Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.11.2010, 13:44:10
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit Fiti fericiti !!!

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 5

"3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.

4. Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.

5. Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.

6. Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.

7. Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.

8. Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.

9. Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.

10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.

11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.11.2010, 13:50:11
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit "legea cea noua"

27. Iar vouă celor ce ascultați vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi;
28. Binecuvântați pe cei ce vă blestemă, rugați-vă pentru cei ce vă fac necazuri.
29. Celui ce te lovește peste obraz, întoarce-i și pe celălalt; pe cel ce-ți ia haina, nu-l împiedica să-ți ia și cămașa;
30. Oricui îți cere, dă-i; și de la cel care ia lucrurile tale, nu cere înapoi.
31. Și precum voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi asemenea;
32. Și dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată puteți avea? Căci și păcătoșii iubesc pe cei ce îi iubesc pe ei.
33. Și dacă faceți bine celor ce vă fac vouă bine, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii același lucru fac.
34. Și dacă dați împrumut celor de la care nădăjduiți să luați înapoi, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii dau cu împrumut păcătoșilor, ca să primească înapoi întocmai.
35. Ci iubiți pe vrăjmașii voștri și faceți bine și dați cu împrumut, fără să nădăjduiți nimic în schimb, și răsplata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulțumitori și răi.
36. Fiți milostivi, precum și Tatăl vostru este milostiv.
37. Nu judecați și nu veți fi judecați; nu osândiți și nu veți fi osândiți; iertați și veți fi iertați.
38. Dați și se va da. Turna-vor în sânul vostru o măsură bună, îndesată, clătinată și cu vârf, căci cu ce măsură veți măsura, cu aceeași vi se va măsura.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.11.2010, 13:57:13
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Razbunarea noastra este "pact cu diavolul"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.11.2010, 16:56:53
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela09 Vezi mesajul
Te numesc, astfel, scuze pt. adresarea mai apropiata!
Iti cer un sfat:n-am fost indiferenta si de-atunci mi-am facut necazuri.
In urma decesului tatalui meu, am sfatuit-o pe mama, sa-l primeasca pe un frate de-al meu sa locuiasca cu dansa, el-fratele, fiind mai fara rost, restul , noi ceilalti avand casele noastre.
Mama a inceput sa fie lovita, jignita, amenintata.
Eu, la rugamintea mamei, pe motiv k am timp liber mai mult, am facut o reclamatie, semnata de mama mea, si m-am dus la politie. Mama din cauza mortii , tatalui meu, a facut o demipareza, se chinuie asa de 8ani.
In loc de ajutor, fratele si concubina lui, ai mananca mancarea, ai vorbeste urat, o imbrancesc, fac glume pe seama handicapului dobandit.
In loc de liniste, mama are muzica -manele pana tarziu, vizite a tot felul de ciudati, prieteni cu fretele si concubina lui.
Ii las prin vecini sacose cu mancare, sau pazesc momentul cand e singura, sa o pot vedea. Politia l-a amendat, el face tot ce stie.
La ce mi-a folosit mie, k am incercat k mama,sa aiba liniste, respect.
M-A SUSTINUT O SORA, SI UN ALT FRATE,dar nimeni nu poate face mai mult.
Am pierdut bucuria de a petrece mai mult timp alaturi de mama, eu o tudeam, o vopseam, ai cumparam haine k sa-i dau pofta de viata, incercam s-o rasfat,( pe cat imi puteam permite)
MA ROG, FAC RUGACIUNI, MA DUC LA SLUJBE, DAU SLUJBE SI plang.
Oare era corect sa raman indiferenta? Acum fratele cu inculta lui, stau de chefuri, asculta telf.fix, al mamei, iar eu trebuie sa nu ma duc singura la mama.
Mi-a transmis prin mama sa am grija de fata mea cea mica, 17ani(copil bun, cuminte,rar) k sa nu o gasesc printr-o padure moarta, batjocorita.
Nu credeam k pot sa traiesc asemenea momente, parca, sunt turbati, iar eu, aveam de gand sa le cedez partea, intr-un final!
MI-A RAMAS DOAR D-ZEU, MA RAG !
Unde-i solutia, din luna iunie, viata mea e intoarsa pe dos, am ajutat k sa am de tras?!
Multumesc pentru rabdare.
Sfatul tau a fost bun pentru ca tu ai vrut sa faci un bine.Eu as incepe prin a ma ruga pentru...frate.Apoi as scoate-o pe mama din acea casa."Nimeni nu poate face mai mult"Ba da,Dumnezeu poate prin tine de exemplu.Cand te rogi si mergi la slujbe pentru cine sau pentru ce te rogi?Cred ca acolo gasesti una dintre "bube".Foarte gresita conceptia "am ajutat ca sa am de tras".Nu uita ca nu mai conteaza ce-ai facut,conteaza ce vei face in continuare.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.11.2010, 17:22:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Diferenta e ca acel talhar isi primea pedepeasa ..sunt 2 tipuri de pedepse, pedeapsa divina si pedeapsa de pe pamant. ..Dupa cum stii si acel talhar era pe cruce.. Cand eu gresesc trebuie sa accept consecintele la fel si cel care greseste.

Dreptatea trebuie facuta pentru a corecta greseala celuilalt. Daca talharul nu era pedepsit si nu se afla pe cruce alaturi de Iisus nu realiza ce a facut. Dar asa a fost prins si condamnat.

Intr-adevar raportandu-ne la realitatea zilelor de azi am spune ca dreptate pe pamant nu mai exista si ca asteptam o dreptate divina. Vedem copii batuti, violenta, vedem cum nimeni nu ia nici o masura... Si asta e doar inceputul
Am citit ai cu atentie intrebarea ta initiala.De unde stim cand este dreapta pedeapsa si cand este razbunare facuta catre cineva care a gresit?
As spune o definitie simpla:dreptate este atunci cand cel care a gresit realizeaza in urma actului judecatii,ca a gresit,si astfel pedeapsa ii este folositoare. Aproape ca si-o doreste,pt a scapa de mustrarile constiintei.
Daca insa pedeapsa nu vine din dreptate,atunci e o simpla razbunare,si antreneaza la nesfarsit conflictul,in genul :Ochi pt ochi si dinte pt dinte
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.11.2010, 12:33:47
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Observ ca evitati subiectul ! Debitati doar generalitati, fara consistenta in vietile voastre..
Dati-mi solutia voastra pt mai multe cazuri ipotetice, dar atat de evidente in lumea noastra.
Un om bate un alt om. Ce faceti ?
Un om fura un alt om in mijloacele de transport in comun. Ce faceti ?
Izbucneste razboiul. Inamicul omoara, violeaza, fura, distruge tara intorcand-o cu 100 de ani in trecut. Ce faceti ?
Un om violeaza o femeie. Ce faceti ?
Un om va ameninta cu un cutit, nu sa va ia ceva , ci sa va omoare. Ce faceti ?

Si nu mai stati in confortului "mie n-o sa mi se intample niciodata!"
Tineti minte: crestinul nu-i un idiot care se izoleaza de lume pt a se mantui si atat.

Last edited by IonelS; 26.11.2010 at 12:42:53.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.11.2010, 14:01:20
Mihaela09 Mihaela09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit arriel, draga

Cum sa merg la biserica daca nu iert?In adancul suflatului meu e doar durere, dezamagire dar, ma rog Domnului sa ma lumineze, sa-mi dea putere sa fac voia LUI. Undeva, in aceste pagine minunate, in acest FORUM CRESTIN, am citit ca iertarea se da celui care recunoaste greseala si iti cere sa ierti. M-am rugat la D-ZEU, chiar si pentru frate, chiar dak eram revoltata;vad in jur si-mi spun:"Doamne, multumesc pentru ce mi-ai dat,si Te rog , apara-ma, de mai rau!"
Sunt constienta de faptul ca multi sunt chinuiti si trag mult, mai multe!
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.11.2010, 15:04:19
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Pai chiar tu ai zis-o draga mea. Dumnezeu face dreptate.
Daca te poti apara apara-te. Neraspunzand la rau cu rau.
Daca nu te poti apara, rabda.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.11.2010, 18:50:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela09 Vezi mesajul
Cum sa merg la biserica daca nu iert?In adancul suflatului meu e doar durere, dezamagire dar, ma rog Domnului sa ma lumineze, sa-mi dea putere sa fac voia LUI. Undeva, in aceste pagine minunate, in acest FORUM CRESTIN, am citit ca iertarea se da celui care recunoaste greseala si iti cere sa ierti. M-am rugat la D-ZEU, chiar si pentru frate, chiar dak eram revoltata;vad in jur si-mi spun:"Doamne, multumesc pentru ce mi-ai dat,si Te rog , apara-ma, de mai rau!"
Sunt constienta de faptul ca multi sunt chinuiti si trag mult, mai multe!
Doamne ajuta !
Arriel ti-a dat un sfat foarte bun:scoate-o pe mama ta din casa aceea daca vrei sa mai aiba zile!
Rugaciunea este buna,insa fara sa actionezi ...e ca in vorba aceea cu Dumnezeu iti da,dar in sac nu iti baga!
Deci,pe pasi:gasit loc sigur pentru a-ti muta mama,sa aiba si ea,saraca,o batranete linistita si consultarea unui avocat pentru a se vedea ce se poate face cu fratele abuziv!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.11.2010, 19:38:23
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Cand cineva iti face rau simti nevoia sa iei atitudine sa-l pedepsesti pe cel ce ti-a facut rau. Multi zic "razbunare este arma prostului?" dar dreptatea ce este? de ce orice act de pedepsire este vazut ca o razbunare?
Care este diferenta intre dreptate si razbunare?

Iisus a fost batut, umilit, schinguit , rastignit si nu a luat nicio o Atitudine..cel putin nu El. a suportat tot. Dupa ce si-a dat sufletul Dumnezeu a luat "atitudine"

"50. Iar Iisus, strigând iarăși cu glas mare, Și-a dat duhul.
51. Și iată, catapeteasma templului s-a sfâșiat în două de sus până jos, și pământul s-a cutremurat și pietrele s-au despicat;
52. Mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților adormiți s-au sculat.
53. Și ieșind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă și s-au arătat multora.
54. Iar sutașul și cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul și cele întâmplate, s-au înfricoșat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta! "

Dumnezeu si-a razbunat Fiul mort sau a facut dreptate?
Cine are ochi sa vada ,cine are urechi sa auda .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paradoxul suferintei. Fericirea de a fi prigonit pentru dreptate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 12:01:34
Exista dreptate???? Templier Knight Generalitati 15 11.12.2010 12:15:46
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
ai dreptate urzicutza iuliann Preotul 0 21.08.2007 23:05:43