Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 19:22:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Tiganusii romani la furat Documentar CBC

http://www.cbc.ca/documentaries/pass...ychildthieves/

In seara asta toata planeta ve vedea ce fac copiii tiganilor romani prin Europa.

Cred ca este timpul sa mai si iesim din biserici si din minastiri unde stam in rugaciune continua, izolati si RUPTI de realitate si sa incercam sa schimbam SI PRIN FAPTE aceasta rusine nationala care ne raneste pe toti oriunde am fi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 19:29:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
http://www.cbc.ca/documentaries/pass...ychildthieves/

In seara asta toata planeta ve vedea ce fac copiii tiganilor romani prin Europa.

Cred ca este timpul sa mai si iesim din biserici si din minastiri unde stam in rugaciune continua, izolati si RUPTI de realitate si sa incercam sa schimbam SI PRIN FAPTE aceasta rusine nationala care ne raneste pe toti oriunde am fi.
Dupa cate stiu, fiecare dintre noi ne desavarsim viata de crestini printre oameni, slujindu-i cum putem.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 19:30:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Cred ca este timpul sa mai si iesim din biserici si din minastiri unde stam in rugaciune continua, izolati si RUPTI de realitate si sa incercam sa schimbam SI PRIN FAPTE aceasta rusine nationala care ne raneste pe toti oriunde am fi.
Extraordinar sfat! Iesiti, oameni buni si puneti mana pe furci si topoare sa omoram toti tiganii care ne fac de ras! Nu va mai rugati ca n-are nici un sens. Eventual invatati de la ei noi tehnici de... supravietuire!...
Ca de obicei, andrei... file de poveste!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 19:31:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ma tot intreb de ce oare la "ereticii si satanistii" de musulmani sau budusti sau hindusi sau "ratacitii" de catolici nu exista acelasi fenomen de furt in masa, de tiganie, de mentalitati hotesti si de pungasie asa cum sunt la noi la romani?...caracteristica a personalitatii care are ramificatii foarte adinci si in politica si economie?

Ce componenta a ortodoxiei creaza aceasta permisivitate pentru hotie?
si la fel este si la bulgari, etc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 19:35:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Extraordinar sfat! Iesiti, oameni buni si puneti mana pe furci si topoare sa omoram toti tiganii care ne fac de ras! Nu va mai rugati ca n-are nici un sens. Eventual invatati de la ei noi tehnici de... supravietuire!...
Ca de obicei, andrei... file de poveste!...
De ce oare trebuie sa ne comportam astfel iesind cu violenta asa cum foarte romanesc ai reactionat tu omule BUN si nu am putea iesi cu caiete si creioane, cu activitati extrascolare, cu mincare si lopeti pentru reparari de case, cu instrumente muzicale, asa cum ies catolicii si sectantii?

De ce oare ractionam fara iubire, ca niste brute? chiar asa de mult ne-am animalizat?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2010, 19:41:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dupa cate stiu, fiecare dintre noi ne desavarsim viata de crestini printre oameni, slujindu-i cum putem.
Intr-o mica masura asa facem citeodata chiar si prin pomana pe care ne-o facem dind cite un banut chiar si cind nu ar trebui deoarece sunt organizati in gasti. Insa , oare ce portita lasam noi, cei 85% ortodocsi, deschisa, pentru perpetuarea hotiei, a mirlaniei a manelismului pe care "ereticii" nu o lasa si ca urmare nu trec prin tragedia nationala cu care ne confruntam noi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2010, 19:41:23
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oops! M-ai prins! Am crezut ca asta era sfatul tau, nu al meu!
Atunci imi cer scuze!
Opriti-va, oameni buni, ca e si ei oameni! Dati-le creioane, caiete si carti si vom face din ei intelectualii zilei de maine! America are un presedinte negru. Noi de ce n-am avea unul tigan, ha?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2010, 19:41:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare trebuie sa ne comportam astfel iesind cu violenta asa cum foarte romanesc ai reactionat tu omule BUN si nu am putea iesi cu caiete si creioane, cu activitati extrascolare, cu mincare si lopeti pentru reparari de case, cu instrumente muzicale, asa cum ies catolicii si sectantii?

De ce oare ractionam fara iubire, ca niste brute? chiar asa de mult ne-am animalizat?
Andrei, au si musulmanii tiganii lor, fii fara grija! Cat despre activitati extracurriculare, proiecte- le facem- se termina activitatea din proiect- sa spunem de protejare a mediului -si la doi pasi, copilul arunca hartia. Asta e- suntem balcanici si deprinderile rele prind cel mai usor.Mai greu este cu indreptarea. La cei amintiti de tine vad mult fariseism.Du-te tu intr-un sat si n-ai sa vezi tigania de la oras. La sat, te alunga din comunitate , daca nu stii sa fii bun gospodar.Bunul simt tot la sat a ramas, daca intre timp n-a murit si acolo.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2010, 19:45:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Extraordinar sfat! Iesiti, oameni buni si puneti mana pe furci si topoare sa omoram toti tiganii care ne fac de ras! !...
Oare invatindu-i pe copiii tai astfel de manifestari crezi ca vei rupe ciclul violentei si a ignorantei care vine impreuna cu acest indemn?..sau poate luind seama la ce mai fac si altii prin alte religii?...ah, da am uitat ca noi suntem cei mai apropiati de ADEVAR si ca urmare nu avem ce sa invatam
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2010, 20:20:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ma tot intreb de ce oare la "ereticii si satanistii" de musulmani sau budusti sau hindusi sau "ratacitii" de catolici nu exista acelasi fenomen de furt in masa, de tiganie, de mentalitati hotesti si de pungasie asa cum sunt la noi la romani?...caracteristica a personalitatii care are ramificatii foarte adinci si in politica si economie?

Ce componenta a ortodoxiei creaza aceasta permisivitate pentru hotie?
si la fel este si la bulgari, etc
Saracia si dorinta de inavutire rapida.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Documentar PS Iustinian Chira Adriana Cluj Calugarul 5 28.12.2012 17:22:36
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 16:50:26
Athos (foarte bun documentar) eduardd Stiri, actualitati, anunturi 1 11.02.2010 10:16:42
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54