Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2012, 12:05:23
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Cleopa spune unele lucruri
-ca unele vise sint de la Domnul iar altele nu
-apoi da un exemplu legat de Daniel pe care nu stim de ce il generalizeaza.
-spune ca pentru deoseebirea visurilor avem nevoie de unul care are darul deosebirii
-spune ca daca omul a venit la el deacum sa nu mai creada in nici un vis lasind sa se intelaega ca el Cleopa nu are darul deosebirii -deci logic nici un alt dar de cunoastere specific proorocilor .

in final cum Cleopa nu este prooroc si vazator este doar un om orb dar cu facultate care calauseste alt orb .

cum sa impacam necredinta in revelatii si vise cu versetul care spuen ca batrinii vor avea vise iar tinerii vostii vedenii atunci cind duhul sfint va fi turmat peste orice faptura ?
oare Pavel fostul Saul pe cind era eretic nu a avut o revelatie i care Iisus la intrebat de ce Ii prigoneste?

deci nu trebuie sa fii mare sfint ca sa iti fie daruite vise si revelatii pentru ca ele nu sint doar ca o rasplata ci si pentru ajutor .
apoi nu scrie nicaieri ca trebuie musai sa crezi fara certitudini -asa doar din incredintare - ci poti crede avind si certitudini
daca cuiva care nu poate crede fara certitudini Domnul vrea sa ii dea credinta ii da certitudini ca sa creada .

apoi colegul care a visat pe Iisus trebuie sa mearga la preot si sa vb cu el findca la nivel preotesc se cunaoste faptul ca spiritelor le sint interzise de catre Dumnezeu cel putin mascarea sub chipul lui Iisus si al Fecioarei .
chip pe care nu il cunoastem cu precizie dar in sinea noastra percepem identitatea divina chiar si fara sa ne spuna nimic despre eai.

Cleopa nu a precizat cum anume deosebim un om cu darul deosebirii adevarului si al duhurilor de unul care nu il are.

revelatia inseamna descoperire asadar descoperirea a ceva nou care inainte nu se stia de catre primitor si la care nu ar fi ajuns prin logica.

in VT in Isaia 41 exista un exemplu in care Dumnezeu se ia la intrecere cu unii falsi profeti ca sa se vada "care sintem dumnezei" iar Dumnzeu ii intreaba o intrebare simpla "De unde vine el?" iar ei cum nu au daruri de cunoastere nu pot sti orice despre oricine asa incit se dovedesc a fi falsi prooroci.
situatia este aflata intr-un context eschatologic si se fac referiri si la alte proorciri divine referitoare la o veste noua adusa Ierusalimului adusa de catre Dumnezeu intii
"Eu Cel dintâi am zis Sionului: "Iată-i, iată-i!" și Ierusalimului am adus veste nouă."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2012, 15:56:07
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

464.- Să vă spun ceva:
-Să nu credeți în vise sau vedenii! Când visezi ceva deosebit, te scoli de dimineață, te speli pe față, faci rugăciune și spui așa:“Doamne, dacă visul care l-am avut e de la Tine, mai dă-mi-l și în noaptea aceasta care urmează, iar dacă e de la vrăjmașul, pe pustie să se ducă pentru că eu nu cred în el “Nu vorbești cu nimeni despre visul pe care l-ai avut. Dacă-ți amintești în cursul zilei visul, spui în mintea ta: “Nu cred în tine decât dacă vii și la noapte.”
Dacă visul vine și în a doua noapte, tot nu te încrezi, ci, la fel procedezi când te trezești, mai ceri și a treia oară să ți-l arate dacă este de la Dumnezeu, pentru că a doua oară ți-l poate da și diavolul, însă a treia oară dacă-l ceri, fiind în numele Sfintei Treimi, diavolul nu ți-l mai arată și pentru că ești botezat în numele Sfintei Treimi.
Deci, pentru visele care au fost trei nopți la rând, la fel nu spui nimănui decât preotului. Preotul dacă are descoperire îți interpretează imediat visul, iți spune ce a vrut să-ți arate, iar dacă nu, îți spune să vii a doua zi, pentru că trebuie să pună rugăciune să-i descopere Dumnezeu lui și el să-ți spună matale. Așa să procedați dacă vreți să nu fiți păcăliți de vrăjmașul cu visele.

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Ura--Vise/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2012, 17:17:29
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

nu stiu de unde regula ca daca esti botezat nu vine si a treia oara . daca esti botezat poate nu vine nici de prima data,
ok sa zicem ca accepta Dumnezeu sa iti dea de trei ori acelasi vis si ajungi la un preot ca si Cleopa care iti recomanda sa nu crezi in vise?

- am intilnit oameni care au visat acelasi vis de mai multe ori dar nu in 3 zile consecutiv ci in zile diferite .

pina la urma ramine sa iti stabilesti singur ce si cum in lipsa unui duhovnic cu oarece har.
iar daca intrebi pe cineva e bine sa cunoasca fenomenul din proprie experienta, uneori visul poate avea o simbolistica alteori nu .

unele pot fi premonitorii altele doar simbolice.

de ex. visezi ca o ruda decedata are nevoie de ceva anume , atunci traditia crestineasca milenara iti spune ca este undeva nevoie sa dai de pomana acel ceva cuiva care traieste , de ex sosete groase sau ceva de mincare.

cineva intro postare anterioara spunea ca a visat cum ii cad toti dinti - am visat si eu ceva similar legat de dinti insa din cite am observat are lagatura cu trairea legata de comunicare, relationare si exprimare in conformitate cu trairea crestina ,zona unde mai avem de lucru marea majoritate dintre noi si unde sintem influentati si de anturaj, filme, etc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2012, 17:18:30
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
464.- Să vă spun ceva:
-Să nu credeți în vise sau vedenii! Când visezi ceva deosebit, te scoli de dimineață, te speli pe față, faci rugăciune și spui așa:“Doamne, dacă visul care l-am avut e de la Tine, mai dă-mi-l și în noaptea aceasta care urmează, iar dacă e de la vrăjmașul, pe pustie să se ducă pentru că eu nu cred în el “Nu vorbești cu nimeni despre visul pe care l-ai avut. Dacă-ți amintești în cursul zilei visul, spui în mintea ta: “Nu cred în tine decât dacă vii și la noapte.”
Dacă visul vine și în a doua noapte, tot nu te încrezi, ci, la fel procedezi când te trezești, mai ceri și a treia oară să ți-l arate dacă este de la Dumnezeu, pentru că a doua oară ți-l poate da și diavolul, însă a treia oară dacă-l ceri, fiind în numele Sfintei Treimi, diavolul nu ți-l mai arată și pentru că ești botezat în numele Sfintei Treimi.
Deci, pentru visele care au fost trei nopți la rând, la fel nu spui nimănui decât preotului. Preotul dacă are descoperire îți interpretează imediat visul, iți spune ce a vrut să-ți arate, iar dacă nu, îți spune să vii a doua zi, pentru că trebuie să pună rugăciune să-i descopere Dumnezeu lui și el să-ți spună matale. Așa să procedați dacă vreți să nu fiți păcăliți de vrăjmașul cu visele.
mi se pare corect

(penticostalii nu fac asa, ei nu testeaza nimic, iau totul ca fiind de la Duhul Sfant de aia au ajuns in halul in care sunt astazi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 22:52:00
Despre vise! florisca Generalitati 92 17.03.2014 17:08:59
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 01:26:13
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 19:02:49