Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 27.11.2009, 22:49:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Sunt sigura ca , atunci cand vom ajunge in rai, vom fi uimiti de cati gasim acolo, oameni pe care nu am fi crezut sa-i vedem. De aceea ne indeamna Domnul sa nu judecam nimic inainte de vreme si sa-L lasam pe El sa judece.

Totusi, eu nu vad aceste discutii ca pe niste paruieli. Fiecare spune ce stie, probabil pe unii ii deranjeaza, dar ne va trece. :)
Reply With Quote
  #432  
Vechi 27.11.2009, 22:52:45
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sunt sigura ca , atunci cand vom ajunge in rai, vom fi uimiti de cati gasim acolo, oameni pe care nu am fi crezut sa-i vedem. De aceea ne indeamna Domnul sa nu judecam nimic inainte de vreme si sa-L lasam pe El sa judece.

Totusi, eu nu vad aceste discutii ca pe niste paruieli. Fiecare spune ce stie, probabil pe unii ii deranjeaza, dar ne va trece. :)
Stii ce-mi doresc eu? - sa dea Domnul sa nu se mai piarda nici un suflet niciodata!
Reply With Quote
  #433  
Vechi 27.11.2009, 23:00:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ar fi frumos. Si sigur Dumnezeu nu pierde nimic din ce vine la El. Din pacate, pnsa, sunt unii care aleg cealalta cale iar Dumnezeu nu ii obliga. Dar Hristos s-a rugat pentru cei ce sunt ai Lui:

Ioan 17
24 Părinte, voiesc ca, unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine și aceia pe care Mi i-ai dat, ca să vadă slava mea pe care Mi-ai dat-o, pentru că Tu M-ai iubit pe Mine mai înainte de întemeierea lumii.
25 Părinte drepte, lumea pe Tine nu te-a cunoscut, dar Eu Te-am cunoscut, și aceștia au cunoscut că Tu M-ai trimis.
26 Și le-am făcut cunoscut numele Tău și-l voi face cunoscut, ca iubirea cu care M-ai iubit Tu să fie în ei și Eu în ei.

Sa aveti o noapte binecuvantata !
Reply With Quote
  #434  
Vechi 27.11.2009, 23:06:36
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Va recomand urmatoarea carte PDF:ÎNVĂȚĂTURA DE CREDINȚĂ
CREȘTINĂ ORTODOXĂ, ca sa aveti i baza reala atunci cand vorbiti despre credinta ortodoxa.


http://s3.amazonaws.com/word_secret_...GYV5Q7TY85W4R2

Poate ca si ortodocsii vorbesc in necunostinta de cauza uneori, dar si adventistii, etc cu siguranta la fel.
Aici pe acest topic incercam sa ne cunoastem reciproc.

Draga Anca,este bine ca ai deschis acest topic,dar ca o parere personala zic ca mai bine este a face la inceput istorie cu ei(adventisti,baptisti,penticostali).Vina lor este mai mica in comparatie cu cei care au infiintat aceste secte.Tebuie sa le aratam de unde provin ei,de ce merg pe o cale gresita,de ce la ei nu mai este succesiunea apostolica.Eu cred ca aici trebuie lucrat mai mult cu acesti oameni care pe buna dreptate nu au vina pentru ca ei au mostenit credinta lor de la parinti(cei care s-au nascut ortodocsi si au trecut la alte secte au un mare pacat pe care trebuie sa si-l asume,si anume, necunoasterea si nesocotirea credintei in care sa nascut).Doamne ajuta!
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #435  
Vechi 29.11.2009, 09:36:50
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Draga Anca,este bine ca ai deschis acest topic,dar ca o parere personala zic ca mai bine este a face la inceput istorie cu ei(adventisti,baptisti,penticostali).Vina lor este mai mica in comparatie cu cei care au infiintat aceste secte.Tebuie sa le aratam de unde provin ei,de ce merg pe o cale gresita,de ce la ei nu mai este succesiunea apostolica.Eu cred ca aici trebuie lucrat mai mult cu acesti oameni care pe buna dreptate nu au vina pentru ca ei au mostenit credinta lor de la parinti(cei care s-au nascut ortodocsi si au trecut la alte secte au un mare pacat pe care trebuie sa si-l asume,si anume, necunoasterea si nesocotirea credintei in care sa nascut).Doamne ajuta!
Lăudabilă intenția dvs. de a ne ilumina, însă acest lucru nu se poate realiza prin istorii falsificate (gen informații de pe white-exposed) ori prin explicații din Tradiție. Principiul Sola Scriptura ne obligă să acceptăm doar argumente conforme cu Adevărul și Sfânta Scriptură.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 01.12.2009, 20:53:48
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Lăudabilă intenția dvs. de a ne ilumina, însă acest lucru nu se poate realiza prin istorii falsificate (gen informații de pe white-exposed) ori prin explicații din Tradiție. Principiul Sola Scriptura ne obligă să acceptăm doar argumente conforme cu Adevărul și Sfânta Scriptură.
Din pacate cunosc invatatura cu care va ilumuneaza pastorii vostri,una dintre acestea este sa nu recunoasteti istoria.Putem nega existenta apostolilor,faptele lor,urmasii apostolilor(episcopi si preoti)?Sigur ca nu putem nega.Deci recunoastem ca acum 2000 de ani apostolii au trait si au propovaduit evanghelia la multe neamuri din vremea respectiva,dar pe urmasii lor deatunci si pana acum?Pe ei nu-i mai recunoastem?Nu este o istorie scrisa dealungul celor 2000 mii de ani?Va comportati de parca dupa apostoli ati urmat voi.Voi cei de azi aveti o vina mai mica pentru necunoasterea Adevarului,dar cei care au infiintat aceste grupari(secte) au o vina foarte mare.Dupa Marea Schisma din 1050,din biserica catolica au inceput sa rasara neoprotestantii.Stim bine din istorie cum se comporta BC in acele vremuri(inchizitia,cruciadele),in orice chip biserica cauta sa impuna credinta cu forta,ori Dumnezeu a lasat libertate omului pentru a accepta sau nu credinta.In Biserica ortodoxa nu ai sa auzi de aceste lucruri dealungul istoriei ei.Biserica Ortodoxa a propovaduit intotdeauna credinta in Iisus Hristos in mod pasnic,indemnand mereu pe oameni la pocainta si smerenie.Ruptura BC de BO a insemnat si ruptura de harul Duhului Sfant.Roadele Duhului Sfant sunt pacea,bunatatea,blandetea,smerenia,dragostea,indel unga rabdare,curatia.Dupa cum am aratat mai sus la BC nu s-au vazut aceste roade,ba din contra multa dusmanie fata de aproapele.Deaceea in BO se gaseste Adevarul de credinta si se pastreaza invatatura cea buna pentru ca harul Duhului Sfant isi face simtita prezenta prin roadele Sale.Apoi din BC s-au desprins neoprotestantii,diferite grupari avand la baza ideologii lumesti,nefiind luminati de harul Duhului Sfant(pentru ca s-au rupt de Adevar),ei au cautat sa interpreteze Sf.Scriptura dupa mintea lor.Asa s-a ajuns ca Adventistii sa calculeze mereu data venirii Mantuitorului Iisus Hristos,cand in evanghelie scrie clar ca nimeni nu stie ceasul acela decat Tatal.Asa Baptistii ratacesc cu botezul lor simbolic(doar cu apa)cand noi stim ca ne botezam cu apa si cu Duh Sfant.Asa s-a ajuns ca Penticostalii sa creada ca la ei se pogoara Duhul Sfant si cred ca au darul vorbirii in limbi.Si multi altii.Dar sa ne oprim un pic la acest "dar",al vorbitului in limbi,sa intram mai in profunzime si sa vedem care este diferenta dintre adevaratul dar si falsul "dar".Sa vedem ce zice Sf.Scriptura la Fapte;
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #437  
Vechi 01.12.2009, 20:58:59
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis
Apoi din BC s-au desprins neoprotestantii,diferite grupari avand la baza ideologii lumesti,nefiind luminati de harul Duhului Sfant(pentru ca s-au rupt de Adevar),ei au cautat sa interpreteze Sf.Scriptura dupa mintea lor.Asa s-a ajuns ca Adventistii sa calculeze mereu data venirii Mantuitorului Iisus Hristos,
Așa este, ai să vezi cum o să se înghesuie sectanții adventiști ca să te "lămurească" de faptul că secta lor nu a fost fondată pe profeții false și că înaintașii lor nu au profețit niciodată mileniul și adventul.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #438  
Vechi 01.12.2009, 21:19:37
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

2
1. În ziua Cincizecimii, erau toți împreună în acelaș loc.
2. Deodată a venit din cer un sunet ca vîjîitul unui vînt puternic, și a umplut toată casa unde ședeau
ei.
3. Niște limbi ca de foc au fost văzute împărțindu-se printre ei, și s’au așezat cîte una pe fiecare din
ei.
4. Și toți s’au umplut de Duh Sfînt, și au început să vorbească în alte limbi, după cum le da Duhul să
vorbească.
5. Și se aflau atunci în Ierusalim Iudei, oameni cucernici din toate neamurile cari sînt supt cer.
6. Cînd s’a auzit sunetul acela, mulțimea s’a adunat și a rămas încremenită; pentrucă fiecare îi auzea
vorbind în limba lui.
7. Toți se mirau, se minunau, și ziceau unii către alții: „Toți aceștia cari vorbesc, nu sînt Galileeni?
8. Cum dar îi auzim vorbind fiecăruia din noi în limba noastră, în care ne-am născut?
9. Parți, Mezi, Elamiți, locuitori din Mesopotamia, Iudea, Capadocia, Pont, Asia,
10. Frigia, Pamfilia, Egipt, părțile Libiei dinspre Cirena, oaspeți din Roma, Iudei sau prozeliți,
11. Cretani și Arabi, îi auzim vorbind în limbile noastre lucrurile minunate ale lui Dumnezeu!”
12. Toți erau uimiți, nu știau ce să creadă, și ziceau unii către alții: „Ce vrea să zică aceasta?”
13. Dar alții își băteau joc, și ziceau: „Sînt plini de must!”
14. Atunci Petru s’a sculat în picioare cu cei unsprezece, a ridicat glasul, și le-a zis: „Bărbați Iudei și
voi toți cei cari locuiți în Ierusalim, să știți lucrul acesta, și ascultați cuvintele mele!
15. Oamenii aceștia nu sînt beți, cum vă închipuiți voi, căci nu este decît al treilea ceas din zi.
16. Ci aceasta este ce a fost spus prin proorocul Ioel:
17. „În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voștri
și fetele voastre vor prooroci, tinerii voștri vor avea vedenii, și bătrînii voștri vor visa visuri!
18. Da, chiar și peste robii Mei și peste roabele Mele voi turna, în zilele acelea, din Duhul Meu, și vor
prooroci.
19. Voi face să se arate semne sus în cer și minuni jos pe pămînt, sînge, foc și un vîrtej de fum;
20. soarele se va preface în întunerec, și luna în sînge, înainte ca să vină ziua Domnului, ziua aceea
mare și strălucită.
21. Atunci oricine va chema Numele Domnului, va fi mîntuit.”
22. Bărbați Israeliți, ascultați cuvintele acestea! Pe Isus din Nazaret, om adeverit de Dumnezeu
înaintea voastră prin minunile, semnele și lucrările pline de putere, pe cari le-a făcut Dumnezeu prin
El în mijlocul vostru, după cum bine știți;
23. pe Omul acesta, dat în mînile voastre, după sfatul hotărît și după știința mai dinainte a lui
Dumnezeu, voi L-ați răstignit și L-ați omorît prin mîna celor fărădelege.
24. Dar Dumnezeu L-a înviat, deslegîndu-I legăturile morții, pentrucă nu era cu putință să fie ținut de
ea.
25. Căci David zice despre El:
„Eu aveam totdeauna pe Domnul înaintea mea, pentrucă El este la dreapta mea, ca să nu mă clatin.
26. De aceea, mi se bucură inima, și mi se veselește limba; chiar și trupul mi se va odihni în nădejde:
27. căci nu-mi vei lăsa sufletul în Locuința morților, și nu vei îngădui ca Sfîntul Tău să vadă
putrezirea.
28. Mi-ai făcut cunoscut căile vieții, și Mă vei umplea de bucurie cu starea Ta de față.”
29. Cît despre patriarhul David, să-mi fie îngăduit, fraților, să vă spun fără sfială că a murit și a fost
îngropat; și mormîntul lui este în mijlocul nostru pînă în ziua de azi.
30. Fiindcă David era prooroc, și știa că Dumnezeu îi făgăduise cu jurămînt că va ridica pe unul din
urmașii săi pe scaunul lui de domnie,
31. despre învierea lui Hristos a proorocit și a vorbit el, cînd a zis că sufletul lui nu va fi lăsat în
Locuința morților, și trupul lui nu va vedea putrezirea.
32. Dumnezeu a înviat pe acest Isus, și noi toți sîntem martori ai lui.
33. Și acum, odată ce S’a înălțat prin dreapta lui Dumnezeu, și a primit dela Tatăl făgăduința Duhului'

Din acest text (care este luat din biblia voastra)reiese clar ca Apostolii propovaduiau pe Iisus Hristos in limbile tuturor celor prezenti acolo si ca toti cei prezenti intelegeau ceea ce le spuneau Apostolii,si asa usor dar sigur incepea sa se zideasca Biserica lui Hristos.Repet,propovaduiau in limbile tuturor celor prezenti de fata si nu numai,au colindat toata lumea si tuturor le vorbeau in limbile lor.Acum sa vedem ce faceti voi.Mergeti la biserica si va rugati in felul in care ati fost invatati crezand ca vorbiti in limbi.Dupa ce iesiti de la biserica va duceti voi la alte neamuri,la alte comunitati macar care se afla in raza orasului vostru si sa le propovaduiti evanghelia in limba lor?Bateti voi lumea in lung si in lat propovaduind in limba poporului si a tarii prin care treceti?Sunteti voi in acelasi Duh cu Apostolii?Si daca da,de ce nu le urmati pilda?Dragilor,tot darul vostru vine de la Diavol,el va inseala facandu-va sa credeti ca toata acea bolboroseala este un dar al Duhului Sfant(dar cum am mai spus, voi mosteniti ratacirea celor care au iesit din Duhul Adevarului,invatatura aceasta gresita trasmitandu-se pana astazi).
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #439  
Vechi 01.12.2009, 21:25:19
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Sa vedem ce zice Sf.Scriptura la Fapte;
Da domnule toti sint ingnoranti ,numa ortodoxii cunosc calea la fel ca evreii ,musulmanii etc.
Si dvs. spuneti ca cunoasteti toate istoria romanilor.Si a adventistilor pe deasupra .
Pai daca o cunoasteti asa bine ,de ce nu ne luminati si pe noi sa nu mai ratacim atit.

Si ce mai stiti dvs. ? Ca romanii se iubesc mult nu ?
Dar ca Domnul va reveni ,mai stiti? sau mai credeti?
Daca cunoasteti Adevarul inseamna ca stiti si cind vine Domnul. NU?
Si spuneti ca dvs. ati fost botezat cu Duhul Sfint .Si cum se manifsta acest lucru?
Iubiti si sectantii ? Pe cine mai iubiti dvs.? Pe hoti ,pe curvari ,etc?
Si ce trebuie sa facem ? Sa ne facem cruci, sa mergem la preot , pelerinaje la moaste .
Adica fapte ,nu ? Pt mintuirea noastra .
Si atunci de ce a mai murit Mintuitorul? Daca ne bazam pe puterile noastre ,avem preoti care ne iarta pacatele,avem sfinti,ce ne mai trebuie ? Ca doar stim ce trebuie ,nu ?
Reply With Quote
  #440  
Vechi 01.12.2009, 21:29:33
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Apoi la cap.14 Corinteni,vs.1-17(nu reusesc acum sa postez de pe net) mai spune Sf.Apostol Pavel despre darul limbilor si darul profetiei.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50