Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2011, 10:38:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit S-a lansat "Trusa pentru inmormantare" :|

Trusa pentru înmormântare este ultima găselniță în materie de vânzări cu profil religios, gândită și pusă în practică de prelații de la Eparhia Romanului și Bacăului.

Este vorba despre o cutie de carton care conține o icoană a Maicii Domnului, o cruce de mână, un toiag din ceară, tămâie parfumată și cărbune, cățuie pentru tămâiere și un „Îndrumător privind înmormântarea și pomenirile pentru cei adormiți". Clericii descriu cartea ca pe un ghid practic menit să-i orienteze pe creștinii ortodocși în ritualurile care se cuvin respectate la decesul celor dragi. „Moartea este o realitate de care ne lovim toți. Atunci când se întâmplă să fie confruntat cu pierderea unei persoane apropiate, omul e panicat, nu știe ce și de unde să cumpere sau care e ritualul ce trebuie respectat.

Sunt lucruri chiar necesare pentru credincioși", spune preotul Constantin Gherasim, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului. „Pachetul" a fost scos la vânzare de câteva zile în 1.000 de exemplare în cele 400 de biserici și 28 de schituri și mănăstiri din eparhie. Trusa costă 25 de lei, iar banii proveniți din vânzări sunt distribuiți către centrul social din localitatea Hârja, acolo unde biserica îngrijește 50 de bătrâni. „Produsele din acest pachet sunt binecuvântate și oferim garanția că sunt sfințite", mai spune preotul Gherasim.


(Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/s...503950098.html)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 23.06.2011 at 14:14:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2011, 10:53:20
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Trusa pentru înmormântare este ultima găselniță în materie de vânzări cu profil religios, gândită și pusă în practică de prelații de la Eparhia Romanului și Bacăului.

Este vorba despre o cutie de carton care conține o icoană a Maicii Domnului, o cruce de mână, un toiag din ceară, tămâie parfumată și cărbune, cățuie pentru tămâiere și un „Îndrumător privind înmormântarea și pomenirile pentru cei adormiți". Clericii descriu cartea ca pe un ghid practic menit să-i orienteze pe creștinii ortodocși în ritualurile care se cuvin respectate la decesul celor dragi. „Moartea este o realitate de care ne lovim toți. Atunci când se întâmplă să fie confruntat cu pierderea unei persoane apropiate, omul e panicat, nu știe ce și de unde să cumpere sau care e ritualul ce trebuie respectat.

Sunt lucruri chiar necesare pentru credincioși", spune preotul Constantin Gherasim, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului. „Pachetul" a fost scos la vânzare de câteva zile în 1.000 de exemplare în cele 400 de biserici și 28 de schituri și mănăstiri din eparhie. Trusa costă 25 de lei, iar banii proveniți din vânzări sunt distribuiți către centrul social din localitatea Hârja, acolo unde biserica îngrijește 50 de bătrâni. „Produsele din acest pachet sunt binecuvântate și oferim garanția că sunt sfințite", mai spune preotul Gherasim.


(Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/s...503950098.html)

Mai urmeaza sa ne spuna sa ne cumparam anticipat cate un sicriu ca sa-l pastram pentru cand va muri unul din membri unei familii. Asa anticipat....
Pai daca eu cumpar un indrumator din asta membrii familiei mele ce vor crede? Pentru ce l-am cumparat? Pentru mine sau pentru ei?
Sunt batuti in cap! Doamne iarta-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2011, 10:59:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Mai urmeaza sa ne spuna sa ne cumparam anticipat cate un sicriu ca sa-l pastram pentru cand va muri unul din membri unei familii. Asa anticipat....
Pai daca eu cumpar un indrumator din asta membrii familiei mele ce vor crede? Pentru ce l-am cumparat? Pentru mine sau pentru ei?
Sunt batuti in cap! Doamne iarta-ma!
Cine te pune sa-l cumperi in avans?
Masoara-ti vorbele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2011, 11:07:23
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu gasesc socanta aceasta initiativa. cand traiesti tragedia mortii cuiva drag e greu sa te gandesti la toate care trebuie cumparate. mai bine sa le gasesti pe toate grupate. si faptul ca banii ajung la batranei e minunat...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2011, 11:07:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

asta cu sicriul cumparat din timp nu stiu daca este un lucru exagerat. In Ardeal se practica inainte vreme pentru ca ardelenii sunt oameni gospodari si prevazatori in toate.
Strabunicii mei, Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca aveau sicriile cumparate de pe la 70 de ani, le pastrau in grajd, si au trait pana pe la 90 de ani.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2011, 11:36:39
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine te pune sa-l cumperi in avans?
Masoara-ti vorbele.
Maria a spus sa ne "spuna" nu sa ne "puna"
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2011, 11:41:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ar putea fi numita, mai degraba, "Trusa de prim-ajutor in caz de inmormantare". :-)

Ca sa fie in chip real un ajutor, cred ca se cuvenea ca o astfel de trusa sa fie oferita gratuit, in parohii, familiilor aflate in necaz. Prin aceasta abordare, in mod sigur, BOR nu ar mai fi dat in continuare "de lucru" presei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2011, 11:46:11
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Kit" ar suna mai bine decat "trusa".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2011, 11:54:23
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Trusa pentru înmormântare este ultima găselniță în materie de vânzări cu profil religios, gândită și pusă în practică de prelații de la Eparhia Romanului și Bacăului.

Este vorba despre o cutie de carton care conține o icoană a Maicii Domnului, o cruce de mână, un toiag din ceară, tămâie parfumată și cărbune, cățuie pentru tămâiere și un „Îndrumător privind înmormântarea și pomenirile pentru cei adormiți". Clericii descriu cartea ca pe un ghid practic menit să-i orienteze pe creștinii ortodocși în ritualurile care se cuvin respectate la decesul celor dragi. „Moartea este o realitate de care ne lovim toți. Atunci când se întâmplă să fie confruntat cu pierderea unei persoane apropiate, omul e panicat, nu știe ce și de unde să cumpere sau care e ritualul ce trebuie respectat.

Sunt lucruri chiar necesare pentru credincioși", spune preotul Constantin Gherasim, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului. „Pachetul" a fost scos la vânzare de câteva zile în 1.000 de exemplare în cele 400 de biserici și 28 de schituri și mănăstiri din eparhie. Trusa costă 25 de lei, iar banii proveniți din vânzări sunt distribuiți către centrul social din localitatea Hârja, acolo unde biserica îngrijește 50 de bătrâni. „Produsele din acest pachet sunt binecuvântate și oferim garanția că sunt sfințite", mai spune preotul Gherasim.


(Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/s...503950098.html)


Probabil ca unii din cei care condamna o astfel de initiativa au firme de pompe funebre si vad in ceea ce ofera Biserica un produs concurential. Nu ati crede, in cazul unei inmormantari, cate cheltuieli inutile (de ordinul sutelor de RON-i) sunt sfatuiti, chiar fortati in mod "piețar", oamenii sa faca, de catre comerciantii "civili". Ideea cred insa ca este aceasta: de ce sa se mai amestece Biserica in viata omului, ca doar omul poate fi el insusi Dumnezeu? Mare adevar este acesta, ca omul poate fi la fel ca Dumnezeu, dar asta numai prin Dumnezeul Creator.

Celui care nu vrea sa acorde Bisericii dreptul de a lucra cu ale ei, eu ii urez sa fie tamaiat (daca nu alege sa fie incinerat, bineinteles) cu un tamaier improvizat iute dintr-o cutie de pate (Bugegi sau Hame, de-aia mica) sau una de rosii in bulion (de-aia de 800g), ruginite, cu urme pamant pe la "incheieturi" si legata cu o sarma da aluminiu de la un cablu electric din gardul gainilor! Mi-e "greata" (om sunt si eu) si de un astfel de "tamaier" si de mentalitatea demonica ce vrea sa scoata in evidenta ca daca un lucru vine de la Biserica este sigur rau! Pentru cel cu ochi rau, toate-s rele!

Spor la bârfițe! Domnul cu noi!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2011, 11:58:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Trusa pentru înmormântare este ultima găselniță în materie de vânzări cu profil religios, gândită și pusă în practică de prelații de la Eparhia Romanului și Bacăului.

Este vorba despre o cutie de carton care conține o icoană a Maicii Domnului, o cruce de mână, un toiag din ceară, tămâie parfumată și cărbune, cățuie pentru tămâiere și un „Îndrumător privind înmormântarea și pomenirile pentru cei adormiți". Clericii descriu cartea ca pe un ghid practic menit să-i orienteze pe creștinii ortodocși în ritualurile care se cuvin respectate la decesul celor dragi. „Moartea este o realitate de care ne lovim toți. Atunci când se întâmplă să fie confruntat cu pierderea unei persoane apropiate, omul e panicat, nu știe ce și de unde să cumpere sau care e ritualul ce trebuie respectat.

Sunt lucruri chiar necesare pentru credincioși", spune preotul Constantin Gherasim, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului. „Pachetul" a fost scos la vânzare de câteva zile în 1.000 de exemplare în cele 400 de biserici și 28 de schituri și mănăstiri din eparhie. Trusa costă 25 de lei, iar banii proveniți din vânzări sunt distribuiți către centrul social din localitatea Hârja, acolo unde biserica îngrijește 50 de bătrâni. „Produsele din acest pachet sunt binecuvântate și oferim garanția că sunt sfințite", mai spune preotul Gherasim.




(Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/s...503950098.html)

Indrumatorul pentru inmormantarea si pomenirile pentru cei adormiti trebuie sa existe in orice casa. Cine nu are rude mai mult sau mai putin apropiate ori prieteni decedati? Catuie, carbune si tamaie, asemenea. Icoana Maicii Domnului si crucea sunt utile si celor vii. Toiagul de ceara se mentine mai greu, dar nu costa prea mult luat separat.

Sincer, pentru cine nu are in casa indrumator, catuie, carbune si tamaie, nu e o suma atat de mare sa le aiba pregatite pe acestea din timp si sa le foloseasca in timpul vietii in primul rand. Gandul la moarte ne ajuta sa ne gandim si la pacatele savarsite, la intalnirea cu Dumnezeu si cu ingerii Lui.

Poate ca denumirea acestei ,,truse'' nu e bine aleasa. Le-as sugera sa includa si o candela, sa renunte la toiegel, sa adauge si o carte cu rugaciuni in care sa existe si un acatist pentru cei adormiti si sa o numeasca altfel. Sa fie, asadar, o trusa multifunctionala.

Exista crestini care nu au pur si simplu catuie, carbune si tamaie pe acasa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Slujba de inmormantare cu "mort" viu Marius22 Generalitati 20 12.03.2010 18:17:45