Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2015, 03:06:01
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit Frumusete fizica-mandrie

Buna,
Credeti ca un om de o frumusete fizica ravasitoare, care iti ia mintile poate fi si modest si cu capul pe umeri? Frumusetea fizica mi se pare ca merge mana in mana cu ingamfarea, infatuarea, ti se urca la cap atat de tare incat nu mai poti simti sufletul persoanei de langa tine, suferintele sale, si asta te face sa pierzi in viata lucrurile care conteaza cu adevarat, dupa care te trezesti dintr-o data singur si batran si urat, pentru ca roata se intoarce mereu. Cauzeaza o mandrie prosteasca ce nu te lasa se evoluezi spiritual. Cunosc fete care in mod inconstient se izoleaza, se ingrasa pentru a scapa de tot felul de propuneri indecente. Se poate accepta frumusetea fizica, si in acelasi timp modestia REALA, nu prefacuta, smerenia, fara a recurge la mecanisme de aparare incostiente cum ar fi ingrasatul etc.?

P.S. Mi-am amintit de un episod dintr-un serial comic, in care unei fetite incepusera sa ii creasca sanii si toti, dar toti baietii ii faceau complimente, si erau numai in jurul ei, mereu ii dadea dreptate chiar daca ea gresea, si la un moment dat se saturase de situatie si a vrut sa isi faca o opeeratie de micsorare de sani. In spirit de gluma, doctorul i-a spus ca nu poate sa o ajute cu privire la acest aspect, dar, pe de alta parte daca vrea sa ii faca mai mari, el o poate ajuta oricand. Pana la urma fetita s-a enervat si si-a pus o cutie de carton pe ea. Si atunci situatia a revenit la normal, copiii de la scoala nu o mai ridica in slavi, si ea s-a linistit. A spus ca daca toti barbatii ii fac complimente si ii ofera tot ce isi doreste va deveni o persoana jalnica in viata iar sansele sale de a deveni avocat sau biologist marin sunt ZERO. Scuze ca m-am intins cu vorbaria. Scena e dintr-un serial animat, comedie, pentru adulti, si mi s-a parut o lectie importanta de viata.

Last edited by Alexandra1andreea; 02.03.2015 at 03:22:23.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2015, 07:39:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Credeti ca un om de o frumusete fizica ravasitoare, care iti ia mintile poate fi si modest si cu capul pe umeri?
Da. Primul exemplu care imi vine in minte este Sfantul Pantelimon, care era de o frumusete iesita din comun.
Se poate ca aceasta frumusete sa aiba legatura cu martiriul Sfantului, fiindca o traditie spune ca stapanul locului, care era pagan homosexual, s-a indragostit de el si i-a facut propuneri indecente. Fiind tratat cu refuz, a declansat o adevarata urgie contra lui.

Al doilea este Sfantul Cristofor. Adesea este reprezentat ca avand cap de oaie, pentru ca vederea lui pe icoane sa nu suceasca mintile credincioaselor. Se pare ca, in tinerete, isi dorise mult si se rugase sa fie foarte frumos. Dumnezeu i-a dat frumusetea ceruta. Dar, apoi, dandu-si seama Sfantul Cristofor la ce ispite se expune, a inceput sa se roage ca Dumnezeu sa-l urateasca. Deci, trebuie sa fim atenti ce cerem de la Dumnezeu, ca s-ar putea sa obtinem...

Pe "linie feminina", exemplul eminent este al Sfintei Fecioare, care era de o frumusete perfecta. Exemplul ei, care spune "iata serva Domnului" si care se lasa condusa de sotul ei, cu toate ca era "mai marita, mai onorata fara asemanare" ne arata ca frumusetea este pe deplin compatibila cu modestia.

Multe alte sfinte, mucenice, cuvioase, calugarite sau familiste, din toate timpurile, au fost de o mare frumusete. Cititi, de exemplu, despre Sf Ecaterina, care mai era si printesa si savanta, pe langa frumusetea despre care se dusese vestea in toata Alexandria...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2015, 11:11:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Buna,
Credeti ca un om de o frumusete fizica ravasitoare, care iti ia mintile poate fi si modest si cu capul pe umeri?
sigur ca da! In lume sunt oameni si oameni. Ce, un om daca este mai putin frumos (ca sa fiu elegant), este neaparat un om cu scaun la cap si modest? Ca sa-ti dau un exemplu biblic, citeste despre Iosif, fiul lui Iacob, un barbat frumos, modest si cu frica de Dumnezeu. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2015, 11:19:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Buna,
Cunosc fete care in mod inconstient se izoleaza, se ingrasa pentru a scapa de tot felul de propuneri indecente.
Serios? Greu de crezut, dar sa stii ca si asta e o problema in sine.
Nu poti scapa de "propuneri idecente" la modul asta decat daca iti periclitezi grav sanatatea, gen sa ai 1.50 si 120kg.
Nici asta nu e o garantie ca sunt si unii care sunt atrasi de femei supraponderale in special sau le vad mai vulnerabile.

Ca sa nu vorbim ca s-ar putea sa aiba o problema diametral opusa dar la fel de serioasa: de ce nu vrea nimeni sa vorbeasca cu mine si toti fac glume pe seama mea?
De ce sunt mereu refuzata pe linie profesionala?
De ce nu reusesc sa ma casatoresc?
etc.

Citat:
Se poate accepta frumusetea fizica, si in acelasi timp modestia REALA, nu prefacuta, smerenia, fara a recurge la mecanisme de aparare incostiente cum ar fi ingrasatul etc.?
Da, poti sa te imbraci modest, fara a scoate fizicul in evidenta (fuste scurte, pantaloni, bluze mulate) sau sa fii mai putin sociabila in anumite circumstante.

Citat:
P.S. Mi-am amintit de un episod dintr-un serial comic,
Cum se numeste?

Citat:
A spus ca daca toti barbatii ii fac complimente si ii ofera tot ce isi doreste va deveni o persoana jalnica in viata iar sansele sale de a deveni avocat sau biologist marin sunt ZERO.
Nu neaparat. Poate avea chiar sanse mai mari. Depinde.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.03.2015 at 11:22:08.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2015, 11:23:04
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Cum se numeste?
South Park
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.03.2015, 11:33:38
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Buna,
Credeti ca un om de o frumusete fizica ravasitoare, care iti ia mintile poate fi si modest si cu capul pe umeri? Frumusetea fizica mi se pare ca merge mana in mana cu ingamfarea, infatuarea, ti se urca la cap atat de tare incat nu mai poti simti sufletul persoanei de langa tine, suferintele sale, si asta te face sa pierzi in viata lucrurile care conteaza cu adevarat, dupa care te trezesti dintr-o data singur si batran si urat, pentru ca roata se intoarce mereu. Cauzeaza o mandrie prosteasca ce nu te lasa se evoluezi spiritual.
Doamne ajută!
Am cunoscut persoane de o frumusețe fizică deosebită, însoțită de frumusețe spirituală, de delicatețe și modestie ce m-au impresionat.
Pe de altă parte, am constatat că îngâmfarea și infatuarea merg de regulă, mână în mână cu prostia și nu cu frumusețea fizică.
Până la urmă, frumosul este relativ, depinde mult și de cel care privește.
Pentru a ne ține mândria sub control cred că, mai de folos decât o cură de îngrășare, ne este să înmulțim rugăciunile, nevoințele, faptele bune și bineînțeles, să cerem sfat (și) duhovnicului.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 02.03.2015 at 11:36:15.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.03.2015, 11:41:40
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Doamne ajută!
Am cunoscut persoane de o frumusețe fizică deosebită, însoțită de frumusețe spirituală, de delicatețe și modestie ce m-au impresionat.
Pe de altă parte, am constatat că îngâmfarea și infatuarea merg de regulă, mână în mână cu prostia și nu cu frumusețea fizică.
Până la urmă, frumosul este relativ, depinde mult și de cel care privește.
Pentru a ne ține mândria sub control cred că, mai de folos decât o cură de îngrășare, ne este să înmulțim rugăciunile, nevoințele, faptele bune și bineînțeles, să cerem sfat (și) duhovnicului.
Asa e. Eu una, pe langa duhovnic, as vrea sa merg si la un psiholog, sa ma ajute sa realizez care sunt lucrurile care conteaza cu adevarat in viata, si sa imi stapanesc emotiile, pentru ca sunt prea emotionala si sensibila. Si e vorba si de un baiat, nu functioneaza relatia, ne tot dezamagim unul pe altul, mereu suntem intr contra-timp, cred ca nu e dat sa fim impreuna.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.03.2015, 11:48:33
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Smile

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Asa e. Eu una, pe langa duhovnic, as vrea sa merg si la un psiholog, sa ma ajute sa realizez care sunt lucrurile care conteaza cu adevarat in viata, si sa imi stapanesc emotiile, pentru ca sunt prea emotionala si sensibila. Si e vorba si de un baiat, nu functioneaza relatia, ne tot dezamagim unul pe altul, mereu suntem intr contra-timp, cred ca nu e dat sa fim impreuna.
Dumnezeu să vă ajute, în ceea ce întreprindeți, pentru a obține cele de folos!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.03.2015, 11:50:05
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Asa e. Eu una, pe langa duhovnic, as vrea sa merg si la un psiholog, sa ma ajute sa realizez care sunt lucrurile care conteaza cu adevarat in viata, si sa imi stapanesc emotiile, pentru ca sunt prea emotionala si sensibila. Si e vorba si de un baiat, nu functioneaza relatia, ne tot dezamagim unul pe altul, mereu suntem intr contra-timp, cred ca nu e dat sa fim impreuna.
Smerenia izvoraste din iubirea de Dumnezeu, nu din uratenie sau uratire. Cat priveste ce conteaza cel mai mult in viata, ei bine, cred ca Sfinta Scriptura si Patristica sunt izvoare vii in acest sens. Conteaza sa fii OM. Barbat, femeie, cu studii, analfabet, "frumos", "urat", etc., aceste categorii omenesti si deci deseori hilar de schimbatoare ca definitie sunt irelevante.
Cat priveste relatia ta, nu cauta sfat pe un forum sau alt loc public, real sau virtual, ci in inima ta, dupa o rugaciune fierbinte si sincera. Si da, si la duhovnic, desi el nu poate sti mai bine ca tine care sunt datele problemei.
Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.03.2015, 13:03:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
South Park
Episodul te rog :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde