Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2012, 22:50:35
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Este pacat sa gasesti bani pe jos si sa ii iei?

Cred ca multi ati patit asa, sa va spun cum a patit eu , mergeam sambata la varul meu si pe drum nu mai era nimeni merg ce merg si vad ceva in dreapta ma aplec erau 10 lei , apoi ma uit si in stanga pac erau 5 lei, ma uitam daca nu i-a pierdut careva insa nu erau oameni. Acum banii i-am luat o sa imi cumpar carti cu ei :)) dar ma gandesc daca este pacat , ar trebui in schimb sa ii fi dat la vreun sarac? Ce spune biserica despre asta?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2012, 22:59:21
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cred ca multi ati patit asa, sa va spun cum a patit eu , mergeam sambata la varul meu si pe drum nu mai era nimeni merg ce merg si vad ceva in dreapta ma aplec erau 10 lei , apoi ma uit si in stanga pac erau 5 lei, ma uitam daca nu i-a pierdut careva insa nu erau oameni. Acum banii i-am luat o sa imi cumpar carti cu ei :)) dar ma gandesc daca este pacat , ar trebui in schimb sa ii fi dat la vreun sarac? Ce spune biserica despre asta?
Eu am patit-o la Sf Ioan Rusul-Grecia , am gasit 5 euro pe jos, m-am uitat sa vad daca se vede cineva dar nu era nimeni, prietena care era cu mine mi-a zis ca mi-a dat sfantul acei bani.

Nu stiu daca este pacat....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2012, 23:12:22
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

mie imi arde de glume acum si mi-am amintit de :

B D intra in actiune Ce facem cu portofelul:

http://www.youtube.com/watch?v=bOppT...ature=youtu.be
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2012, 23:15:52
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cred ca multi ati patit asa, sa va spun cum a patit eu , mergeam sambata la varul meu si pe drum nu mai era nimeni merg ce merg si vad ceva in dreapta ma aplec erau 10 lei , apoi ma uit si in stanga pac erau 5 lei, ma uitam daca nu i-a pierdut careva insa nu erau oameni. Acum banii i-am luat o sa imi cumpar carti cu ei :)) dar ma gandesc daca este pacat , ar trebui in schimb sa ii fi dat la vreun sarac? Ce spune biserica despre asta?

.................................................. ........................................

Last edited by TunsDiana; 21.08.2012 at 17:48:24.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2012, 23:16:55
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
mie imi arde de glume acum si mi-am amintit de :

B D intra in actiune Ce facem cu portofelul:

http://www.youtube.com/watch?v=bOppT...ature=youtu.be


muzicianul2012 tu esti?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2012, 23:25:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu nu iau de pe jos bani straini. Acum nici nu am gasit pe jos asa, o suma importanta, care sa ma tenteze. Gandeste-te ca banii aceia pe care ii culegi tu i-au putut apartine unei persoane care acum plange dupa ei.
Intr-un stat in care lumea ar fi corecta si in care orice furt ar fi reclamat, ai putea sa mergi la politie si sa spui ca ai gasit niste bani, in speranta ca pagubitul va fi facut o plangere.

Daca tot ii iei, macar spune bogdaproste. Stiti povestea lui Stan Patitul si a botului de mamaliga, asa-i?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2012, 23:27:08
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Pana la 10 Euro nu se pedepseste. Daca gasesti mai multi bani si ii iei atunci infunzi puscaria.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2012, 23:35:53
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.................................................. ..........

Last edited by TunsDiana; 21.08.2012 at 17:48:54.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2012, 23:41:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Furtul este sport national la noi.
Daca au ajuns sa fure si cateva milioane de lei vechi de la o femeie oarba, de abia operata de cancer, bani care trebuiau sa fie folositi pentru tratament!

Ce spuneti insa de furatul la cantar practicat prin pietele noastre sau de indoitul laptelui, al vinului sau al uleiului cu apa? Si ne mai miram apoi ca e seceta si ca nu mai creste nimic pe camp sau ca vin inundatiile si sfarama totul in cale.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2012, 23:47:34
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una este sa furi si alta sa gasesti o suma mica de bani pe jos, fireste ca daca as gasi o suma mare as merge la politie.


Citat:
Ce spuneti insa de furatul la cantar practicat prin pietele noastre sau de indoitul laptelui, al vinului sau al uleiului cu apa? Si ne mai miram apoi ca e seceta si ca nu mai creste nimic pe camp sau ca vin inundatiile si sfarama totul in cale.
In piete ca-n piete dar suntem pacaliti chiar si prin supermarketuri, de ex balsamul de rufe niciodata nu ai sa gasesti o sticla plina sau sticlele sa fie la acelasi nivel. Si exemple sunt multe.

Fiecare va da socoteala pt ceea ce face.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
Este oare pacat? Darkanian Pocainta 10 31.07.2012 20:10:08
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 01:47:01