Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2019, 23:28:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De aceea e bine sa verificam mai multe surse, aceea era o presupunere a ziaristilor, adevarul era in alt articol: https://www.digi24.ro/stiri/sport/ro...uparata-916036
"Simona Halep s-a arătat deranjată de informațiile potrivit cărora ea a ar fi decis ca a doua „rachetă” a României în întâlnirea cu Elveția să fie Irina Begu, mai slab clasată decât Sorana Cîrstea. „Chiar dacă aș putea să fac acest lucru, nu este genul meu”, a precizat ea, citată de News.ro.

Fostul tenismen... a deschis discuția, dorind să precizeze că Halep i-a reproșat faptul că ar fi dat o declarație, în care ar fi spus că Begu a jucat pentru că așa a vrut liderul WTA. Hărădău a negat că ar fi spus așa ceva.
Am citit din 2 ziare ideea (la date diferite și succesive în timp), prima a fost ziare.com(nu o mai citez), a doua e digi în decembrie 2018(după articolul în care se dezmințea).

Deci aceasta ar fi ultima știre pe temă : Simona Halep adevaratul motiv al retragerii Soranei


Un sâmbure de adevăr există în toată treaba asta, doar că pe cel care a vorbit în presă prima dată l-au certat, el credea că o laudă pe Simona și-i face un bine și se dădea într-un fel pe lângă ea, când spunea că Simona e un fenomen (deci ar fi îndreptățită să aleagă), îi găsea justificări, nu-și dădea seama de ridicolul situației.

Evident că toți vor să dea bine în presă și când și-au dat seama de capitalul negativ al situației, au negat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil s-a suparat ca n-a fost inclusa in echipa, avand in vedere ca dupa aceea s-a si retras.
S-a supărat în mod sigur, spunea ironic la un moment dat că dacă trebuie să aplaude, aplaudă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La ultimul meci in Fed Cup am avut o alta atitudine, Monica Niculescu i-a cedat locul la dublu lui Halep, aceasta incurajand-o sa joace ea.
Simona Halep a venit după două meciuri epuizante în două zile cu Pliskova și Siniakova.
Simona nu ar mai fi putut fizic să ducă și meciul de dublu în a treia zi și pe următorul de la Doha.

Simona a refuzat din motive logice și justificate pragmatic (nu din noblețe sau vreo altă încărcătură), mai ales că Niculescu era trecută pe foaia de joc.

Karolina Pliskova a făcut un anunț care îi sperie pe cehi. Meciul cu Simona Halep a lăsat urme adânci

"Meciul cu Simona a fost unul extrem de solicitant, nu mi-am revenit nici până acum. M-am simțit rău și în această dimineață, aveam dureri musculare. Nu am cum sa joc în aceste condiții", a mai spus Pliskova.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu am citit atunci acest articol, dovada ca Sorana n-o felicitase pe Halep. Eu ma refeream la retelele de socializare, pentru ca nu au venit jucaotarele acasa la Halep sa o felicite, au scris pe facebook sau pe twitter. Si stiu ce spun pentru ca o perioada i-am urmarit si paginile Soranei pe cele doua retele, aceasta le felicita pe alte tenismene sau tenismeni, ba chiar si din alte sporturi, despre Halep nu mentiona nimic niciodata.
I-a recunoscut meritele în presă unde citesc mesajul toți, niciodată nu i-a umbrit performanța.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poti sa fii modest si cand esti bogat si mandru cand esti sarac. Probabil nu ai inteles, ma refeream la mandrie. Se spune ca poti vedea caracterul unui om cand ii dai puterea. Sunt multi care devin increzuti cand cred ca ajung mai sus. Halep e o persoana extraordinara, nu stiu cum ai vazut tu altceva. Nu e sfanta, evident, a si spus ca nu merge in fiecare saptamana la biserica, ceea ce nu e un lucru bun. Spune ca are la ea tot timpul iconite si crucea. Si are si defecte, evident.
Am văzut-o cum se comportă față de altele pe care le consideră mai slabe, se enervează când joacă de la egal la egal cu ea, dă în burta fileului de nervi, face gesturi, distruge rachete când pierde cu o jucătoare în fața căreia era favorită.

Pe nicio altă jucătoare româncă nu am văzut-o să rupă măcar o rachetă, dacă era modestă și-ar fi adus aminte cât de greu e pentru un jucător să aibă rachete originale și cât ține de o rachetă un jucător la început de drum și ar fi respectat echipamentul sportiv.

N-am văzut altă jucătoare româncă să spună după meci cu o conațională mai slăbuță că i-a dat un set cadou, (adică că ar fi jucat la mișto în pierdere și că nu e meritul adversarei de fapt pt setul câștigat), că de ce i-a vorbit antrenorul celeilalte lângă teren (la turnee unde e permis) sunt niște comportamente care-i scapă din subconștient indiferent de cât i se șlefuiește imaginea.

Simona Halep e copilul alintat al României, a avut mai mulți bani decât altele(mă refer la românce) care fac tenis și de aceea are superioritatea copilului căruia i s-au cuvenit multe, a fost răsfățata publicului, îi place să fie ținută pe palme, se supăra că nu o aplaudă lumea ca pe adversare la unele meciuri.

Cât privește modestia, în afară de Serena și Eugenie Bouchard nu am văzut nicio altă sportivă să facă declarații deplasate(foarte ofensatoare), așa că treaba asta cu modestia în tenis e un clișeu la peste 90% din jucătoare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.02.2019 at 02:01:16.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.02.2019, 18:10:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am citit din 2 ziare ideea (la date diferite și succesive în timp), prima a fost ziare.com(nu o mai citez), a doua e digi în decembrie 2018(după articolul în care se dezmințea).

Un sâmbure de adevăr există în toată treaba asta, doar că pe cel care a vorbit în presă prima dată l-au certat, el credea că o laudă pe Simona și-i face un bine și se dădea într-un fel pe lângă ea, când spunea că Simona e un fenomen (deci ar fi îndreptățită să aleagă), îi găsea justificări, nu-și dădea seama de ridicolul situației.
Nu are importanta in cate ziare a aparut, ci care e adevarul, asta e scopul cercetarii mai multor surse. Avem ce au declarat Simona, Sorana si Haradau. restul e o inventie a ziaristilor, singura informatie adevarata (sau probabil adevarata) e ca Sorana s-a suparat ca n-a fost inclusa in echipa )fara sa spuna ca Halep ar fi cerut asta, tot o inventie).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Simona a refuzat din motive logice și justificate pragmatic (nu din noblețe sau vreo altă încărcătură), mai ales că Niculescu era trecută pe foaia de joc.
Eu m-am referit la atitudinea Monicai, nu a Simonei. Spre deosebire de Sorana, care s-a suparat ca n-a fost inclusa (probabil), Monica a cerut ea sa nu joace, doar ca sa castige echipa.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
I-a recunoscut meritele în presă unde citesc mesajul toți, niciodată nu i-a umbrit performanța.
Nu a laudat-o pe Halep din proprie intitativa, a fost intrebata daca a felicitat-o pe Halep, altfel nu spunea nimic. E evident ca a recunoscut aceasta performanta, doar nu era sa spuna ca nu e nimic. Nici nu er anevoie sa-i spuna ceva personal, putea scrie pe pagina ei ceva, dar niciodata n-a scris nimic. In schimb o multime de jucatoare au facut asta, cu fiecare ocazie. de exemplu, odata cu vicotria de la Roland Garros: https://www.gsp.ro/sporturi/tenis/si...ii-541462.html
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am văzut-o cum se comportă față de altele pe care le consideră mai slabe, se enervează când joacă de la egal la egal cu ea, dă în burta fileului de nervi, face gesturi, distruge rachete când pierde cu o jucătoare în fața căreia era favorită.
E foarte ciudat (pentru mine) ceea ce spui. Acele manifestari sunt din cauza faptului ca are dorinta puternica sa castige, nu pentru ca are mandrie. Doar asa a ajuns numarul unu, fara o vointa puternica nu ar avea cum, neavand nici calitati fizice deosebite, ca celelalte jucatoare de top (doar Henin mai era de aceeasi talie).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pe nicio altă jucătoare româncă nu am văzut-o să rupă măcar o rachetă, dacă era modestă și-ar fi adus aminte cât de greu e pentru un jucător să aibă rachete originale și cât ține de o rachetă un jucător la început de drum și ar fi respectat echipamentul sportiv.
Inseamna ca nu te uiti prea mult la tenis, Sorana a rupt mai multe rachete. Aproape fiecare jucator sau jucatoare isi varsa nervii pe racheta, chiar daca nu le rup de fiecare data. Iar asta cu respectarea echipamentului pentru ca altii nu au poate fi doar o gluma, poate ar trebui sa loveasca mai usor mingea, ca sa nu se uzeze repede racheta. Daca nu stii Simona ajuta ea personal mai multi copii si jucatori la inceput de drum in tenis, adica ii sponsorizeaza.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-am văzut altă jucătoare româncă să spună după meci cu o conațională mai slăbuță că i-a dat un set cadou, (adică că ar fi jucat la mișto în pierdere și că nu e meritul adversarei de fapt pt setul câștigat), că de ce i-a vorbit antrenorul celeilalte lângă teren (la turnee unde e permis) sunt niște comportamente care-i scapă din subconștient indiferent de cât i se șlefuiește imaginea.
Nu ai inteles, a spus ca ea a jucat prost si i-a facut un cadou, nu ca i-a cedat un game, niciun jucator nu face asa ceva. Vedem cat de mult s-au dusmanit din aptul a dupa aceea au jucat la dublu multe turnee si au devenit prietene.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Simona Halep e copilul alintat al României, a avut mai mulți bani decât altele(mă refer la românce) care fac tenis și de aceea are superioritatea copilului căruia i s-au cuvenit multe, a fost răsfățata publicului, îi place să fie ținută pe palme, se supăra că nu o aplaudă lumea ca pe adversare la unele meciuri.

Cât privește modestia, în afară de Serena și Eugenie Bouchard nu am văzut nicio altă sportivă să facă declarații deplasate(foarte ofensatoare), așa că treaba asta cu modestia în tenis e un clișeu la peste 90% din jucătoare.
E foarte ciudat ce spui, mai ales ca numai tu sustii asta, toti ceilalti spun opusul. E vorba de modestia unui om, nu declaratiile pe care le face, poti vedea asta dupa cum se comporta. Era chiar timida la inceput, aceste lucruri se pot vedea imediat la un om, nu stiu cum tu nu poti vedea cum este un om.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.02.2019, 20:08:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu m-am referit la atitudinea Monicai, nu a Simonei. Spre deosebire de Sorana, care s-a suparat ca n-a fost inclusa (probabil), Monica a cerut ea sa nu joace, doar ca sa castige echipa.
Sau poate că n-a vrut să-și asume un potențial eșec într-un meci decisiv o atitudine logică și ea în economia situației.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inseamna ca nu te uiti prea mult la tenis, Sorana a rupt mai multe rachete. Aproape fiecare jucator sau jucatoare isi varsa nervii pe racheta, chiar daca nu le rup de fiecare data. Iar asta cu respectarea echipamentului pentru ca altii nu au poate fi doar o gluma, poate ar trebui sa loveasca mai usor mingea, ca sa nu se uzeze repede racheta. Daca nu stii Simona ajuta ea personal mai multi copii si jucatori la inceput de drum in tenis, adica ii sponsorizeaza.
Nu e niciun fel de glumă, ruperea rachetei e încălcare de regulament și se pedepsește chiar câteva mii de dolari a luat amendă la US Open anul trecut.

Tenisul era jucat la început de gentlemeni, nu au ce căută orice fel de gesturi pe teren, mai ales că ne lăudăm cu educația pe care o face sportul tinerilor.

E o ieșire din fire distrugerea rachetei mai bine zis izbirea violentă a rachetei de sol, (nu simpla ei rupere din uzură) incompatibilă cu crucea și cu alte imagini hiperbolizate, credeam că e destul de logic.
Își face cruce după ce distruge racheta ?

Dacă era la începutul tenisului poate nu-și permitea astfel de gesturi că prefera să plătească antrenorul nu amenzile, în ultimul timp nici Sorana nu a mai distrus rachetele, celelalte românce nu fac asta.

La început de drum tenismenilor le e greu să aibă un antrenor, a reușit mai mult ca altele pentru că a avut bani să angajeze antrenori titrați Wim Fisette și Cahil, nicio altă jucătoare româncă nu și-a permis.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu ai inteles, a spus ca ea a jucat prost si i-a facut un cadou, nu ca i-a cedat un game, niciun jucator nu face asa ceva. Vedem cat de mult s-au dusmanit din aptul a dupa aceea au jucat la dublu multe turnee si au devenit prietene.
S-a înțeles foarte clar ce a vrut să zică, se enervase că o bătuse Begu un set pe bune și i-a minimizat importanța adversarului în câștigarea setului.
Ulterior a trecut cu vederea, dar gestul rămâne, norocul ei e că în România nu există o rivalitate echilibrată la vârf de performanțe cum e între jucătoarele din S.U.A și Cehia, altfel ar fi fost mult mai temperată, n-ar mai fi avut atâția fani și s-ar fi obișnuit cu ideea.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E foarte ciudat ce spui, mai ales ca numai tu sustii asta, toti ceilalti spun opusul. E vorba de modestia unui om, nu declaratiile pe care le face, poti vedea asta dupa cum se comporta. Era chiar timida la inceput, aceste lucruri se pot vedea imediat la un om, nu stiu cum tu nu poti vedea cum este un om.
Există destui critici și pe net și chiar și la tv, dar asta nu e un reper, repet modestia e un clișeu la 90% din jucătoare. Care jucătoare nu e modestă?

Grecoaica Maria Sakkari a împărțit în 3(cu alți doi colegi conaționali) premiul pe care Federația Greacă i l-a dat ei direct pentru pregătirea la Olimpiadă și nu a câștigat nici măcar 2 mil de dolari din tenis.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.02.2019 at 21:42:08.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.02.2019, 18:26:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sau poate că n-a vrut să-și asume un potențial eșec într-un meci decisiv o atitudine logică și ea în economia situației.
Avea emotii si se gandea ca poate n-o sa poata sa ajute echipa, eu faceam o comparatie intre atitudinea Soranei si cea a Monicai.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e niciun fel de glumă, ruperea rachetei e încălcare de regulament și se pedepsește chiar câteva mii de dolari a luat amendă la US Open anul trecut.
Nu la asta m-am referit, ci la ceea ce ai spus tu, ca face o paguba materiala. Amenda se da pentru comportament neadecvat, nu pentru paguba.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tenisul era jucat la început de gentlemeni, nu au ce căută orice fel de gesturi pe teren, mai ales că ne lăudăm cu educația pe care o face sportul tinerilor.
Nu stiu la ce perioada te referi, dar Ilie Nastase facea cu mult mai rau, nu deaga era poreclit Nasty (obraznic). Ca sa nu mai spunem de McEnroe. La inceput probabil nu era asa mare stres, nu se dadeau bani, tenisul nu era in mare voga, se juca lent, erau ca niste partide amicale.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E o ieșire din fire distrugerea rachetei mai bine zis izbirea violentă a rachetei de sol, (nu simpla ei rupere din uzură) incompatibilă cu crucea și cu alte imagini hiperbolizate, credeam că e destul de logic. Își face cruce după ce distruge racheta ?
Ti-am mai spus ca asa fac toti jucatorii, Djokovic deja a spart o racheta anul asta. De asemenea, ti-am spus ca nu sunt sfinti, de pe margine e usor sa comentam ca si cum noi am fi sfinti. Nu cred ca am auzit de vreun jucator sau jucatoare care sa nu fi trantit racheta, chiar daca nu s-a rupt. Partidele de tenis sunt azi foarte stresante, e aproape imposibil sa ai nervii de otel in fiecare partida, doar in partide foarte usoare.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă era la începutul tenisului poate nu-și permitea astfel de gesturi că prefera să plătească antrenorul nu amenzile, în ultimul timp nici Sorana nu a mai distrus rachetele, celelalte românce nu fac asta.
Ultima data Sorana a rupt o racheta pe teren la sfrasitul lui 2017, de acum un an si ceva. Numai in acel an a rupt doua rachete in timpul meciurilor. Ca sa nu mai spunem de ce face Buzarnescu, daca stii despre ce e vorba.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
La început de drum tenismenilor le e greu să aibă un antrenor, a reușit mai mult ca altele pentru că a avut bani să angajeze antrenori titrați Wim Fisette și Cahil, nicio altă jucătoare româncă nu și-a permis.
Aici e chiar fara sens ce spui, si-a permis antenori mai scumpi dupa ce a inceput sa castige mai multi bani, nu pentru ca avea bani dinainte.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
S-a înțeles foarte clar ce a vrut să zică, se enervase că o bătuse Begu un set pe bune și i-a minimizat importanța adversarului în câștigarea setului.
Ulterior a trecut cu vederea, dar gestul rămâne, norocul ei e că în România nu există o rivalitate echilibrată la vârf de performanțe cum e între jucătoarele din S.U.A și Cehia, altfel ar fi fost mult mai temperată, n-ar mai fi avut atâția fani și s-ar fi obișnuit cu ideea.
Niciun jucator nu cedeaza seturi, chiar daca e cel mai bun prieten dincolo de fileu. Halep a si recunoscut ca s-a enervat, pe antrenorul lui Begu ca ii dadea sfaturi in timpul meciului.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există destui critici și pe net și chiar și la tv, dar asta nu e un reper, repet modestia e un clișeu la 90% din jucătoare. Care jucătoare nu e modestă?
Ti-a creat o imagine deformata despre Halep si nu mai poti vedea corect. Nu stiu nicio jucatoare sa fie ca Halep, doar Niculescu e la un nivel apropiat. Una este sa fie cineva politicos, alta e sa fie modest. Nu consta in ceea ce face, ci in cum este.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Grecoaica Maria Sakkari a împărțit în 3(cu alți doi colegi conaționali) premiul pe care Federația Greacă i l-a dat ei direct pentru pregătirea la Olimpiadă și nu a câștigat nici măcar 2 mil de dolari din tenis.
Si cand s-a dat articolul cu faptul ca Halep a donat toata suma data de Federatie pentru pregatirea copiilor nu ai apreciat foarte mult.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.02.2019, 19:40:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si cand s-a dat articolul cu faptul ca Halep a donat toata suma data de Federatie pentru pregatirea copiilor nu ai apreciat foarte mult.
Numai că diferența dintre Sakkari care a donat și Halep e ca între văduva care dă bănuțul ei și bogatul care aruncă din prisosință .

Sakkari a câștigat de vreo 10 ori mai puțin din tenis decât Halep și i s-au oferit niște bani concreți pentru performanța individuală, iar ea a împărțit-o cu doi colegi bărbați cu care nu a făcut performanță împreună dar cu care împărțea cota de popularitate fiind din aceeași generație.

Deci Maria Sakkari e cea mai modestă din circuit, eu arătam că altele au făcut și mai mult decât Simona în materie de caritate, nici aici nu merge exagerarea.

Iar Halep (și nicio altă jucătoare)nu poate califica de una singură echipa dacă în meciul de 3-2 nu e victorie.

La Halep nu e clar ce bani a lăsat Federația națională la dispoziția jucătorilor, Marius Copil spunea că la Cupa Davis nu a primit decât pentru un meci.

Interviu Marius Copil

Eu am avut numai victorii la ultimele participări. Doar cu Olanda n-am adus punct. În rest…

Se spune că vă revin bani mulți de pe urma participării la Cupa Davis…

Îmi vine să râd! În ultimii doi ani am jucat cu Finlanda, Olanda, Ucraina și Suedia. Trebuia să fim plătiți la fiecare meci, dar am primit abia după partida cu Suedia 4.800 de euro. Banii sunt doar pentru ultimul meci, nu și pentru celelalte, deși Federația Internațională cred că a trimis banii în România! Îmi respect țara, dar dacă există un contract, fie că e vorba de 100 de euro sau mai mult, trebuie să fie respectat.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Avea emotii si se gandea ca poate n-o sa poata sa ajute echipa, eu faceam o comparatie intre atitudinea Soranei si cea a Monicai.
Sorana nu refuza ci juca dacă ar fi fost ea, pentru că ar fi vrut să demonstreze.
Eu nu cred că meciurile se stabilesc ca la piață, vrei/nu vrei, ci există un țintar clar trecut pe foaie cu cine joacă care nu se schimbă fără motive.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu la asta m-am referit, ci la ceea ce ai spus tu, ca face o paguba materiala. Amenda se da pentru comportament neadecvat, nu pentru paguba.
Da, face și o pagubă materială prin distrugere la care adaugă și amenda care e tot o pagubă.
Tenis: La vârsta de 20 de ani un jucător abia începe să se întrețină din banii câștigați la turnee. Până atunci, unii părinți cheltuiesc în fiecare an aproape cât pentru o casă pe pregătire:

„...tatăl unei jucătoare de tenis în vârstă de 14 ani, spune că pentru pregătirea unui junior numai costurile cu antrenamentele (incluzând aici și plata terenului și a mingilor) pot ajunge la 2.500-3.000 de euro lunar, pregătirea în sine generând cele mai mari investiții pentru un tenisman. La aceste costuri însă se mai adaugă și cele cu deplasările la turnee (care pot varia între 400 și chiar 1.500-2.000 de euro dacă se iau în calcul cheltuielile cu antrenorul/însoțitorul jucătorului), cu echipamentul (care mai costă în jur de 2.500-3.000 de euro pe an) și cele cu îmbrăcămintea (pentru care părinții mai dau încă 2.500-3.000 de euro anual).”

Echipamentul unei jucătoare care n-a făcut pasul la seniori ajunge la câteva mii de euro anual, nu cred că-și permit să izbească racheta de nervi.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu la ce perioada te referi, dar Ilie Nastase facea cu mult mai rau, nu deaga era poreclit Nasty (obraznic). Ca sa nu mai spunem de McEnroe. La inceput probabil nu era asa mare stres, nu se dadeau bani, tenisul nu era in mare voga, se juca lent, erau ca niste partide amicale.
Năstase a inventat tenisul ?

Gesturile lui sigur ar fi dezavuate azi și penalizate cu zeci de mii de dolari, tenisul la început îl juca un nr exclusivist de persoane.

statul comunist român a decis să strice piața, promovând pe banii din taxele contribuabilor performanța unor oameni care înjură ca birjarii (Năstase) asta nu arată decât fenomenul de urâțire al tenisului, de către oameni care nu au eticheta, educația sau stăpânirea de sine necesară sportului alb.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am mai spus ca asa fac toti jucatorii, Djokovic deja a spart o racheta anul asta. De asemenea, ti-am spus ca nu sunt sfinti, de pe margine e usor sa comentam ca si cum noi am fi sfinti.
Nu e vorba de a fi sau a nu fi sfânt, e vorba de a nu exagera în descrierea unui jucător de succes pentru a fi populist și a te urca pe culmea lui de popularitate.
Pe mine populismul m-a deranjat în ce o privește pe Halep, nu cred că trebuie tot felul de descrieri mieroase .

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cred ca am auzit de vreun jucator sau jucatoare care sa nu fi trantit racheta, chiar daca nu s-a rupt. Partidele de tenis sunt azi foarte stresante, e aproape imposibil sa ai nervii de otel in fiecare partida, doar in partide foarte usoare.
Federer, de când a trecut la profesioniști n-a distrus nicio rachetă, trecerea la profesioniști l-a responsabilizat.
Din contră sunt mai puțini cei care sparg racheta, decât cei care își văd de joc, nu vociferează, nu fac gesturi.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ultima data Sorana a rupt o racheta pe teren la sfrasitul lui 2017, de acum un an si ceva. Numai in acel an a rupt doua rachete in timpul meciurilor. Ca sa nu mai spunem de ce face Buzarnescu, daca stii despre ce e vorba.
Sorana obișnuiește să dea rachete cadou copiilor, a spus și ea că a avut doar două răbufniri și că n-o caracterizează.

Sorana despre rachetele pe care le-a spart
Comănescu a spus și el că jucătoarea sa regretă aceste gesturi pentru că obișnuiește ca o parte din rachete și din echipamentul de joc să le ofere cadou copiilor care practică sportul alb. ”În general ea dă rachetele jucate cadou copiilor și o parte din echipament. Foarte multe din lucrurile pe care le folosește le dă cadou copiilor care practică acest sport”.

Eu nu cred că Sorana e un model de modestie, și n-am văzut atâta campanie de lingușeală în jurul ei ca la Simona, ba chiar a fost confruntată cu greșelile de către moderatori, nu i s-a trecut cu vederea.

E normal ca ea să nu fie o țintă a criticilor cât timp nu ni s-a încercat livrarea pe gât a unei imagini idilice a ei.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aici e chiar fara sens ce spui, si-a permis antenori mai scumpi dupa ce a inceput sa castige mai multi bani, nu pentru ca avea bani dinainte.
A jucat cele 4 finale de Grand Slam cu doi antrenori străini, bine cotați Wim Fisette în prima finala pierdută la Sharapova și Darren Cahil.
După ce l-a concediat pe Fisette, a avut un regres în performanță până să fie preluată de Cahil.
Nicio altă jucătoare româncă nu a avut antrenori de cota lor, ei au dus performanța la alt nivel de la o jucătoare bună la una finalistă de Grand Slam la seniori și de top 20.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Niciun jucator nu cedeaza seturi, chiar daca e cel mai bun prieten dincolo de fileu. Halep a si recunoscut ca s-a enervat, pe antrenorul lui Begu ca ii dadea sfaturi in timpul meciului.
S-a enervat și pe antrenorul lui Begu o altă ieșire deplasată dacă organizatorii nu au comentat nimic, dar a și ridiculizat adversarul (care i-a luat un set pe bune) când a zis că fost cadou de Paște.
Ca și cum n-ar fi meritul adversarului, pentru câștigare.

Lipsa de fair play chiar și la un singur meci intră clar în contradicție cu modestia trâmbițată.



Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-a creat o imagine deformata despre Halep si nu mai poti vedea corect. Nu stiu nicio jucatoare sa fie ca Halep, doar Niculescu e la un nivel apropiat. Una este sa fie cineva politicos, alta e sa fie modest. Nu consta in ceea ce face, ci in cum este.
Nu cred că trebuie să-mi impună cineva cum să privesc un subiect, mi-am făcut o părere proastă despre populism, lingușeală, șablonare nerealistă a unui jucător, făcută în stil Cristian Tudor Popescu pe care o văd continuată și aici pe forum.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.02.2019 at 20:12:03.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.02.2019, 16:07:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A jucat cele 4 finale de Grand Slam cu doi antrenori străini, bine cotați Wim Fisette în prima finala pierdută la Sharapova și Darren Cahil.
După ce l-a concediat pe Fisette, a avut un regres în performanță până să fie preluată de Cahil.
Nicio altă jucătoare româncă nu a avut antrenori de cota lor, ei au dus performanța la alt nivel de la o jucătoare bună la una finalistă de Grand Slam la seniori și de top 20.
Nu stiu de ce insisti cu aceste afirmatii lipsite de sens, probabil nu stii cum sta treaba cu tenisul la noi. Cine i-a dat antrenori? Ca asta reiese din mesajul tau. Ea si-a luat antrenori, ea i-a platit, a avut bani sa-i pateasca pentru ca a inceput sa aiba rezultate si sa castige mai multi bani. La noi, spre deosebire de alte tari, federatia nu ajuta cu nimic jucatorii, tot ce fac ei fac pe banii lor. Celelalte jucatoare romane nu au putut avea antrenori mai buni pentru ca nu castigau suficienti bani, din cate am inteles Cahill primea 500 de mii de dolari pe an.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sorana obișnuiește să dea rachete cadou copiilor, a spus și ea că a avut doar două răbufniri și că n-o caracterizează.
A rupt doua rachete doar in acel an, a mai rupt si inainte. Nu ai citit ce am scris, ca Halep ajuta mai multi tineri jucatori, cu tot, nu doar cu rachete. Tu o lauzi doar pe Sorana, nu esti subiectiv. De ce poate ajuta mai mult? Pentru ca Halep castiga mai multi bani ai are mai multe resurse. https://www.sport.ro/tenis/simona-ha...jucatoare.html
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Federer, de când a trecut la profesioniști n-a distrus nicio rachetă, trecerea la profesioniști l-a responsabilizat.
Din contră sunt mai puțini cei care sparg racheta, decât cei care își văd de joc, nu vociferează, nu fac gesturi.
Te inseli, din nou, a spart o racheta cu Djokovici, spunand chiar ca e ceva normal cand esti stresat. Si a avut multe contre cu Djokovici, criticandu-l pe acesta. In timp ce Halep a avut doar cu Begu o neintelegere, nu a facut ce a facut Faderer, dar tu oricum esti subiectiv si cauti doar sa gasesti ceva negativ la Halep.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Năstase a inventat tenisul ?

Gesturile lui sigur ar fi dezavuate azi și penalizate cu zeci de mii de dolari, tenisul la început îl juca un nr exclusivist de persoane.

statul comunist român a decis să strice piața, promovând pe banii din taxele contribuabilor performanța unor oameni care înjură ca birjarii (Năstase) asta nu arată decât fenomenul de urâțire al tenisului, de către oameni care nu au eticheta, educația sau stăpânirea de sine necesară sportului alb.
Si pe McEnroe ce stat comunist l-a promovat? In sport conteaza performanta, sa fii numarul unu in tenis e o performanta uriasa, atat la fete cat si la baieti. Mai ales acum, cand tenisul este al doilea sport ca popularitate, dupa fotbal.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Numai că diferența dintre Sakkari care a donat și Halep e ca între văduva care dă bănuțul ei și bogatul care aruncă din prisosință .
Nu stim ce bani a impartit Sakkari si la ce bani a renuntat Halep si nu are nicio importanta, Halep a renuntat la toti banii, desi alte jucatoare n-o fac. Am mai scris ca modestia nu tine doar de ce gesturi faci, ci cum esti ca persoana. Discutia despre Halep e la fel de ciudata ca cea despre parintele Necula.

Last edited by catalin2; 19.02.2019 at 08:58:44.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
halep, romania, tenis

Thread Tools
Moduri de afișare