Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2014, 20:58:24
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Cum sa gandim corect...

Ce inseamna sa gandim corect?

Este o intrebare pe care omul si-a pus-o din zorii civilizatiei...
pentru ca toata lumea gandeste, pentru ca este in firea noastra "sa gandim".


In literatura de specialitate aceasta capabilitate este denumita "gandire critica".

A gandi corect
inseamna sa avem o minte limpede, capabila sa discearna cu acuratete, sa inteleaga, sa evalueze corect diversitatea experientelor de zi cu zi.

De ce este importanta o gandire corecta?

Este importanta pentru ca aduce cu sine incredere, claritate, o buna orientare cognitiva, un nivel mai profund al comuniunii cu ceilalti, o bucurie speciala in continuumul experientelor.

O definitie mai extinsa a fost formulata in 1987 la cea de a 8-a Conferinta Internationala privind Reforma Educationala de catre Michael Scriven & Richard Paul.

http://www.criticalthinking.org/page...l-thinking/766
__________________

Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2014, 21:17:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stai stramb si gandeste corect!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2014, 21:19:14
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Stai stramb si gandeste corect!
Stai cum vrei, dar gandeste limpede.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2014, 21:58:30
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Terminologie specifica gandirii critice:

"natura umana": este suma trasaturilor comune specifice fiintelor umane.

Oamenii au o natura primara si una secundara.

---------------------------------------------------
Natura noastra primara ("omul vechi"- primitiv) este spontan-egocentrica si puternic inclinata spre formarea unor convingeri irationale. Este fundamentul gandirii instinctive.

Oamenii nu au nevoie de o educatie speciala pentru a crede ceea ce vor sa creada: adica ceea ce corespunde nevoilor lor imediate, ceea ce le confera o stare de comfort si le justifica propriile actiuni, ceea ce le reduce senzatia de inconsistenta psihologica, ceea ce le sustine propria idee despre ceea ce este just.

Oamenii nu au nevoie de o educatie speciala pentru a crede ceea ce persoanele din jurul lor cred: ceea ce cred parintii lor, prietenii, ceea ce le este repetat de catre scoala, autoritati statale sau religioase, media, ceea ce este crezut de natiunea in care au fost crescuti.

Oamenii nu au nevoie de o educatie speciala pentru a crede ca cei care nu sunt de acord cu ei gresesc, ca au o viziune distorsionata.

Oamenii nu au nevoie de o educatie speciala pentru a percepe propriile lor convingeri ca fiind evident adevarate, prin sine, fara nevoie de dovezi sau rationamente.

Oamenii se identifica natural si spontan cu propriile lor convingeri. Percep coliziunea de idei ca atac la persoana. Adoptarea unei pozitii de aparare afecteaza dramatic abilitatea lor de a empatiza sau a percepe punctul de vedere al celorlalti.
-----------------------------------------------------------------------

Pe de alta parte, oamenii au nevoie sa depuna un efort sustinut, sistematic pentru a-si dezvolta natura secundara ("omul nou"), capacitatea implicita de a functiona ca persoane rationale. Au nevoie de un antrenament asiduu pentru a recunoaste propriile tendinte de formare a unor convingeri irationale.

Au nevoie de o practica sistematica pentru a dezvolta repulsie fata de inconsistenta, o pretuire a claritatii, o pasiune pentru cautarea argumentelor, corectitudine si impartialitate fata de punctul de vedere al celorlalti.

Oamenii au nevoie sa practice cu sarguinta pentru a realiza ca ei insisi au o paradigma proprie, ca asemeni celorlalti "traiesc" tot inferential, ca asemeni celorlalti nu au o conducta care sa-i conecteze direct cu realitatea, ca este perfect posibil sa aiba o senzatie coplesitoare ca au dreptate si totusi sa se insele.


http://www.criticalthinking.org/page...king-terms/496


__________________


Last edited by florin.oltean75; 05.02.2014 at 22:56:46.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2014, 03:13:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am intrebat ce e gandirea corecta, si am cautat. Iata ce am gasit:
http://pacedintine.com/980/
Citez:
- Gândirea corectă reprezintă o armonie între conștient și inconștient;
- Dacă dorești să utilizezi Legea Atracției, păi ea este indispensabilă;
- Doar cu o gândire corectă poți obține tot ce dorești în viață, fie fericire, fie bani sau ceva ce-ți dorești.

Din punct de vedere crestin-ortodox e corect ce scrie mai sus? Deja incep sa ma tulbur la gandul cati bani as putea avea si ce fericita as putea fi... Maine neaparat trebuie sa fug la duhovnic ca sa ma spovedesc.
Si inca ceva: ca sa fie in armonie constientul cu inconstientul, ar trebui sa pot controla inconstientul. Care inconstient: cel personal, cel colectiv? Pana la ce nivel? Nuuu, nu mi se pare posibil.
Si atunci ce facem? Construim teorii imposibile, care sa ne aduca iluzia ca am realizat ceva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2014, 14:16:20
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Daca doriti sa ganditi corect cititi din Noul Testament,cartile Sfintilor Parinti si feriti-va creierul de tot felul de materiale care nu va sunt de folos neaparat.Rugati-va neincetat cu rugaciunea lui Iisus si Domnul va va lumina mintea.Nu va mandriti si nu judecati pe nimeni si rugati-va cat mai mult,cititi carti duhovnicesti si veti gandi corect in ochii lui Dumnezeu,nu in felul lumii,caci "intelepciunea lumii acesteia este nebunie inaintea lui Dumnezeu" (I Cor. 3, 19)." si "Au n-a dovedit Dumnezeu nebuna intelepciunea acestei lumi?" (I Cor. 1, 20); " si iarasi "Zicand ca sunt intelepti, oamenii au ajuns nebuni" (Rom. 1, 22); "
Eu zic sa lasati parerile inteleptilor acestei lumi si sa va indreptati toata atentia spre scrierile Sfintilor Parinti,de acolo vine luminarea.Pe langa faptul ca diavolii duc o lupta crancena pentru ca omul sa nu faca rugaciune,acestia duc o lupta foarte mare si pentru ca omul sa nu citeasca scrierile Sfintilor Parinti,sa nu se adape din apa limpede a invataturilor celor ce i-au biruit pe ei.Puteti citi aici mai multe : Vedenia Avvei Sofronie : "Copleșitoarea vedenie ce urmează arată clar marele folos pentru mântuire ce vine din citirea cărților ziditoare duhovnicește; prin urmare arată și vrăjmășia diavolilor față de ele, căci aceste cărți divulgă născocirile și cursele lor împotriva creștinilor"
Iarasi o vedenie minunata despre rugaciunea lui Iisus : Despre Puterea Rugăciunii lui Iisus
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2014, 15:25:49
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

M-am uitat la toți acești oameni și am întrebat: „Ce faceți aici, în acest loc? Vă rugați iui Dumnezeu?”

Ei însă mi-au răspuns cu tristețe: „În veșnicie Domnul nu ne ascultă, pentru că ne-am purtat fără grijă pe parcursul vieții noastre pe pământ. Niciodată nu vom avea îndrăzneala să chemăm numele Domnului. Atunci când viețuiam pe pământ ar fi trebuit să îndurăm suferințele cu răbdare și să ne rugăm pentru sufletele noastre. Porunca lui Hristos: „Rugați-vă neîncetat” (I Tes. 5,17) fusese datoria noastră și cu toate că se cuvenea să rostim rugăciunea lui Iisus în tot timpul vieții, la fiece suflare a noastră, noi nu ne-am îngrijit de starea sufletelor noastre. Însă, așa cum cineva nu poate trăi fără aer, tot astfel și sufletul moare fără rugăciunea neîncetată. Noi suntem niște persoane cumsecade, care ne-am purtat pe dreptate, îndeplinindu-ne toate îndatoririle noastre, și totuși, pe cea mai de seamă – rugăciunea, n-am împlinit-o.”


Si mai spunem ca Dumnezeu nu gaseste solutii sa ne intelepteasca. Iata, aici este doar o "portita" catre binecuvantarea lui Dumnezeu. Forumul nostru, in mare parte, poate fi nu doar nefolositor, dar chiar pierzator de suflete, daca ne pierdem vremea prin polemici interminabile si flecareli fara sens. Iata, din cand in cand, Dumnezeu mai trimite cate o "voce" pentru a ne trezi din inselare... Cum o primim? Ce facem dupa aceea? Cat dureaza dorinta noastra de schimbare? De cate "voci" avem nevoie si pentru cat timp, sa reusim sa ne desprindem de metehnele noastre vechi?

Multumim, Heaven, ba chiar si tie Florin, pentru ca, daca n-ai fi deschis acest topic, poate n-as fi ajuns sa citesc cele la care sora noastra face trimitere.
Da-ne, Doamne, cele bune si de folos, ca mult mai bâjbâim în întuneric!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2014, 16:13:19
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pe de alta parte, oamenii au nevoie sa depuna un efort sustinut, sistematic pentru a-si dezvolta natura secundara ("omul nou"), capacitatea implicita de a functiona ca persoane rationale. Au nevoie de un antrenament asiduu pentru a recunoaste propriile tendinte de formare a unor convingeri irationale.

Au nevoie de o practica sistematica pentru a dezvolta repulsie fata de inconsistenta, o pretuire a claritatii, o pasiune pentru cautarea argumentelor, corectitudine si impartialitate fata de punctul de vedere al celorlalti.

Oamenii au nevoie sa practice cu sarguinta pentru a realiza ca ei insisi au o paradigma proprie, ca asemeni celorlalti "traiesc" tot inferential, ca asemeni celorlalti nu au o conducta care sa-i conecteze direct cu realitatea, ca este perfect posibil sa aiba o senzatie coplesitoare ca au dreptate si totusi sa se insele.


http://www.criticalthinking.org/page...king-terms/496

sincer cand aud de formarea omului nou, eliberat de prejudecati irationale, imi aduc aminte de istorie. Si ma ingrozesc.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2014, 16:20:02
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
sincer cand aud de formarea omului nou, eliberat de prejudecati irationale, imi aduc aminte de istorie. Si ma ingrozesc.
De ce sa ne ingrozim? Dumnezeu lucreaza prin orice om, si nu alege, asa cum o facem noi. Daca ne-am insusit o expresie gen "omul nou", sau "vom face totul" sau nu mai stiu eu care expresii pe care deja romanul nu mai vrea sa le auda, inseamna ca undeva in sufletul nostru n-am uitat si deci n-am iertat! Ca atare, unde ne situam, in propria noastra constiinta?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2014, 17:17:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit gandirea obiectiva !

O gandire corecta este ceea ce am putea defini parafrazand criteriul adevarului la Aristotel,adica adecvarea intre gand,gandire (cogitas) si lucru (res).adica intre gandire si fenomenalitate.

Astfel conceputa definitia gandirii ,putem numi gandirea buna, luciditate ,adica puterea sau virtutea de a-si reprezenta lucrurile si fenomenele adecvat cu starea de fapt reala !

Convingerea mea este ca aceasta gandire buna, sau clara ,este o forta mai degraba datorata unei structuri neuronale si celebrale mostenita genetic, si neavand prea mult de-a face cu educatia !
Desigur, educatia poate sa slefuiasca si sa dea straluciri si efecte baroce ,pur estetice, diamantului numit gandire buna,insa chiar si fara educatie,lasat in starea sa bruta, diamantul nu e mai putin cel mai dur si taios cristal !

Daca nu educatia are un rol central in forjarea gandirii,probabil, ca ea se cizeleaza sau transforma sub impactul puternic al altei scoli. Unii o numesc "scoala vietii",altii o numesc experienta situatiilor limita,insa in orice caz, sub efectul ei,gandirea se poate numi si intelepciune.

Definita astfel,gandirea buna este menita sa duca la conservarea cea mai puternica a individului in fata factorilor nocivi si agasanti exteriori ?!
Daca am raspunde ,da, ce ne facem cu eroul ?
Eroul este un om cu o gandire buna, in timpul actului sau eroic ? Sau este un om putin smintit ?!

Imi vine acum in minte un exemplu de comportamant eroic al unui general neamt de cavalerie Otto von Panwitz,care a devenit Ataman al unei divizii de cazaci albi,in timpul Ww2.
Nu stiu ce fapte ori fi facut in timpul conflagratiei,si nu asta conteaza in cadrul povestirii de aici, insa cand a venit finalul razboiului,acesta i-a prins pe undeva pe la Linz ,in Austria.
Daca initial,prin contacte,se stabilise ca predarea sa se faca englezilor, pana la urma englezii i-au dat pe mana armatei rosii pe prizonierii cazaci,nu inainte de a-i spune generalului ca el poate ramne la ei ca prizonier de razboi,avand astfel sansa sa-si crute viata !
Ce credeti ca a facut generalul in aceasta situatie limita ???
A refuzat oferta englezilor, preferand sa ramana cu oamenii lui, spre a le imparatasi aceeasi soarta !
Iar soarta lui a fost una crunta, deoarece dupa cca un an a fost executat prin spanzurare de catre un tribunal sovietic in URSS.

In virtutea carei gandiri si evaluari, generalul nostru a luat aceasta decizie ce i-a schimbat destinul ???
Reply With Quote
Răspunde