Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 27.12.2010, 21:55:33
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat:
Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu [...]?
[...] Eu nu voiesc moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu[...](
Iezechiel 18, 23,32)

Dacă ar fi după cum spui tu, că "Dumnezeu pedepsește cu moartea pe păcătosul", înseamnă că Dumnezeu face ceea ce nu voiește, sau nu face ceea ce voiește. Adică ori nu este Atotputernic, ori este discordant în gândurile și în faptele Sale. Variante care din perspectiva creștină sunt ambele inacceptabile.
Desi textul biblic este clar, vad ca nu intelegeti absolut nimic din ce scrie. Dar faceti asta ca sa aduceti argumente total aberante. Deci :
Domnul Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, dar daca pacatosul nu se intoarce la Dumnezeu renuntand la pacat, il va omori. Asta sa va fie clar, doamna. Adam si Eva au pacatuit si au fost omorati, dar daca vreti eufemistic vorbind, Dumnezeu a retras Spiritul Sau, dar au murit, in definitiv, nu?
Nu spune Pavel ca unele vase au fost facute pentru cinste si altele pentru manie? Ce ne mai invartim dupa deget? Dumnezeu ii cheama pe toti la pocainta si Si-ar dori ca toti sa Il aleaga pe Iisus, dar multi nu vor merge pe calea cea stramta, alegand pacatul. Pe acestia Domnul ii va pedepsi cu moartea a 2-a cea eterna. Ce nu e clar?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 27.12.2010, 22:01:42
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sephiroth Vezi mesajul
si cea mai buna metoda de a eradica raul e un sacrificiu uman? Cat de obtuza trebuie sa-ti fie judecata sa consideri o asemenea solutie cel putin acceptabila?!?
Poti gasi o explicatie biblica in Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel:

4:8-11: ,,În toate pătimind necaz, dar nefiind striviți; lipsiți fiind, dar nu deznădăjduiți;Prigoniți fiind, dar nu părăsiți; doborâți, dar nu nimiciți; Purtând totdeauna în trup omorârea lui Iisus, pentru ca și viața lui Iisus să se arate în trupul nostru.Căci pururea noi cei vii suntem dați spre moarte pentru Iisus, ca și viața lui Iisus să se arate în trupul nostru cel muritor."

4:17-18: ,,Căci necazul nostru de acum, ușor și trecător, ne aduce nouă, mai presus de orice măsură, slavă veșnică covârșitoare, Neprivind noi la cele ce se văd, ci la cele ce nu se văd, fiindcă cele ce se văd sunt trecătoare, iar cele ce nu se văd sunt veșnice."
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.12.2010, 23:01:04
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,sephiroth

Citat:
În prealabil postat de Sephiroth Vezi mesajul
1. chiar daca raul e produsul omului, ce-l impiedica pe Dumnezeu sa opreasca raul? Eu nu vad nimic benefic in existenta raului. Tu?
2. si cea mai buna metoda de a eradica raul e un sacrificiu uman? Cat de obtuza trebuie sa-ti fie judecata sa consideri o asemenea solutie cel putin acceptabila?!?
1.dumnezeu v-a distruge definitiv raul atunci cand o sa considere de cuviinta.raul nu aduce beneficii, dar daca e sa salvezi inca un credincios,oare nu ai mai astepta putin?
2.cred ca dumnezeu nu sacrifica nici un om credincios ptr.a distruge raul.
tot ce este necesar ptr.mantuirea omului,dumnezeu a descoperit in biblie prin vocea cea mai autorizata:iisus hristos.plata pacatului este moartea,cui nu-i place acest lucru, poate sa negocieze un picut cu dumnezeu
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #84  
Vechi 28.12.2010, 13:30:12
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Domnul Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, dar daca pacatosul nu se intoarce la Dumnezeu renuntand la pacat, il va omori. Asta sa va fie clar, doamna.
Nu mi-e clar cu ce scop cauți la disperare să-L faci pe Dumnezeu ucigaș de oameni. Probabil că ai o doză de lipsă de respect față de El care-ți dă mereu ghes să-l întărâți cu superbia ta. Înțelege o dată că Dumnezeu nu omoară pe nimeni. Toți oamenii mor de la sine, pentru că natura lor e muritoare, ei singuri și-au ales-o la puțină vreme după facerea lumii și acum trebuie să tragă de ea. Păcătosul, ce-i drept, dacă nu renunță la păcat, poate eventual să moară ceva mai repede. Un bețivan face repede ciroză și moare la 30 de ani, dar nu-L face tu vinovat pe Dumnezeu de butoaiele de vin băute cu poftă de acel bețivan. Un puști ia o supradoză de droguri și moare la 18 ani, dar nu-L face tu pe Dumnezeu responsabil că nu i-a dat peste mână puștiului. Un desfrânat face sifilis sau SIDA și moare prematur, dar nu-L face tu responsabil pe Dumnezeu că nu i-a făcut cu sila educație sexuală desfrânatului. Un descreierat apasă nebunește pe pedala de accelerație și moare în accident de automobil, dar nu-l face tu responsabil pe Dumnezeu de performanțele excesiv de ridicate ale automobilului, aflate în totală discordanță cu setea de viteză a șoferului. Ș.a.m.d. Fiecare e liber să facă orice vrea și e singurul responsabil de faptele sale, care-l duc la moarte sau îl țin în viață.


Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Adam si Eva au pacatuit si au fost omorati, dar daca vreti eufemistic vorbind, Dumnezeu a retras Spiritul Sau, dar au murit, in definitiv, nu?
Nu-i adevărat, doamnă meduză. Dumnezeu nu le-a retras nimic, în afară de dreptul de a mai sta în grădina Edenului. Adam și Eva au mai trăit bine mersi ani îndelungați până la adânci bătrânețe, o viață mult, mult, mult mai lungă decât poți spera matale să trăiești în cele mai frumoase reverii pe care le ți poți construi. După ce au îmbătrânit, au murit de moarte bună, adică de bătrâneți fericite. Nu au fost omorâți de Dumnezeu, așa cum pretinzi matele, nu știu cine ți-a băgat prostia asta în cap. Dimpotrivă, Dumnezeu le-a dăruit din nou, prin Fiul Său Iisus Hristos, dreptul la viață pe care și-l pierduseră singuri din curiozitate și din prostie.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 09.01.2011, 06:51:38
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Vad ca putin va pasa de ce scrie in Biblie si de ce zic preotii ortodocsi.

Deuteronom 32:39 Să știți, dar, că Eu sunt Dumnezeu și că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viață și Eu omor, Eu rănesc și Eu tămăduiesc, și nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.
1Samuel 2:6 Domnul omoară și învie, El coboară în Locuința morților și El scoate de acolo.


probabil faceti parte dintr-o secta religioasa.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.01.2011, 13:39:41
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Vad ca putin va pasa de ce scrie in Biblie si de ce zic preotii ortodocsi.

Deuteronom 32:39 Să știți, dar, că Eu sunt Dumnezeu și că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viață și Eu omor, Eu rănesc și Eu tămăduiesc, și nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.
1Samuel 2:6 Domnul omoară și învie, El coboară în Locuința morților și El scoate de acolo.

probabil faceti parte dintr-o secta religioasa.
Vechiul Testament se raportează constant la Legea cea veche, legea lui Moise, dar creștinii ar trebui să se raporteze constant la Legea cea nouă, legea harului, Legea lui Hristos, iar Hristos este Izvorul vieții.


Atunci, de ce te raportezi cu îndârjire exclusiv la Legea cea Veche? Faci parte dintr-o sectă religioasă, iudaizantă? Dacă vrei totuși să respecți Legea lui Moise, explicitată în mod repetat în Deuteronom, apoi trebuie să o respecți pe toată, până la ultima virgulă, nu doar pe alese:

Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile.”(Iacov 2,10)

Legea cea veche te îndeamnă să-ți circumcizi copiii, și atunci, de ce să n-o faci? Căci poți să te îndreptățești și cu Modelul care este Hristos, și care a primit circumcizia în trup.

Legea cea veche te îndeamnă să-ți faci singură dreptate: ochi pentru ochi, și dinte pentru dinte, dar Legea cea nouă te îndeamnă să întorci și celălalt obraz atunci când ești pălmuit.

Legea cea veche te îndeamnă să respecți sâmbăta și te anunță ca dacă n-o respecți vei muri; dar Legea cea nouă te îndeamnă să cinstești ziua învierii, iar dacă n-o respecți nu vei muri, dar nici nume de creștin nu vei avea.

Legea cea veche este aducătoare de moarte peste cei care o încalcă: “Călcând cineva Legea lui Moise, e ucis fără de milă, pe cuvântul a doi sau trei martori” (Evrei 10,28), dar Legea cea nouă a lui Hristos este legea iertării:

“Și stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat și le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei.”( Ioan 8,7)

Legea cea veche te învață că Dumnezeu îți va pedepsi copiii și nepoții până la al patrulea neam atunci când Îi vei greși:

“Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam” (Ieșirea, 20,5)

Dar proorocii anunță o altă lege, Legea lui Mesia, un legământ nou în care copiii nu vor mai fi "pedepsiți de Dumnezeu" pentru păcatele părinților, și în care nu Domnul va pedepsi, ci fiecare se pedepsește pe sine prin faptele sale, căci “fiecare va muri pentru fărădelegea sa”:

“Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda legământ nou. […] În zilele acelea nu vor mai zice: "Părinții au mâncat aguridă și copiilor li s-au strepezit dinții".
Ci fiecare va muri pentru fărădelegea sa; cine va mânca aguridă, aceluia i se vor strepezi dinții.” (Ieremia 31;29-30)

Iată că au venit și acele zile, dar unii tot se mai întorc la zilele umbrite ale trecutului, ca și când Hristos n-ar fi venit și pentru ei pe pământ.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.01.2011, 13:49:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Vechiul Testament se raportează constant la Legea cea veche, legea lui Moise, dar creștinii ar trebui să se raporteze constant la Legea cea nouă, legea harului, Legea lui Hristos, iar Hristos este Izvorul vieții.


Atunci, de ce te raportezi cu îndârjire exclusiv la Legea cea Veche? Faci parte dintr-o sectă religioasă, iudaizantă? Dacă vrei totuși să respecți Legea lui Moise, explicitată în mod repetat în Deuteronom, apoi trebuie să o respecți pe toată, până la ultima virgulă, nu doar pe alese:

Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile.”(Iacov 2,10)

Legea cea veche te îndeamnă să-ți circumcizi copiii, și atunci, de ce să n-o faci? Căci poți să te îndreptățești și cu Modelul care este Hristos, și care a primit circumcizia în trup.

Legea cea veche te îndeamnă să-ți faci singură dreptate: ochi pentru ochi, și dinte pentru dinte, dar Legea cea nouă te îndeamnă să întorci și celălalt obraz atunci când ești pălmuit.

Legea cea veche te îndeamnă să respecți sâmbăta și te anunță ca dacă n-o respecți vei muri; dar Legea cea nouă te îndeamnă să cinstești ziua învierii, iar dacă n-o respecți nu vei muri, dar nici nume de creștin nu vei avea.

Legea cea veche este aducătoare de moarte peste cei care o încalcă: “Călcând cineva Legea lui Moise, e ucis fără de milă, pe cuvântul a doi sau trei martori” (Evrei 10,28), dar Legea cea nouă a lui Hristos este legea iertării:

“Și stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat și le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei.”( Ioan 8,7)

Legea cea veche te învață că Dumnezeu îți va pedepsi copiii și nepoții până la al patrulea neam atunci când Îi vei greși:

“Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam” (Ieșirea, 20,5)

Dar proorocii anunță o altă lege, Legea lui Mesia, un legământ nou în care copiii nu vor mai fi "pedepsiți de Dumnezeu" pentru păcatele părinților, și în care nu Domnul va pedepsi, ci fiecare se pedepsește pe sine prin faptele sale, căci “fiecare va muri pentru fărădelegea sa”:

“Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda legământ nou. […] În zilele acelea nu vor mai zice: "Părinții au mâncat aguridă și copiilor li s-au strepezit dinții".
Ci fiecare va muri pentru fărădelegea sa; cine va mânca aguridă, aceluia i se vor strepezi dinții.” (Ieremia 31;29-30)

Iată că au venit și acele zile, dar unii tot se mai întorc la zilele umbrite ale trecutului, ca și când Hristos n-ar fi venit și pentru ei pe pământ.
VT se raporteaza la acelasi Dumnezeu ca si NT.
de ce incerci sa separi cele doua Legi, cele doua testamente?
ele sunt ca un film, cu partea 1 si partea a 2a.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.01.2011, 14:27:40
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Vechiul Testament se raportează constant la Legea cea veche, legea lui Moise, dar creștinii ar trebui să se raporteze constant la Legea cea nouă, legea harului, Legea lui Hristos, iar Hristos este Izvorul vieții.


Atunci, de ce te raportezi cu îndârjire exclusiv la Legea cea Veche? Faci parte dintr-o sectă religioasă, iudaizantă? Dacă vrei totuși să respecți Legea lui Moise, explicitată în mod repetat în Deuteronom, apoi trebuie să o respecți pe toată, până la ultima virgulă, nu doar pe alese:

Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile.”(Iacov 2,10)

Legea cea veche te îndeamnă să-ți circumcizi copiii, și atunci, de ce să n-o faci? Căci poți să te îndreptățești și cu Modelul care este Hristos, și care a primit circumcizia în trup.

Legea cea veche te îndeamnă să-ți faci singură dreptate: ochi pentru ochi, și dinte pentru dinte, dar Legea cea nouă te îndeamnă să întorci și celălalt obraz atunci când ești pălmuit.

Legea cea veche te îndeamnă să respecți sâmbăta și te anunță ca dacă n-o respecți vei muri; dar Legea cea nouă te îndeamnă să cinstești ziua învierii, iar dacă n-o respecți nu vei muri, dar nici nume de creștin nu vei avea.

Legea cea veche este aducătoare de moarte peste cei care o încalcă: “Călcând cineva Legea lui Moise, e ucis fără de milă, pe cuvântul a doi sau trei martori” (Evrei 10,28), dar Legea cea nouă a lui Hristos este legea iertării:

“Și stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat și le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei.”( Ioan 8,7)

Legea cea veche te învață că Dumnezeu îți va pedepsi copiii și nepoții până la al patrulea neam atunci când Îi vei greși:

“Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam” (Ieșirea, 20,5)

Dar proorocii anunță o altă lege, Legea lui Mesia, un legământ nou în care copiii nu vor mai fi "pedepsiți de Dumnezeu" pentru păcatele părinților, și în care nu Domnul va pedepsi, ci fiecare se pedepsește pe sine prin faptele sale, căci “fiecare va muri pentru fărădelegea sa”:

“Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda legământ nou. […] În zilele acelea nu vor mai zice: "Părinții au mâncat aguridă și copiilor li s-au strepezit dinții".
Ci fiecare va muri pentru fărădelegea sa; cine va mânca aguridă, aceluia i se vor strepezi dinții.” (Ieremia 31;29-30)

Iată că au venit și acele zile, dar unii tot se mai întorc la zilele umbrite ale trecutului, ca și când Hristos n-ar fi venit și pentru ei pe pământ.
Tu ai pus intrebarea asta in acest topic:
Poate fi Dumnezeu autorul direct al bolii si al suferintei omului?

iar ei ti-au raspuns cu citate din scriptura (VT SI NT) scotsman si medusa ca da...El dumnezeul creator poata sa faca ce vrea El, dar absolut orice, pentru ca el este creatorul iar noi suntem faptura, sau am uitat de potop...

DA de POTOP cand Domnul a zis, asa a fost si au murit toti, la "Cuvantul" lui Dumnezeu a inceput potopul, si ia luat pe toti, afara de cei care erau in arca lui Noe.

Dar uite ce spune Iisus in zilele de pe urma:Luca cap 17:

"26. Și precum a fost în zilele lui Noe, tot așa va fi și în zilele Fiului Omului:
27. Mâncau, beau, se însurau, se măritau până în ziua când a intrat Noe în corabie și a venit potopul și i-a nimicit pe toți.
28. Tot așa precum a fost în zilele lui Lot: mâncau, beau, cumpărau, vindeau, sădeau, și zideau,
29. Iar în ziua în care a ieșit Lot din Sodoma a plouat din cer foc și pucioasă și i-a nimicit pe toți,
30. La fel va fi în ziua în care se va arăta Fiul Omului.
31. În ziua aceea, cel care va fi pe acoperișul casei, și lucrurile lui în casă, să nu se coboare ca să le ia; de asemenea, cel ce va fi în țarină să nu se întoarcă înapoi.
32. Aduceți-vă aminte de femeia lui Lot.
33. Cine va căuta să-și scape sufletul, îl va pierde; iar cine îl va pierde, acela îl va dobândi.
34. Zic vouă: În noaptea aceea vor fi doi într-un pat; unul va fi luat, iar celălalt va fi lăsat.
35. Două vor măcina împreună; una va fi luată și alta va fi lăsată.
36. Doi vor fi în ogor; unul se va lua altul se va lăsa.
37. Și răspunzând, ucenicii I-au zis: Unde, Doamne? Iar El le-a zis: Unde va fi stârvul, acolo se vor aduna vulturii. "
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.01.2011, 14:31:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Vad ca putin va pasa de ce scrie in Biblie si de ce zic preotii ortodocsi.

Deuteronom 32:39 Să știți, dar, că Eu sunt Dumnezeu și că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viață și Eu omor, Eu rănesc și Eu tămăduiesc, și nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.
1Samuel 2:6 Domnul omoară și învie, El coboară în Locuința morților și El scoate de acolo.


probabil faceti parte dintr-o secta religioasa.
Nu stim exact cine si cum omoara,Dumnezeu sau un personaj numit moartea .
Stim doar ca moartea e de temut numai datorita pacatului.Caci cine a facut binele,nu are de ce sa se teama de moarte,nici cea naturala nici cea accidentala.
Deci sa nu mai cautam la cele ce nu le stim,cine omaoara,cine ispiteste,cine aduce bolile,ci sa cautam la cele ce le stim :ca cine crede in Domnul in veac nu va vedea moartea.
Cea fizica o vom vedea toti,dar mai importanta este moartea spirituala ,de aceea sa ne temem cu adevarat
Reply With Quote
  #90  
Vechi 09.01.2011, 14:42:51
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu stim exact cine si cum omoara,Dumnezeu sau un personaj numit moartea .
Stim doar ca moartea e de temut numai datorita pacatului.Caci cine a facut binele,nu are de ce sa se teama de moarte,nici cea naturala nici cea accidentala.
Deci sa nu mai cautam la cele ce nu le stim,cine omaoara,cine ispiteste,cine aduce bolile,ci sa cautam la cele ce le stim :ca cine crede in Domnul in veac nu va vedea moartea.
Cea fizica o vom vedea toti,dar mai importanta este moartea spirituala ,de aceea sa ne temem cu adevarat
Si cine poate spune ca face "binele" ?Dumnezeu sa ne ierte si sa aiba mila de noi!
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 14:21:30
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii fata de om? mariamargareta Secte si culte 29 10.01.2011 01:42:41
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39