Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2020, 13:41:15
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit Si acuma ce sa fac

Mi s-a intamplat mie o experienta am zis na e o exceptie, dupa aceasta am vazut in film ce mi-sa intamplat mie, am zis na viata bate filmul. Dar recent am vazut ca asemenea i se intampla si unui youtuber si am zis ca trebuie sa va impartasesc si voua sa imi dati un sfat. Este vorba de minutul 30:29 din film ( https://youtu.be/l-wH0lSsax4?t=1829 e setata segventa ).
Cand cineva are un hobby si lucra la el, daca e nervos pe cineva sau ceva ii vin idei si forta de munca incredibila. Personal despre mine asa mi s-a intamplat in facultate cand operele mele de arta (fotografiile ) au ajuns sa fie apreciate peste hotare atunci aram nervos pe cei care incercau sa ma traga in jos . Azi cand ii accept pe toti investesc de 100 ori mai multa energie cu rezultate nule. Intradevar sunt impacat cu mine doar ca muncesc zii si noapte si nu castig nimic.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2020, 14:24:30
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Mi s-a intamplat mie o experienta am zis na e o exceptie, dupa aceasta am vazut in film ce mi-sa intamplat mie, am zis na viata bate filmul. Dar recent am vazut ca asemenea i se intampla si unui youtuber si am zis ca trebuie sa va impartasesc si voua sa imi dati un sfat. Este vorba de minutul 30:29 din film ( https://youtu.be/l-wH0lSsax4?t=1829 e setata segventa ).
Cand cineva are un hobby si lucra la el, daca e nervos pe cineva sau ceva ii vin idei si forta de munca incredibila. Personal despre mine asa mi s-a intamplat in facultate cand operele mele de arta (fotografiile ) au ajuns sa fie apreciate peste hotare atunci aram nervos pe cei care incercau sa ma traga in jos . Azi cand ii accept pe toti investesc de 100 ori mai multa energie cu rezultate nule. Intradevar sunt impacat cu mine doar ca muncesc zii si noapte si nu castig nimic.
E amgire. Erai supărat, vroiai să te răzbuni și ai lucrat ”genial”-ambițios, puțin și ușor pentru satisfacția mândriei și slavei deșarte și iată ai câștigat mulți bani și aprecieri în facultate iar acum, când ești împăcat cu toți și cu tine lucrezi mult, istovitor și nu câștigi nici bani și nici aprecieri și simți că e zadarnic.

Amăgirea constă în faptul că ”vezi” și deznădăjduiești, te deprimi, te întristezi pentru că deși aplici mai corect dreapta credință și pacea divină în munca și hobbyurile din viața ta rezultatele în bani și aprecieri par mai slabe și nesatisfăcătoare. Răsplata pentru aplicarea dreaptei credinței prin îndelungă răbdare o vei primi din Mâna Domnului în Cer, în viața veșnică și nicidecum aici, acum, prin bani sau aprecieri.

Când vei lucra mai puțin pentru bani sau aprecieri și orice vei lucra o vei face mai mult și cât mai bine așa ca pentru Dumnezeu și pentru cei din jur și nu pentru tine însuți atunci vei ieși din amăgire și depresie.

E o binecuvântare să poți lucra cât mai mult și mai bine și frumos. Nu-ți neglija însă nici lucrarea de înduhovnicire a vieții tale prin ascultare de biserică și nici repausul, pacea și odihna Domnului din sărbători, ca să nu-ți furi singur căciula.

Cu cât câștigi mai puțin și lucrezi mai mult și eficient în beneficul altora cu atât ți se va socoti asceză și credință căci în cer se socotește drept. Cu cât vei lucra mai puțin și mai prost și vei fi mai bine plătit în bani și aprecieri cu atât vei avea o datorie mai mare de plătit celor pe care i-ai înșelat exact așa ca Zaheu.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 12.12.2020 at 14:41:02.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2020, 17:29:35
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Multumesc de sfaturi petru dar ce am vazut in filme si ce mi s-a intamplat mie are si o logica. Inlaturand raul din jurul tau faci loc lucrurilor bune. Inevitabil catalogand raul ca rau daca nu te lasa in pace la exagerare ii dar cateodata si vorbe urate.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2020, 17:49:40
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Multumesc de sfaturi petru dar ce am vazut in filme si ce mi s-a intamplat mie are si o logica. Inlaturand raul din jurul tau faci loc lucrurilor bune. Inevitabil catalogand raul ca rau daca nu te lasa in pace la exagerare ii dar cateodata si vorbe urate.
La Adam și de la Adam și până azi la americani și la toți ”credicioșii” auzi cuvinte după formula:
Da, da' invers! sau
Da, da, da' invers!
...și așa trăiesc și-și fac ”fericirea” toți ”deștepții” ăștia, invers decât ne cere Dumnezeirea iar asta e neCredință adică amăgire, înșelare, cădere în ispită, în minciună, în nedreptate, în nefericire.

În Textele Sfinte ni se spune că ceea ce e da e da și așa așa iar ceea ce e nu e NU și aia e Dreaptă Credință și tot ce trece de asta este de la cel rău, de la cel viclean, de la cel desfrânat, de la lume, de la oameni, de la căzuți și nu de la Dumnezeu!

”Ce e da e da (și așa așa) și ce e nu e nu și tot ce trece peste asta vine de la cel rău”.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 12.12.2020 at 18:01:50.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2020, 19:09:08
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

am sa tin seama de sfaturile tale
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2020, 19:35:08
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
am sa tin seama de sfaturile tale
Dacă te fură hoții (sataniștii, din banii munciți sau la jocuri arbitrii) nu înjura, nu-ți fă jertfe de păcat (hulă, sex, rău) ca să te răzbuni (pe Dumnezeu) zicându-ți că așa spargi-alungi ghinionul. Degeaba crezi că hulind în timp ce zâmbești o să ai ”noroc” și ”mântuire” și o să poți face ce nu puteai căci te înșeli. Dacă hulești o să ai și mai mare neputință în muncă, ghinion în orice iar sexul nu te vindecă degeaba te învață lumea s-o crezi pe ea, nu-ți rezolvă frustrările. Dacă aduci răului jertfe de păcat și o să-ți meargă mai bine înseamnă că ai dobândit amăgirea. Ai să te trezești prea târziu că trăiești viața fiului risipitor. Nu amesteca în furie-frustrare nemulțumirea-suferința-rugăciunea ca strigăt dureros către Dumnezeu cu acuzarea, șantajul, pâra, dorința de răzbunare, ura, amenințarea, lovirea, crima la adresa lui Dumnezeu sau a celor buni de parcă ei ar fi de vină. Nu aluneca căci nu e nu și ce trece peste asta vine de la cel rău.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 12.12.2020 at 20:10:03.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2020, 01:08:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
...Azi cand ii accept pe toti investesc de 100 ori mai multa energie cu rezultate nule. Intradevar sunt impacat cu mine doar ca muncesc zii si noapte si nu castig nimic.
Oare ce inseamna "cand ii accept pe toti"?
Adica vin toti sa faca poze la Sergiu ca-i pe gratis? Si tu esti multumit, dar intrebi ce sa faci? Mie mi se pare foarte limpede ca pe ei nu-i intereseaza ca faci poze bune si frumoase, ci ca ei nu platesc nimic.
Ei nu cauta poze cu peisage, natura moarta, sau subiecte neobisnuite, ci poze cu ei insisi, pe care le poate face oricine; pe nicio poza nu se vede pretul platit, insa se simte la buzunar(culmea!) nu al beneficiarului, ci al tau. Chair si evitarea unei cheltuieli simbolice are un efect greu, din punct de vedere psihologic, in gandirea oricui.
Daca tu esti multumit, da-i bataie mai departe! Insa...

Eu,totusi, as recomanda sa "intorci foaia" si sa-ti desfasori activitatea ca mai inainte, adica cu pasiune, insa la primul eveniment(la care cu sigurata vei fii chemat),dupa incheierea lui(dupa ce ai terminat de luat toate "shoturile"), dupa plecarea asistentzei, inainte de a te apuca de lucru, dar dupa ce ai pregatit mostrele, le spui pretul minim(poze alb-negru, pe hartie) si pretul "normal"(color, pe hartie) ca pret de baza cu materialele cele mai ieftine. Intre ele trebuie sa fie o diferenta chiar daca simbolica.
Apoi, daca introduci materiale mai pretioase, adaugi si diferenta de pret a acestor materiale fara adaos de manopera fiindca acelasi lucru il desfasori si pentru pozele alb-negru.
Pana la primul eveniment lasa-i pe toti pe dinafara si nu te stradui decat pentru placerea ta, dar nimeni altcineva sa nu mai fie implicat.

Curaj! E greu doar prima data. Ei vor fi nevoiti sa accepte fiindca pozele evenimentului sunt la tine,chiar daca multi dintre ei isi vor face poze cu telemobilul in timpul evenimentului.


P.S. Fara negociere. Te pregatesti dinainte cu preturi ferme.
S-ar putea chiar sa-ti ceara sa le trimiti prin e-mail; nici vorba.
N-ar fi rau sa le prezinti aceeasi mostra de poza(nu cea mai
importanta, ci cea mai atragatoare calitate) printata in toate
variantele de pret ca ei sa aleaga in cunostinta de cauza.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.12.2020 at 06:07:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare