Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2010, 20:53:59
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Exista dreptate????

Am discutat cu cineva de curand , o colega , e penticostala.Spunea ca numai crestini se mantuiesc,nus ce sa cred ,oare daca esti budist,hinduist,evreu nu ajungi in rai, prin simplul fapt ca nu esti crestin.Oare unde i dreptatea?Deci ne-crestini chiar daca traiesc o viata curata , cu fapte bune, dar cu niste doctrine religioase diferite , sfarsesc in iad.Nu zic ca trebuie sa ne convertim la alte religii, dar nu inseamna ca tot ce nu este crestin este sortit pieirii.Astept pareri
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 10.12.2010 at 21:19:22.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2010, 21:20:14
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

?????
.......
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2010, 21:51:09
sportivul sportivul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.12.2010
Mesaje: 2
Implicit Despre dreptate

Dar vezi tu daca li se arata ce este de facut
daca li se spune
daca sunt indrumati catre duhovnic si nu vor
de asta dreptatea noastra nu se compara cu cea a lui dumnezeu
oricum fiecare va raspunde pt ceea ce a facut
pt ca dumnezeu a dat constiinta fiecaruia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2010, 22:02:49
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Profa mea de religie mi-a spus ca pentru ea exista o entitate, ceva mai presus de noi, dar fiecare popor l-a interpretat in modul sau, ia dat nume si caracteristice.

Oricum, de unde stie colega ta ca crestinismul este religia dreapta? Dupa ce mori exist 9.999 de posibilitati la 10.000 sa te gasesti in fata unui dumnezeu necrestin, sau nicaieri (ateism).
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2010, 22:09:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am discutat cu cineva de curand , o colega , e penticostala.Spunea ca numai crestini se mantuiesc,nus ce sa cred ,oare daca esti budist,hinduist,evreu nu ajungi in rai, prin simplul fapt ca nu esti crestin.Oare unde i dreptatea?Deci ne-crestini chiar daca traiesc o viata curata , cu fapte bune, dar cu niste doctrine religioase diferite , sfarsesc in iad.Nu zic ca trebuie sa ne convertim la alte religii, dar nu inseamna ca tot ce nu este crestin este sortit pieirii.Astept pareri
"În afara Bisericii nu există mântuire" este o veche dogmă și, în privința aceasta, colega dv are dreptate
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11315

Faptele bune și viața curată reprezintă un lucru foarte bun, dar acestea nu sunt suficiente pentru mântuire. Acest lucru se explică prin faptul că mântuirea este un dar supranatural: se mântuiesc numai cei care mor în stare de Grație Sfințitoare (Har Sfințitor). Această Grație Sfințitoare este darul supranatural al lui Dumnezeu. Adam și Eva l-au avut, dar l-au pierdut, astfel încât oamenii se nasc în stare căzută. Dar nu i-a lăsat Dumnezeu pe oameni să fie sortiți pieirii, ci de la început, chiar de la Cădere, le-a promis răscumpărarea. Acesta este motivul principal al întrupării lui Isus, care a spus: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața". Mijloacele instituite de răscumpărător ca să ne răscumpere sunt: Biserica și Sfintele Taine. Odată cu Înălțarea lui Isus, raiul a fost deschis, căci înainte era gol.
Răscumpărarea se referă nu numai la oamenii care trăiesc în trup după întruparea lui Isus, ci și la cei care au trăit înainte, astfel încât avem următoarele situații:
-drepții care au trăit înainte de Isus (mai exact: care au murit înainte de începutul activității publice a Bisericii, care a fost în ziua de Pentecost) au putut intra în rai începând cu ziua Înălțării, sufletele celor morți până atunci stând într-un loc (sau stare) numit de catolici "limbul Părinților" sau "limbul Patriarhilor" ori "sânul lui Avraam".
-păcătoșii care sunt în această situație nu au putut beneficia de venirea lui Isus. Ei se află în iadul propriu-zis. Mai multe detalii dă Cristos în parabola săracului Lazăr și bogatului nemilostiv.
-drepții care au trăit după întruparea lui Cristos (mai exact: care au murit după ce activitatea Bisericii Catolice a început) se împart în următoarele două categorii:
cei care au auzit mesajul Evangheliei și care se pot mântui numai prin credință (inclusiv faptele de credință, fără de care credința e moartă) și prin Taine.
cei care nu au auzit mesajul Evangheliei, care se pot mântui printr-o viață curată. Aceștia sunt cei despre care Ap Pavel spune că "au Legea în inima lor". În condițiile de azi, în care Biserica a răspândit mesajul ei oriunde știe să existe oameni pe pământ, probabil că sunt foarte puțini.

Este de discutat ce trebuie să înțelegem exact prin "a auzi mesajul Evangheliei". Sunt într-o țară pretins creștină, în mijlocul Europei. România să zicem. Dar mesajul Evangheliei, paradoxal, nu ajunge la mine. Câte o biserică răsare la fiecare colț de stradă, unde am învățat la istorie că primii români aduceau cult unei ființe inventate de ei, căreia îi spuneau "Dumnezeu". Pe căile pe care umblu eu, colegii mei de școală și de generație, anume pe Internet, pe undele TV, din ziare și tot mai rarele cărți pe care le citesc, nu există mesaj evanghelic: nimic despre Dumnezeu, eventual lucruri contra lui Dumnezeu. În acest caz, eu unde mă calific ? La mine a ajuns mesajul Evangheliei, caz în care, neurmându-l, sunt în ignoranță vinovată și merit damnarea, sau se poate spune că nu a ajuns acest mesaj, caz în care sunt în ignoranță invincibilă și mă pot mântui dacă duc o viață în conformitate cu morala naturală ?
Cu alte cuvinte, "a auzi mesajul Evangheliei" ce înseamnă: a-l auzi cu urechile sau a-l auzi cu inima ? Greu de spus. Pentru cei, atât de mulți, pe care îi vedem că Dumnezeu nu a ajuns la conștiința lor, putem spera că Dumnezeu, care cunoaște inimile, îi va socoti ca pe sălbaticii din tribul zulu-mbembe și nu îi va judeca după credință, ci după fapte, chiar dacă ar adera formal la budism, Biserica Scientologică, etc.
Dar asta e o simplă speranță. Dacă m-ar întreba cineva cum să facă să se mântuiască nu cu speranță, ci cu siguranță, i-aș pune Evanghelia în brațe și i-aș zice: "Citește, crede și te botează !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2010, 22:09:50
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am discutat cu cineva de curand , o colega , e penticostala.Spunea ca numai crestini se mantuiesc,nus ce sa cred ,oare daca esti budist,hinduist,evreu nu ajungi in rai, prin simplul fapt ca nu esti crestin.Oare unde i dreptatea?Deci ne-crestini chiar daca traiesc o viata curata , cu fapte bune, dar cu niste doctrine religioase diferite , sfarsesc in iad.Nu zic ca trebuie sa ne convertim la alte religii, dar nu inseamna ca tot ce nu este crestin este sortit pieirii.Astept pareri
Noi nu putem spune daca cei ce apartin altor confesiuni se mantuiesc sau nu. Asta doar Dumnezeu hotaraste.
Dar nu gresim spunand ca Ortodoxia ne ajuta sa dobandim comuniunea cu Adevaratul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2010, 22:53:17
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca exista dreptate? Cu certitudine! Care este aceasta? Vom muri si vom vedea!

Din cate stiu, exista o vorba din batrani: "Fiecare pasare, pe limba ei piere!" Daca omul este lipsit de surse de informatie suficient de convingatoare, dar are principii sanatoase si intelege sa traiasca in viata dupa regula bunului simt si a iubirii de aproape, cu siguranta va avea un loc "caldut" asigurat in vesnicia viitoare. Chiar saptamana trecuta preotul-duhovnic dadea exemplul bunului samaritean, care, desi nu era dintre cei "alesi", a facut cel mai bine dovada intelepciunii si iubirii fata de aproapele!
Cel mai grav este faptul ca, sub pretextul dogmelor religioase, ne razvratim si ne razboim intre noi; ne cream propria dogma care e "cea mai buna", iar pentru asta suntem gata sa-L mai rastignim pe Mantuitorul Hristos inca o data si inca o data, fiindca nu vrem sa acceptam nici in ruptul capului ca noi gresim. Smerenia ni se pare josnica si umilitoare; milostenia o lasam pe seama lui Dumnezeu; mersul la biserica o corvoada inutila, din moment ce Dumnezeu stie exact cat de credinciosi suntem noi si daca ne rugam acasa; inmultirea talantului trebuie facut cu orice pret, iar Mantuitorul la bani s-a referit si in nici un caz la harul pe care-l are fiecare dintre noi, fie ca e bun orator, bun scriitor, bun chirurg, bun agricultor, bun croitor, bun slujitor al bisericii!... Ne consideram suficient de destepti ca sa patrundem desavarsit TOATE pildele si nu avem nici o indoiala ca asa trebuie sa fie intelese si nu altfel... Auzim despre preoti la care lumea alearga cu sufletul la gura sa se hraneasca cu vorbele din predicile lor, dar pentru noi, care suntem infailibili, aia sunt niste fatarnici rataciti si predicile lor sunt pierdere de vreme pentru noi care am inteles scriptura cu mult mai bine decat ei si... pur si simplu nu avem secrete!... Si nici pacate nu avem, iar la spovedanie aproape ca nu avem ce spune fiindca ne-am impartasit si saptamana trecuta, iar intre timp am facut numai bine si am invatat pe altii numai de bine!... Si-atunci e foarte firesc si de asteptat sa ajungem in Rai, iar la nivelul constiintei noastre nu poate fi vizualizat iadul fiindca noi suntem mult prea virtuosi sa ratam poarta Sf. Petru!...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2010, 22:54:45
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Profa mea de religie mi-a spus ca pentru ea exista o entitate, ceva mai presus de noi, dar fiecare popor l-a interpretat in modul sau, ia dat nume si caracteristice.
Cel ce se boteaza, devenind membru al Bisericii crestine, marturiseste credinta in Hristos, ca unic Dumnezeu si Imparat. Doamna profesoara, daca este crestina, n-a spus cand s-a botezat : "Cred intr-o entitate, in ceva mai presus de noi".
Deci, din acest punct de vedere, afirmatia domniei sale este regretabila.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2010, 23:11:49
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Cred ca oricine se poate mantui,atat timp cat crede in Dumnezeu si nu face rau altora.Si mai cred ca nu trebuie sa-si schimbe nimeni religia in care s-a nascut.Daca Dumnezeu ne facem sa ne nastem intr-o familie de cult mozaic,de exemplu,inseamna ca asa trebuie si nu trebuie sa schimbam lucrurile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2010, 23:17:10
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Cel ce se boteaza, devenind membru al Bisericii crestine, marturiseste credinta in Hristos, ca unic Dumnezeu si Imparat. Doamna profesoara, daca este crestina, n-a spus cand s-a botezat : "Cred intr-o entitate, in ceva mai presus de noi".
Deci, din acest punct de vedere, afirmatia domniei sale este regretabila.

Nu cred ca putea sa vorbeasca.

Si eu am fost botezata, dar nu sunt membra la nici o biserica.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paradoxul suferintei. Fericirea de a fi prigonit pentru dreptate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 12:01:34
Razbunare vs dreptate ladyanda Generalitati 40 01.12.2010 23:04:38
ai dreptate urzicutza iuliann Preotul 0 21.08.2007 23:05:43