Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.06.2012, 17:06:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Daca as sti de un asemenea caz in biserica mea, nu as mai sta o zi.
Cam fragilă aderența ta la penticostali din moment ce păcatele aproapelui te-ar sminti așa degrabă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #42  
Vechi 11.06.2012, 17:07:18
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Despre motivatia celor care au apartinut de bisericile istorice si le-au "parasit". Celor mai multi nici nu le-ar fi trecut prin cap ca ar parasi ceva. Au facut parte numai cu numele din aceste biserici. Nimeni nu le-a facut vreodata cateheza, nu li s-a spus ca au onoarea sa faca parte din cea mai faina biserica posibila, si unica pe deasupra. Au cautat mantuirea si nu au gasit-o, caci nu a avut cine sa le spuna despre ea. "Tatal nostru" invatat de la bunica nu se pune. Il au si altii, iar un copil nu intelege mare lucru din aceasta rugaciune, care, la prima vedere, pentru un ochi nedeprins cu invataturile sfinte, pare ca nu spune nimic despre mantuire.

Atunci a aparut un np, care le-a prezentat clar acest mesaj al mantuirii. Omul respectiv a inteles ca exista si pentru el o mantuire si s-a intors cu toata inima catre Dumnezeu. Mai tarziu au aparuti si ortodocsii/ catolicii sa ii spuna ca e pe o cale gresita, dar era deja prea tarziu, caci omul experimentase dovezi practice ale eficacitatii caii pe care merge, asa cum experimentase si golul sufletesc in timp ce apartinea bisericilor istorice. Iar o tona de teorie nu face cat un gram de practica. De aceea, dincolo de vorbele frumoase despre bisericile istorice, omul stie unde a fost si unde a ajuns...
Poate sint superficiala insa mie mi se pare ca:
1. NP aparuti nu v-au facut nici o catehizare. V-au prezentat mesajul mintuirii (care, poate, e mai scurt decit rugaciunea "Tatal nostru") iar dumneavoastra ati spus OK. Ati fost chiar cucerita de "mesajul mintuirii" sau din spirit de fronda (in bisericile traditionale nu e nimeni bagat in seama, accentul se pune intre om si Dumnezeu in timpul slujbei, nu intre om si om) ati acceptat intrarea in secta/cultul NP?
2. Care sint dovezile practice ale eficacitatii caii pe care mergeti?
3.Daca biserica dumneavoastra va invata ca drumul spre Dumnezeu si spre mintuire ocoleste desertul (deci golul sufletesc despre care vorbiti si despre care aflam foarte multe de la sfintii nostri), ca ar fi un drum presarat numai cu floricele si euforie, imi pare rau pentru dumneavoastra ca puteti crede asta.

Last edited by nutucutu; 11.06.2012 at 17:11:43.
  #43  
Vechi 11.06.2012, 17:17:00
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Frate (...) dar, odată ce ai ajuns să te bucuri de cunoașterea Evangheliei, nu te-ai gândit că frații tăi ortodocși sunt și ei flămânzi cum erai tu, și că ai putea să le descoperi și lor ceea ce ți s-a descoperit ție, fără a-i rupe de Biserica în care s-au născut?
Ei bine, asa este frate. Raspunsul meu este unul, fara echivoc. Ba da, si asta si fac.

Asa procedez, cu parintii mei, pe care cu greu i-am convins sa citeasca (pentru prima oara in viata lor) Biblia.

Acum ma bucur nespus cand o vad pe mama mea cum marturiseste ea bucuroasa ca ceea ce a citit "in Carte", aude pe preot in biserica...

Fratilor... voi sunteti scoliti, cititi, multi dintre voi chiar eruditi in ale Scripturilor, insa ce sa te faci cu omul de rand care nu stie mai mult de "lasa ca ne-a zi noua popa, sa nu cetim din `Vanghelie, ce nu-i de noi..."

Aici e de voi si de noi, cei ce am inteles si am primit mesajul Evangheliei lui Hristos.

Sunt parintii si "bunii" nostri, si vrem pentru ei tot ceea ce e mai bun. Pavel avea aceasta ravna de vestire a Evangheliei alor sai:

"...mare-mi este întristarea și necurmată durerea inimii; căci aș fi dorit ca eu însumi să fiu anatema de la Hristos, de dragul fraților mei cei de un neam cu mine după trup."

Asadar, draga frate, nu aducerea lumii la penticostali este of-ul meu, ci aducerea lumii la Cuvantul scris, Biblia, si prin ea la Hristos.

Si apoi, cata vreme este cineva in Hristos, poate sa tina orisice traditie.
  #44  
Vechi 11.06.2012, 17:20:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul

Asadar, draga frate, nu aducerea lumii la penticostali este of-ul meu, ci aducerea lumii la Cuvantul scris, Biblia, si prin ea la Hristos.

Si apoi, cata vreme este cineva in Hristos, poate sa tina orisice traditie.
Si credeti ca sunteti d-voastra indreptatit sa aduceti omul la Cuvantul biblic? Cum puteti domnule ucenic sa spuneti "poate tine orice traditie" cand tot ce ati facut pe acest forum a fost sa blamati traditia ortdoxa? :)

Cum de n-ati despartit-o inca pe mama d-voastra de Biserica Ortodoxa? Banuiesc ca i-ati explicat ce credeti despre icoane, despre rugaciunile adresate Fecioare Maria, despre parastase etc.

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 17:22:59.
  #45  
Vechi 11.06.2012, 17:22:45
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cam fragilă aderența ta la penticostali din moment ce păcatele aproapelui te-ar sminti așa degrabă.
Fragila nu este "aderenta" ci postarea.

Intervalul acesta a acoperit o perioada mai mare de timp.
  #46  
Vechi 11.06.2012, 17:28:15
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cum puteti domnule ucenic sa spuneti "poate tine orice traditie" cand tot ce ati facut pe acest forum a fost sa blamati traditia ortdoxa? :)
Simplu, foarte simplu.

Cata vreme omul este cu adevarat in Hristos, poate sa tina orice. Dar sa fie cu adevarat in Hristos si in Cuvantul Lui.

N-ati citi despre Pavel? Ce cutremur a fost in biserica primara din Ierusalim cu privire la tinerea a "ceva" sau "a altceva"?

Si ca sa nu mai obosesc audienta cu citate biblice, vin cu unul dinpre zona cvasi-traditionala.

Parca Fericitul Augustin spunea "Iubeste pe Dumnezeu, si poti sa faci orice."...
  #47  
Vechi 11.06.2012, 17:28:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Si credeti ca sunteti d-voastra indreptatit sa aduceti omul la Cuvantul biblic? Cum puteti domnule ucenic sa spuneti "poate tine orice traditie" cand tot ce ati facut pe acest forum a fost sa blamati traditia ortdoxa? :)

Cum de n-ati despartit-o inca pe mama d-voastra de Biserica Ortodoxa? Banuiesc ca i-ati explicat ce credeti despre icoane, despre rugaciunile adresate Fecioare Maria, despre parastase etc.
Oare de ce omul cum trece la penticostali se crede mare "profet", mare intelept, atotcunoscator si apt pentru evanghelizare? Dintr-o data spune "nu ascultati de preoti, ascultati ce va zic eu, ca stiu mai bine" :) In loc sa se considere invatacel si sa-si aprofundeze credinta, dintr-o data face pe invatatorul pentru altii.

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 17:30:55.
  #48  
Vechi 11.06.2012, 17:30:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu as pune invers problema. Cum reuseste Biserica Ortodoxa sa-i tina pe oameni in interiorul ei? Caci daca am avea parte de o spartura, multi ar pleca din ea. Nu e cazul sa-i luam pe cei care nu au participat la slujbele Bisericii, dar s-au numit ortodocsi, ca fiind victimele unor neajunsuri din Biserica.

Biserica Ortodoxa este deplina, nu are lipsuri.

Va respect confesiunea doamna Doriana, dar nu incercati sa sugerati ca Biserica Ortodoxa nu este deplina. Ceea ce faceti dumneavoastra e sa va dati cu parerea. Retineti ca numai cel care traieste in Biserica Ortodoxa are dreptul sa vorbeasca despre ea. Asa ca nu luati de bun ceea ce va spun cei care au trait in afara ei. Nu lipsa de catehizare il face pe om sa caute in alta parte, ci lipsa impartasirii de viata dumnezeiasca prin Sfintele Taine.
  #49  
Vechi 11.06.2012, 17:34:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Fragila nu este "aderenta" ci postarea.

Intervalul acesta a acoperit o perioada mai mare de timp.
Văd că ai pus în ghilimele cuvântul aderență, semn că ai oarece îndoieli asupra utilizării lui în postarea mea.

Totuși:

ADERÉNT, -Ă adj. Care aderă. ♦ Lipit strâns, fixat de ceva. // s.m. și f. Partizan la o acțiune comună, membru al unui partid sau al unei grupări politice. [< fr. adhérent]. (DEX)

În rest încercarea ta de a drege busuiocul nu are prea multă forță de convingere. Ai fost sincer în mod spontan, când ți-ai condiționat consistența propriei credințe de niște condiții formale exterioare.

”Căci din prisosul inimii grăiește gura” (Matei 12:34b)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #50  
Vechi 11.06.2012, 17:37:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Cata vreme omul este cu adevarat in Hristos, poate sa tina orice. Dar sa fie cu adevarat in Hristos si in Cuvantul Lui.
De ce nu aduceti la Cuvantul scris pe fratii d-voastra penticostali, de ce ati ales comunitatea crestin-ortodoxa? Credeti ca ei sunt o comunitate desavarsita ce n-are nevoie de d-voastra?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09