Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Cum vi se pare acest topic?
BUN 16 72,73%
ASA SI ASA 6 27,27%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 22. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2009, 16:19:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Gandurile legate de ce subiect?
Ai fost rugată să ne spui câte ceva despre tine.Ce religie ai și cu ce gânduri ai venit pe aici.
P.S Ce-ar fi să te mai speli pe mâini.

Gâduri
Din proverbele lui Solomon

"Pe acestea le spune omul către cei ce se încred în Dumnezeu;eu mă opresc.
Fiindcă eu sunt cel mai înțelept dintre toți oamenii
și-n mine nu se află înțelepciunea oamenilor.
Înțelepciunea m-a învățat-o Dumnezeu,
căci eu cunosc înțelepciunea sfinților.
Cine s-a suit în cer și cine s-a pogorât?
și cine și-a adunat vânturile în sân?
cine a învelit apele într-o haină?
cine stăpânește peste toate marginile pământului?
care îi este numele?
sau care este numele copiilor Lui?
[SIZE=3]Că toate cuvintele lui Dumnezeu sunt în foc lămurite[/SIZE]
[SIZE=3]și el îi apără pe cei care-l cinstesc.[/SIZE]
[SIZE=3]Nu adăuga tu la cuvintele Lui,[/SIZE]
[SIZE=3]Ca nu cumva El să te mustre,iar tu să devii mincinos"[/SIZE]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2009, 16:38:45
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

"Nu înțeleg de ce nu ignorați aceasta persoana? Postările ei sunt o sfidare la adresa noastra .Mai bine ne-ar spune cine este.ce religie are si ce vrea să ne demonstreze.!!??" (dorinastoica14)
Nu as spune ca asta a fost o rugaminte, ci mai degraba un raspuns necontrolat, la fel ca si
"P.S Ce-ar fi să te mai speli pe mâini." un atac direct; oamenii seriosi si pragmatici daca sunt impotriva unei idei, ataca ideea, nu autorul, si incearca sa discute civilizat, nu dupa ideea : "cine nu este cu mine ~adica nu crede ce cred eu~ este impotriva mea". Incercam o abordare mai potrivita?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2009, 17:05:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
La daci 666 era un numar sfint , se spune ca statea in legatura cu revenirea lui Zamolxe printre oameni , tot la 666 de ani....
In vremea dacilor cei care se intorceau la adevarata credinta aveau ca simbol pe frunte sau mina dreapta scris 666....; dacii au detinut 6 carti sacre....
Cum religia zamolxiana tindea sa fie imbratisata de multi oameni, a aparut pe cealalta baricada ideea ca 666 e rau, din partea crestinismului; alte lupte pentru putere, interese de grup, ce sa-i faci.
Nu se cunoaste o limba dacica; doar cateva cuvinte.
"Pagina 57 din cartea "Noi nu suntem urmasii Romei" de Napoleon Savescu." = Dacia secreta!
Oare cine poate considera 666 drept un numar benefic?!? Doar cei, care se opun crestinismului.
Si atunci te intreb, ALX, cu ce scop esti aici pe un forum crestin-ortodox, devreme ce esti de partea cealalta a baricadei, si nu apartii crestinismului?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2009, 18:12:31
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Ganduri

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu se cunoaste o limba dacica; doar cateva cuvinte.
"Pagina 57 din cartea "Noi nu suntem urmasii Romei" de Napoleon Savescu." = Dacia secreta!
Oare cine poate considera 666 drept un numar benefic?!? Doar cei, care se opun crestinismului.
Si atunci te intreb, ALX, cu ce scop esti aici pe un forum crestin-ortodox, devreme ce esti de partea cealalta a baricadei, si nu apartii crestinismului?
Eu zic, totusi ,ca ALX este crestin ca si noi numi ca ti-a dat un exemplu,doar tu l-ai rugat sa traduca textul in care spuneai ce inseamna numele lui.Si oricum ,explicatia lui are legatura cu istoria acestui neam,din care probabil ca faci si tu parte.
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2009, 18:25:05
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Ganduri...

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
"Nu înțeleg de ce nu ignorați aceasta persoana? Postările ei sunt o sfidare la adresa noastra .Mai bine ne-ar spune cine este.ce religie are si ce vrea să ne demonstreze.!!??" (dorinastoica14)
Nu as spune ca asta a fost o rugaminte, ci mai degraba un raspuns necontrolat, la fel ca si
"P.S Ce-ar fi să te mai speli pe mâini." un atac direct; oamenii seriosi si pragmatici daca sunt impotriva unei idei, ataca ideea, nu autorul, si incearca sa discute civilizat, nu dupa ideea : "cine nu este cu mine ~adica nu crede ce cred eu~ este impotriva mea". Incercam o abordare mai potrivita?
Nu lua toate chiar asa in tragic.Probabil ca dorinastoica14 nu ti-a inteles mesajul .Am incercat eu sa-i explic cum e cu istoria acestui neam,dar daca nu intelege explica-i tu mai pe larg.Nu fi rautacios!Unii poate chiar nu stiu istorie,si poate sunt interesati numai de cele religioase,desi daca vrei sa patrunzi mai bine cuvantul Lui Dumnezeu,nu trebuie sa te marginesti numai la textele consacrate,ci trebuie sa mai citesti si altceva.Am dreptate sau nu?
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2009, 18:59:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

14carol06, inteleg ca esti bineintentionat. Dar nu stii ca exista si oameni, care nu sunt crestini? De exemplu cei, care considera 666 ca fiind un numar benefic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2009, 19:10:26
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Pentru a cunoaste fenomenele din jur, trebuie luate informatii de aici, de acolo, de dincolo, filtrate cu ajutorul unui "lucru" afla in cutia craniana (ah, poate i-am gasit o trebuinta), iar cand se pot trage concluzii, acestea vor contine o virgula (,) la sfarsit, in sensul ca nu e ceva cu titlu de adevar absolut, iar persoana e deschisa la discutii noi pe acest subiect, chiar daca sunt contradictorii si risca sa clatine din temelii modul de gandire/credinta/perceptie. Daca am sti sigur ca tot ce e de stiut despre fenomenele din Cosmos e in biblie, atunci toti si-ar concentra energia spre a o intelege; nu ar mai fi medici, nu ar fi mai mecanici, ingineri; de unde telefon, haine, apa curenta, energie electrica, etc.
Lucrurile trebuies luate ca atare, rezervat.
Cat despre istoria Daciei, a poporului roman, a poporului dac, istoria neoficiala (a se intelege cea mai apropiata de adevar, care nu a fost modificata dupa interesele personale de grupul cu putere de influenta) e mult de discutat. Ma intreb cate persoane stiu ceva despre istoria poporului dac. Intrebati-va singuri sa vedeti cate stiti.
Acum multi ani, am retinut o fraza dintr-o emisiune de la TV, cand eram in trecere prin camera cu televizorul. "Un popor care nu isi cunoaste istoria, e usor de manipulat.". Nu stiu de ce mi-a ramas in minte...
Din cate m-am informat, neamul dac avea reguli de viata deosebite, coduri morale inalte; poate ati auzit de Legile frumoase (Belagines) ale geto-dacilor. Avand in vedere cei 14% cuceriti de romani, aceasta romanizare a fost slaba, asa ca multe traditii dacice s-au pastrat in unele colturi ale tarii. Soldatii din armata romana, nu erau prea "alfabeti", asa ca ce s-a contopit a fost mai mult trupesc, ca in prinvinta invataturii in general, stateau mult mai bine dacii. Daca neamul dac a fost un neam darz, cu coduri morale inalte, credeti ca ar fi putut fi infrant usor de cineva? Dacii se luptau pana la ultimul, considerau o dezonoare caderea in robie, contrar ideii "capul plecat, sabia nu-l taie"; ba, capul plecat cade primul; nu seamana cu un indemn la acceptarea robiei?
---------
Sa facem o paranteza.

"Și că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian!"

Cum multi recunoasteti, e o bucata din imnul national. Interesant este ca in imn, Traian, care a fost roman, cei care ne-au invadat, "ne-au luat copii si violat femeile", este ridicat in slavi. Adica noi ne mandrim cu cotropitorii nostri. Cum comentati ?
--------
Ma opresc, ca nu e cazul sa transform post-urile in aspecte legate de istorie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2009, 19:11:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
"Nu înțeleg de ce nu ignorați aceasta persoana? Postările ei sunt o sfidare la adresa noastra .Mai bine ne-ar spune cine este.ce religie are si ce vrea să ne demonstreze.!!??" (dorinastoica14)
Nu as spune ca asta a fost o rugaminte, ci mai degraba un raspuns necontrolat, la fel ca si
"P.S Ce-ar fi să te mai speli pe mâini." un atac direct; oamenii seriosi si pragmatici daca sunt impotriva unei idei, ataca ideea, nu autorul, si incearca sa discute civilizat, nu dupa ideea : "cine nu este cu mine ~adica nu crede ce cred eu~ este impotriva mea". Incercam o abordare mai potrivita?
"Luptă și speră acolo unde omul de rând nu mai speră"
Deși sunt un om de rând,semianalfabet și incult eu SPER..și CRED!Sunt un om viu! Ideia este omul!Suntem ceea ce găndim și ceia ce credem.
"Când vine cel rău,vine și disprețul iar cu rușinea vine și ocara"
(Solomon)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2009, 19:18:53
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

666 este o cifra scrisa cu caractere arabe, in baza 10. In cifre romane, de exemplu, are alta scriere, iar in alta baza, apare altfel; cat de "bun" e un numar, sau "rau", poate fiecare sa-i puna eticheta, dupa bunul plac. Numerologia o consider o "pseudo-stiinta".

Daca doriti sa ne jucam, sa scriem in dreptul fiecarui numar, ceva ce il "descrie".

1. 2CE1 in baza 19
2. 223 in baza 8
3. 18 in baza 41

Eu spun ca primul e divin. De ce ?
-> 1+9=10 cele zece porunci;
-> 2 reprezinta perechea Adam si Eva
-> C - a treia litera din alfabet; Sfanta Treime.
-> E - de la Eden
-> 1 - Creatorul, cel care este doar unul.

Daca doriti sa aberam despre numere, mai bine ne gandim serios. Avem lucruri utile de facut.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2009, 19:22:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
14carol06, inteleg ca esti bineintentionat. Dar nu stii ca exista si oameni, care nu sunt crestini? De exemplu cei, care considera 666 ca fiind un numar benefic.
[COLOR=green]Tu nu ai de unde să știi cine e și cine nu e creștin... [/COLOR]
[COLOR=green]Cum poate un număr - în speță 666, număr care urmează o linie logică firească, prestabilită într-un șir de la 1 la infinit, să-ți demonstreze ție că X este... necreștin... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Întotdeauna ai creat și întreținut o atmosferă încordată pe forum, împărțind oamenii în categorii extrem de ciudate... Am mai spus că nu e obligatoriu să gândim toți la fel... Dacă tu ești ilogică, cu o gândire distorsionată și bolnavă, poziționată pe negativ și-ți formezi imagini greșite despre ceea ce este, e obligat să fie toți ca tine?... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce facem în acest caz? Transformăm pământul într-un spital de psihiatrie?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ganduri de Sf.Pasti maria55 Generalitati 6 18.04.2012 00:51:03
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 19:04:41
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58
ganduri enkidu Generalitati 9 29.02.2008 09:19:00
ganduri sik Generalitati 11 31.10.2007 17:05:09