Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2014, 23:13:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Atata profunzime rar gasesti. Atat de rar incat sa te contrazici in aceeasi postare...
Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Iubeste Dumnezeu raul oare? Sau e cosubstantial cu raul ?
Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Asa si ingerul cazut,initial co-substantial cu divinitatea,a decis prin liberul sau arbitru,neingradit de divinitate
Ups. Pai cu asa? In primul rand nu exista "cosubstantial". Poate consubstantial. Si uite asa l-am facut pe diavol egal cu Dumnezeu. Pai....? Nu de aia a cazut? Ca s-a crezut egal cu Dumnezeu?
Aaaa, stai asa. Ca cica a fost egal la inceput. Hmmmmm ...Pai se poate sa "scada" Dumnezeu? Nu stim. Dar stim ca diavolul a fost egal cu Dumnezeu si dupa a scazut. Ciudata concluzie.


Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Omul,cazut de partea diavolului, trebuie acuma sa-si demonstreze natura divina ,urcand suisul muntelui credintei si redescoperirii de sine, catre Dumnezeu !
Aha. Acum am inteles. Deci si omul este egal cu Dumnezeu, doar ca inca nu s-a prins. Trebuie sa se "redescopere". Si sa demonstreze.


Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Insa diavolului,desi Dumnezeu ai da si lui o sansa de mantuire, ai este mult mai greu,aproape imposibil,din cauza naturii sale aproape infinite ,sa faca aceasta rasucire (diaieresis. gk.)!
Maxim imi place: "aproape infinit". Cat de aproape?

Oricine poate debita orice. Nu exista limite. Asta este de fapt "aproape infinit".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.03.2014, 23:26:00
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Catehismul absent + gindirea mindru-proasta = iata rezultatele!

Nu am inteles ce debiteaza cavaleru' kadosh gardianu' lu' echeru' si compasu' despre rasuciri si...diaree? Misticisme danbrowniene de mahala.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.10.2014, 11:22:48
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa stiu unde scrie ca Lucifer a fost un inger decazut , si ca L-a sfidat pe Dumnezeu ?
Scrie in Biblie asa ceva ?
Si cum de a ajuns Lucifer, cel care aduce lumina , Diavolul, pe care il stim?
Proorocul Isaia exprimă foarte clar drama celui căzut pentru veșnicie:

“Cum ai căzut tu din ceruri, Lucifer, fecior al dimineții ! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri ! Tu care ziceai în cugetul tău: << Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui Puternic voi așeza jilțul meu ! În muntele cel sfânt voi pune lăcașul meu, în fundurile laturii celei de miazănoapte.Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi >>.Și acum tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului” (Isaia 14,12-15).Iar Iezechel spune urmatoarele despre Lucifer:

“Tu erai pecetea desăvârșirii, deplinătatea înțelepciunii și cununa frumuseții. Tu te aflai în Eden, în grădina lui Dumnezeu; hainele tale erau împodobite cu tot felul de pietre scumpe…Tu erai heruvimul pus ca să ocrotești; te așezasem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu și umblai prin mijlocul pietrelor celor de foc. Fost-ai fără prihană în căile tale din ziua facerii tale și până s-a încuibat în tine nelegiuirea…Lăuntrul tău s-a umplut de nedreptate și ai păcătuit și Eu te-am izgonit pe tine, heruvim ocrotitor, din pietrele cele scânteietoare și te-am aruncat din muntele lui Dumnezeu, ca pe un necurat. Din pricina frumuseții tale s-a îngâmfat inima ta și pentru trufia ta ți-ai pierdut înțelepciunea. De aceea te-am aruncat la pământ… ” (Iezechiel 28,12-17).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.10.2014, 11:33:35
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Atata profunzime rar gasesti. Atat de rar incat sa te contrazici in aceeasi postare...




Ups. Pai cu asa? In primul rand nu exista "cosubstantial". Poate consubstantial. Si uite asa l-am facut pe diavol egal cu Dumnezeu. Pai....? Nu de aia a cazut? Ca s-a crezut egal cu Dumnezeu?
Aaaa, stai asa. Ca cica a fost egal la inceput. Hmmmmm ...Pai se poate sa "scada" Dumnezeu? Nu stim. Dar stim ca diavolul a fost egal cu Dumnezeu si dupa a scazut. Ciudata concluzie.



Aha. Acum am inteles. Deci si omul este egal cu Dumnezeu, doar ca inca nu s-a prins. Trebuie sa se "redescopere". Si sa demonstreze.



Maxim imi place: "aproape infinit". Cat de aproape?

Oricine poate debita orice. Nu exista limite. Asta este de fapt "aproape infinit".
Diavolul nu a fost egal cu Dumnezeu, asta este o erezie. A fost creatura lui Dumnezeu, inzestrata cu foarte multe daruri spirituale, motiv pentru care era capetenie peste ingeri.Insa in marea lui bogatie spirituală, Lucifer a inceput sa se gandeasca ca el este totul prin el insuși, a inceput sa aiba o sete nesfarsita de putere si de marire. Parintele Dumitru Stăniloae afirma ca Lucifer credea că va ajunge la fel cu Dumnezeu printr-o evolutie de sine statatoare, credea ca el va fi deasupra tuturor:

“Cu atat mai mare a fost ispita pentru el, cu cat n-a avut un trup care sa-l margineasca, care sa-i arate neputintele… Satan a spus: eu sunt totul…” ) .

Dumnezeu nu i-a impus lui Lucifer cinstirea Sa, ci l-a lăsat liber. Lucifer nu era născut, era creat de Dumnezeu, s-a pomenit deodata că există, că este. S-a văzut bogat în daruri, puternic, fără trup, doar cu o ușoară corporalitate spațială și astfel a început să-l roadă gândul mândriei, setea de autoîndumnezeire. Rămânând totuși dependent de Dumnezeu, Lucifer dobândește prin cădere o ură față de creația divină, o frenezie a distrugerii, o sete după neantul din care a fost creat.

Înainte de a deveni stăpânitorul temporar al lumii pământești, unde a fost alungat, Satan era numit Lucifer, adică purtător de lumină. În ciuda căderii, este mai apropiat de Dumnezeu decât de oameni, fiind nemuritor, are în continuare atributele lumii angelice, dar nu pe toate, o parte dintre ele nemaifiindu-i accesibile după cădere. Preocupat de propria perfecțiune și frumusețe, Lucifer a îndrăgit-o prea mult și a uitat de cinstea pe care I-o datora lui Dumnezeu. A refuzat să privească dincolo de perfecțiunea angelică, a rămas să-și fie suficient lui însuși. Păcatul său este iubirea totală și exclusivă de sine ).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.10.2014, 13:07:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Așadar o tulburare narcisică cronică... Cu prognostic foarte rezervat.

P.S. Spui că s-a pomenit că există, că este. Aici e și eroarea: există dar nu este. Există, ca ființă creată, ca ex-terior Ființei Creatorului. Însă și-a închipuit că Este - proprietate exclusivă a lui Dumnezeu, Care nu poate ex-ista în afara a nimic, în afara Lui, în primul rând.
Dumnezeu Este, diavolul există așa cum orice din Creație, și Creația întreagă, ex-istă.
Ex-istă ca operă a Celui Care Este.

Last edited by Ioan_Cezar; 08.10.2014 at 13:12:08.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.10.2014, 13:23:23
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Lucifer

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

Sfantul Prooroc Isaia marturiseste la fel:
[b]"12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
Eu cred ca acest nume, desi nu se gaseste in Sf. Scriptura, in acest citat isi are originea.

E vorba de etimologie.

Prima data a aparut numele in domeniul astronomiei si apoi crestinii (sau iudeii?) l-au asociat teologic. Desigur, un studiu mai amanuntit ar scoate la iveala mai clar aceasta nelamurire. Eu am luat-o logic.

De aceea in Sf. Traditie apar multe lucruri care nu se gasesc exact in Sf. Scriptura, pentru ca odata cu aparitia crestinismului, tot universul si framantarea omului a primit insemnatate teologica.

E doar o parere...

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.10.2014, 16:47:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eyrini Vezi mesajul
Diavolul nu a fost egal cu Dumnezeu, asta este o erezie. A fost creatura lui Dumnezeu, inzestrata cu foarte multe daruri spirituale, motiv pentru care era capetenie peste ingeri.Insa in marea lui bogatie spirituală, Lucifer a inceput sa se gandeasca ca el este totul prin el insuși, a inceput sa aiba o sete nesfarsita de putere si de marire. Parintele Dumitru Stăniloae afirma ca Lucifer credea că va ajunge la fel cu Dumnezeu printr-o evolutie de sine statatoare, credea ca el va fi deasupra tuturor:

“Cu atat mai mare a fost ispita pentru el, cu cat n-a avut un trup care sa-l margineasca, care sa-i arate neputintele… Satan a spus: eu sunt totul…” ) .

Dumnezeu nu i-a impus lui Lucifer cinstirea Sa, ci l-a lăsat liber. Lucifer nu era născut, era creat de Dumnezeu, s-a pomenit deodata că există, că este. S-a văzut bogat în daruri, puternic, fără trup, doar cu o ușoară corporalitate spațială și astfel a început să-l roadă gândul mândriei, setea de autoîndumnezeire. Rămânând totuși dependent de Dumnezeu, Lucifer dobândește prin cădere o ură față de creația divină, o frenezie a distrugerii, o sete după neantul din care a fost creat.

Înainte de a deveni stăpânitorul temporar al lumii pământești, unde a fost alungat, Satan era numit Lucifer, adică purtător de lumină. În ciuda căderii, este mai apropiat de Dumnezeu decât de oameni, fiind nemuritor, are în continuare atributele lumii angelice, dar nu pe toate, o parte dintre ele nemaifiindu-i accesibile după cădere. Preocupat de propria perfecțiune și frumusețe, Lucifer a îndrăgit-o prea mult și a uitat de cinstea pe care I-o datora lui Dumnezeu. A refuzat să privească dincolo de perfecțiunea angelică, a rămas să-și fie suficient lui însuși. Păcatul său este iubirea totală și exclusivă de sine ).
Ce rol are Satan in planul lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.10.2014, 20:58:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Asta îmi pare o întrebare bună.
Voi răspunde pe scurt: nici unul. Nu e nevoie de satana pentru împlinirea Planului lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.10.2014, 21:24:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Asta îmi pare o întrebare bună.
Voi răspunde pe scurt: nici unul. Nu e nevoie de satana pentru împlinirea Planului lui Dumnezeu.
Dar totusi, presupunand ca argumentele teologice pentru existenta satanei sunt adevarate, atunci el influenteaza planul lui Dumnezeu.

Iar Dumnezeu, fiind omniscient, l-ar fi inclus pe satana in planul sau, nu? Stiind ca el o sa se rascoale impotriva Lui, si o sa faca ce o sa faca.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.10.2014, 23:54:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ce rol are Satan in planul lui Dumnezeu?
Satana a ajuns in trista situatie in care este tocmai ca urmare a faptului ca a spus "Nu" planului lui Dumnezeu si nu a vrut sa participe la el, desi avea un rol eminent.

Si totusi, Dumnezeu se poate folosi de Satan, dupa cum se arata pa larg in Cartea lui Iov. Dumnezeu este SINGURUL care poate transforma reaua intentie a lui Satan si spiritul sau potrivnic in ceva bun. A facut-o de atatea ori! Acest lucru pesemne ca e o sursa inepuizabila de dumnezeiesc amuzament. Daca maieutica, arta aceea de a ajunge la adevar prin determinarea ignorantului sa-l spuna cu gura lui ii era asa de scumpa lui Socrate, cu atat mai mult Dumnezeu se distreaza intorcand raul lui Satan in bine. E cam ca la tehnicile de Aikido: cu cat Satana vrea sa Il plesneasca mai tare pe Dumnzeu, cu atat demersul are un efect mai neasteptat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde