Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 24.07.2011, 23:32:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Poate nu era vrajitoare ci doar ghicitoare, in acest caz se pare ca a fost bine , ideal ar fi sa iti ghicesti singur sau sa mergi la un preot care iti deschide cartea.
Ideal ar fi sa nu mai bati campii in halul asta!

Pe un alt thread ziceai ca ideal ar fi sa fie fiecare propriul lui duhovnic..

Mai ai un pic si zici ca ideal ar fi sa te inmultesti singur ...asta desigur dupa ce te-ai spovedit tie insuti, ai facut canonul pe care ti l-ai dat, te-ai iertat si apoi ti-ai dat in bobi sa vezi daca faci fata sau baiat!!!
Reply With Quote
  #172  
Vechi 25.07.2011, 22:04:08
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Sa ii trimitem un mesaj sa vedem ce se intampla...
Reply With Quote
  #173  
Vechi 27.07.2011, 01:27:18
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Dragii mei,

Imi cer scuze ca nu am mai scris, desi am mai intrat pe forum ...si mereu ma tot gandeam ca trebuie sa scriu.
Eu am trecut de varsta de 28 de ani si in plus am si un copil un dar de la Dumnezeu pe care nici acum nu mi vine sa cred ca l-am primit.Aceasta intamplare din viata mea consider ca nu a fost intamplatoare m-a smerit si m-a ajutat sa ma apropii de Dumnezeu, chiar daca sunt ca fiul risipitor... ma abat si iarasi ma intorc.
Multumesc tuturor celor care au raspuns mesajului meu disperat si ma gandesc cu durere ca mai sunt suflete ratacite care cauta sa afle viitorul.


Vreau sa mai impartasesc ceva cu voi...care m-a uimit pe moment, insa nu am pierdut mult timp in mintea mea cu asta.Cand eram insarcinata am fost la o manastire si un preot mi-a spus printre altele sa tin minte ora si minutul la care o sa nasc sa i pot face daca vreau astrograma copilului.Imediat m-am agitat avand in vedere framantarile mele, care ma chinuiau privind ghicirea viitorului si i-am spus parintelui ca nu exista zodii.Dumnealui mi-a zis ca exista ca sunt trecute si in Liturghier, si mi-a adus Liturghierul in care apareau semnele zodiacale.Mi-am zis in sinea mea ca acestea probabil au alta semnificatie de apar acolo si nu au legatura cu astrologia....

Va imbratisez cu drag!!!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #174  
Vechi 27.07.2011, 01:32:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Serios?
La ce manastire?

Si ce te face sa crezi ca ce ti-a aratat este Liturghierul?
Reply With Quote
  #175  
Vechi 27.07.2011, 01:39:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Eu am trecut de varsta de 28 de ani si in plus am si un copil
Hehehe ! Fain ! Asta înseamnă victorie completă împotriva zgipțuroaicei aceleia ! Bravo !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #176  
Vechi 27.07.2011, 01:48:17
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nu vreau sa spun la ce manastire...nu vad la ce ar folosi.
Parintele nu facea astrograma doar credea ca fiecare om are "programul lui" stabilit de Dumnezeu de la care nu se poate abate.Marturisesc ca nu am nicio dovada ca acela era Liturghierul...pentru ca nu am vazut altul in viata mea.Dar cu siguranta pe forum sunt oameni care au vazut un Liturghier si ne pot spune daca exista semnele zodiacale si ce reprezinta.Cand l-a deschis sa ne arate a deschis la o pagina unde era scris cu rosu luna iunie si era si un semn zodiacal.

Melisa, multumesc! ghicitoarea mi-a spus si ca nu voi avea copii...
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #177  
Vechi 27.07.2011, 02:17:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hopa. Pai de ce nu poti spune? Ai ceva de ascuns?

Daca intrebam si cum il cheama pe parinte, ce mai ziceai?

Mai stim si noi manastirile si stim daca sunt sau nu preoti care se ocupa de astrologie pe acolo.

Nu stiu ce credea parintele dar ce spui tu nu are sens.
Dumnezeu are un plan de mantuire pentru fiecare dar asta nu inseamna ca omul nu se poate abate de la el.

Si chiar daca ar fi un semn zodiacal pe acolo, nu inseamna ca are vreo tangenta cu astrologia sau cu astrograma.

Ca daca a zis de ora si minut..clar se gandea la astrograma si astrologie si astea n-au nici o treaba asta nici cu Biserica nici cu Liturghierul.

Last edited by AlinB; 27.07.2011 at 02:20:33.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 28.07.2011, 01:34:18
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nu vreau sa spun, deoarece in cadrul manastirii sunt doar 2 calugari si un preot.E o manastirea mai noua.Si nu mi se pare important de stiut ce preot mi-a spus...eu ma intrebam doar ce cauta semnele zodiacale acolo(asta in ideea ca ce mi s-a aratat era un Liturghier)...ce semnifica ele?!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #179  
Vechi 28.07.2011, 07:46:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
eu ma intrebam doar ce cauta semnele zodiacale acolo(asta in ideea ca ce mi s-a aratat era un Liturghier)...ce semnifica ele?!
Semnele zodiacale sunt simboluri ale lunilor anului. A folosi un desen cu un berbec în loc de a scrie "aprilie" nu înseamnă astrologie.
Pe urmă, trebuie ținut cont că astrologia însăși este o știință care a decăzut în magie. Nu a fost întotdeauna așa. Este cazul și altor științe vechi, cum ar fi alchimia. Cei trei crai (sau regi) de la răsărit au fost astrologi și au fost mereu percepuți ca oameni drepți.
Primul spațiu geografic unde astrologia a devenit coruptă, decăzând în divinație și practici vrăjitorești a fost Egiptul. Renee Guenon consideră că acesta este motivul pentru care înfloritoarea cultură egipteană s-a prăbușit. Ca și cuvintele, ca și oamenii, iată că și științele suferă corupție și își pierd logica lor inițială.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #180  
Vechi 28.07.2011, 07:51:57
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Faptul ca chicitoarea nu a avut dreptate inseamna ori ca era o mincinoasa ori ca nu se pricepea destul ori ca asa i s-a aratat (gresit) ca sa fie inspre binele tau.
Despre semnele zodiacale din Liturghier nu stiu ce sa spun , inclin sa cred ca ele se refera la astrologie, am cautat pe net si am dat de un articol in care scrie ca ele se mai afla si in alte carti bisericesti.
Apoi am dat de o carte de astrologie veche copiata manual de unii preoti si apoi tiparita la tipografia Mitropoliei Alba Iulia intitulata "Gromovnic".

In mod oficial biserica este impotriva astrologiei insa se pare ca astrologia in sine nu este o forma de magie caci se bazeaza pe calcule matematice si semnificatii.
Problema este magia si spiritismul (prin care deasemenea se pot afla unele lucruri despre om, trecut si viitor) magie practicata de vechii chicitori care se ocupau cu mai multe lucruri in paralel : divinatie, astrologie, etc.
Alta problema poate apare cind se exagereaza in privinta strologiei cautind ce lectii si incercari ai asa la fiecare ceas -dupa cum ar da de inteles si versetul :"Nu cautati prea mult in stele".

Daca astrologia se bazeaza strict pe calcule matematice si daca ea este valabila se poate verfica in mod practic cu ajutorul softurilor si al cartilor de astrologie in cazul in care stim datele de nastere si ora cu aproximatie- (cu cit mai exact cu atit mai bine)
Eu am verificat acest lucru in trecut cu ajutorul a doua siteuri care calculau horoscopul natal dupa datele introduse, unul (din siteul acvaria.com) care calcula pe loc dar cu mai putine date -si care acum nu mai este gratuit- si altul de la dsclex care inca este gratuit dar dureaza o zi .(
www.dsclex.ro/astrolog/1astro1.php

Last edited by Mihai36; 28.07.2011 at 07:55:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48