Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Vezi rezultatele sondajului: Pareri despre articolele postate
Articolele mi-au placut 9 90,00%
Contin cateva aspecte interesante 0 0%
Nu am citit nimic interesant 1 10,00%
Votători: 10. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.04.2016, 12:20:13
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Domnule Pelerin, bineinteles ca am votata si eu pro..articolele mai mult decat mi-au placut, sunt f inchegate, bine documentate si superb redactate..Zau ca aveti veleitati scriitoricesti..Stilul dvs se asemana puternic cu cel al lui Balzac ,"parintele realismului francez"...Eu personal m-am simtit teleportata in acele timpuri!
Daca va poate ajuta cu ceva si cartea "Viata de zi cu zi in vremea lui Iisus" de Mihai Valentin Vladimirescu, Ed.Polirom..va rog sa luati in considerare sugestia mea
http://www.polirom.ro/catalog/carte/...ui-iisus-4869/
sau "O Istorie a Bibliei Ebraice" de acelasi autor
http://www.polirom.ro/catalog/carte/...-ebraice-2433/
Multumiri pentru munca dvs de cercetare si redactare si de ce nu pentru rabdare...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2016, 18:32:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc pentru aprecieri dar din fericire :) nu mi-se cuvin.Eu nu fac decat sa citez si compilez, un efort amator si nesemnificativ.Aprecierea o merita adevaratii cercetatori, multi nestiuti, care si-au dedicat viata si munca cautarilor istorice pt ca noi toti sa putem afla aceste lucruri.Va multumesc si pt recomandari, a doua carte o am, pe prima o voi avea :) Sper ca si urmatoarele articole care vor urma,dupa Sarbatoarea Pascala, sa va prilejuiasca o lectura cat mai interesanta.Numai bine va doresc !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.04.2016, 19:46:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Va multumesc pentru aprecieri dar din fericire :) nu mi-se cuvin.Eu nu fac decat sa citez si compilez, un efort amator si nesemnificativ.Aprecierea o merita adevaratii cercetatori, multi nestiuti, care si-au dedicat viata si munca cautarilor istorice pt ca noi toti sa putem afla aceste lucruri.Va multumesc si pt recomandari, a doua carte o am, pe prima o voi avea :) Sper ca si urmatoarele articole care vor urma,dupa Sarbatoarea Pascala, sa va prilejuiasca o lectura cat mai interesanta.Numai bine va doresc !
Va multumesc pentru efortul d-voastra! Mi-a placut mult ce am citit, e foarte interesant si util.

Nu stiam ca in Galileea se cultivau atatea si ca terenul era fertil, eu imi inchipuiam doar desert si teren arid. Nu am stiut nici de influenta greceasca din zona.

Interesant mi s-a parut ca populatiei din Galileea i se contesta nationalitatea evreiasca. Se poate ca si Hristos sa nu fi fost evreu? D-voastra personal ce credeti?

Nu stiam ca evreii din Iudeea din clasa conducatoare ii dispretuiau pe saracii din Galileea si ca sentimentul era reciproc.
Si ca sa raspund la intrebarea d-voastra, eu nu cred ca l-as fi urmat pe Hristos daca eram acolo, fiind in Iudeea sau Galileea, la inceput, dar poate ca daca as fi fost in prezenta Sa nu as fi putut sa nu ma las influentata de prezenta Sa si sa nu il urmez.

Last edited by aubergine; 18.04.2016 at 19:49:54.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.04.2016, 20:31:07
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Excelent topic; de fapt, toate topicele lui Scotty sint asa.

Cred sincer ca trebuie o popularizare a acestor aspecte; de exemplu, faza cu pocainta, asa cum o definea, practica si cerea Inaintemergatorul, are multe trimiteri profunde, si pune spovada in alta lumina.
E foarte important ca ramurile sa priveasca saminta cu cinstire adinca. Fara ea, ele nu ar fi existat. Stii ce vreau sa zic...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.04.2016, 20:36:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Se poate ca si Hristos sa nu fi fost evreu
Înseamnă că nici regele David n-a fost evreu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2016, 22:11:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Domnule Pelerin, bineinteles ca am votata si eu pro..articolele mai mult decat mi-au placut, sunt f inchegate, bine documentate si superb redactate..Zau ca aveti veleitati scriitoricesti..Stilul dvs se asemana puternic cu cel al lui Balzac ,"parintele realismului francez"...Eu personal m-am simtit teleportata in acele timpuri!
Daca va poate ajuta cu ceva si cartea "Viata de zi cu zi in vremea lui Iisus" de Mihai Valentin Vladimirescu, Ed.Polirom..va rog sa luati in considerare sugestia mea
http://www.polirom.ro/catalog/carte/...ui-iisus-4869/
sau "O Istorie a Bibliei Ebraice" de acelasi autor
http://www.polirom.ro/catalog/carte/...-ebraice-2433/
Multumiri pentru munca dvs de cercetare si redactare si de ce nu pentru rabdare...:)

Red Rose, poate nu stiai, "domnul Pelerin" e o enciclopedie in miscare. Dar ce zic eu enciclopedie! Wikipedia ii e prenumele! Ca numele de familie cred ca e GoogleLibrary sau asa ceva.:))(sper sa nu te superi pe mine, Pelerin :)).
Asa un zel si o pasiune de a defrisa livresc rafturile bibliotecilor n-am vazut in viata mea! Ba da, parintele Ioan Ica jr., un alt devorator de biblioteci, in viata.
Spor la lecturi si postari, Pelerin!

Am zis sa contribui si eu cu un offtopic :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.04.2016, 22:51:36
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pt domnisoara/doamna Aubergine.

Ma bucur daca articolul de inceput v-a placut. Va promit ca nici urmatoarele nu va vor dezamagi, am in lucru mai multe subiecte dar am nevoie de timp ca sa le organizez. O sa incerc sa raspund punctual si pe scurt la obs dvs. Pe scurt pt ca in articolele viitoare veti gasi prezentari mult mai ample.

Eu, cand am ajuns in Galileea zilelor noastre, am fost foarte impresionat pt ca, intr-o anumita masura, era exact cum mi-o imaginam biblic. Si eu am avut un extraordinar sentiment al intoarcerii in timp. Insa aspectul regiunii s-a mai schimbat fata de acum 2ooo de ani. Insa trebuie sa stiti ca acei oameni, galileeni de atunci, aveau o extraordinara determinare de a profita de fiecare palma de sol fertil sau de a-l transforma intr-unul cand se putea. Despre influenta greaca: odata cu campaniile lui Alexandru cel Mare cultura greaca s-a raspandit cu repeziciune, au fost si alte momente istorice in care s-a mai intimplat asta, am dat doar un exemplu semnificativ.

Galileeni era tot atat de ,,puri" evrei pe cat de ,,puri" daci suntem fiecare dintre noi :) Este cert ca erau evrei. Ipotezele istorice se pot schimba cu repeziciune in functie de noi descoperiri, asa ca nu va grabiti sa absolutizati o ipoteza de acum, ci tratati-le drept etape temporare a intelegerii istorice.

Iisus nu cred ca a fost evreu ci foarte evreu dar nu doar evreu ci mai mult decat evreu. EL este Mesia, Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului. As spune ca Iisus este evreul perfect, nu a existat si nu va exista un evreu mai bun ca EL. A ascultat si a implinit perfect Legea, a fost fara pacat, Invatatorul perfect al Scripturilor, care s-au implinit in EL. In EL s-au implinit toate fagaduintele facute de Dumnezeu poporului Sau.

Da, intradevar, clasa conducatoare a evreilor de atunci nu era cu mult diferita, in raport de cei saraci fata de cum au fost alte clase conducatoare din toate timpurile. Cat despre cei saraci..au simtit exact ce au simtit saracii, cei dispretuiti, marginalizati, exploatati din toate timpurile.

Despre finalul postarii dvs:si eu am aceiasi parere ca si dvs. Mi-as dori sa spun ca as fi fost unul care l-ar fi urmat imediat dar cand ma uit in oglinda constiintei la viata mea imi revine pe loc simtul realitatii :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.04.2016, 23:00:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Red Rose, poate nu stiai, "domnul Pelerin" e o enciclopedie in miscare. Dar ce zic eu enciclopedie! Wikipedia ii e prenumele! Ca numele de familie cred ca e GoogleLibrary sau asa ceva.:))(sper sa nu te superi pe mine, Pelerin :)).
Asa un zel si o pasiune de a defrisa livresc rafturile bibliotecilor n-am vazut in viata mea! Ba da, parintele Ioan Ica jr., un alt devorator de biblioteci, in viata.
Spor la lecturi si postari, Pelerin!

Am zis sa contribui si eu cu un offtopic :)
Parintele Ioan Ica jr este un model pentru mine. O cultura incredibila, o inteligenta exceptionala, un dar al lui Dumnezeu in profunzimea, delicatetea si viziunea expunerilor. Pe mine cred ca NT Wright m-a mai impresionat in acest mod si am fost extrem de fericit cand editura Deisis a tradus din cartile lui Wright. Doi experti de un asemenea nivel impreuna nu vezi in fiecare zi.

Desi nu voi atinge niciodata in aceasta viata un asemenea nivel ma bucur sa am sansa sa-i citesc, sa invat de la ei, sa incerc sa retin tot ce imi poate fi folositor. Te rog sa comentezi, inclusiv critic, cand vrei tu !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.04.2016, 23:00:46
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Înseamnă că nici regele David n-a fost evreu.
Lasa ca suntem noi...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.04.2016, 23:08:36
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
... era exact cum mi-o imaginam biblic.
...:))
Promit, Pelerinule, ca in viitoarea mea crestomatie de psihologie pentru elevii de liceu voi introduce, in memoria prieteniei noastre forumistice, un nou concept: imaginatia biblica!....:)))

Sunt sigur ca noul concept va starni interes, deoarece alte forme de imaginatie sunt, deja, perimate in plan scolaresc. In ciuda faptului ca, asa vechi cum sunt (vorba, transfigurata, a topicului) inca mai au un rol oarecare in modesta noastra perindare sub soare.

P.S. Ca sa nu ma agit peste vreun an, cand voi incepe lucrul sistematic la crestomatie, avansez de pe acum cateva intrebari ajutatoare: care sunt mecanismele operatorii ale acestui nou tip de imaginatie? ce tipuri de produse naste ea? pe ce nevoi si simtaminte se faureste? cum contribuie dansa la bunul mers al activitatii omenesti? ce rol are ea in dezvoltarea personalitatii (creatoare)? eventual, cum ajuta ea la mantuire.
Multumesc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare