Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.02.2012, 10:24:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Langa manastire se afla un izvor cu putere vindecatoare.
Au fost unii din Elvetia si au facut analize la apa de la Prislop. Au tras concluzia ca este cea mai pura apa din Europa. Nu am mai multe informatii, ne-a spus cineva de acolo de la manastire.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.02.2012, 20:56:45
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ma mir ca nu dai ca si exemplu si ratacirea lui Petru.
Am vorbit despre indoiala nu despre ratacire. E o diferenta. Oricine se indoieste de un lucru,e normal. Si la scoala,faci un calcul la matematica,apoi il mai faci o data,ca sa te verifici. Ceea ce inseamna ca te-ai indoit de perfectiunea ta! Deci indoiala nu e un lucru rau Laura,de multe ori e chiar recomandat. Acum depinde si ce intelege fiecare prin indoiala... Daca o asociem cu necredinta,cum s-a facut gresit cu Sf. Ap. Toma,atunci da,e un lucru rau.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Acum, ce probleme mai ai si cu Man Prislop? (...) Sunt tare curioasa sa stiu ce dezamagiri ai tu cu manastirea respectiva, mai ales ca nici nu ai fost acolo. Ce alte manastiri ti-au mai produs dezamagiri?
Nu am nimic cu manastirea si istoria ei,nu la asta ma refeream. Era cineva care in zilele de hram,cu ani in urma,vindea obiecte religioase,in special metanii facute de el. Om foarte,foarte credincios,venea de la o alta manastire,si toate obiectele sfintite. A fost alungat,criticat,cum poate sa faca una ca asta,ca acolo e manastire nu e balci si multe altele... Ca peste putin timp (1 an 2) sa fie lasati toti tiganii sa vanda de toate,si oamenii zic "mama,mi-am luat de la Prislop",cand de fapt totul e egal cu zero. Asta mi-a lasat un gust amar.

Si am mai fost dezamagit de manastirea Voronet,foarte,foarte dezamagit. Dumnezeu sa ma ierte!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.02.2012, 21:01:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu am nimic cu manastirea si istoria ei,nu la asta ma refeream. Era cineva care in zilele de hram,cu ani in urma,vindea obiecte religioase,in special metanii facute de el. Om foarte,foarte credincios,venea de la o alta manastire,si toate obiectele sfintite. A fost alungat,criticat,cum poate sa faca una ca asta,ca acolo e manastire nu e balci si multe altele... Ca peste putin timp (1 an 2) sa fie lasati toti tiganii sa vanda de toate,si oamenii zic "mama,mi-am luat de la Prislop",cand de fapt totul e egal cu zero. Asta mi-a lasat un gust amar.
In incinta manastirii, in afara de pangagrul maicutelore nu am vazut alt punct de vanzare.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.02.2012, 21:17:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar nu am zis ca in incinta,ci mai pe la poarta,in afara...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2012, 21:26:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca merita sa te impiedici de nimicuri. Cand mergi intr-un asemenea loc ar trebui sa vezi doar "cerul".
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.02.2012, 21:40:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stiu,dar un om care a venit acolo (tot in afara manastirii) cu buna-credinta si gand curat a fost alungat,in timp ce tiganilor ce privesc totul strict ca afacere sunt tolerati de conducerea manastirii... Dar nu judec eu. La fel nici pe cei de la Voronet.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.02.2012, 23:11:03
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stiu,dar un om care a venit acolo (tot in afara manastirii) cu buna-credinta si gand curat a fost alungat,in timp ce tiganilor ce privesc totul strict ca afacere sunt tolerati de conducerea manastirii... Dar nu judec eu. La fel nici pe cei de la Voronet.

Doamne-ajuta!
acei vanzatori ambulanti sunt lasati sa vanda numai in zilele in care se face parastasul parintelui, adica o data pe an..... si sa sti ca sunt foarte putini tigani... dar nu le este permis accesul in manastire, ei isi pun tarabele pe campul din fata portii manastirii cat si de-a lungul drumului de acces spre manastire..... eu nu vorbesc din auzite, am fost acolo si am vazut... raoul te rog mult sa nu dezinformezi..... am fost la pangarul manastirii si preturile sunt extrem de decente...... in schimb nu pot spune despre manastirea Lainici acest lucru... am mai spus si in alte randuri ca a devenit o afacere, cuvinte pe care mi le asum..... nici nu se compara calugarii de la Lainici cu maicutele smerite de la Prislop..... biserica, desi este veche si nu este impozanta sau dupa ultimele norme, cum este biserica noua de la Lainici, te atrage cu o caldura nemaintalnita....... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.02.2012, 23:22:55
Laura TM Laura TM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Question

Buna seara.
Poate nu intamplator am mai postat azi un mesaj in grupul "vizitatorii Manastirii Prislop". Nu-l reiau ci doar subliniez ideea/ideile pe care doresc sa vi le impartasesc:
- faptul ca exista contradictii hormonale generate de un astfel de subiect "canonizarea Parintelui Arsenie" nu este un lucru benefic pentru nici unul dintre noi; imaginati-va ce ar spune Parintele daca ar citi toate "certurile" noastre (poate le si citeste :) ). Astfel de subiecte ar fi de preferat sa scoata la suprafata valentele pozitive ale noastre, ca fiinte umane mult-iubitoare de Dumnezeu si de credinta
Raoul,
referitor la o eventuala vizita a ta la Manastirea Prislop iti spun doar un singur lucru: experienta ta va fi unica si va avea la baza nivelul de "pregatire" spirituala la care te afli. Poate nu este cel mai indicat sa te lasi influentat de/citesti/asculti parerile noastre, ale celor care am fost deja acolo. Drumul fiecaruia este unic si, daca nu vei simti nimic special dupa aceasta vizita la mormantul Parintelui Arsenie, poate ca nu este inca momentul tau sau poate ca Parintele doreste sa-l "descoperi" si din alte surse: predicile lui, filmele despre viata lui si, cel mai important, cartile lui. Eu iti recomand 3: "Despre durerile oamenilor" Vol.1, "Fericirea de a cunoaste Calea" si "Cararea Imparatiei".
Randurile de mai sus le-am dorit ca pe niste sugestii prietenesti si nicidecum ca pe niste sfaturi.
P.S. Mi-ar placea sa revii cu o postare cu impresii dupa vizita ta la mormantul Parintelui Arsenie si la Manastirea Prislop.
In final, asa dupa cum nemarginirea iubirii lui Dumnezeu pentru noi se manifesta si prin respectarea, de catre EL, a liberului nostru arbitru cred ca, in acelasi mod, si noi ar trebui sa respectam liberul arbitru al fiecaruia in ceea ce priveste dorinta/demersurile/parerile despre canonizarea Parintelui Arsenie.
DUMNEZEU sa ne ajute intru Binele nostru suprem!
__________________
"DUMNEZEU nu ii alege pe cei desavarsiti ci ii desavarseste pe cei alesi!"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.02.2012, 00:12:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
acei vanzatori ambulanti sunt lasati sa vanda numai in zilele in care se face parastasul parintelui, adica o data pe an..... si sa sti ca sunt foarte putini tigani... dar nu le este permis accesul in manastire, ei isi pun tarabele pe campul din fata portii manastirii cat si de-a lungul drumului de acces spre manastire.....
Perfect deacord,nu te contrazic. Dar acum mai multi ani nu se dadea voie nimanui,nu acceptau nici macar imaginea descrisa de tine mai sus. Cand a venit cineva cu buna-credinta,om cu adevarat credincios si traitor al ortodoxiei,cu gand bun si curat,a fost alungat! Peste un an cand au aparut cei de care vorbesti tu mai sus nu a mai zis nimeni nimic. Dimpotriva,chiar au sporit ca numar. Asta m-a nedumerit,nimic altceva.

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
raoul te rog mult sa nu dezinformezi.....
Era o intrebare pe care am vrut sa o adresez,nicidecum o afirmatie. Un lucru care nu-l pot intelege. Cei buni au fost alungati si cei rai sunt "imbratisati". De ce? (deci e semn de interogare,in niciun caz nu reprezinta o afirmatie).

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
am fost la pangarul manastirii si preturile sunt extrem de decente...... in schimb nu pot spune despre manastirea Lainici acest lucru... am mai spus si in alte randuri ca a devenit o afacere, cuvinte pe care mi le asum.....
Nu ti le mai asuma Cristi,si evreii si-au asumat sangele lui Hristos si uite ce s-a ales de ei. Necunostinta de cauza nu i-a absolvit de pedeapsa...

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nici nu se compara calugarii de la Lainici cu maicutele smerite de la Prislop.....
Care calugari? Da-mi numele. Si nu toti cei imbracati in negru sunt calugari,multi sunt simplii frati de manastire. Te asigur eu ca rar mai vezi smerenie ca aici. De fapt nu o sa vezi,ca daca ar fi la vedere nu ar mai fi smerenie. "Cine are urechi de auzit sa auda".

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
biserica, desi este veche si nu este impozanta sau dupa ultimele norme, cum este biserica noua de la Lainici, te atrage cu o caldura nemaintalnita....... Doamne ajuta!!!
Posibil,nu te contrazic. Insa nu ma mir ca tu nu ai simtit nimic...

Last edited by Raoul; 09.02.2012 at 00:14:46.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.02.2012, 00:29:23
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Era o intrebare pe care am vrut sa o adresez,nicidecum o afirmatie. Un lucru care nu-l pot intelege. Cei buni au fost alungati si cei rai sunt "imbratisati". De ce? (deci e semn de interogare,in niciun caz nu reprezinta o afirmatie).


Nu ti le mai asuma Cristi,si evreii si-au asumat sangele lui Hristos si uite ce s-a ales de ei. Necunostinta de cauza nu i-a absolvit de pedeapsa...


Care calugari? Da-mi numele. Si nu toti cei imbracati in negru sunt calugari,multi sunt simplii frati de manastire. Te asigur eu ca rar mai vezi smerenie ca aici. De fapt nu o sa vezi,ca daca ar fi la vedere nu ar mai fi smerenie. "Cine are urechi de auzit sa auda".


Posibil,nu te contrazic. Insa nu ma mir ca tu nu ai simtit nimic...
am spus ce simt eu cand merg la Lainici... s-au intamplat si unele lucruri acolo care m-au dezamagit foarte tare..... in viitor planuiesc sa merg la Manastirea Visina... este si mai aproape de mine..... am trecut de atatea ori pe langa ea fara sa intru...... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 14:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 12:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 14:35:50