelor si dupa ce iti vei lua acoperamintul Dragostei,mergi drept spre casa lui D-ZEU,aproape de scaunul MARTURISIRII si acolo arata-ti biletul tau de drum,pt.care trebuie sa platesti cu frica si cu cutremur orice ti se va cere.
11.Mai pe urma decit toate ,vizeaza-l cu numele lui IISUS HRISTOS ,IN IMPARTASIRE si mergi linistit in drumul tau.
12.Ti-am dat acest sfat,pe care de-l vei urma,iti urez calatorie buna si salutindu-te cu pace,sper ca ne vom intilni dasigur in IMPARATIA CERURILOR .AMIN.

N.B.PREZENTA ALEGORIE, crezindu-se folositoare, am scris-odupa un manunscris vechi din Sfintul Munte.
Data in tipar de pacatosul monah MINA PRODAN.SF. manastire NEAMT15.06.1911
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2007, 22:27:06
ionicelstefan ionicelstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2006
Mesaje: 8
Implicit

offtopic:
DUMNEZEU, nu D-ZEU!!!! te rog.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2007, 01:48:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
:)CONTINUARE:
10.Iata pt. ca sa treci prin toate vamile pina la casa lui D-ZEU,leaga dedesuptul sacului tau de calatorie ,SMERENIA si deasupra ASCULTAREA[de duhovnic],iar mai presus de toate RUGACIUNEA,in urma umple golul cu omorirea poftelor si dupa ce iti vei lua acoperamintul Dragostei,mergi drept spre casa lui D-ZEU,aproape de scaunul MARTURISIRII si acolo arata-ti biletul tau de drum,pt.care trebuie sa platesti cu frica si cu cutremur orice ti se va cere.
11.Mai pe urma decit toate ,vizeaza-l cu numele lui IISUS HRISTOS ,IN IMPARTASIRE si mergi linistit in drumul tau.
12.Ti-am dat acest sfat,pe care de-l vei urma,iti urez calatorie buna si salutindu-te cu pace,sper ca ne vom intilni dasigur in IMPARATIA CERURILOR .AMIN.

N.B.PREZENTA ALEGORIE, crezindu-se folositoare, am scris-odupa un manunscris vechi din Sfintul Munte.
Data in tipar de pacatosul monah MINA PRODAN.SF. manastire NEAMT15.06.1911
Asa sa fie. De fapt asa as vrea cel putin...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2007, 23:04:21
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

[b] SCRISOARE

Dragul meu[draga mea]astazi dimineata cind te-ai trezit din sonm,eram linga patul tau in lumina luminatului rasarit de soare,care inunda odaia ta.Am sperat in acel moment ca-MI vei spune cum se cuvine Buna dimineata dar nu ai facut-o.M-am gindit ca poate era prea devreme si de aceea nu M-ai putut observa.
Am incercat sa-ti atrag atentia cind grabit[a] ai deschis usa si ai plecat.Ti-am sarutat fata cu boarea diminetii,am revarsat asupra ta mireasma dulce si parfumata a florilor.Ti-am murmurat o melodie de dragoste,prin gingasul ciripit al pasrelelor.Ai trecut pe linga MINE grabind pasul,fara sa MA bagi in seama.
mAI TIRZIU,PESTE ZI,tE-AM PRIVIT DUIOS,MERGIND PREOCUPAT[A]si discutind aprins cu cei cu care te intilneai.Ah,cit as fi dorit sa schimbi si cu MINE citeva cuvinte,dar ai trecut pe linga MINE fara sa-MI dai nici o atentie.
Dupa amiaza ,fiinca era cald,Ti-am trimis o ploaie invioratoare si Ti-am stralucit in fiecare picatura de ploaie.Am strigat din ceruri cu glas de tunet,doar ma vei auzi cumva.Zadarnic.Apoi Ti-am pictatun curcubeu fermecator in mijlocul norilorMei si Mi-am zis :cu siguranta ma va vedea,dar n-ai facut-o,nu m-ai vazut.
Seara,la sfirsitul zilei,Ti-am trimis un minunat apus de soare,gindind ca ma vei privi.Te-am cautat atit de mult cu privirea miilor de stele stralucitoare,nadajduind ca Ma vei vedea si ca iti vei intoarce privirea spre MINE,dar am ramas intristat de nepasarea ta si de data aceasa.
Insfirsit,noaptea,la culcarea ta,am revarsat peste tine lumina lunii,ca sa-ti amintesc caEU nu te pot uita.Am nadajduit ca macar acum sa-mi vorbesti,acum, inainte de a adormi,dar ai tacut si acum si nu mi-ai spus nici un cuvint
M-a durut mult purtarea ta,totusi am continuat sa stau la capatiiul tau,trist,nadajduind ca a doua zi ,dimineata,imi vei observa prezenta si imi vei da atentie.

Astfel am continuat sa MA descopar prin tot felul de cai si procedee,sperind in sfirsit ca ma vei dori si te vei hotari sa fi cu MINE sa fiu PASTORUL tau.EU POT SA-TI PORT DE GRIJA CA NIMENI ALTUL,SA TE PAZESC SI SA TE CALAUZESC IN SIGURANTA.DRAGOSTEA MEA pentru tine este mai adinca decit marea si mai inalta decit cerurile.TE IUBESC cu o iubire vesnica,de aceea iti pastrez bunatatea Mea.Vreau sa MI te daruiesti si am atitea sa-ti spun si sa-ti impartasesc.Nu Ma poti respinge.
Vino-ti in fire si intoarce-te la MINE,ca sa te pot binecuvinta si sa-ti asigur o viata noua,traita in pace si liniste deplina.
Pentru binele tauTE ROGSA-MI RASPUNZI CU O INIMA LARG DESCHISA.
aL TAU PRIETEN BUN,CARE TE IUBESTE;
IISUS HRISTOS

Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2007, 23:31:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Aceste 3 modalitati se interfereaza pentru ca urmaresc acelasi scop obtinerea fericirii adevarate prin intrarea pe calea cea ingusta in imparatia pierduta de stabunii nostri Adam si Eva,in patria noastra cea adevarata.SI eu le-am primit da la alti culegatori de frumos SI LE-AM TRANSMIS VOUA MINUNATILOR OAMENI CARE SCRIETI IN ACEST FORUM ,dar si celor care nu scriu si doar rasfoiesc forumul, precum si pentu moderatorii acestui forum.Obtinerea virtutilor, ca despre asta este vorba in alegorii,desi poate parea utopica ,eu zic ca daca il vom percepe pe HRISTOS asa ca in ultima cale ,prin tot ce este frumos in lumea asta,iar apoi ii cerem ajutorul pentru obtinerea virtutilor EL ni-l va da si le vom obtine prin libera noastra alegere de a conlucra cu EL.Daca noi facem UN PAS spre DUMNEZEU ,EL va face alti 10 pasi spre noi sa ne ajute.De altfel ne-a si spus in Evanghelii ca "CEEA CE LA OM ESTE CU NEPUTINTA ESTE CU PUTINTA LA DUMNEZEU" [/b]si mai ne zice"voi fi cu voi pina la sfiesitul veacurilor".dE FAPT TOATA VIATA NOASTRA ESTE UN DRUM SPRE EMAUS,adica spre descoperirea lui DUMNEZEU ,EL se va lasa descoperit in masura in care noi ne curatim de pacate prin tainele lasate de EL in Biserica si ne straduim sa obtinem virtutile enumerate in aceste cai.
DUMNEZEU SA NE AJUTE SA NE VEDEM IN RAI!
As dori sa-mi spuneti daca vi-au placut sau daca nu v-au placut alegoriile si daca vi se pare greu drumul spre rai si daca mai sint alte cai.
SOFIA I.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2007, 18:24:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Aceste 3 modalitati se interfereaza pentru ca urmaresc acelasi scop obtinerea fericirii adevarate prin intrarea pe calea cea ingusta in imparatia pierduta de stabunii nostri Adam si Eva,in patria noastra cea adevarata.SI eu le-am primit da la alti culegatori de frumos SI LE-AM TRANSMIS VOUA MINUNATILOR OAMENI CARE SCRIETI IN ACEST FORUM ,dar si celor care nu scriu si doar rasfoiesc forumul, precum si pentu moderatorii acestui forum.Obtinerea virtutilor, ca despre asta este vorba in alegorii,desi poate parea utopica ,eu zic ca daca il vom percepe pe HRISTOS asa ca in ultima cale ,prin tot ce este frumos in lumea asta,iar apoi ii cerem ajutorul pentru obtinerea virtutilor EL ni-l va da si le vom obtine prin libera noastra alegere de a conlucra cu EL.Daca noi facem UN PAS spre DUMNEZEU ,EL va face alti 10 pasi spre noi sa ne ajute.De altfel ne-a si spus in Evanghelii ca "CEEA CE LA OM ESTE CU NEPUTINTA ESTE CU PUTINTA LA DUMNEZEU" [/b]si mai ne zice"voi fi cu voi pina la sfiesitul veacurilor".dE FAPT TOATA VIATA NOASTRA ESTE UN DRUM SPRE EMAUS,adica spre descoperirea lui DUMNEZEU ,EL se va lasa descoperit in masura in care noi ne curatim de pacate prin tainele lasate de EL in Biserica si ne straduim sa obtinem virtutile enumerate in aceste cai.
DUMNEZEU SA NE AJUTE SA NE VEDEM IN RAI!
As dori sa-mi spuneti daca vi-au placut sau daca nu v-au placut alegoriile si daca vi se pare greu drumul spre rai si daca mai sint alte cai.
SOFIA I.
Daca este greu drumul spre rai??? Eu nu cred ca este greu, daca stau si ma gandesc mai bine cred ca este foarte greu si anevoios drumul pana acolo, chiar tu spuneai de poarta cea ingusta prin care foarte putini decid sa o ia pe acolo, de fapt ea reprezinta crucea noastra de carat aici pe pamant. Daca cieva crede ca o sa ajunga in rai in ritm delasator se inseala amarnic, adica asa: si cu un pic de distractie, cu un pic de bauta la un pahar de barfe, cu ceva tigari, iar Duminica la Biserica doar de forma, adica din snobism, ca doar deh: Duminica se merge la biserica.(bine unii se duc foarte rar printre care si eu) Si uite asa iese o ciorba intre credinta si viata omului astfel incat sa cadem si mai mult intr-un abis plin de confuzii si interpretari dupa placul fiecaruia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirea cea adevarata ! cristiboss56 Pocainta 15 24.07.2013 23:50:04
Fericirea... PetruD Morala Crestina 27 07.07.2013 13:03:21
Fericirea.....doar un mit aici pe pamant?? lumyclau Generalitati 12 20.09.2012 15:55:57
Paradoxul suferintei. Fericirea de a fi prigonit pentru dreptate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 13:01:34
fericirea iuda Generalitati 40 14.09.2007 23:11:23