Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2012, 12:14:13
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit ce inseamna 'taierea imprejur'

Buna ziua,

Ce inseamna 'taierea imprejur' mentionata in Biblie?

Doamne ajuta,
Mihai
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2012, 12:58:09
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

"taiere imprejur" inseamna circumcizie. Iar conform dex circumcizia este : " Tăiere rituală a prepuțului de jur împrejur". Aceasta taiere imprejur se practica la evrei si la musulmani.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2012, 12:58:54
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Este taierea preputului data de Dumnezeu prin Avraam pentru toti copii de parte barbateasca ai poporului evreu.

" Să vă tăiați împrejur în carnea prepuțului vostru: și acesta să fie semnul legământului dintre Mine și voi.La vârsta de opt zile, orice copil de parte bărbătească dintre voi să fie tăiat împrejur, neam după neam: fie că este rob născut în casă, fie că este cumpărat cu bani de la vreun străin, care nu face parte din neamul tău. Va trebui tăiat împrejur atât robul născut în casă, cât și cel cumpărat cu bani; și astfel legământul Meu să fie întărit în carnea voastră ca un legământ veșnic. Un copil de parte bărbătească netăiat împrejur în carnea prepuțului lui să fie nimicit din mijlocul neamului său: a călcat legământul Meu.”

Geneza 17:11-14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2012, 13:12:51
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

eu am 33 de ani si nu am facut aceasta operatie pana acum
este pacat ca nu am facut-o?
trebuie neaparat sa o fac la aceasta varsta?
(sunt crestin ortodox)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2012, 13:17:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiti buni oameni buni si explicati si sensul duhovnicesc al notiunii de ,,taiere imprejur",nu doar sensul ritualului iudaic,ca sa nu ajunga saracul om in situatia unui grup de pelerini care fiind noaptea pe stradutele stramte ale Ierusalimului si grabindu-se sa ajunga la Sfantul Mormant o luasera in directia gresita.Preotul care insotea grupul s-a pus in fata lor si a spus: ,,Fratilor pt Sfantul Mormant luati-o pe prima la dreapta si nu la stanga pt ca o sa ajungeti la Zidul Plangerii!" :)

Aveti aici un articol ,poate fi inteles de toata lumea,ca sa va ajute intr-o discutie pe acest subiect si ar trebui sa insistati si pe primul sinod, cel de la Ierusalim(gasiti in Faptele Apostolilor)ca sa inteleaga omul clar anumite aspecte si sa nu cumva sa creada ca trebuie sa mearga la un spital pt ajustari corporale.Numai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 21.10.2012 at 13:26:11.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.10.2012, 13:23:48
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Un crestin nu trebuie sa se taie imprejur. Mantiurea (crestinului) vine prin Isus Hristos.


"Căci, în Isus Hristos, nici tăierea împrejur, nici netăierea împrejur n-au vreun preț, ci credința care lucrează prin dragoste."
-Galatenti 5:6

" Căci, în Hristos Isus, nici tăierea împrejur, nici netăierea împrejur nu sunt nimic, ci a fi o făptură nouă."
-Galateni 6:15
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taierea sub limba magdaiordache Vrajitoria 16 17.06.2012 14:48:05
Taierea imprejur!! Templier Knight Din Vechiul Testament 12 13.02.2011 10:06:19
Taierea motului, ruperea turtei kmicick Botezul 8 21.01.2011 18:06:20
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare eu putincredincioasa Intrebari utilizatori 1 01.01.2011 15:03:24