Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.09.2010, 16:59:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu ma tot gandesc la versetul acesta:

"Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îți mai lipsește: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor și vei avea comoară în cer; și apoi, luând crucea, vino și urmează Mie." Marcu 10:21

Oare cum arata un om care priveste la tine cu dragoste? Sa fi fost incruntat? trist? Ofta? Eu cred ca in dragoste exista zambet. Si cred ca privirea Lui din momentul acela ar fi topit pe oricine.
Cu blandete!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.09.2010, 14:13:59
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Am pierdut niste scrieri in care il descria un spion pe Hristos lui Pilat.
Zicea ca era extraordinar de frumos ca Mama Lui, cum nu se vedea, ca era foarte ferm, nu radea niciodata , si avea ochii mereu lacrimand.

Pacat ca am pierdut scrierea si nu pot cita din ea.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 19.09.2010 at 14:27:46.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.09.2010, 14:32:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu nu pot sa nu mi-L imaginez pe Iisus zambind,mai ales atunci cand a spus "Lasati copiii sa vina la Mine!"...cred ca fata I s-a inseninat de bucurie si a zambit bland.
Eu asa Il simt pe Iisus si nu cred ca L-as percepe vreodata altfel...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.09.2010, 14:40:15
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

da specifica ca si zambea , am uitat sa scriu.
dar mereu avea ochii lacrimand de la Iubirea ce o avea pt oameni.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.09.2010, 10:35:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu pot sa ma gandesc la faptul ca Hristos s-a putut mania pe comerciantii din templu, dar ca nu ar fi putut, cu alte ocazii, sa zambeasca. Dumnezeu-Omul chiar daca nu este reprezentat in iconografia traditionala zambind acest lucru nu exclude posibilitatea ca El sa fi zambit.

Macar de ar fi zambetul notru ca cel al lui Hristos, plin de iubire, caldura si bunavointa. Noi insa transformam uneori zambetul in ranjet, iar alteori in "ras prostesc" si pacatos.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.09.2010, 16:57:36
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Epistola pe care a scris-o Publius Veritulus, ca guvernator al Iudeii, Cezarului:

"Am inteles Cezare, ca ai dori sa stii despre barbatul plin de virtute, cu numele Iisus Hristos, pe care poporul il tine de profet al Adevarului, iar invataceii Lui zic ca este Fiul lui Dumnezeu, Creatorul cerului si al pamantului. In adevar, Cezare, in fiecare zi se aud despre acest barbat lucruri minunate; in scurt zis: El inviaza mortii si vindeca bolnavii.
Este de statura mijlocie, fata ii este plina de bunatate si exprima o demnitate maiestuoasa, astfel ca uitandu-te la El te cuprind fara sa vrei, simtaminte de teama dar si de iubire.
parul Lui pana la urechi are culoarea nucilor coapte iar de acolo pana la umeri este de culoare deschisa, blond stralucitor. il poarta dupa datina Nazarinenilor, cu cararea pe mijloc. Fruntea lui este lata exprimand inocenta si liniste. Nici o pata sau zbarcitura nu se vede pe fata Lui si gura Lui nu arata nu arata nici un argument pentru vreo critica logica, iar barba Lui cea deasa, asemeean parului capului sau, este lunga si se desparte in doua parti prin mijloc.Privirea Lui e maratea si severa., are ochii stralucitori. Lumina ce o revarsa fata Lui este ca lumin asoarelui, asa ca e imposibil a o privi cineva indelung. Inspira spaima aceasta stralucire, cand insa povatuieste si sfatuieste plangand, atrage respectul si iubirea ascultatorilor.
Se spune ca niciodata n-a ras, iar ochii Lui vesnic lacrimeaza. mainile Lui sunt foarte frumoase; e foarte placut cand vorbeste, dar foarte rar iese in lume.Cat despre invatatura, atrage admiratia intregului ierusalim. cunoaste perfect toate stiintele, fara a fi studiat vreuna. calatoreste descult si cu capul descoperit. Se vorbeste pe aici ca un asemenea om nu s-a mai vazut pana acum prin locurile acestea. Multi evrei Il considera chiar ca Dumnezeu, altiim insa Il denunta ca lucreaza impotriva legilor majestatii voastre. ma revolt foarte mult contra acestor iudei pizmasi.Omul acesta n-a cauzat nici o nemultumire la nici un om vreodata.".....
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.06.2012, 14:59:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mantuitorul Hristos S-a facut om intru totul asemenea noua afara de pacat.

Ori zambetul, in sine, nu este pacat. Este o cale de comunicare non-verbala, un mijloc de expresie. Asa cum a grait catre oameni, fara a pacatui, tot asa cred ca a si zambit, in diferite contexte, fara de pacat.

E absurd sa gandim si sa ne imaginam, ca Maica Domnului nu i-a zambit Mantuitorului niciodata (macar prunc fiind) iar El sa nu-i fi raspuns tot printr-un zambet.

Desigur, este un mod omenesc de a pune aceasta problema, dar nu trebuie sa uitam ca Hristos este Dumnezeu adevarat si Om adevarat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa-l visam pe Mantuitorul tigerAvalo9 Generalitati 14 25.08.2011 10:48:50
Catedrala Hristos Mantuitorul din Moscova alex79 Intrebari utilizatori 0 08.01.2011 17:01:48
La masa cu Mantuitorul Scotianul Biserici Protestante 8 04.07.2010 21:40:11
Acatiste catre Mantuitorul patinina34 Rugaciuni 22 14.04.2009 05:39:11