Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.08.2011, 22:23:05
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cristi,daca este ceva bun slavit fie Numele Domnului si fie ca toti cei ce vor merge acolo si vor citi acele carti,sa aiba folos duhovnicesc de pe urma lor.Eu lectia asta am invatat-o acum mult timp.

Odata a venit in vizita la mine un pastor in varsta si in timp ce discutam se uita la biblioteca.La un anumit moment s-a intors,m-a privit fix si m-a intrebat: ,,Sunt toate doar pentru tine?".Eu,singur pe mine si mandru nevoie mare,i-am spus: ,,Le-am strans cu mari sacrificii si le studiez".Iar s-a uitat la mine si m-a intrebat: ,,Zici ca le studiezi?Si ce ai inteles din ele,asa la modul general?"Eu am inceput o intreaga argumentatie,sigur pe mine.N-a zis nimic si m-a ascultat zambind.Peste ani l-am vizitat in parohia sa,peste hotare.O biserica micuta si veche,in care se straduise sa adune o mica biblioteca,din contributiile credinciosilor,si asa saraci.Cartile erau citite si rascitite,vechi,subliniate,rupte,atat aveau si ei. M-a simtit teribil de incurcat.Eu aveam singur o biblioteca intreaga, unele nici macar nu le citeam.Prin urmare,cand l-am vizitat din nou,am luat cu mine o lada de carti si le-am dus acolo.Au fost efectiv imprumutate toate in decurs de cateva zile.M-a privit zambind cand ne-am revazut si mi-a spus:

,,Deci nu erau doar pentru tine.Se pare ca totusi ai inteles ceva din ele si nu ai ascuns lumina lor sub obroc".

Acum omul acela batrin s-a mutat la Domnul dar eu ii ramin recunoscator pt ca a spart gheata din inima mea.Traim intr-o lume in valtoare fratilor.Sa ajute fiecare cum poate si mai ales cand are mai mult decat are nevoie.Unii dau din putinul lor si altii din prisosul lor.Ultimii sa invete de la primii,asa cum Mantuitorul a dat ca exemplu femeie văduvă care a pus doi bani în vistieria templului,putin,da a pus din putinul ei.Cu doar doi bani, vaduva a fost fericita de Hristos pentru jertfa ei. Ea daduse tot ce avea, cei doi bani ai sai, atat de putin totusi, dar care, pentru ea, insemnau totul.Sa ne ajute Cel de Sus pe toti sa dam si noi celor din jur asa cum Domnul ne-a dat noua.
Intr-un sat uitat de lume s-au adunat, odata, reprezentanti de seama din mai toate confesiunile. Fiecare trebuia sa tina un discurs despre credinta sau confesiunea sa. Toti au inceput sa tina discursuri cat mai emotionante cand era vorba de confesiunea si credinta proprie dar presarate si cu minciunele si mici ironii cand se refereau la alte confesiuni. Binenteles rumoarea din sala crestea cu fiecare discurs pentru ca intotdeauna barna altora loveste mai tare decat paiul propriu. La final era deja zarva mare. Numai intr-un colt sedea un batran ce parea ca adormise. Cativa l-au vazut si s-au dus sa-l roage si pe el sa ia cuvantul. La inceput batranul nu a vrut dar mai apoi, convins de ceilalati, a zis ca o sa spuna si el ceva. Dar in loc sa se indrepte spre bina (adica scena) trecu prin sala sontac-sontac si ii imbratisa pe toti participantii apoi se urca cu greu pe bina si spuse:
- Asta a fost "discursul" meu. Iertati-ma, fratilor, ca eu nu stiu a vorbi.
Asa fac si eu, acum, in zarva forumului, va imbratisez pe toti "si pe cei care vin si pe cei ce pleaca si pe cei ce raman", ca pacatosi si supusi greseli suntem cu totii.
Sa ma iertati daca nu v-a placut povestea.
"Si nu uita, mama, sa fii bun!"
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #42  
Vechi 21.08.2011, 23:00:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumim, bătrâne.
  #43  
Vechi 21.08.2011, 23:38:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Intr-un sat uitat de lume s-au adunat, odata, reprezentanti de seama din mai toate confesiunile. Fiecare trebuia sa tina un discurs despre credinta sau confesiunea sa. Toti au inceput sa tina discursuri cat mai emotionante cand era vorba de confesiunea si credinta proprie dar presarate si cu minciunele si mici ironii cand se refereau la alte confesiuni. Binenteles rumoarea din sala crestea cu fiecare discurs pentru ca intotdeauna barna altora loveste mai tare decat paiul propriu. La final era deja zarva mare. Numai intr-un colt sedea un batran ce parea ca adormise. Cativa l-au vazut si s-au dus sa-l roage si pe el sa ia cuvantul. La inceput batranul nu a vrut dar mai apoi, convins de ceilalati, a zis ca o sa spuna si el ceva. Dar in loc sa se indrepte spre bina (adica scena) trecu prin sala sontac-sontac si ii imbratisa pe toti participantii apoi se urca cu greu pe bina si spuse:
- Asta a fost "discursul" meu. Iertati-ma, fratilor, ca eu nu stiu a vorbi.
Asa fac si eu, acum, in zarva forumului, va imbratisez pe toti "si pe cei care vin si pe cei ce pleaca si pe cei ce raman", ca pacatosi si supusi greseli suntem cu totii.
Sa ma iertati daca nu v-a placut povestea.
"Si nu uita, mama, sa fii bun!"
Har, smerenie si jertfa de sine.
Draga mariS, ma bucur ca ai revenit. Iata o analogie frumoasa intre piesele de sah si Biserica, sper sa iti placa:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cre...i-hristos.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #44  
Vechi 21.08.2011, 23:56:45
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Multumesc frumos!

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga mariS, ma bucur ca ai revenit. Iata o analogie frumoasa intre piesele de sah si Biserica, sper sa iti placa:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cre...i-hristos.html
Multumesc frumos, draga glykys, pentru bucuria asta si multumesc si Ioanei, autoarea frumosului articol. Oare este aceiasi persoana care scrie si pe forumul nostru? Iata articolul.


Piesele de șah și Biserica lui Hristos
Joi, 23 Iunie 2011 22:55

Elementul cel mai important de pe tabla de șah este regele.Toate celelalte piese au un singur scop: apărarea sa. Deși regele poate fi adus în “șah mat”, interesant este faptul că regele nu 'se ia'. Deși atacat, el rămâne pe tabla de șah. Acesta este recunoscut și prin crucea sa.

Regele este Hristos. Există dușmani ai Lui, care Îl atacă, dar există și credincioșii,care Îl apără, uneori chiar cu prețul vieții. Însă El este veșnic și efortul dușmanilor de a-L doborî este în zadar. Aceștia pot duce multe suflete din cele care Îl apară la pierzare,dar nu pot distruge Regele. De remarcat este și faptul că Regele este cea mai statică piesa.El privește cum prietenii săi Îl apăra și respecta libertatea de gândire a dușmanilor. Decizia Sa o vom afla abia la judecata de apoi.

Cele mai multe posibilități de apărare a regelui și a celorlalte piese le are, cu siguranță, regina. Aceasta se poate deplasa în trei direcții și pe orice număr de pătrățele.

Regina Cerului este Fecioară Maria. Ea sare în apărarea noastră și mijlocește pentru noi înaintea lui Hristos,așa cum a mijlocit dintotdeauna. Ea este cea care se jertfește cel mai mult pentru Dumnezeu și Biserică, începând cu zămislirea sa Ea îi este și fiica,dar și Mama.

Turele au și ele două posibilități de deplasare, dar numai în linie dreaptă. Aceștia sunt duhovnicii, care îi călăuzesc pe credincioși pe calea cea dreaptă și cu adevărul de credință îi înving pe dușmani.

Există și nebuni pentru Hristos. Aceștia,deși în ochii lumii se deplasează fără noimă, prin 'nebunia' lor, ei înving păcatul.

O facilitate specială a cailor față de celelelte piese este că aceștia pot 'lua' o piesă,chiar dacă înaintea ei se afla altele. Aceștia sunt călugării, care lupta cu patimile în tot ceasul și datorită experienței lor duhovnicești, pot trece cu ușurință peste multe din păcate, pentru a le doborî pe cele mai mari.

Pionii sunt credincioșii. Deși aceștia au o autoritate redusă, iar mișcările lor sunt reduse față de ale celorlalte piese, aceștia sunt numeroși și sunt plasați în prima linie. Credincioșii sunt primii atacați de către dușmani, deoarece majoritatea nu cunosc toate dogmele cele adevărate.

Aceștia sunt atacați, la începutul jocului, de către ceilalți pioni. Apoi, intră în joc și piesele mai puternice.La final, rămân regii și reginele.În viață, mulți oameni fac rău, dar în spatele faptelor lor nu se află doar ei înșiși, ci și cel rău,ei fiind numai ademeniț, devenind niște instrumente ale sale.La finalul jocului,cei doi regi rămân pe tabla de șah. Observăm că toate piesele pot sta în imediata apropiere a celor adversare, în afară de regi. Aceștia nu se pot apropia unul de altul la o distanță mai mică de două pătratele. Războiul de pe tabla de șah nu se da între pioni, cai, nebuni și ture, ci între cei doi regi, între bine și rău, între alegerea conștientăa binelui sau a răului.

De remarcat este faptul că, deși de cealaltă parte a baricadei, piesele sunt negre, ele au aceleași posibilități de deplasare. Necredincioșii pot ajunge la credință, deoarece sunt creați tot după chipul lui Dumnezeu. Ei doar folosesc greșit calitățile date de Dumnezeu, de aceea nu câștigă. Prin spovedanie sinceră, aceștia pot deveni, din piese negre, piese albe. Cu excepția regelui negru, care nu vrea să se apropie de Regele Alb și continuă să vrea să fie stăpân. Diavolul care nu vrea să se pocăiască și să-și ceară iertare la Dumnezeu pentru tot ce a făcut.

(Ioana - Teologia Sahului)
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #45  
Vechi 22.08.2011, 18:08:15
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

Oare chiar are nevoie Iisus ca noi sa-i luam apararea?
  #46  
Vechi 22.08.2011, 19:32:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Oare chiar are nevoie Iisus ca noi sa-i luam apararea?
se pare ca ... da!
e, nu chiar El, ci crestinismul.
  #47  
Vechi 22.08.2011, 19:49:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un alt membru a plecat !

Misteria , a ales sa paraseasca acest forum , fost " Calator prin ploaie " , a ales calatoria ( momentan ) ! Toate bune tie , oriunde ai fi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #48  
Vechi 22.08.2011, 19:55:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile O simpla curiozitate !

Fara nici o intentie rauvoitoare , pun o intrebare din pura curiozitate :zzzzzz , esti unul dintre " renascuti " , fost Danut7 , fost "tara tara vrem un ostas" . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #49  
Vechi 23.08.2011, 03:48:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Carticica cu versuri si una cu povestiri , scrise de Dorina , mi-au fost trimise ca dar de catre ea , si ii multumesc din suflet inca si inca odata !
Oh da au ajuns carticelele si la mine peste ocean m-am bucurat ca un copil cind le-am vazut si am fost fara rabdare sa le citesc,multe din povestioarele ei se potriveau intamplarilor copilarie mele de pe aceleasi meleaguri.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
  #50  
Vechi 23.08.2011, 12:39:04
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Misteria , a ales sa paraseasca acest forum , fost " Calator prin ploaie " , a ales calatoria ( momentan ) ! Toate bune tie , oriunde ai fi !
Drum bun ii doresc si eu Misterioasei...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 15:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36