Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2021, 15:52:47
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Alta perla(neagra)!


Cum iti spusei adineaori(la preotul grec): e tocmai invers.
Iubirea nu depinde de absolut nimic.
Vrei sa spui ca Iisus habar n-avea ca e Fiul lui Dumnezeu pana nu s-a intrupat ca noi pacatosii? Dumnezeu n-a stiut ca e Dumnezeu pana n-a facut Lumina?
Tu nu intelegi ca lumina nu depinde de intuneric, ci intunericul depinde de lipsa luminii?

Plusul are valoare de sine, spre deosebire de - (minus), care se remarca prin lipsa valorii.
Mai ai de folozofat putin, nu foarte mult, dar nu singur ca-i pericol sa crezi ca ai dreptate.




P.S. Nu raul trebuie sa-l cunosc ca sa cred ca sunt bun, ci binele trebuia sa-l cunosc ca sa stiu ca sunt rau natural.
bine, si tu ai dreptate, nu am sa-ti dau satisfactie, vizavi de p.s-ul tau...
deci tu sustii ca Dumnezeu a Creat niste rai, inclusiv pe tine.
Dumnezeu NU INVATA SI NU AFLA NIMIC, EL ESTE! Tu esti in starea de invatare(asta daca vrei sa)
Fiul Lui Dumnezeu E insasi Dumnezeu, deci logic(?) ca nu are nevoie sa afle nimic, DEJA STIE TOT.
"Eu si cu Tatal, Una Sutem"...capisci?
"Eun sunt in toate si toate in Mine sunt"...asta cu aflatu...
"Eu sunt alfa si omega, inceputul si sfarsitul..."
Dumnezeu Tatal=tot ce tu vezi si simti(?)
Dumnezeul Fiul=Iisus Hristos...Dumnezeu intrupat, PENTRU CA IN STARE DE DUMNEZEU NU POATE CUNOASTE MOARTEA...s-a intrupat in chip de OM(Deja e compatibil,din moment ce tu esti "chip si asemanare" si "suflare de viata" e in tine, de la Dumnezeu),ca sa poata MURI, si asa sa cunoasca pe madam moartea, si sa o infranga...capisci?
Duhul Sfant=vointa Divina, care manifesta pretutindeni in univers, e omni prezenta si omni potenta, de aia tu poti fi aici pe pamantu asa..un rau!

Last edited by eusingur; 27.02.2021 at 17:42:17.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.03.2021, 18:13:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
0=1+(-1)= lumină și întuneric = binele și răul
e^ix=cos(x)+isin(x)
0=totul

i e partea imaginară sau iubirea.

Luând în considerare că e^-ix=cos(x)-isin(x) și adunând obținem

e^ix+e^-ix=2cos(x) ,

Dacă x tinde la infinit atunci energia la plus infinitul iubirii adunată cu energia la minus infinitul iubirii face să dispară partea imaginară-iubirea și rezultatul e cuprins între [-1,1] ori 2.

Fără parte imaginară sau iubire dispare filozofia.

Ajungem la concluziona că 0 = totul ce tinde la un număr întrun interval [-2,2]

Și atunci închiși întrun interval fără iubire putem parafraza pe sf. Ap. Pavel : Fără Iubire nimic (nu) sunt și nimic (nu) e în mine și toate celelalte sunt nimic și chiar și credința la nimic nu-mi folosește.
”Unde dragoste nu e nimic nu e” (L.Blaga) decat idoli si filozofi filfizoni iar oamenii se iau dupa ei crezand ca ei stiu mai bine ca oricine... cum sunt tainele si lucrurile cele ce nu se vad si cum e Dumnezeu.

Formula complexa matematico-filozofica imaginara de neinteles este ca

i^2=-1.
Adica o iubire ridicata, parvenita, erijata la putere devine ceva negativ.

Deci 0=1+(-1)=1+i^2=/=0

Daca i =1 +(-1) (parte pozitiva si parte negativa) atunci i^2=1 -2 +1 = 0 si rezulta ca 0 = 1 + i^2 = 1 + 0 =1
Daca i ar fi parte negativa (-1 x A) atunci i^2= (-1)^2 x A^2 = 1 x A^2 = parte pozitiva deci 0 = 1 + A^2.

Deci de unde apare partea negativa?
Din exercitarea unei puteri pe nedrept!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.03.2021 at 18:16:28.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.03.2021, 18:17:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
0=1+(-1)= lumină și întuneric = binele și răul
e^ix=cos(x)+isin(x)
0=totul

i e partea imaginară sau iubirea.

Luând în considerare că e^-ix=cos(x)-isin(x) și adunând obținem

e^ix+e^-ix=2cos(x) ,

Dacă x tinde la infinit atunci energia la plus infinitul iubirii adunată cu energia la minus infinitul iubirii face să dispară partea imaginară-iubirea și rezultatul e cuprins între [-1,1] ori 2.

Fără parte imaginară sau iubire dispare filozofia.

Ajungem la concluziona că 0 = totul ce tinde la un număr întrun interval [-2,2]

Și atunci închiși întrun interval fără iubire putem parafraza pe sf. Ap. Pavel : Fără Iubire nimic (nu) sunt și nimic (nu) e în mine și toate celelalte sunt nimic și chiar și credința la nimic nu-mi folosește.
”Unde dragoste nu e nimic nu e” (L.Blaga) decat idoli si filozofi filfizoni iar oamenii se iau dupa ei crezand ca ei stiu mai bine ca oricine... cum sunt tainele si lucrurile cele ce nu se vad si cum e Dumnezeu.

Formula complexa matematico-filozofica imaginara de neinteles este ca

i^2=-1.
Adica o iubire ridicata, parvenita, erijata la putere devine ceva negativ.

Inlocuind avem 0=1+(-1)=1+i^2=/=0

Daca i =1 +(-1) (parte pozitiva si parte negativa) atunci i^2=1 -2 +1 = 0 si rezulta ca 0 = 1 + i^2 = 1 + 0 =1
Daca i ar fi parte negativa (-1 x A) atunci i^2= (-1)^2 x A^2 = 1 x A^2 = parte pozitiva, rezulta ca 0 = 1 + A^2.

Deci de unde apare partea negativa?
Din exercitarea unei puteri pe nedrept!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.03.2021 at 18:24:00.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2021, 02:21:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Formula complexa matematico-filozofica imaginara de neinteles este ca

i^2=-1.
Daca-i de neinteles cum ar putea fi acceptata?
Cum se zice(descrie) in cuvinte formula de mai sus, ca-i tare dubioasa concluzia?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2021, 02:56:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
bine, si tu ai dreptate, nu am sa-ti dau satisfactie, vizavi de p.s-ul tau...
deci tu sustii ca Dumnezeu a Creat niste rai, inclusiv pe tine.
Dumnezeu NU INVATA SI NU AFLA NIMIC, EL ESTE! Tu esti in starea de invatare(asta daca vrei sa)
Fiul Lui Dumnezeu E insasi Dumnezeu, deci logic(?) ca nu are nevoie sa afle nimic, DEJA STIE TOT.
"Eu si cu Tatal, Una Sutem"...capisci?
"Eun sunt in toate si toate in Mine sunt"...asta cu aflatu...
"Eu sunt alfa si omega, inceputul si sfarsitul..."
Dumnezeu Tatal=tot ce tu vezi si simti(?)
Dumnezeul Fiul=Iisus Hristos...Dumnezeu intrupat, PENTRU CA IN STARE DE DUMNEZEU NU POATE CUNOASTE MOARTEA...s-a intrupat in chip de OM(Deja e compatibil,din moment ce tu esti "chip si asemanare" si "suflare de viata" e in tine, de la Dumnezeu),ca sa poata MURI, si asa sa cunoasca pe madam moartea, si sa o infranga...capisci?
Duhul Sfant=vointa Divina, care manifesta pretutindeni in univers, e omni prezenta si omni potenta, de aia tu poti fi aici pe pamantu asa..un rau!
Toata creatia lui Dumnezeu este schimbatoare/perfectibila, insa creatia nu se poate opune schimbarii, adica evolutiei deoarece toata creatia are ca "particula primordiala" evolutia. Tot ce este schimbator evolueaza de la Alfa(inceput) la Omega(sfarsit); Iisus Hristos este Calea : de la Alfa la Omega, dar El nu este Alfa si Omega.

"Dumnezeu Tatal=tot ce tu vezi si simti(?)"= O greseala uriasa sa consideri ca creeatia este Dumnezeu. Caile pe care ai umblat sunt cam dubioase daca cu asta ai ramas. Dumnezeu e in toate,dar nu toate sunt Dumnezeu pentru ca nu sunt vesnice. Greseala asta se numeste panteism ( https://www.gotquestions.org/Romana/panteismul.html ) fiindca adeptii acestei teorii s-ar putea inchina la copaci, la munti, la pauni ca la Dumnezeu, verstehen(capisci)?

Iisus, Fiul lui Dumnezeu, NU poate cunoaste moartea(bine zici) IN NICIO STARE pentru ca El nu Se dezice de Dumnezeirea Lui orice trup "ar imbraca", El ne-a demonstrat si ne-a invatat INVIEREA cu ajutorul mortii noastre.

Da, Duhul Sfant este omnipotent si omniprezent pentru a te invata pe tine(si pe mine) nemurirea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2021, 08:18:06
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Toata creatia lui Dumnezeu este schimbatoare/perfectibila, insa creatia nu se poate opune schimbarii, adica evolutiei deoarece toata creatia are ca "particula primordiala" evolutia. Tot ce este schimbator evolueaza de la Alfa(inceput) la Omega(sfarsit); Iisus Hristos este Calea : de la Alfa la Omega, dar El nu este Alfa si Omega.

"Dumnezeu Tatal=tot ce tu vezi si simti(?)"= O greseala uriasa sa consideri ca creeatia este Dumnezeu. Caile pe care ai umblat sunt cam dubioase daca cu asta ai ramas. Dumnezeu e in toate,dar nu toate sunt Dumnezeu pentru ca nu sunt vesnice. Greseala asta se numeste panteism ( https://www.gotquestions.org/Romana/panteismul.html ) fiindca adeptii acestei teorii s-ar putea inchina la copaci, la munti, la pauni ca la Dumnezeu, verstehen(capisci)?

Iisus, Fiul lui Dumnezeu, NU poate cunoaste moartea(bine zici) IN NICIO STARE pentru ca El nu Se dezice de Dumnezeirea Lui orice trup "ar imbraca", El ne-a demonstrat si ne-a invatat INVIEREA cu ajutorul mortii noastre.

Da, Duhul Sfant este omnipotent si omniprezent pentru a te invata pe tine(si pe mine) nemurirea.
...deci tu conntrazici cuvantul lui Dumnezeu...ca lumea. CREATION NU EVOLUEAZA, darwinistule, este ASA CUM E si ASA VA FI PANA LA SFARSIT. E un melanj in mintea ta, sadit de jidanii sionisti masonificati, prin "scosala"...si cu cat ai facut mai multa, cu atat batii campii mai cu gratie.
p.s. sper sa iti revii si tu, candva "gandeam" ca tine, vedeam in minciuna, adevarul si in adevar o minciuna.

Last edited by eusingur; 02.03.2021 at 08:21:50.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.03.2021, 06:58:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
...deci tu conntrazici cuvantul lui Dumnezeu...ca lumea. CREATION NU EVOLUEAZA, darwinistule, este ASA CUM E si ASA VA FI PANA LA SFARSIT. E un melanj in mintea ta, sadit de jidanii sionisti masonificati, prin "scosala"...si cu cat ai facut mai multa, cu atat batii campii mai cu gratie.
p.s. sper sa iti revii si tu, candva "gandeam" ca tine, vedeam in minciuna, adevarul si in adevar o minciuna.
Ce-i aia "scosala"?

Ce am spus eu este sustinut in Scriptura. Demonstreaza-mi unde contrazic cuvantul lui Dumnezeu.
Arata-mi versetele care ma contrazic.

Prima creatura este evolutia, astfel ca orice creatie din univers sa se inscrie in acest curs evolutiv spre mantuire.
Dumnezeu nu da cu zarul(Einstein).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2021, 20:16:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Toata creatia lui Dumnezeu este schimbatoare/perfectibila, insa creatia nu se poate opune schimbarii, adica evolutiei deoarece toata creatia are ca "particula primordiala" evolutia. Tot ce este schimbator evolueaza de la Alfa(inceput) la Omega(sfarsit); Iisus Hristos este Calea : de la Alfa la Omega...
Evanghelia de azi, a Infricosatoarei judecati:
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.(Mt25,34)

Altfel spus, de la bun inceput, Alfa, inainte de toate a fost intemeiata(creata) Imparatia de destinatie a intregii creatii, ca toata creatia sa ajunga la mantuire, la Omega, urmand Calea lui Hristos.
Imparatia a fost creata cand inca binecuvantatii nu existau.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.03.2021, 11:35:37
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
...Dumnezeu nu da cu zarul(Einstein).
Exact, in baiguiala ta ai zis ceva cum trebuie, nu da cu zaru, nu evolutia vietii...einstein
Creatia ESTE, deja ESTE...restu e doar baiguiala sionista...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.03.2021, 03:23:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
Exact, in baiguiala ta ai zis ceva cum trebuie, nu da cu zaru, nu evolutia vietii...einstein...
Ma bucur ca ai citit corect, insa ma voi roga chiar azi sa si intelegi corect.
Tu banuiesti ca datu' cu zaru' duce la evolutie? Dimpotriva!

Ai dreptate, creatia deja ESTE; a durat miliarde de ani pana azi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare