Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2006, 21:51:34
g_giorgian g_giorgian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Mesaje: 6
Implicit

A auzit cineva ceva despre aceasta persoana? Si daca da, ce anume? Ca sa fiu mai precis voi adauga un articol copiat de pe un site:

"Adevarul despre "templul" din Arad
articol publicat la: luni, 07 august 2006
www.evenimentul.ro

Eram in tren. Pe la Cluj, aveam sa-mi dau seama ca, in doua compartimente alaturate, se aflau vreo 15 femei imbracate in negru, care mergeau la "templul" din Arad. S-au raspindit rapid prin tot vagonul, aratind insistent oamenilor sute de poze color cu "al doilea Isus pe pamint" si prorocind o noua religie. De fapt, acesti adepti ai "templului" din Arad sint nelipsiti din trenuri si umbla prin mai toata tara, facind un fel de apostolat al vindecarilor miraculoase reusite acolo. Cunoscind "fenomenul Desanka", stiam despre ce-i vorba dar am ramas uimit cum o terapie poate trece atit de usor de la stiinta la misticism.
Cine a fost Desanka Nicolai?

La 16 mai 1948, se nastea linga Caras Severin, din parinti sirbi, Desanka Nicolai. Despre copilaria ei nu se stie nimic, pentru ca, asa cum si-a scris in jurnal, i s-a sters din memorie. Pina in anul 1989 a lucrat la ADAS, filiala din Arad. Totul a inceput in martie 1991, cind, prin bioenergia pe care simtea ca o are, Desanka a vindecat un copil. Apoi, a absolvit cursuri de terapie Reiki, obtinind si diploma care-i dadea dreptul sa profeseze.
Se stie ca, prin metoda Reiki, initiatul primeste si distribuie energie cosmica. Nu este un tratament bioenergetic clasic. In timp ce persoanele cu capacitati bioenergetice isi folosesc in terapie propria energie, initiatii in Reiki sint doar conductori, canale pentru energia universala vitala si nu folosesc energia proprie. Efectele se obtin prin canalizarea acestei energii cosmice (care intra in trup prin crestetul capului), cu ajutorul palmelor initiatului, catre el insusi sau alta entitate. Fenomenul este explicat si prin tehnica radianta, o metoda numita si "Real Reiki" tocmai prin faptul ca pune accentul mai mult pe argumentele stiintifice ale terapiei decit pe latura mistica.

De la energia cosmica, la energia divina
Revenita la Arad dupa cursuri, Desanka a construit o casa impunatoare si a numit energia cosmica sau universala folosita in vindecarea prin Reiki, energie divina data de Divinitate, de Dumnezeu. Pina la derapajul spiritual nu a fost decit un pas.
Desanka a murit pe 11 septembrie 2000. Cei care bat drumul Aradului catre "templu" spun ca acolo au fost martorii a numeroase vindecari dar si a unei prorociri care anunta o a doua venire a lui Isus pe pamint. Convingerea lor este ca Desanka a fost un fel de Maica Domnului, ca "adevarata credinta va pleca din Romania in toata lumea" si ca fiul dnei Desanka – Oliver Nicolai, in virsta de 22 de ani, "care nu-i facut cu barbat, ci prin putere divina sau autoprocreere", isi va incepe misiunea abia peste vreo trei ani, "cind va ajunge in deplinatatea puterii de a transmite energie divina, de la Dumnezeu"... Se crede ca acesta este "al doilea Isus pe pamint", ca va uni toate religiile pamintului intr-una singura si vor incepe cei o mie de ani de pace, de care scrie si in Biblie.
Derapaj spiritual catre o noua religie
Nimeni nu contesta vindecarile pe care Desanka le-a reusit. Este foarte adevarat ca terapia Reiki ajuta in vindecarea trupului si a sufletului. Dar a se ajunge de la Reiki – o terapie practicata de catre multi initiati in Romania si care poate fi explicata stiintific – la misticism si, prin asta, la a lua mintile la sute, poate chiar mii de oameni, care acum fac apostolat crezind intr-o noua religie, se incadreaza perfect in ceea ce David Lukoff, presedinte al Asociatiei Americane de Psihologie Transpersonala, numeste criza sau "urgenta spirituala".
Mai pe romaneste, se pare ca multi din cei care ajung la acest asa-zis templu din Arad au luat-o razna. Nimic rau in a te ruga la Dumnezeu... Dar a crede ca Aradul este un nou Ierusalim si ca acolo se afla construit deja "al doilea templu" pentru o noua religie, este deja prea mult! (Costel Iacob)"

Am citit recent cateva pagini dintr-o carte scrisa de acea persoana si am ramas socat in urma lecturarii unor pasaje zic eu, ingrozitoare si blasfemiatoare pentru Biserica Ortodoxa si Hristos. Sper sa nu exagerez atunci cand spun ca secta creata de aceasta persoana il prefigureaza pe Antihrist mai vizibil decat multe altele. Intrucat nu am prea multe informatii legate de aceasta miscare astept pareri ale unor oameni care au ceva mai multa experienta in domeniul curentelor de acest gen, pareri care sa ii lamureasca eventual si pe altii care ar inclina spre asa ceva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2006, 09:58:38
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Orice ar fi chestia e foarte grava plin simplu fapt ca l-au numit al doilea iisus
Iisus este unul singur chiar El a spus ca vor venii Hristoshi mincinoshi shi vor face semne mari in popor daca se poate sa inshele chiar shi pe cei aleshi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2006, 10:28:08
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

g_giorgian Ai citit Cararea Imparatiei de Arsenie Boca?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2006, 17:08:41
LuLee LuLee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 5
Implicit

Buna,

Referitor la articolul de mai sus, verau doar sa adaug ca nu tot ce este scris in ziar este adevarat. De cele mai multe ori faptele prezentate sunt exagerate pentru a atrage mai multi cititori. Reporterul doar a auzit de Doamna Desanca de la cineva pe tren, el nu a fost la Arad pentru a cerceta daca este adevarat sau nu. Nu este posibil oare ca cei aflati pe tren sa fi schimbat ei insisi adevarul (intentionat sau neintentionat)? Toti stim cum se face din tintar armasar:D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2006, 16:37:47
aidil aidil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Eu am cunoscut "fenomenul DESANKA" si nu mi-a luat mintile.A fost o experienta extraordinara.Am mers la ARAD in august 2000 , atunci am cunoscut-o pe DOAMNA.Desi stiam de cateva luni in urma, nu am putut sa ajung din diverse motive.Saptamana in care am ajuns eu acolo a fost ultima in care DOAMNA a mai iesit in mijlocul oamenilor.M-am bucurat f.mult ca am cunoscut-o.Am mers intr-o perioada grea din viata mea cu destule necazuri.Eu nu pot sa spun ca am avut revelatii pt.ca nu am avut,dar nu era obligatoriu sa ai ca sa crezi ca ceilalti pot avea.Am ramas uimita cata lume putea sa fie,din toate categoriile sociale si varste diferite.Eu nu pot numi ceea ce am cunoscut acolo ca ar fi o secta,nu-ti impunea numeni o religie,erau oameni de religii diferite.Un singur lucru a precizat DOAMNA, ca DUMNEZEU este UNUL,ceea ce stim cu totii.Nu mai pot sa scriu acum,dar daca vreti sa ma intrebati ceva, cu placere va raspund.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2006, 18:25:52
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aidil
Eu am cunoscut "fenomenul DESANKA" si nu mi-a luat mintile.A fost o experienta extraordinara.Am mers la ARAD in august 2000 , atunci am cunoscut-o pe DOAMNA.Desi stiam de cateva luni in urma, nu am putut sa ajung din diverse motive.Saptamana in care am ajuns eu acolo a fost ultima in care DOAMNA a mai iesit in mijlocul oamenilor.M-am bucurat f.mult ca am cunoscut-o.Am mers intr-o perioada grea din viata mea cu destule necazuri.Eu nu pot sa spun ca am avut revelatii pt.ca nu am avut,dar nu era obligatoriu sa ai ca sa crezi ca ceilalti pot avea.Am ramas uimita cata lume putea sa fie,din toate categoriile sociale si varste diferite.Eu nu pot numi ceea ce am cunoscut acolo ca ar fi o secta,nu-ti impunea numeni o religie,erau oameni de religii diferite.Un singur lucru a precizat DOAMNA, ca DUMNEZEU este UNUL,ceea ce stim cu totii.Nu mai pot sa scriu acum,dar daca vreti sa ma intrebati ceva, cu placere va raspund.
Eu cred doar in Dumnezeu...si numai Dumnezeu poate face minuni...iar pe Maica Domnului nu o putem asemana cu nimeni......una singura este Maica dOMNULUI,UNUL SINGUR ESTE ISUS HRISOS.....ceea ce facea aceasta doamna Desanka...parerea mea este ca era MAGIA ALBA...partea frumoasa care diavolul ne-o expune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.09.2006, 12:30:59
aidil aidil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Nu am judecat-o si n-am catalogat-o pe DOAMNA DESANKA.Eu am plecat de acolo mult mai linistita de cum venisem.In ultima saptamana in care a mai aparut in mijlocul oamenilor nu a mai atins pe nimeni,era f.grav bolnava,abia mai putea sa stea in picioare.Dar eu m-am simtit mult mai bine numai pt.ca am ascultat-o si cred ca si faptul ca era o mare incarcatura pozitiva emanata de toti care erau acolo.Erau oameni din toate colturile tarii.Am luat si eu casete cu vocea DOAMNEI care m-au ajutat f.mult in momentele grele pe care le-am avut.Mi-a parut rau ca n-am cunoscut-o mai demult, de fapt pt.ca n-am avut posibilitatea sa ajung.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.09.2006, 22:22:58
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marlene
Citat:
În prealabil postat de aidil
Eu am cunoscut "fenomenul DESANKA" si nu mi-a luat mintile.A fost o experienta extraordinara.Am mers la ARAD in august 2000 , atunci am cunoscut-o pe DOAMNA.Desi stiam de cateva luni in urma, nu am putut sa ajung din diverse motive.Saptamana in care am ajuns eu acolo a fost ultima in care DOAMNA a mai iesit in mijlocul oamenilor.M-am bucurat f.mult ca am cunoscut-o.Am mers intr-o perioada grea din viata mea cu destule necazuri.Eu nu pot sa spun ca am avut revelatii pt.ca nu am avut,dar nu era obligatoriu sa ai ca sa crezi ca ceilalti pot avea.Am ramas uimita cata lume putea sa fie,din toate categoriile sociale si varste diferite.Eu nu pot numi ceea ce am cunoscut acolo ca ar fi o secta,nu-ti impunea numeni o religie,erau oameni de religii diferite.Un singur lucru a precizat DOAMNA, ca DUMNEZEU este UNUL,ceea ce stim cu totii.Nu mai pot sa scriu acum,dar daca vreti sa ma intrebati ceva, cu placere va raspund.
Eu cred doar in Dumnezeu...si numai Dumnezeu poate face minuni...iar pe Maica Domnului nu o putem asemana cu nimeni......una singura este Maica dOMNULUI,UNUL SINGUR ESTE ISUS HRISOS.....ceea ce facea aceasta doamna Desanka...parerea mea este ca era MAGIA ALBA...partea frumoasa care diavolul ne-o expune.
Ca bine zici Marlene Magia alba este partea "frumoasa"pe care diavolul ne-o expune
cele mai multe vrajitoare care fac magia alba au in casele lor foarte multe cruci icoane si ele cred ca tot ceea ce fac o fac cu ajutorul dumnezeiesc iar diavolul profita de aceste ganduri bune ale lor amagindu-le
DA este cazul in care diavolul se transforma in inger de lumina
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.09.2006, 17:11:39
catalinn catalinn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

Credeam ca fenomenul Densanka a luat sfarsit, dar dupa cum se vede mai sunt destui oameni care o divinizeaza atat pe ea, cat si pe fiul ei, supranumit "Fiul Omului"! In cele ce urmeaza va voi povesti o experienta din familia mea, ce-i drept cu deznodamant tragic, legata de aceasta mare "vindecatoare" si de fiul sau.

In urma cu cinci ani, in 2001, toamna, bunicul meu a simtit ca ii amorteste mana dreapta tot mai mult. Dupa investigatii amanuntite s-a stabilit ca avea tumoare pe creier. Medicul i-a spus ca daca nu se opereaza va mai trai cel mult sase luni. Fiind prin noiembrie, bunicul meu a refuzat, gandindu-se probabil ca operatia nu va reusi si vrand sa petreaca sarbatorile cu familia. A auzit insa de acest isus de la Arad (Desanka deja murise), de toate "minunile" petrecute acolo si a hotarat sa mearga acolo. Eu nu am fost deloc incantat de idee, dar m-am rugat lui Dumnezeu, gandindu-ma ca important este ca bunicul sa se vindece.

Dupa ce s-a intors am vorbit cu el, era foarte incantat de tot ceea ce vazuse, de enigmaticul personaj care "semana" leit cu IIsus, spunea ca se simte mai bine, cu toate ca mana ii era la fel de amortita. Cei de la Arad i-au spus ca mai trebuie sa mearga o data la tratament dupa doua luni (februarie 2002) si ca in cele din urma tumoarea va fi eliminata prin scaun sau urina.

Ei bine, pe la sfarsitul lui Ianuarie a facut o criza atat de puternica, asemenea celor de epilepsie, incat si piciorul drept ii paralizase. Auzind despre aceasta, cei de la Arad au spus ca se "faramiteaza" tumoarea si din cauza asta a facut acea criza, dar asigurandu-ne ca totul e in ordine. Cu toate acestea bunicul meu si-a facut din nou o tomografie, care a aratat contrariul. Daca in urma cu doua luni tumoarea masura 2,5 cm, acum ea ajunsese la 3,6 cum. Nici vorba, asadar, de o imbunatatire, cu atat mai putin de o vindecare.

Dupa cateva zile bunicul meu a fost operat, operatia a reusit, dar tumoarea a recidivat si dupa zece luni a murit. Partea buna e ca, inainte de moarte, a fost spovedit si impartasit, dupa mai multe zeci de ani.

Se poate intelege, asadar, ce fel de minuni au loc la Arad. Pentru mine fenomenul Desanka este doar unul dintre miile de dovezi ca credinta noastra a slabit si alergam catre dumnezei straini, ignorand Sfintele Taine ale Bisericii prin care lucreaza Duhul Sfant. Mantuitorul ne-a avertizat ca vor veni hristosi mincinosi, dar ne-a dat puterea de a deosebi duhurile. Sa nu ne mire, deci, ca fiul Desankai se numeste pe sine Hristos, spunand ca IIsus a fost Fiul lui Dumnezeu, iar el este "fiul omului". Nu este primul si cu siguranta nici ultimul care spune astfel de blasfemii.

Desanka se crede mult mai importanta decat Maica Domnului si spuna despre sine ca este femeia prigonita din Apocalipsa. Ca urmare ea ii condmna pe preoti pentru faptul ca nu ii recunosc puterile (ea spune despre sine ca e ortodoxa!!) si a scris multe poeme in care ii aseamana pe preoti cu fariseii care il prigoneau pe Hristos. Nimeni nu contesta faptul ca ea crede in Dumnezeu, dar "si diavolii cred in El si se cutremura de numele Lui, dar nu fac voia Sa" - Sfantul Apostol Iacov. Astfel de initiati ca Desanka si Bivolaru sunt si vor mai veni, eu doar am vrut sa relatez experianta unei rude foarte apropiate cu astfel de oameni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.09.2006, 09:50:14
aidil aidil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Pt.CATALINN

Imi pare rau pt.bunicul tau,dar ai spus ca s-a simtit bine cat a fost acolo.Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie: m-am simtit f.bine acolo si nu pot explica de ce. Eu nu incerc sa lamuresc pe nimeni sau sa conving sa creada in DOAMNA DESANKA sau in fiul ei,eu vreau sa va impartasesc din experienta mea.Poate eu nu ma grabesc sa cataloghez ca altii, zic ca este posibil orice pe lumea asta.Revenind la ceea ce s-a intamplat cu bunicul tau trebuie sa-ti spun ca persoana de la care am aflat eu de ceea ce se intampla la ARAD a murit in urma cu trei ani,avea ciroza.Ce am retinut eu din singura saptamana in care am cunoscut-o pe DOAMNA a fost faptul ca ea nu iti prelungea viata,a spus ca fiecare are destinul lui,atatea zile cate iti da DUMNEZEU,dar iti putea oferi "un pasaport pentru lumea de dincolo",LUMINA,poate o impacare cu destinul,o acceptare.Am primit o fotografie de la cineva care venise acolo, de fapt am rugat sa-mi dea si mie, in care DOAMNA in urma cu cativa ani,inainte sa plece din aceasta lume, in care primeste LUMINA sub forma unui con.Nu e niciun truc,nu s-a observat cu ochiul liber, decat in poza.Dupa cateva luni dupa ce fusesem la ARAD am fost surprinsa sa vad intr-un ziar care aparuse la PITESTI o poza cu DOAMNA primind lumina sub forma tot de con dar surprinsa din alta pozitie,ceea ce mi-a intarit convingerea ca nu era nici truc si nici un defect de fotografiere.De remarcat, ca cei care facusera pozele erau oameni simpli care nu au stiut ca vor vedea ceva extraordinar.Asta spunea DOAMNA:"AICI PRIMITI LUMINA".Eu mai cred ca fiecaruia ne este dat sa primim mai mult sau mai putin, sa fim mai mult sau mai putin luminati.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
doamna Desanca Nicolai clau23dari Stiri, actualitati, anunturi 84 06.12.2007 23:46:57