Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2008, 13:43:56
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PELERINAJ SFANTUL IOAN RUSUL PRET 395 euro


GRECIA 25 MAI – 04 IUNIE 2008
plecarea din Bucuresti, pe 24 mai ora 24, pentru Sf. Liturghie la Sf. Ioan de Rila in Bulgaria 5 euro
ziua1. 25 mai, ajuns in Grecia cu traversarea Bulgariei pe ruta
Bucuresti-Giurgiu/ Russe-Sofia-Kulata/ Paralia Katerini. Cazare in zona.
ziua 2. 26 mai mic dejun. Plecarea spre Kalambaka, la Manastirile de la Meteora.
Pe drum, in valea Tembi, oprim la schitul sapat in stanca ,, Sf. Paraschivi,, Man. Kato Xenia, Man. Macromali la moastele Sf. Partenie. Ajungem la moastele Sf. Ioan Rus, unde facem priveghere de toata noaptea.
ziua 3 . 27 mai Ziua Sf. Ioan Rusul liturghie la biserica cu sf. moaste ale
sfantului, apoi plecam spre Atena, turul orasului, etc. Cazare in Atena.
ziua 4. 28 mai mic dejun Insula Egina- la Man. Sf. Treime unde sunt Moastele Sf.
Nectarie. Intoarcerea in Athena ptr cazare.
ziua 5. 29 mai mic dejun, OPTIONAL, Icoana fac. de minuni din Insula Tinos, cazarea in Atena.
ziua 6. 30 mai mic dejun, plecarea spre Patras cu oprire la moastele Sf. Patapie, Canalul Corint,
Man. Megaspileo, cazare in zona Patras.
ziua 7. 3 mai , mic dejun ne inchinam la Moastele Sf. Andrei plecam spre Insula Corfu
Traversarea cu ferry-boat-ul din Igoumenitsa in Corfu. Cazare in Corfu.
ziua 8. 01 iunie, mic dejun. Ne inchinam la Moastele Sf. Spiridon si Sf. Teodora, apoi continua
drumul spre Paralia Katerini, cu cazare.
ziua 9. 02 iunie mic dejun. Plecarea spre Muntele Athos. Croaziera in jurul Muntelui Athos. Cazare Paralia Katerini.
ziua 10. 03 iunie mic dejun. Manastirea de Maici Sf. Efrem,, Manastirea de Maici
Suroti unde se afla mormantul pr. Paisie Aghioritul. Plecarea spre Salonic,
la Moastele Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir, Turnul Alb, Arcul lui Galeriu, Rotanda, etc.
Program liber ptr cumparaturi, plecarea spre tara.
ziua 11. 04 iunie Din nou acasa, sosire in Bucuresti.

OPȚIONAL, Insula Tinos, unde este o Icoana facatoare de minuni la care
se merge in genunchi, 50 euro

Pretul 395 euro, include:
- transportul cu autocarul
- ghid pe toata durata pelerinajului
- cazari de 2*si 3* cu mic dejun
- traversari cu ferry-boatul (in insulele, Egina, Corfu)
- toate taxele si tva
- croaziera în partea de vest a Athosului
Prețul nu include,
- 5 euro ptr Rila- Bulgaria
- cazarea din noaptea 26-27 mai cand grupul sta pentru priveghere la Sf Ioan Rusul
- asigurarea medicala care nu mai este obligatorie
- Opționalul - croaziera in Insula Tinos la icoana maicii Domnului, făcătoare de minuni, (icoană la care se merge în genunchi)
-
Persoana de contact Maria Petrov Bucuresti
tel fix 021 772 68 12 , RDS 031 415 01 02, mobil 0723 917 197
mobil 0765 274 111 , e-mail pelerinaje@clicknet.ro


Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2008, 12:09:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ma intereseaza pelerinaj in Grecia,insa categoric nu cu autocarul,daca se poate cu avionul,fiindca nu suport oboseala si atmosfera de autocar,astfel ca nu mai pot fi activa si bucuroasa de cele ce le voi putea vedea ulterior.Mai ales daca plecarea tot este din Bucuresti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2008, 17:28:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Ma intereseaza pelerinaj in Grecia,insa categoric nu cu autocarul,daca se poate cu avionul,fiindca nu suport oboseala si atmosfera de autocar,astfel ca nu mai pot fi activa si bucuroasa de cele ce le voi putea vedea ulterior.Mai ales daca plecarea tot este din Bucuresti.
Ory draga, intr-adevar ar fi interesant sa faci pelerinaj pe la Sfinti din avion, dar nu prea se poate. Mi se pare un pelerinaj foarte bine organizat, in care se merge cam in toate locurile de "maxim" din Grecia. As mai zice ca la Atena sa se mearga la Sf. Nicolae Planas, sunt moaste intregi, e ocrotitor al familiei (e la statia de metrou Agios Ioannis, chiar cand se iese din metrou e o biserica mare). In Catedrala (situata cand se coboara de la Parlament pe Ermou) sunt moastele Sfintei Filofteia, martira, omorata de turci cand avea vreo 14 ani, si ale unui Patriarh tot martir din "bunavointa" turcilor.

Cine merge sa nu ezite sa se duca in Tinos, e Icoana Facatoare de Minuni a Bunei Vestiri. Unii urca in genunchi din port pana la manastire. Si multi primesc vindecare de la Maicuta Domnului care se roaga pt ei. S-a facut un muzeu cu obiectele pe care le aduc oamenii ca multumire dupa vindecari: bolnavii se vindeca, handicapatii pleaca sanatosi, orbii vad, familiile sterile vin mai tarziu cu proprii copilasi sa multumeasca...e impresionant. Si te face sa te gandesti cat de putina credinta avem si sa zicem "Cred, Doamne. Ajuta necredintei mele!"

Drum bun si nu uitati sa-i pomeniti si pe forumisti...chiar si pe cei care trec cam rar pe aici...ca mine.

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2008, 12:24:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Elena,cred ca m-ai inteles gresit,eu nu am spus ca vreau sa fac pelerinaj din avion,ci doar sa parcurg drumul pana in grecia cu avionul,dupa care sa fiu preluata de un ghid si de-acolo,bine-nteles cu autocarul pentru vizitatea locurilor semnificative,mai ales cele religioase.Pentru mine este foarte obositor drumul cu autocarul pana in Grecia,drum in cadrul cauia nu se efectueaza nici o vizita.Poate fi condiderata dorinta mea o lipsa de osteneala,insa eu ma cunosc destul de bine,si daca obosesc pana peste masura(absolut niciodata nu pot inchide un ochi in masina sau autocar)nu mnai dau randament,si deci pelerinajul in sine imi devine mai degraba o povara decat o placere.Eu stiu ce vreu sa spun,am o anumita sensibilitate acuta la oboseala si Dumnezeu imi cunoaste aceasta neputinta,pentru ca am luptat cu ea ani la rand.
Din cate am inteles se pot face si astfel de excursii,cu acelasi efect si alelasi itinerar spre locuri sfintite,constand doar in drumul ce dureaza mai putin pana in Grecia,care bine-nteles este si ceva mai scump.Mama a fost de doua ori in Grecia,odata cu autocarul si odata cu avionul...dar au trecut ceva ani.De aceia am intrebat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2008, 12:32:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si,va rog nu luati in deradere o neputinta,fiindca probabil aveti darul de-a propovadui,insa fiecare isi cunoste propria neputinta si iadul ce poate decurge din ea,dar simultan fiecare lupta atat cat poate,iar aparentele pot fi cu usurinta analizate ca lipsite de credinta,insa numai Dumnezeu ne cunoste fiecare simtire si fiecare lupta cu aceasta,asa ca lasati-L pe El sa judece astfel de lucruri.Eu am intrebat doar cine cunoste organizarea de excursii cu avionul.Si atat!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2008, 12:50:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Si,va rog nu luati in deradere o neputinta,fiindca probabil aveti darul de-a propovadui,insa fiecare isi cunoste propria neputinta si iadul ce poate decurge din ea,dar simultan fiecare lupta atat cat poate,iar aparentele pot fi cu usurinta analizate ca lipsite de credinta,insa numai Dumnezeu ne cunoste fiecare simtire si fiecare lupta cu aceasta,asa ca lasati-L pe El sa judece astfel de lucruri.Eu am intrebat doar cine cunoste organizarea de excursii cu avionul.Si atat!!!
Dar nu a luat nimeni in deradere ,de ce te grabesti sa judeci ,fiecare le stie pe ale lui ,ai tot dreptul sa iti protejezi sanatatea.
Mai sunt agentii care organizeaza excursii cu avionul ,banuiesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2008, 12:52:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Adevarul e ca pelerinajul nu e scump si se merge in toate locurile posibile care merita vazute.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2008, 12:56:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ba da Anita,s-a luat in deradere,mai ales printr-o afirmatie total irelevanta,fiindca pelerinajul in sine nu se face cu avionul,ci doar parcurgerea drumului pana in Grecia,ceea ce este cu totul altceva.Si nu m-am grabit deloc a judeca,ci mai degraba s-a grabit altcineva,cand putea pur si simplu sa-mi dea informatia cuvenita,fara detalii mistice,pana la urma era vorba doar de un lucru practic.Dar nu mai conteaza!Sper ca voi ajunge sa vizitez Grecia,si poate ca programul pelerinajului respectiv imi va permite sa-=mi vizitez si o prietena care s-a calugarit intr-o manastire de-acolo,plecata fiind de acum 10 ani.
Oricum,multumesc!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2008, 12:17:06
ralbus ralbus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

Hristos s-a inaltat!Vreau sa va spun ca miercuri am venit din pelerinajul acesta si a fost divin!!! Daca d.p.d.v.material puteti,nu ezitati sa mergeti!Si pina in Grecia am facut putin ocol pt a vizita M.Rila-Bulgaria unde se afla sf.Ioan de Rila.Nu am cuvinte ca sa va descriu bogatia de trairi...Sper ca in curand sa postez si cateva poze din pelerinaj. A meritat toti banii,cat despre oboseala,va pot spune doar ca am simtit-o dupa ce am ajuns acasa,dar se uita repede!
Ma iertati!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.06.2008, 18:34:55
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din mila Maicii Domnului si ptr rugaciunile Sf Ioan Rusul am ajuns si eu in Grecia. Daca ar fi sa spun in cateva cuvinte cum a fost as spune simplu. Am fost in rai si m-am intors pe pamant...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaj in Grecia de ziua Sf. Ioan Rusul sunriseturism_pelerinaje Stiri, actualitati, anunturi 0 11.02.2012 16:29:23
Pelerinaj la sfantul ioan rusul plecare pe 24 mai 2009 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 1 18.06.2009 22:56:24
Pelerinaj la Sfantul Ioan Rusul 2009 agriniotour Generalitati 0 17.11.2008 17:17:17