Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 01.12.2009, 21:45:21
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Da domnule toti sint ingnoranti ,numa ortodoxii cunosc calea la fel ca evreii ,musulmanii etc.
Si dvs. spuneti ca cunoasteti toate istoria romanilor.Si a adventistilor pe deasupra .
Pai daca o cunoasteti asa bine ,de ce nu ne luminati si pe noi sa nu mai ratacim atit.

Si ce mai stiti dvs. ? Ca romanii se iubesc mult nu ?
Dar ca Domnul va reveni ,mai stiti? sau mai credeti?
Daca cunoasteti Adevarul inseamna ca stiti si cind vine Domnul. NU?
Si spuneti ca dvs. ati fost botezat cu Duhul Sfint .Si cum se manifsta acest lucru?
Iubiti si sectantii ? Pe cine mai iubiti dvs.? Pe hoti ,pe curvari ,etc?
Si ce trebuie sa facem ? Sa ne facem cruci, sa mergem la preot , pelerinaje la moaste .
Adica fapte ,nu ? Pt mintuirea noastra .
Si atunci de ce a mai murit Mintuitorul? Daca ne bazam pe puterile noastre ,avem preoti care ne iarta pacatele,avem sfinti,ce ne mai trebuie ? Ca doar stim ce trebuie ,nu ?
Prietene,si eu si multi alti ortodocsi va indemnam pe voi,cei de azi sa cautati Adevarul.Noi va spunem doar ca va aflati pe o cale gresita,ce va impiedica sa va documentati?ce va impiedica sa cunoasteti ortodoxia?Aveti aceasta capacitate,aveti minte cu care sa intelegeti,cautati si veti afla.Noi cand mergem sa ne spovedim la preot nu o facem fara un rost fara un sens.Nu este o simpla convorbire intre mine si preot,ci intre mine si Dumnezeu prin harul Duhului Sfant care se pogoara peste acel preot.Si marea Taina nu este ca eu imi spun pacatele acolo la sf.Altar,le stie Dumnezeu pe toate dinainte de a ajunge la Sf.Altar,marea Taina este ca eu primesc dezlegare si iertare de pacatele mele,(demonii sunt goniti si nu ne mai chinuie mintea si nu ne mai indeamna la pacat).Intelegi pritene rostul spovedaniei?Se alunga dracii care ne inseala."Cate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in cer,iar cate veti lega pe pamant vor fi legate si in cer",asa le-a lasat Mantuitorul apostolilor.Apoi primesc cuvant de invatatura de la Dumnezeu prin preot,cuvant care sa ma fereasca a mai cadea in inselaciunea diavolilor, calcand poruncile.Acesta este Marea Taina a spovedaniei,si nu cum ziceti voi ,ca ce nevoie mai este sa ma spovedesc la preot odata ce Dumnezeu imi stie pacatul?Uite ca este nevoie de dezlegare si iertare,si numai preotul si episcopul o poate da.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #442  
Vechi 01.12.2009, 22:04:06
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Cine nu se pocaieste si nu primeste dezlegare si iertare de pacate nu mosteneste Imparatia Cerurilor.Este legat de vrasmasul ,Diavolul,se face fara voia sa,fiu al Satanei.Nu este de joaca prietene,cautati cat mai este timp sa aflati adevarata invatatura care sa va mantuiasca(si faptul ca acum va aflati pe forumul crestin-ortodox este un semn si o binecuvantare de la Dumnezeu pentru voi).Primul lucru care trebuie sa-l faca cel care rataceste este SPOVEDANIA,cum am mai spus aceasta mare Taina aduce izbavire de vrajmasul,diavolul.Cautati sa vorbiti cu preotii ortodocsi,documentati-va,cine va opreste?Noi,crestinii nu avem ura fata de voi,ba din contra, din iubire cautam sa facem aceasta pentru voi,spunandu-va ca sunteti pe o cale gresita,mai departe voi sunteti cei de care depinde soarta mantuirii.Noi nu fugim de betivi,curvari,hoti,lacomi,s.a.m.d.asa cum faceti voi.Ce ,Mantuitorul Iisus Hristos s-a dus la cei drepti s-au la cei pacatosi?Nu are nevoie de doctor cel sanatos,ci cel bolnav.Stiti voi cate au de suferit crestinii de pe urma celor pe care i-am enumerat mai sus?Indiferent ca este sot,sotie,mama,tata,frate,sora,prieteni,etc.Pentru ca asta este invatatura noastra ortodoxa ,sa-i rabdam pe cei in pacate,cautand prin rugaciune si indemn la viata curata sa-i facem si pe ei partasi la Imparatia Cerurilor.Aceasta este adevarata invatatura pe care ne-a lasat-o Iisus Hristos,JERTFA pentru aproapele nostru.Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #443  
Vechi 01.12.2009, 22:35:15
SCLINICSRL SCLINICSRL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2009
Locație: BIHOR
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit nu am reusit sa downlodez cartea(sau documentul)

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
VAd ca adresa nu merge. Dati va rog cautare pe Google: ÎNVĂȚĂTURA DE CREDINȚĂ
CREȘTINĂ ORTODOXĂ

Tipărită cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
Și cu binecuvântarea și puetarea de grijă Înalt Prea Sfințitului
IUSTINIAN
Patriarhul României
la anul 1952 de Editura Sfintei Arhiepiscopii a Bucureștilor,
retipărită în anul 1992 la București, în anul 1993 la Cluj iar în anul 1996 la Iași.

Se merita a fi citita.
nu am reusit sa downlodez cartea(sau documentul)
Reply With Quote
  #444  
Vechi 01.12.2009, 22:40:55
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Da domnule toti sint ingnoranti ,numa ortodoxii cunosc calea la fel ca evreii ,musulmanii etc.
Si dvs. spuneti ca cunoasteti toate istoria romanilor.Si a adventistilor pe deasupra .
Pai daca o cunoasteti asa bine ,de ce nu ne luminati si pe noi sa nu mai ratacim atit.

Si ce mai stiti dvs. ? Ca romanii se iubesc mult nu ?
Dar ca Domnul va reveni ,mai stiti? sau mai credeti?
Daca cunoasteti Adevarul inseamna ca stiti si cind vine Domnul. NU?
Si spuneti ca dvs. ati fost botezat cu Duhul Sfint .Si cum se manifsta acest lucru?
Iubiti si sectantii ? Pe cine mai iubiti dvs.? Pe hoti ,pe curvari ,etc?
Si ce trebuie sa facem ? Sa ne facem cruci, sa mergem la preot , pelerinaje la moaste .
Adica fapte ,nu ? Pt mintuirea noastra .
Si atunci de ce a mai murit Mintuitorul? Daca ne bazam pe puterile noastre ,avem preoti care ne iarta pacatele,avem sfinti,ce ne mai trebuie ? Ca doar stim ce trebuie ,nu ?
Noi cunoastem adevarul de credinta asa cum ne-a fost lasat prin Sf.Traditie si din Sf.Scriptura.Asa cum spune simbolul de credinta,"Si va sa vina cu slava sa judece vii si morti a carui imparatie nu va avea sfarsit",stim ca va veni dar despre ceasul acela numai Dumnezeu Tatal stie,asa spune Sf.Scriptura.
Mantuitorul s-a jertfit pentru toata lumea,dar roadele pocaintei trebuie sa le faca fiecare in parte.Jertfa,mila,despatimirea,(faptele bune)toate acestea se fac cu ajutorul Mantuitorului Iisus Hristos prin harul Duhului Sfant,si prin sfintele slujbe si Sf.Taine ale BO.Singuri nu avem puterea de a lucra faptele bune,pocainta si schimbarea vietii noastre dupa modelul Mantuitorului si al apostolilor se face cu/si prin ajutorul harului Duhului Sfant.Ce a spus Mantuitorul Iisus Hristos,"Fara mine nu puteti face nimic",sau "Cine nu mananca Trupul Meu,si nu Bea Sangele Meu,nu va mosteni Imparatia Cerurilor,sau"Cine mananca Trupul Meu si Bea Sangele meu va avea viata vesnica in el".Jetfa Mantuitorului se repeta in/ la fiecare Sf.Liturghie a Bisericii Ortodoxe,painea si vinul se preface prin harul Duhului Sfant,in Trupul si Sangele Mantuitorului Hristos.Prin Sf.Impartasanie noi ne unim cu Iisus Hristos si dobandim viata vesnica.Asta s-a intamplat,se intampla,se va intampla cu fiecare crestin ortodox de-a lungul timpului.Asa se face ca Iisus Hristos este prezent cu noi,cu fiecare din noi,prin sf.Impartasanie.Asa ne mantuim,nu ne mantuim toti la gramada desfiintand iadul,ci numai cei care se unesc cu Iisus Hristos.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #445  
Vechi 01.12.2009, 22:48:08
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
.Acesta este Marea Taina a spovedaniei,si nu cum ziceti voi ,ca ce nevoie mai este sa ma spovedesc la preot odata ce Dumnezeu imi stie pacatul?Uite ca este nevoie de dezlegare si iertare,si numai preotul si episcopul o poate da.
Iti multumesc pentru indemn.
Dar ce te faci sa crezi ca noi nu intelegem aceste lucruri ?
Eu vin dintre ortodoxi , aia de rind . Intre timp am invatat si am inteles ,e drept prin protestantism, ce e bun in ortodoxie si ce rau in ea. Ceva ma facea sa fiu precaut din adolescenta.
Nu inteleg de ce faceti o mare taina din pocainta si iertarea pacatelor.
Doar asa sa speriati oamenii?
Da, recunosc ,sint un pacatos . Si firea paminteasca ma tine legat de acest pamint condus de Satan. Si am nevoie de credinta in jertfa Mintuitorului ,care a murit pt fiecare din noi.
Si Evanghelia Lui imi descopera acest lucru .
Da ,trebuie sa -mi recunosc greselile si sa le marturisesc ,oricui am gresit ,nu numai preotului. Si stiu ca Dumnezeu e bun ,indurator si milos ca sa cred sincer ca imi iarta pacatele. Problema e ca mai fac altele ,cu sau fara vointa. Si sint constient ca trebuie sa apelez la mila Lui ca sa nu fiu sters din Cartea Vietii .
Si incerc sa imi creez o relatie cit pot eu de buna cu Domnul Isus pt ca doar El are aceasta putere sa ma izbaveasca. Si nu preotul.
Preotul e un mijlocitor ,un indrumator .Dar nu cred ca are puterea de a da iertare.
Treaba cu legatul si dezlegatul are treaba cu organizarea bisericeasca ,nu cu iertarea pacateleor ,care e un drept doar al lui Dumnezeu.
De altfel preotii aveau un rol in VT ,acela cu jertfele pt iertare si consacrare. Astazi exista doar pastori ai micilor turme adunate in jurul lor ,si care trebuie sa le indrume la Hristos. Conform NT exista un singur Mare Preot care poarta toate pacatele noastre si care vrea sa ne curete de ele ,sa ne dea o haina noua ,alba ,sa ne indreptateasca si apoi sa ne sfinteasca.
El vrea sa avem viata ,si vrea sa ne-o dea de acum ,din timpul vietii ,astfel incit moartea naturala va fi doar o clipa ,pina la a doua venire cind o sa fie inviati dreptii.

Nu va spun decit atit .NU ii cunoasteti pe adventisti .In primul rind din cauza prejudecatilor.
De fapt si eu am avut prejudecati si inca unele ale unui ateu.
Dar cunoscindu-i am ajuns sa cunosc pe Hristos.Si asta e mare lucru.
Crestin e cel care Il urmeaza pe Hristos ,nu cel care e intr-o biserica si gata.
Si trebuie ca El sa poata spuna ca ne cunoaste ,altfel e in zadar .

Doamne ajuta!

PS: Cred ca trebuie sa mai vorbesti cu Ovidiu ,cred ca nu-si da seama de problemele care le are.

Daca vreti sa mai aflati despre framintarile azs puteti urmari aici
http://oamenisiperspective.com/video...constantinescu
Reply With Quote
  #446  
Vechi 01.12.2009, 22:58:33
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
.Prin Sf.Impartasanie noi ne unim cu Iisus Hristos si dobandim viata vesnica.Asta s-a intamplat,se intampla,se va intampla cu fiecare crestin ortodox de-a lungul timpului.Asa se face ca Iisus Hristos este prezent cu noi,cu fiecare din noi,prin sf.Impartasanie.Asa ne mantuim,nu ne mantuim toti la gramada desfiintand iadul,ci numai cei care se unesc cu Iisus Hristos.
Vad ca dati dovada ca intelegeti mesajul Scripturii
Atunci nu inteleg ,de ce acceptati aceasta prezentare a BO ,care se ajuta de cruci ,icoane,moaste ca sa dovedeasca credinta ,cind vad ca stiti ca pocainta e cea care ne trebuie.
Chiar nu pricep de ce preotii se poarta ca in VT . Cu tamiie ,mir ,aur, etc. care simbolizau ceva .Dar VT a fost un indrumator spre Hristos.De ce nu da la o parte ce e vechi si nu reformeaza modul de prezentare?
Ca doar asa s-a ajuns la vorba din popor :nu face ce face preotul ,ci ce zice .
Reply With Quote
  #447  
Vechi 01.12.2009, 23:03:54
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

CITAT:
"Crestin e cel care Il urmeaza pe Hristos ,nu cel care e intr-o biserica si gata."

Tocmai asta este ceea ce nu intelegeti dar spuneti.Crestin e cel care IL urmeaza pe Hristos.Si cum Il urmam pe Hristos?Nu ascultand de poruncile lui si punandu-le in practica?Nu impartasindu-ne cu EL?Am aratat succesiunea apostolica si implicit al harului.Rolul care il are preotul si sF.Taine.Adolescent fiind ai fost atras pe alta cale necunoscand adevarul de credinta din BO.Nu l-ai cunoscut,daca IL cunoasteai cu adevarat nu mai paraseai BO.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #448  
Vechi 01.12.2009, 23:06:02
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
CITAT:
"Crestin e cel care Il urmeaza pe Hristos ,nu cel care e intr-o biserica si gata."

Tocmai asta este ceea ce nu intelegeti dar spuneti.Crestin e cel care IL urmeaza pe Hristos.Si cum Il urmam pe Hristos?Nu ascultand de poruncile lui si punandu-le in practica?Nu impartasindu-ne cu EL?Am aratat succesiunea apostolica si implicit al harului.Rolul care il are preotul si sF.Taine.Adolescent fiind ai fost atras pe alta cale necunoscand adevarul de credinta din BO.Nu l-ai cunoscut,daca IL cunoasteai cu adevarat nu mai paraseai BO.
Este tarziu,trebuie sa ies de pe forum,poate mai avem si alta ocazie sa discutam
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #449  
Vechi 01.12.2009, 23:19:35
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
CITAT:
"Crestin e cel care Il urmeaza pe Hristos ,nu cel care e intr-o biserica si gata."

Tocmai asta este ceea ce nu intelegeti dar spuneti.Crestin e cel care IL urmeaza pe Hristos.Si cum Il urmam pe Hristos?Nu ascultand de poruncile lui si punandu-le in practica?Nu impartasindu-ne cu EL?Am aratat succesiunea apostolica si implicit al harului.Rolul care il are preotul si sF.Taine.Adolescent fiind ai fost atras pe alta cale necunoscand adevarul de credinta din BO.Nu l-ai cunoscut,daca IL cunoasteai cu adevarat nu mai paraseai BO.
Iti spun de ce nu se putea in BO .Nu sint o fire mistica.
N-am crezut in icoane si ritualuri mistice care ingenuncheaza oamenii , ii face sa sufere si ii tine cu frica de iad. Nu cred in nemurirea sufletului si in stafii.
Nu cred in cultul mortilor si al sfintilor.
Daca BO va schimba ceva aici ,mai discutam.
Reply With Quote
  #450  
Vechi 02.12.2009, 00:17:18
SCLINICSRL SCLINICSRL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2009
Locație: BIHOR
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit parerea mea

cred ca mult mai de folos ne-ar fi noua daca am spune o rugaciune in loc sa tot ne contrazicem unii cu altii in pareri. cred cu tarie ca ne-ar fi mai de folos sa petrecem timpul in rugaciune asa cum spune Mantuitorul: neincetat va rugati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50