Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.06.2012, 21:09:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Catalin, nu ma judeca pe mine, caci cine judeca fara sa fi vazut nu este el partinitor?
Cum sa ne intelegem? Nu am repetat mereu si mereu, ca in afara de Hristos si Cuvantul Lui eu nu propovaduiesc altceva pe acest forum?
De aceea vin cu copy-paste din bibliile online, ca sa nu cadem in cursa judecatii fara temei.
Eu nu te judec pe tine, am spus ca neoprotestantismul e asa, nu doar tu.
Nu avem cum sa ne intelegem pentru ca nu vorbim aceeasi limba, doar discutam. Ca sa ne intelegem ar trebui ca tu sa vii la adevar si sa marturisesti aceeasi invatatura dreapta. Tu o propovaduiesti doar pe cea neoprotestanta/protestanta, nu are importanta ca nu o spui pe cea penticostala, pentru ca e acelasi lucru. Noi o consideram o invatatura nu doar diferita, dar foarte daunatoare, otravitoare pentru suflet.
Pentru ca ai dat citatul ca ne mantuim prin har, dar nu l-ai inteles ca si protestantii. Mantuirea ne-a venit prin har, nu prin lege, protestantii au inteles ca nu mai e nevoie de fapte. Nimeni nu s-a mantuit prin lege, de aceea fara harul coborat la Cincizecime si aflat in Sfintele Taine din Biserica Ortodoxa nu are importanta ca cineva crede sau face nu stiu ce fapte. Nu sunt mantuitoare, sunt zero, cum ne spun toti sfintii. Pentru ca "Cine nu aduna cu Mine risipeste" si "Cine nu e cu Mine e impotriva mea".
  #82  
Vechi 11.06.2012, 21:16:42
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nefiin nici macar botezati ei nu sunt nici macar crestini,
Bine, în concepția lui Cătălin nici Papa de Roma nu este creștin....
  #83  
Vechi 11.06.2012, 21:20:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Bine, în concepția lui Cătălin nici Papa de Roma nu este creștin....
Sa inteleg ca Biserica Catolica recunoaste botezul neoprotestant?
  #84  
Vechi 11.06.2012, 21:27:47
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa inteleg ca Biserica Catolica recunoaste botezul neoprotestant?
Biserica Catolică recunoaște botezul care îndeplinește trei condiții:

1. Intenția celebrantului - cel care botează dorește să boteze;

2. Materia - botezul se face cu apă; doar în împrejurări excepționale, când apa nu este disponibilă, cu altă materie cum ar fi, spre exemplu, nisip;

3. Formula trinitară : Te botez în numele Tatălui, Fiului și Sfântului Duh.

Dacă aceste trei condiții sunt îndeplinite, botezul este valid.

De aceea vom observa că nu putem vorbi despre "botezul neoprotestant" la grămadă.

Exempli gratia: botezul săvârșit în Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea este valid, pe când botezul săvârșit într-o biserică penticostală unitariană (există și așa ceva) sau în cadrul grupării Martorii lui Iehova nu este valid, deoarece aceștia din urmă au o teologie netrinitariană.

Last edited by MihaiG; 11.06.2012 at 21:29:48.
  #85  
Vechi 11.06.2012, 21:34:58
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bineinteles ca imi dau doar cu parerea, domnule Costel. Asta mi s-a si cerut. Si, ca patit, cred ca stiu totusi de ce se pleaca din BO mai bine decat unii care stau in interior si doar isi dau cu parerea. Stiu ca e o biserica perfecta, deplina, etc, (sau imi dau seama macar ce vreti dvs sa spuneti cu asta) insa nu este facuta cunoscuta oamenilor. Iar oamenii pleaca din lipsa de cunostinta.

Si cum ar putea omul sti ca trebuie neaparat sa se impartaseasca daca nu i se face catehizare?
Nu stiu daca dvs aveti copii, dar daca i-ati naste si i-ati lasa fara minimul de informatie in materie de spiritualitate ati putea sa le cereti sa urmeze aceste invataturi?
Mi se pare o argumentare foarte puerilă, aceea de a fi plecat pentru că nu știați "cu ce se mănâncă"... Dar ați întrebat vreodată vreun preot (ortodox, căci am înțeles că de la ortodocși ați plecat) despre ceea ce vă preocupă, sau vă lipsește? Ați întrebat și nu vi s-a răspuns? Nu ați fost invitată să participați la Sfânta Liturghie? Mă mir...

Și în fond acum ce doriți? Să ne convingeți că suntem vinovați? Dacă vă simțiți bine acolo unde sunteți, înseamnă că puteți să ne multumiți oricum, că nu v-am ținut cu forța.... Sau vă lipsește ceva și aveți regrete?

Îmi cer iertare dacă sunt malițioasă, dar se pare că ceva nu vă dă pace. Altfel nu văd ce doriți de la noi...
  #86  
Vechi 11.06.2012, 21:36:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit MihaiG

Citat:
Exempli gratia: botezul săvârșit în Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea este valid, pe când botezul săvârșit într-o biserică penticostală unitariană (există și așa ceva) sau în cadrul grupării Martorii lui Iehova nu este valid, deoarece aceștia din urmă au o teologie netrinitariană.
Adventistilor si penticostalilor trinitarieni care trec la BC li se face doar mirungerea? Avem senzatia ca sunt si botezati.
  #87  
Vechi 11.06.2012, 21:39:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Din ceea ce ne invata pe noi Biserica, putem fi siguri de mintuire numai dupa ce vom fi fata catre fata cu Domnul nostru, dupa ce vom parasi aceasta lume. Daca credeti ca exista mintuire si in Biserica Ortodoxa nu inteleg de ce dumneavoatra nu ati inceput catehizarea in mediul in care traiati, ca doar asta e motivul pentru care ati parasit Biserica Ortodoxa.
Așa știu și eu...
  #88  
Vechi 11.06.2012, 21:59:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Trebuie sa intreb cine este responsabil pentru necunostinta ortodocsilor care pleaca la np? Nu am vazut ortodox care sa Il fi cunoscut pe Hristos si sa plece in alte parti. Dar BO nu se ocupa de catehizarea propriilor credinciosi, asa ca ei cauta in alte parti.
Asta e diferenta in felul cum inteleg ortodocsii venirea la credinta si cum o inteleg neoprotestantii. Iisus a propovaduit si a facut mari minuni, dar evreii nu au devenit crestini. El e Dumnezeu, ce ar putea face un om mai mult?
La neoprotestestanti prozelitismul tine de convingere, de persuasiune. Ei trebuie sa faca totul, nu au ajutorul lui Dumnezeu, e ca si cum ar forma o organizatie, cooptand membri. Dar venirea la adevar se intampla altfel, mai intai omul acela trebuie sa fie pregatit, astfel Dumnezeu il ajuta si il lumineaza sa caute adevarul.
Convertirea la neoprotestanti este la fel cu aderarea la practici orientale. In ortodoxie calea este doar prin renuntarea la pacate si patimi. In paranormal ingerii cazuti ofera calea usoara, nu trebuie sa renunti la nimic si ai instant si trairi si minuni. Poti sa vindeci, sa experimentezi trairi, etc. In special la penticostali e la fel, sunt acelasi tip de minuni. Dar si al alti neoprotestanti, ti se ofera o solutie rapida, te botezi si gata, esti mantuit, efort zero.
Cel mai mare rol are atragerea, convingerea. Odata intrat acel nou venit in comunitate nu mai are scapare, doar de aceea se numeste secta. Nu doar in religie, dar si in general se spune ca in scurt timp cineva care adera la principiile unui grup va deveni la fel ca membrii acelui grup. In plus, daca la ortodocsi prin Botez si Mirungere ortodoxul primeste harul divin, la cei ce nu au Taine acestia primesc o puternica influenta de la ingerii cazuti, care le dau si trairi, emotii, extaz, etc.
Uite de exemplu ce spune un sfant, Sfantul Teodor Studitul: "„împărtășania de la eretic înstrăinează pe om de Dumnezeu și îl predă diavolului. După măsura deosebirii dintre lumină și întuneric, așa e și deosebirea dintre împărtășania drept slăvitoare (ortodoxă) și cea ereticească: cea drept slăvitoare luminează, cea ereticească întunecă; una îl unește cu Hristos, cealaltă – cu diavolul; una dă viață sufletului, cealaltă îl ucide. Împărtășania din mână eretică este otravă, nu simplă pâine.”
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am vrut sa cumpar si eu o carte de dogmatica ortodoxa ca sa invat cate ceva, insa limbajul folosit da impresia ca ortodoxia este rezervata numai unui cerc restrans, obisnuit cu un anumit tip de vocabular, foarte descurajant. Si nu ma mir ca multi ortodocsi nu isi cunosc credinta. Mai caut insa carti mai pe inteles...
Nici nu e bine sa citeasca cineva incepator Filocalia sau alte carti mai pentru avansati. Catehismul pentru inceput, dar cel mai bine sa citeasca ce au facut cei ce i-au urmat lui Hristos, adcia vietile sfintilor: http://paginiortodoxe.tripod.com/vieti.html
  #89  
Vechi 11.06.2012, 22:04:22
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation Ptr ce pleaca oamenii din Bisericile istorice?

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deschid primul meu topic pe acest forum pentru a raspunde unei intrebari ce pare sincera. Deci:

Despre motivatia celor care au apartinut de bisericile istorice si le-au "parasit". Celor mai multi nici nu le-ar fi trecut prin cap ca ar parasi ceva. Au facut parte numai cu numele din aceste biserici. Nimeni nu le-a facut vreodata cateheza, nu li s-a spus ca au onoarea sa faca parte din cea mai faina biserica posibila, si unica pe deasupra. Au cautat mantuirea si nu au gasit-o, caci nu a avut cine sa le spuna despre ea. "Tatal nostru" invatat de la bunica nu se pune. Il au si altii, iar un copil nu intelege mare lucru din aceasta rugaciune, care, la prima vedere, pentru un ochi nedeprins cu invataturile sfinte, pare ca nu spune nimic despre mantuire.

Atunci a aparut un np, care le-a prezentat clar acest mesaj al mantuirii. Omul respectiv a inteles ca exista si pentru el o mantuire si s-a intors cu toata inima catre Dumnezeu. Mai tarziu au aparuti si ortodocsii/ catolicii sa ii spuna ca e pe o cale gresita, dar era deja prea tarziu, caci omul experimentase dovezi practice ale eficacitatii caii pe care merge, asa cum experimentase si golul sufletesc in timp ce apartinea bisericilor istorice. Iar o tona de teorie nu face cat un gram de practica. De aceea, dincolo de vorbele frumoase despre bisericile istorice, omul stie unde a fost si unde a ajuns...
__________________________________________________ __________________________

Fiecare-si cunoaste satpanul!!!!!!
  #90  
Vechi 11.06.2012, 22:08:08
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Așa știu și eu...
__________________________________________________ ______________________
Dar cine-i ATOTTSTAPANITOR SI FACATORUL NOSTRU? VEZI LA CARE STAPAN SLUJESTI.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09