Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 09.01.2011, 15:00:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Si cine poate spune ca face "binele" ?Dumnezeu sa ne ierte si sa aiba mila de noi!
bine reformulez:cine face binele nu se teme de moarte.Pentru ca isi pune cu totul nadejdea in judecata lui Dumnezeu,si in mila Sa. Binele de care vorbesc nu e neaparat ce fapte bune ai facut,ci si cata smerenie,rugaciune,si recunoastere a pacatelor ai avut.
Smerenia atrage dupa ea,increderea in Dumnezeu,si deci si increderea in Judecata sa,si ca aceea va fi dreapta. Si rugaciunea atrage dupa sine speranta ca Dumnezeu va avea mila de pacatele noastre,si deci inseamna curaj in fata mortii.
Iar faptele de milostenie atrag in sufletul nostru dragostea,ori stim ca dragostea e eterna,si e mai presus decat credinta si nadejdea si nu va avea moarte
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.01.2011, 15:13:22
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
bine reformulez:cine face binele nu se teme de moarte.Pentru ca isi pune cu totul nadejdea in judecata lui Dumnezeu,si in mila Sa. Binele de care vorbesc nu e neaparat ce fapte bune ai facut,ci si cata smerenie,rugaciune,si recunoastere a pacatelor ai avut.
Smerenia atrage dupa ea,increderea in Dumnezeu,si deci si increderea in Judecata sa,si ca aceea va fi dreapta. Si rugaciunea atrage dupa sine speranta ca Dumnezeu va avea mila de pacatele noastre,si deci inseamna curaj in fata mortii.
Iar faptele de milostenie atrag in sufletul nostru dragostea,ori stim ca dragostea e eterna,si e mai presus decat credinta si nadejdea si nu va avea moarte
Eu mai cred ca e foarte important cum ne judecam noi intre noi aici,pentru ca asa cum te judec eu pe tine [e doar un exemplu] asa ma va judeca si pe mine Dumnezeu.Masura cu care masuram,va deveni masura cu care ni se va masura.Sa avem grija deci cum judecam oamenii din jurul nostru,ce bine ar fi daca n-am uita nici o secunda sa traim ca si cum maine am murii...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.01.2011, 16:36:51
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
un personaj numit moartea .
Am auzit-o si pe asta , moartea este un "personaj"

Moartea este REZULTATUL despartirii omului de DUMNEZEU, caci Dumnezeu este calea, adevarul si VIATA, iar cine se desparte de VIATA, afla ce...pai moartea,
caci definitia mortii este: SFARSITUL VIETII.

Adam cand s-a despartit de Dumnezeu a inceput sa moara, deci oricine nu se uneste cu Dumnezeu este in "conditia" de moarte, caci de la Adam omul a tot murit...

Last edited by bob2909; 09.01.2011 at 16:41:32.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.01.2011, 16:45:19
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Am auzit-o si pe asta , moartea este un "personaj"

Moartea este REZULTATUL despartirii omului de DUMNEZEU, caci Dumnezeu este calea, adevarul si VIATA, iar cine se desparte de VIATA, afla ce...pai moartea,
caci definitia mortii este: SFARSITUL VIETII.

Adam cand s-a despartit de Dumnezeu a inceput sa moara, deci oricine nu se uneste cu Dumnezeu este in "conditia" de moarte, caci de la Adam omul a tot murit...
eu cred ca a scris personaj uitand sa puna ghilimelele ca sa nu se interpreteze...dar noi nu o sa interpretam nimic ,pentru ca scopul nostru aici nu e sa cautam ghilimele,nu-i asa?
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.01.2011, 16:59:55
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
eu cred ca a scris personaj uitand sa puna ghilimelele ca sa nu se interpreteze...dar noi nu o sa interpretam nimic ,pentru ca scopul nostru aici nu e sa cautam ghilimele,nu-i asa?
Scopul este sa gasim un cuvant ziditor, cautand prin atatea mesaje sa gasim unul tainic, iar cand l-am gasit cu intelepciune sa citim printre randurii.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.01.2011, 17:04:04
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Scopul este sa gasim un cuvant ziditor, cautand prin atatea mesaje sa gasim unul tainic, iar cand l-am gasit cu intelepciune sa citim printre randurii.
Foarte adevarat,deci nu ne mai impiedicam in..."personaje"...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.01.2011, 17:14:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Moartea este REZULTATUL despartirii omului de DUMNEZEU, caci Dumnezeu este calea, adevarul si VIATA, iar cine se desparte de VIATA, afla ce...pai moartea,
caci definitia mortii este: SFARSITUL VIETII.

Adam cand s-a despartit de Dumnezeu a inceput sa moara, deci oricine nu se uneste cu Dumnezeu este in "conditia" de moarte, caci de la Adam omul a tot murit...
Aveti dreptate,asa consider si eu moartea:starea de despartire fata de Dzeu.
Daca am numito personaj,mea culpa, a fost o metafora.
Dar chiar asta era sensul mesajului meu, ca habar nu am ce e moartea de fapt,si ca tot ce conteaza este de fapt viata,si mai mult : viata vesnica.
Chiar si dv,moartea ati definit-o ca opusa a vietii.
Multumesc arriel ca ai citit printre randuri,si nu te-ai impiedicat de metafora mea
Reply With Quote
  #98  
Vechi 09.01.2011, 17:20:43
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Aveti dreptate,asa consider si eu moartea:starea de despartire fata de Dzeu.
Daca am numito personaj,mea culpa, a fost o metafora.
Dar chiar asta era sensul mesajului meu, ca habar nu am ce e moartea de fapt,si ca tot ce conteaza este de fapt viata,si mai mult : viata vesnica.
Chiar si dv,moartea ati definit-o ca opusa a vietii.
Multumesc arriel ca ai citit printre randuri,si nu te-ai impiedicat de metafora mea
Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5

"1. Căci știm că, dacă acest cort, locuința noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veșnică, în ceruri.

2. Căci de aceea și suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuința noastră cea din cer,

3. Dacă totuși vom fi găsiți îmbrăcați, iar nu goi.

4. Că noi, cei ce suntem în cortul acesta, suspinăm îngreuiați, de vreme ce dorim să nu ne scoatem haina noastră, ci
să ne îmbrăcăm cu cealaltă pe deasupra, ca ceea ce este muritor să fie înghițit de viață.

5. Iar Cel ce ne-a făcut spre aceasta este Dumnezeu, Care ne-a dat nouă arvuna Duhului.

Adica noi, nu vrem ca aceasta haina , cort, sau trup sa fie scoasa, adica sa nu o avem, deci impicit sa murim caci asta se intampla cand o scoti , ci peste aceasta sa ne imbracam cu cealalta pe deasupra, adica cu haina spirituala a duhului sfant, si astfel moartea cea a trupului va fii biruita prin viata, adica prin duhul sfant, si astfel omul nu va mai murii pe pamant, asa cum si Adam la inceput nu murea, iata taina mantuiirii pe care o releva Pavel
Reply With Quote
  #99  
Vechi 09.01.2011, 18:31:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Am auzit-o si pe asta , moartea este un "personaj"

Moartea este REZULTATUL despartirii omului de DUMNEZEU, caci Dumnezeu este calea, adevarul si VIATA, iar cine se desparte de VIATA, afla ce...pai moartea,
caci definitia mortii este: SFARSITUL VIETII.

Adam cand s-a despartit de Dumnezeu a inceput sa moara, deci oricine nu se uneste cu Dumnezeu este in "conditia" de moarte, caci de la Adam omul a tot murit...
Care moarte?de ce a murit Adam abia dupa 900 de ani de la alungarea din Eden?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.01.2011, 18:43:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Care moarte?de ce a murit Adam abia dupa 900 de ani de la alungarea din Eden?
Evreii au confirmat ca in cazul lui Adam , 900 au fost luni nu ani adica cam 75 de ani de-ai nostrii.

Oricum zilele lunile anii in Biblie sunt varza. In unele cazuri sunt ceea ce sunt, in alte parti sunt traduceri si interpretari aiurea.

Nu este posibil sub nici o forma sa BATI legile restrictive ale existentei pe pamint!
Esste hilar!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 14:21:30
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii fata de om? mariamargareta Secte si culte 29 10.01.2011 01:42:41
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39