Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 12.06.2012, 16:15:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
am spus: "osutafaraunu" agreeaza varianta ca Bisericii sa-i fie virate venitul in proportie de 100%, nu ca asta ar fi practica cultului adventist; fapt confirmat si din ultimul dumneavoastra mesaj unde faceti o trimitere la practica bisericii primare in cadrul careia primii crestini isi vindeau averile si aveau toate "de obste", cu alte cuvinte, intr-o discutie anterioara ati spus ca ideal ar fi ca zeciuiala sa fie de 100% asa cum procedau primii crestini, eu la asta m-am referit si nicidecum nu am emis ideea ca cultul adventist ar pretinde 100% din venitul enoriasilor.

nu e cazul sa purtam aici discutia daca cultul adventist sau altul este indrituit sa primeasca 100% din venitul enoriasilor, deoarece in Scripturi gasim consemnat ca apostolii erau cei care supervizau intreaga operatiune (bunurile sau banii erau pusi la picioarele apostolilor), ori adventistii nu au asa ceva (apostoli).
Aveți dreptate, nici adventiștii, nici penticostalii, nici ortodocșii nu au așa ceva, căci apostolii și vremurile apostolice au apus de mult... Scuze de offtopic!
  #172  
Vechi 12.06.2012, 17:27:48
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Iertati, dar acum trebuie sa plec la un priveghi (ortodox).
exista si priveghiuri penticostale? cu ce difera de cele ortodoxe? sau sunt identice?
  #173  
Vechi 12.06.2012, 17:50:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre mântuire...

<<...cel ce se străduește pentru mîntuire nu trebue să caute darul științei. Căci știința îngîmfează, cum zice Apostolul. Se cuvine să întrebi despre patimi și cum să-ți conduci viața. Căci aceasta e de trebuință și duce la smerenie. Iar smerenia e mîntuirea prescurtată: ,,M-am smerit și m-a mîntuit Domnul", spune oarecrare dintre sfinți...>>
  #174  
Vechi 12.06.2012, 18:26:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
<<...cel ce se străduește pentru mîntuire nu trebue să caute darul științei. Căci știința îngîmfează, cum zice Apostolul. Se cuvine să întrebi despre patimi și cum să-ți conduci viața. Căci aceasta e de trebuință și duce la smerenie. Iar smerenia e mîntuirea prescurtată: ,,M-am smerit și m-a mîntuit Domnul", spune oarecrare dintre sfinți...>>
Așa este, însă smerenia se trăiește nu se trâmbițează și se plinește în cea mai desăvârșită discreție.
Și totuși, asta nu mi se pare o justificare aforistică a ignoranței, ci o precizare a priorităților. Există într-adevăr o iscodire pierzătoare de suflet, a minții aflate mereu în căutare de certitudini și asigurări teoretice pentru propria credință. În mod sigur intelectualismul sec și curiozitatea nesățioasă, nu sunt niște roade ale adevăratei trăiri întru Hristos, așa cum nici prostia voluntară nu e neapărat o virtute.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #175  
Vechi 12.06.2012, 18:43:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Au vazut strugurii care cresteau pe sus dar pentru ca nu li s-au coborat la nas cand au batut din picior, au zis ca's acri si au preferat sa manince de pe jos.

Ce conteaza ca sunt pe jos, ca's stricati si calcalti in picioare, daca e la indemana, ti se pune mantuirea pe tava si iertarea la fel si ti se spune ca sunt gratis si fara efort.

Vrei mantuire? Considera-te mantuit.
Vrei iertare? Hristos a murit deja pentru pacatele tale acum 2000 ani, esti iertat chiar inainte sa apuci sa-ti para rau.


De pocainta nu mai vorbim, smiorc smiorc o data ca ei stiu sa creeze atmosfera, pe urma toata viata esti iertat la foc automat.

Pai cum sa nu plece omul din biserica istorica unde trebuie sa bata fruntea de pamant si sa naudeseasa in picioare la Liturghie ca sa nu mearga acolo unde nici macar nu trebuie sa deschida usa, ca au portar si stau frumos in bancuta si asculta multe catecele vesele alternate cu predici telenovelistice, talentul oratoric frizand nu de putine ori grotescul pentru a ascunde lipsa harului?

Personal n-am cunoscut nici un monument de cultura teologica si bogatie sufleteasca care sa guste din ortodoxe si sa o paraseasca de buna voie si nesilit de nimeni asa cum schimbi o camasa.

In schimb oameni cu probleme evidente da - incultura teologica,frunzareala Biblica, impresii de sine cat casa, de astia daaaa..

In plan omenesc si judecand omenesc, nici o biserica ortodoxa nu e perfecta.

Omul trupesc care gandeste trupeste poate gasi hibe o gramada.
Dar in plan duhovnicesc si pentru cel care cauta planul duhovnicesc, nu exista nici o alternativa.
Frumos spus.
  #176  
Vechi 12.06.2012, 18:46:23
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Așa este, însă smerenia se trăiește nu se trâmbițează și se plinește în cea mai desăvârșită discreție.
Și totuși, asta nu mi se pare o justificare aforistică a ignoranței, ci o precizare a priorităților. Există într-adevăr o iscodire pierzătoare de suflet, a minții aflate mereu în căutare de certitudini și asigurări teoretice pentru propria credință. În mod sigur intelectualismul sec și curiozitatea nesățioasă, nu sunt niște roade ale adevăratei trăiri întru Hristos, așa cum nici prostia voluntară nu e neapărat o virtute.
Multumesc pentru comentarii. Sunt bine venite.
  #177  
Vechi 12.06.2012, 19:25:41
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
BOR si-a exprimat deja explicit (nu inseamna ca avea alta credinta inainte) invatatura cu ocazia Sinodului tinut pentru analizarea gestului IPS Corneanu. Poate mai sunt oameni care cred ca interdictia era de a nu bea un vin care poate e de import si nu produs in tara.
Decizia Sfântului Sinod cu privire la IPS Corneanu nu spune niciunde că sacramentele catolicilor n-ar fi valide.

Asta pe de o parte, iar pe de altă parte decizia Sfântului Sinod al BOR, din care faceți parte și pe care ar trebui să o respectați, face vorbire despre "alte Biserici creștine", adică recunoaște implicit existența altor Biserici creștine (atenție, Biserici cu B mare) pe lângă BO.
  #178  
Vechi 12.06.2012, 19:38:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Ar fi bine cand faceti referiri la deciziile Sf. Sinod sa faceti precizarea care dintre ele si cand a fost emisa.
Sunt sigura ca daca maine imi infintez o asociatie religioasa pe care o numesc "Biserica Mea", BO va recunoaste existenta ei si o va numi, asa cum apare, doar nu poate nega ca exista.

Last edited by ioanna; 12.06.2012 at 19:41:47.
  #179  
Vechi 12.06.2012, 19:39:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Decizia Sfântului Sinod cu privire la IPS Corneanu nu spune niciunde că sacramentele catolicilor n-ar fi valide.
Poate ca nu, dar prin interdictie si gravitatea sanctiunii, recunoaste o prapastie maricica care astfel fara doar si poate nu poate fi rodul unui moft istoric.

Eu cred ca mesajul e clar: "prea multe ne despart pentru a gusta din acelasi potir".

Citat:
Asta pe de o parte, iar pe de altă parte decizia Sfântului Sinod al BOR, din care faceți parte și pe care ar trebui să o respectați, face vorbire despre "alte Biserici creștine", adică recunoaște implicit existența altor Biserici creștine (atenție, Biserici cu B mare) pe lângă BO.
Este un text redactat de biroul de presa, imi puteti spune de catre cine este contrasemnat?

Nu de alta, dar se pare ca avem tendinta ca dintr-o litera sa facem dogma.
  #180  
Vechi 12.06.2012, 19:40:20
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ar fi bine cand faceti referiri la deciziile Sf. Sinod sa faceti precizarea care dintre ele si cand a fost emisa.
La aceasta: http://www.basilica.ro/ro/stiri/deci...ortodocsi.html


În ședința de lucru, din zilele de 8-9 iulie 2008, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a luat în discuție împărtășirea Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, la o Liturghie greco-catolică și concelebrarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, cu un ierarh greco-catolic la slujba de sfințire a Aghiazmei Mari.
Sfântul Sinod a dezaprobat gesturile necanonice ale celor doi ierarhi, care au produs tulburare în Biserică. Apoi, Sfântul Sinod a luat act de regretul și pocăința acestora, pe care le-a primit ca prim semn de îndreptare.
În legătură cu comportamentul sacramental și liturgic al ierarhilor, preoților, diaconilor, monahilor, monahiilor și credincioșilor mireni ai Bisericii Ortodoxe Române în relație cu alte culte, pe temeiul Sfintelor Canoane și al învățăturii de credință ortodoxă, Sfântul Sinod a hotărât că nu este îngăduit niciunui ierarh, preot, diacon, monah, monahie sau credincios mirean din Biserica Ortodoxă Română să se împărtășească euharistic în altă Biserică creștină. De asemenea, nu este îngăduit niciunui cleric ortodox să concelebreze Sfintele Taine și Ierurgii cu slujitori ai altor culte.
Cei ce nu se supun acestei hotărâri pierd comuniunea cu Biserica Ortodoxă și, în consecință, vor suporta sancțiuni canonice corespunzătoare stării pe care o ocupă în Biserică: depunerea din treaptă sau caterisirea, în cazul clericilor, și oprirea de la împărtășanie a credincioșilor mireni.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09