Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2011, 09:10:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Exclamation impartirea regionala a Romaniei

Se pare ca la indemnul presedintelui Traian Basescu s-a luat decizia de reimpartire teritoriala a Romaniei. Astfel Romania(oare asa se va mai numi tara) va avea 8 judete, care isi vor primi numele dupa alegera consiliilor judetene din iulie anul viitor.

O miscare similara a facut si Gheorghiu Dej, la indemnul tovarasului Stalin.(Oare acum a carei influenta este?)
Se doreste creearea unui judet separat cu autonomie secuiasca, care sa fie legat prin autostrada direct la Ungaria Mare.
Oare incontro vor merge lucrurile?
De buna voie divizam Tara, fiind binecunoscut principiul "divide et impera!"
Voi ce parere aveti? vi se pare o decizie de bun sau rau augur? In ce directie credeti ca vor merge lucrurile?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2011, 09:20:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Se doreste creearea unui judet separat cu autonomie secuiasca, care sa fie legat prin autostrada direct la Ungaria Mare.
Oare incontro vor merge lucrurile?
De buna voie divizam Tara, fiind binecunoscut principiul "divide et impera!"
Voi ce parere aveti? vi se pare o decizie de bun sau rau augur? In ce directie credeti ca vor merge lucrurile?
In primul rand nu de buna voie divizam tara, pentru ca pe noi, poporul, nu ne intreaba nimeni, nimic.

Iata un articol din ziare.com care ilustreaza mai bine situatia:

Cand te joci prea mult cu focul, mai devreme sau mai tarziu, ajungi sa te frigi. Scoasa din joben intr-o dimineata, ideea reorganizarii teritoriale si administrative a Romaniei a provocat deja cutremure pe scena politica, iar in teritoriu este la un pas de a provoca nesupunere civica din partea maghiarilor.

Se stie ca poporul roman este rabdator si calm. Sintagma a devenit insa un cliseu, care s-ar putea sa nu mai functioneze, daca guvernantii si liderii din teritoriu vor plusa la infinit peste saracia si criza care apasa si asa tot mai greu.

Ce s-a intamplat insa? Tamas Sandor, presedintele Consiliului Judetean Covasna a declarat, pentru Gandul, ca daca PDL si Traian Basescu nu vor fi de acord cu Tinutul Secuiesc, reprezentantii UDMR Covasna si ai bisericii maghiare se pregatesc de "nesupunere civica". Fraza citata in prima instanta de cotidianul amintit continua astfel: "...in prima faza UDMR va iesi in strada pasnic, fara arme, asa cum a dovedit in ultimii 20 de ani ca stie sa o faca, apoi o sa vedem". Ulterior, seful udemerist a rectificat mesajul, afirmand ca nu spus niciodata cuvantul "arme", ci doar a apelat la nesupunere civica.

Cu sau fara arme in maini, cert e ca UDMR a fost aruncat in aer, problema maghiarimii si cea a statutului minoritatilor au fost reactivate, iar de acum incolo tema regionalizarii ori va cadea cu totul, ori va fi adoptata doar in forma in care va multumi si UDMR. Altfel, daca totusi presedintele nu va renunta la ideea reorganizarii teritoriale, nu este deloc imposibil sa il vedem pe Emil Boc demis, iar PDL aruncat in opozitie. Daca e sa calculam in functie de experienta ultimilor 21 de ani, putem sta linistiti - nu vom avea nici reorganizare teritoriala, nici alegeri anticipate, nici o noua demitere a Executivului Boc.

Last edited by Melissa; 16.06.2011 at 09:23:36.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2011, 09:34:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Se pare ca la indemnul presedintelui Traian Basescu s-a luat decizia de reimpartire teritoriala a Romaniei. Astfel Romania(oare asa se va mai numi tara) va avea 8 judete, care isi vor primi numele dupa alegera consiliilor judetene din iulie anul viitor.

O miscare similara a facut si Gheorghiu Dej, la indemnul tovarasului Stalin.(Oare acum a carei influenta este?)
Nu cred că e vreo influență, ci mai degrabă se urmăresc cel puțin două scopuri:
1. încă o perdea de fum, încă un subiect numai bun de ros și de întors pe toate părțile, chiar și, uite: pe un site creștin. Scopul? În mod evident, abaterea atenției de la cele cu adevărat importante pentru Țară și Popor.
2. arătarea pisicii UDMR-ului.

Scopuri ar mai fi. O să mai vedem. Părerea mea e că nu se va face nimic în acest sens, costurile sunt prea mari, atât pentru stat cât și pentru noi, plebea. Păi gândiți-vă cât v-ar costa înlocuirea tuturor actelor: de identitate, permis de conducere, actele mașinii, pisicii, bunicii, firmei etc-etc.

Dumnezeu să ne ajute!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2011, 09:36:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am ajuns la concluzia ca poporul e important la alegeri.atat.
in rest, se iau hotarari dupa bunul plac fara a se tine cont de parerea poporului.Asa s-a intamplat si cu actele biometrice, asa se va intampla si cu rosia montana si lista poate continua.

Cand primeaza interesul cuiva, poporul devine o componenta neesentiala.
personal, cred ca lucrurile vor ajunge acolo, adica la o impartire administrativa. Ptr ca se va gasi metoda potrivita sa ne reduca la tacere. si asta cu zambetul pe buze.

Am devenit prea comozi, nu ne mai intereseaza daca afara ploua sau ninge, atata vreme cat noua ne merge bine.
Fara sa realizam ca acest bine e pe moment si in curand vom suporta consecintele acestei placute comoditati.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2011, 09:39:29
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
. Păi gândiți-vă cât v-ar costa înlocuirea tuturor actelor: de identitate, permis de conducere, actele mașinii, pisicii, bunicii, firmei etc-etc.

Dumnezeu să ne ajute!
mergand pe aceeasi idee, poate acesta e un alt scop:sa te determina ACUM sa iti schimbi actele obisnuite cu cele biometrice, realizand in aceste fel o analiza mai eficienta a populatiei.
In ceea ce priveste costurile, si asta se rezolva : ne vor imprumuta cei care au dispus aceste modificari, urmand sa ii restituim noi.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2011, 11:15:39
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Rusine, mare rusine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2011, 11:31:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
mergand pe aceeasi idee, poate acesta e un alt scop:sa te determina ACUM sa iti schimbi actele obisnuite cu cele biometrice, realizand in aceste fel o analiza mai eficienta a populatiei.
..
Asta e ,ai sesizat bine.
In acest mod nu vor mai exista suspiciuni ca se vrea impunerea actelor biometrice.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2011, 11:55:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Pt. ajutorarea celor care cad usor in dubiu spun de la inceput ca jumatate din codul meu genetic este de provenienta ardeleana si chiar mai mult , din judetul Mures . Dar sunt roman si cred ca asa voi si muri .

Doua lucruri voiesc sa amintesc :
- se stie ca UDMR-ul este un partid etnic si s-a infintat cit mai repede dupa revolutie !
In acest context , romanii ardeleni ce au facut ? Pe masura ce UDMR-ul s-a tot intarit , reorganizat , perfectionat in strategii de lupta antinationala, a dobindit tot mai mult curaj si tupeu , defuncta organizatie ardeleana Vatra Romanasca de mult are prohodul cintat . Ardelenii traiesc intr-o stare de indiferenta politica absolut de neinteles. Unde sunt savantii si academicienii romani ardeleni actuali, unde este deci intelectualitatea ardeleana , unde este lupta lor , unde este grosul populatiei bastinase ???? Unde ? In indiferenta !
Oculta i-a vinat pe ardelenii parveniti , dornici de averi, amante,grade, functii politice si universitare si atunci i-a cooptat imediat in padurea de mitici sudisti , anihilindu-i ca exponenti culturali si intelectuali . Exemplele sunt nenumarate , incepind cu Funar, Marga, Boc, celebrul menestrel Tamas, cel cu adeziune la mase, Videanu, Ioan Rus,si citi si mai citi !!

In concluzie , poate spune cineva unde este lupta politica a romanilor ardeleni ? Pai cine credeti ca poate spune daca nici nu exista !


- al doilea lucru trist este profetia parintelui Arsenie Boca , de pe vremea cind era staret la Minastirea Brincoveanu, cind dupa mai multe zile de rugaciune, bocet si vedenii in sfintul altar , a iesit si a spus raspicat : nu va dura mult si vom pierde Ardealul !


Asadar, ce sa ne mai framintam cu risipirea tarii ca ea este ticluita tare de mult . Se astepta numai momentul prielnic !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2011, 11:58:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asta e ,ai sesizat bine.
In acest mod nu vor mai exista suspiciuni ca se vrea impunerea actelor biometrice.
ai vazut cat de inteligenti sunt oamenii din spatele sistemului?
nimeni nu te obliga, nimeni nu iti impune.
Doar ca trebuie daca vrei sa fi poti trai in oras. simplu.
Iar tu , ca om, ai posibilitatea de a alege. frumos, simplu, democratic(nu cu militie sau cu soldati romani)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2011, 12:11:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ai vazut cat de inteligenti sunt oamenii din spatele sistemului?
nimeni nu te obliga, nimeni nu iti impune.
Doar ca trebuie daca vrei sa fi poti trai in oras. simplu.
Iar tu , ca om, ai posibilitatea de a alege. frumos, simplu, democratic(nu cu militie sau cu soldati romani)
Ne apropiem cu pasi repezi de marele guvern mondial.
Conducatorii sunt mici marionete care manipuleaza masele .
Noua organizare teritoriala a picat ca un traznet ,fara a fi justificata temeinic.Reducerea bugetarilor a avut loc iar Basescu ne conduce de cativa ani fara sa fi venit cu astfel de idei pana acum.
Se vine cu argumentul reducerii cheltuielilor.
Dar cheltuielile au inceput sa fie reduse acum un an cand au inceput restructurarile in sectorul bugetar.
Baroni locali am avut si acum 4 ani.
Deci care sa fie motivul real ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dan Puric presedintele Romaniei tot-Laurentiu Generalitati 218 10.11.2012 21:24:19
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 04:07:59
De ziua Romaniei... silverstar Generalitati 2 01.12.2008 15:10:39
DESTEPTAREA ROMANIEI??? MARIUS_DANIEL Biserica Ortodoxa si Massmedia 8 29.05.2007 19:41:36