Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.12.2010, 18:24:02
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Nu e suficient cred eu 3 zile,si mai cred ca e greu sa renuntam nu la nicotina ci la ...acea senzatie de falsa liberatate pe care o simteam fumand o tigara
Corect. Din punctul meu de vedere, o foarte mare importanta are nu faptul ca azi, maine si poimaine nu aprind nici o tigara, ci motivul pentru care o fac. Poate ca trebuie sa gustam putin din libertatea care ni s-a daruit pentru a ne da seama cat de strans suntem inlantuiti cu falsele nevoi ale acestei lumi.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.01.2011, 23:19:50
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

pana la urma...au trecut cele 3 zile?Ce faceti,fumatorilor?Eu propun altceva...sa alegem o data dragii mei,o zi in care nimeni de pe forum sa nu fumeze iar cei care nu fumam,in acea zi ne rugam pentru cei care se straduiesc sa nu fumeze...ca de provocat e usor,haideti sa stam si noi alaturi de cei care se straduiesc sa nu fumeze...spun si eu asa...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.01.2011, 00:57:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
pana la urma...au trecut cele 3 zile?Ce faceti,fumatorilor?Eu propun altceva...sa alegem o data dragii mei,o zi in care nimeni de pe forum sa nu fumeze iar cei care nu fumam,in acea zi ne rugam pentru cei care se straduiesc sa nu fumeze...ca de provocat e usor,haideti sa stam si noi alaturi de cei care se straduiesc sa nu fumeze...spun si eu asa...
No hai sa incercam si asa...Sa se intelega fumatorii intre ei si eu sunt de acord sa ne rugam pentru ei daca stabilesc o zi cum ai spus tu...desi din experienta spun,n-o sa prea reuseasca nici asa....Imi mentin parerea ca au nevoie de o motivare personala...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.01.2011, 14:21:24
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
No hai sa incercam si asa...Sa se intelega fumatorii intre ei si eu sunt de acord sa ne rugam pentru ei daca stabilesc o zi cum ai spus tu...desi din experienta spun,n-o sa prea reuseasca nici asa....Imi mentin parerea ca au nevoie de o motivare personala...
nici eu nu spun ca se vor lasa de fumat,nici nu se poate asa...ma gandeam sa dedicam o zi din viata noastra lui Dumnezeu, fara fumat.Si sa ne rugam unii penntru altii,nu ar fi frumos?Si daca ne si iubim e si mai frumos...chiar daca unii fumeaza si altii nu.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.01.2011, 15:11:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
nici eu nu spun ca se vor lasa de fumat,nici nu se poate asa...ma gandeam sa dedicam o zi din viata noastra lui Dumnezeu, fara fumat.Si sa ne rugam unii penntru altii,nu ar fi frumos?Si daca ne si iubim e si mai frumos...chiar daca unii fumeaza si altii nu.
De acord!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.01.2011, 15:15:29
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De acord!
Ma bucur ca suntem deja doua!Sa vedem ce hotaraste publicul mai departe!
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.01.2011, 15:18:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Ma bucur ca suntem deja doua!Sa vedem ce hotaraste publicul mai departe!
Imi place initiativa ta.Denota iubire de semeni!Acum sa asteptam!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.01.2011, 05:51:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit cazul meu

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu m-am lasat dupa zece ani de fumat zilnic, exclusiv tigarete "tari". Tot ce a trebuit sa fac a fost sa stau trei zile fara sa fumez.

Problema la fumator nu e neaparat dependenta, cat frica. Fumatorului ii e frica de cum o sa arate viata fara tigareta, a-i cere sa renunte la fumat e ca si cum i-ai cere sa renunte la un prieten bun. Se simte ca si cum daca n-ar mai fuma i s-ar lua ceva, ar ramane "pe minus". In realitate este dependenta care il face sa gandeasca asa, asta ca sa vedeti cat de perfida este nicotina. Incetarea acestui obicei aduce cu sine doar avantaje.

Din aceeasi cauza fumatorii cauta sa gaseasca scuze pentru a nu se lasa de fumat: "imi place sa fumez", "ma linisteste" etc. Nu exista placere in a fuma, daca era asa orice nefumator inspira cu placere fumul de tutun - in realitate acesta are un miros respingator iar hainele si respiratia fumatorilor miros tot timpul ca niste scrumiere.

Argumentul "ma linisteste" e la fel de invalid. Te "linisteste" pentru cat timp? Pana peste 45 de minute cand vrei s-o aprinzi pe urmatoarea? Oare uitam ca fumatorul fara tigarete este orice, numai linistit nu? Totul este o bula pe care fumatorul si-a construit-o singur si in care locuieste. Poate fi sparta.

Cat despre banii aruncati pe fereastra, ce sa mai zicem? Mai ales in timpurile astea in care produsele din tutun s-au scumpit enorm iar lumea are din ce in ce mai putini bani.

Recomand tuturor cartea lui Allen Carr, "Metoda usoara de a renunta la fumat", o gasiti pe net daca nu aveti bani s-o cumparati - a aparut si in limba romana. Cand am vrut sa ma las de fumat cineva mi-a recomandat-o - milioane de oameni sustin ca i-a ajutat sa se lase de fumat. Pe mine nu stiu daca m-a ajutat, pentru ca incetasem sa mai fumez dupa ce am citit jumatate din ea si am avut si alte motive pentru a ma lasa. Dar exista sanse ca intr-o oarecare masura sa ma fi trasformat in nefumator, asa ca o recomand si eu la randul meu.

Doresc tuturor o viata fara tutun.
In cazul meu,eu am fumat din placere si chiar imi placea mirosul de fum de tigara,indeosebi la tutunul de calitate-Dunhill,Marlboro,etc ca sa nu mai vb despre gestul de a tine tigara in mana ,care capatase adevarate valente artistice.Prietenii imi spuneau ca nu au mai vazut pe nimeni sa fumeze cu asa pasiune si totusi EU m-am lasat de fumat exact acum 10 ani,si ma bucur extrem de mult!!!
Totul a inceput intr-o zi cand intamplator am citit un articol despre efectele nocive ale fumatului(banal nu?)insa mai in gluma,mai in serios mi-a ramas gandul la acel articol asa ca am tiparit cateva copii si am pus una in bucatarie,una la birou si una in geanta;eram permanent inconjurata de aceste efecte nocive...asta a fost pregatirea psihologica apoi in decurs de vreo 10 zile am decis sa trec la atacul propriu-zis,adica sa nu-mi mai cumpar tigari!!Prima tentativa nu a dat roade,am refuzat sa-mi cumpar tigari intr-o seara insa in orele urmatoare am facut exact ca un leu in cusca,stari de anxietate,tristete pana la depresie,apoi furie- nu am mai rezistat si am coborat sa-mi cumpar tigari...
Nici acum nu stiu cum as fi scos-o la capat daca nu intervenea boala,exact in ziua urmatoare m-a lovit o gripa f urata cum nu mai avusesem din copilarie,am zacut o saptamana ,cu febra care jongla numai intre 38-40;in prima zi cand am scapat de febra si gripa am inceput sa am dureri la una din masele,apoi am facut abces...Este de prisos sa mai spun ca evoluand printre atatea chinuri tigarea ar fi fost ultimul lucru la care m-as fi gandit,in total am zacut vreo 2 saptamani si cand mi-am revenit,decizia de a nu mai fuma a fost doar o bagatela-imi amintesc ca inca aveam tigari in geanta,pe care le-am dat unei colege spunandu-i ca nu-mi mai trebuiesc!
Apoi am devenit un automat de guma de mestecat si mentosane,si in special consumam din cele mai puternice la gust .
Va doresc tuturor succes dar nu va doresc sa va imbolnaviti :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.01.2011, 06:04:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Apoi am inceput sa provadui lasatul de fumat la oricine prin preajma,in special la persoanele importante mie-prietenele mele cele mai bune s-au lasat de fumat(2 la numar),o verisoara si 2 prieteni;care a fost secretul? Oamenii sunt foarte sensibili cand aud de moarte,chinuri prin spitale,boli incurabile asa ca eu nu-i iertam,de cate ori ii vedeam ca-si aprind tigarile imi incepeam predicile despre cancere,despre insuficienta cardiaca,respiratorie,ulcere etc
Si uite ca a mers la cativa,si in plus exemplul personal nu-i de trecut cu vederea :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.01.2011, 11:13:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oameni buni, suntem vai de capul nostru, suntem atat de fragili, ne lasa organele, ne lasa forta oaselor in timp, de ce oare, de ce am mai baga in noi si o nenorocita de tigara....ajungand mult prea tarziu sa cersim zile de la Dumnezeu din cauza propriilor decizii tampite si egoiste .
Lasati tigara asta nenorocita ca este tare dezgustatoare, nu va face demni in nici un fel, va subrezeste sanatatea, va face sa mirositi atat de urat si pe deasupra...nu va face cinste Inaintea Lui Dumnezeu. Ca sa nu mai vorbim de banii grei pe care ii platiti pentru aceasta decadere.
Stiu ca este greu, stiu ca ati fost necopti la minte cand v-ati apucat de asa ceva, stiu ca este un dusman de temut, dar ganditi-va ca nu aveti de ales intre placere si neplacere, ci intre viata si moarte, iar moartea, uneori poate fi muuuult prea lenta si " vesnica " . Este o lupta crancena sa te lasi de fumat, dar este una si mai crancena sa incerci a supravietui atunci cand trupul iti este terminat si nu mai poate fi recuperat .
Cum pot fi oamenii atat de IDIOTI ?... nu-mi dau seama !
Am fost dura, dar duritatea asta este infima pe langa situatia reala a fumatorului care-si bate joc de propria viata ( si de a celorlalti intr-o anumita masura ).
De Impartasania fumatorului ce sa mai spun ? ! Trebuie sa-si spuna doar el cate ceva, dincolo de toate dezlegarile duhovnicesti de aparenta ...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08