Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.02.2011, 18:50:23
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Am o fetita de 3 luni pe care am botezat-o acum 2 saptamani, la botez bineinteles ca la sfarsitul slujbei a fost impartasita, iar Duminica trecuta am fost la biserica si am impartasit-o din nou.

Nu am paranoia de genul ca ia cine stie ce microbi de pe lingurita respectiva pentru ca stiu ca acolo unde este puterea lui Dumnezeu nu se poate intampla nimic rau.

Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

PS: va rugam nu dati cu rosii
Fetita mea face 3 ani si ,de la botez se impartaseste aproape saptamanal,au fost cazuri in care si mai des ,nu iti face probleme ca nu exista microbi in iubire.Sa mergem cu bucurie,dragi parinti,sa ducem copiii la Hristos pentru ca Imparatia cerurilor e ,in primul rand a lor...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.02.2011, 18:53:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Am o fetita de 3 luni pe care am botezat-o acum 2 saptamani, la botez bineinteles ca la sfarsitul slujbei a fost impartasita, iar Duminica trecuta am fost la biserica si am impartasit-o din nou.

Nu am paranoia de genul ca ia cine stie ce microbi de pe lingurita respectiva pentru ca stiu ca acolo unde este puterea lui Dumnezeu nu se poate intampla nimic rau.

Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

PS: va rugam nu dati cu rosii
Fiind bebelus, nici daca ar fi zilnic n-ar fi prea mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Urgent sange pentru viata unui bebelus ucenic Umanitare 10 06.03.2012 02:14:49
Lingurita de la impartasire costel Impartasania (Taina Euharistiei) 211 15.11.2011 09:58:14
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37