Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.04.2016, 03:47:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina.nico Vezi mesajul
... Imi doresc sa ma casatoresc pentru ca singura nu pot avea o viata implinita si nici constructiva dar oare as proceda bine sa ma casatoresc fara sa fac copii?....
Nu, mai ales ca, prin vointa deplina, conditionezi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.04.2016, 10:18:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

@AlinB,

E bun vaccinul pentru ca ajuta pe multi, dar cand chiar tu esti victima "riscului" atunci nu prea iti mai convine deloc lucrul asta. Iar cand consecintele te marcheaza pe viata... Si de fapt tocmai asta e problema ca sunt riscuri mari si consecinte puternice cand un vaccin nu functioneaza.

Si corect ar fi o informare corecta si completa facuta parintilor, in scris, inainte de vaccin, cu beneficii si riscuri. Daca merge la 95 de copii, sincer nu as vrea sa fiu eu al 96-lea care are un copil nenorocit din pricina unui vaccin.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.04.2016, 10:31:05
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Alin si Mihnea, va multumesc pentru parerile voastre..Imi sunteti amandoi simpatici in egala masura, va respect pe amandoi la fel..in cele ce urmeaza permiteti-mi sa "ma mentin pe felia mea"...
Diagnosticul copilului meu nu i l-am pus eu, asa dupa ureche, din dragoste de mama...E un diagnostic bine documentat, stabilit in urma mai multor consultatii unde i s-a retrasat nasterea, vaccinurile, dezvoltarea psihica si locomotorie, in fine tot drumul...
A fost un copil super ok si o sarcina dusa fara probleme..Si eu si sotul incercam sa fim cei mai buni parinti din lume...Diagnosticul da, a fost ca din cauza vaccinului, mai degraba din cauza vaccinurilor..ROR-ul a fost cel care i-a pus capac...
In iarna cand copilul meu avea 1 an si 2 luni, fiind cu el in brate, am alunecat pe gheata..simteam ca voi cadea si atunci instinctul meu matern m-a facut sa ridic bratele in sus, sa-mi protejez puiul..Daca as fi cazut sa ma protejez pe mine, il striveam pe el....Consecinta a fost ca eu am cazut pe spate(si acuma cand ma gandesc ca puteam sa-mi fracturez coloana), si am aterizat cu coatele pe gheata..bb a fost ok, n-a patit nimic, in tot timpul asta mi-a stat la piept...In schimb eu mi-am rupt bratul...a trebuit sa stau o saptamana in spital sa ma opereze, sa intrerup lactatia ,etc etc...
Intoarsa acasa dupa o saptamana, cu bratul bandajat si imobilizat, cu medicamentele si injectille care trebuia sa le mai fac dupa, nu mi-am facut prea multe probleme ca bb nu mai spunea "mama" sau "tata"...Nici lipsa contactului vizual nu mi-a sarit initial in ochi...Era perioada cand incepuse sa exploreze mersul si-l tineam cum puteam cu o singura mana sa se invete sa mearga... In aceasta perioada,a facut vaccinul ROR, un vaccin absolut facultativ dar noi, ca orice parinte care vrea ce-i mai bun pt copilul sau, i l-am facut...Acuma, daca as putea sa dau timpul inapoi, as prefera sa nu-l fi facut...
Ar fi facut bolile astea la gradinita, la scoala si cu asta basta...Sunt boli ale copilariei din care nu se moare, dimpotriva capeti imunitate pt toata viata...
Asa cum spuneam...ma repet...cam din perioada aceea a inceput regresul, lent dar sigur in evolutia copilului meu....Poate ar fi trebuit sa ma ingrijorez cam de pe atunci, dar uite ca nu i-am dat importanta...L-am diagnosticat 100% clar si sigur pe la 3 ani..eram super ingrijorati ca nu vorbea.Daca baiatul mai mare este super vorbaret si sociabil, am zis ca na, al doilea e normal sa fie mai tacut....Cand dorea ceva iti lua mana si ti-o purta pana la frigider, de ex, sa-i dai acel aliment...mai avea el niste apucaturi mai ciudatele...
Dar suntem ok...facem terapie de 4 ani jum, merge la clasa 0 cu insotitor, ne impartasim cat se poate de des, face cruce singurel si pupa icoanele(l-am invatat ca si dupa masa sa faca semnul Sf.Cruci, si cand trecem pe langa o biserica sau troita)..De fiecare data cand trebuie sa se inchine,isi strange degetelele in pozitia corecta , isi face semnul Sf.Cruci su spune tare si raspicat cum l-am invatat..frunte, buric, umar, umar...:)
Doamne ajuta! sau daca e dupa masa"Saru'mana pentru masa!"..le spune asa mai stalcit,dar eu inteleg ce vrea sa spuna...
Terapia pe care o facem este MIFNE..o terapie oarecum noua si se spune, mai eficienta decat clasica ABBA..numai ca trebuie rabdare de fier....E o terapie care nu forteaza copilul, nu-l "dreseaza" cu recompense..ci din contra il umanizeaza, il ajuta sa constientizeze mai bine lumea inconjuratoare, sa-si invinga propriile frici- are niste frici absurde, cum ar fi cea de animale...Din pacate contactul vizual si limbajul vor fi printre ultimele achizitii...Deci rabdare cat incape si incredere in Dumnezeu!
Deci unde voiam sa ajung..d-na Sophia si D-soara Nico,sunt zile de disperare crunta, de oboseala, nervi, pesimism, etc etc...Nimic de zis..zile de astea orice mama are, chiar daca are copii sanatosi...Dar nimic nu se compara cu momentele cand copilasul meu vine si ma strange in brate, imi zice"pupa",adica sa-l pupacesc sau cand rareori,pronunta "Te iubesc"! In momentele alea i le iert pe toate si ma simt cea mai fericita mama de pe pamant!
Oricand as lua-o de la capat, oricat de greu mi-ar fi!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.04.2016, 10:44:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
@AlinB,

E bun vaccinul pentru ca ajuta pe multi, dar cand chiar tu esti victima "riscului" atunci nu prea iti mai convine deloc lucrul asta. Iar cand consecintele te marcheaza pe viata... Si de fapt tocmai asta e problema ca sunt riscuri mari si consecinte puternice cand un vaccin nu functioneaza.

Si corect ar fi o informare corecta si completa facuta parintilor, in scris, inainte de vaccin, cu beneficii si riscuri. Daca merge la 95 de copii, sincer nu as vrea sa fiu eu al 96-lea care are un copil nenorocit din pricina unui vaccin.
o remarca buna!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.04.2016, 14:01:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
@AlinB,
E bun vaccinul pentru ca ajuta pe multi, dar cand chiar tu esti victima "riscului" atunci nu prea iti mai convine deloc lucrul asta.
Acelasi lucru s-ar intampla si daca vaccinarea ar fi accesibila doar catorva iar restul nu le ramane decat sa se imbolnaveasca + umarile care sunt mai categorice decat riscul vaccinarii.
"Ca de ce aia se pot proteja si noi nu? Ca daca suntem saraci inseamna ca trebuie sa murim pe capete?"

Citat:
Iar cand consecintele te marcheaza pe viata... Si de fapt tocmai asta e problema ca sunt riscuri mari si consecinte puternice cand un vaccin nu functioneaza.
Aici vorbim de doua aspecte.
Cand un vaccin are defecte de fabricatie - se poate intampla dar destul de rar si fata de un avion cu defecte de fabricatie sau un produs alimentar contaminat, sau o eroare de pilotaj, etc. consecinte sunt incomparabile mai mici.

Al doilea aspect este interactiunea cu organismul - sunt persoane cu sistem imunitar problematic si atunci interactiunea este problematica, apar efecte secundare care garantat ar fi aparut si in cazul in care in loc de un virus/toxina mort/atenuat, etc. ar fi contactat virusul care produce boala.

Citat:
Si corect ar fi o informare corecta si completa facuta parintilor, in scris, inainte de vaccin, cu beneficii si riscuri.
In cazul majoritatii nu e necesara, probleame ste ca aia care deja cred ca s-au informat, nu-i mai lamureste nimeni.

Citat:
Daca merge la 95 de copii, sincer nu as vrea sa fiu eu al 96-lea care are un copil nenorocit din pricina unui vaccin.
5% sunt efectele secundare in cazul in care face boala (depinde de ce boala vorbim)
In cazul unui vaccin sunt probabil cu cateva ordine de marime mai mici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.04.2016, 14:05:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Alin si Mihnea, va multumesc pentru parerile voastre..Imi sunteti amandoi simpatici in egala masura, va respect pe amandoi la fel..in cele ce urmeaza permiteti-mi sa "ma mentin pe felia mea"...
Diagnosticul copilului meu nu i l-am pus eu, asa dupa ureche, din dragoste de mama...E un diagnostic bine documentat, stabilit in urma mai multor consultatii unde i s-a retrasat nasterea, vaccinurile, dezvoltarea psihica si locomotorie, in fine tot drumul...
A fost un copil super ok si o sarcina dusa fara probleme..Si eu si sotul incercam sa fim cei mai buni parinti din lume...Diagnosticul da, a fost ca din cauza vaccinului, mai degraba din cauza vaccinurilor..ROR-ul a fost cel care i-a pus capac...
In iarna cand copilul meu avea 1 an si 2 luni, fiind cu el in brate, am alunecat pe gheata..simteam ca voi cadea si atunci instinctul meu matern m-a facut sa ridic bratele in sus, sa-mi protejez puiul..Daca as fi cazut sa ma protejez pe mine, il striveam pe el....Consecinta a fost ca eu am cazut pe spate(si acuma cand ma gandesc ca puteam sa-mi fracturez coloana), si am aterizat cu coatele pe gheata..bb a fost ok, n-a patit nimic, in tot timpul asta mi-a stat la piept...In schimb eu mi-am rupt bratul...a trebuit sa stau o saptamana in spital sa ma opereze, sa intrerup lactatia ,etc etc...
Intoarsa acasa dupa o saptamana, cu bratul bandajat si imobilizat, cu medicamentele si injectille care trebuia sa le mai fac dupa, nu mi-am facut prea multe probleme ca bb nu mai spunea "mama" sau "tata"...Nici lipsa contactului vizual nu mi-a sarit initial in ochi...Era perioada cand incepuse sa exploreze mersul si-l tineam cum puteam cu o singura mana sa se invete sa mearga... In aceasta perioada,a facut vaccinul ROR, un vaccin absolut facultativ dar noi, ca orice parinte care vrea ce-i mai bun pt copilul sau, i l-am facut...Acuma, daca as putea sa dau timpul inapoi, as prefera sa nu-l fi facut...
Ar fi facut bolile astea la gradinita, la scoala si cu asta basta...Sunt boli ale copilariei din care nu se moare, dimpotriva capeti imunitate pt toata viata...
Asa cum spuneam...ma repet...cam din perioada aceea a inceput regresul, lent dar sigur in evolutia copilului meu....Poate ar fi trebuit sa ma ingrijorez cam de pe atunci, dar uite ca nu i-am dat importanta...L-am diagnosticat 100% clar si sigur pe la 3 ani..eram super ingrijorati ca nu vorbea.Daca baiatul mai mare este super vorbaret si sociabil, am zis ca na, al doilea e normal sa fie mai tacut....Cand dorea ceva iti lua mana si ti-o purta pana la frigider, de ex, sa-i dai acel aliment...mai avea el niste apucaturi mai ciudatele...
Dar suntem ok...facem terapie de 4 ani jum, merge la clasa 0 cu insotitor, ne impartasim cat se poate de des, face cruce singurel si pupa icoanele(l-am invatat ca si dupa masa sa faca semnul Sf.Cruci, si cand trecem pe langa o biserica sau troita)..De fiecare data cand trebuie sa se inchine,isi strange degetelele in pozitia corecta , isi face semnul Sf.Cruci su spune tare si raspicat cum l-am invatat..frunte, buric, umar, umar...:)
Doamne ajuta! sau daca e dupa masa"Saru'mana pentru masa!"..le spune asa mai stalcit,dar eu inteleg ce vrea sa spuna...
Terapia pe care o facem este MIFNE..o terapie oarecum noua si se spune, mai eficienta decat clasica ABBA..numai ca trebuie rabdare de fier....E o terapie care nu forteaza copilul, nu-l "dreseaza" cu recompense..ci din contra il umanizeaza, il ajuta sa constientizeze mai bine lumea inconjuratoare, sa-si invinga propriile frici- are niste frici absurde, cum ar fi cea de animale...Din pacate contactul vizual si limbajul vor fi printre ultimele achizitii...Deci rabdare cat incape si incredere in Dumnezeu!
Deci unde voiam sa ajung..d-na Sophia si D-soara Nico,sunt zile de disperare crunta, de oboseala, nervi, pesimism, etc etc...Nimic de zis..zile de astea orice mama are, chiar daca are copii sanatosi...Dar nimic nu se compara cu momentele cand copilasul meu vine si ma strange in brate, imi zice"pupa",adica sa-l pupacesc sau cand rareori,pronunta "Te iubesc"! In momentele alea i le iert pe toate si ma simt cea mai fericita mama de pe pamant!
Oricand as lua-o de la capat, oricat de greu mi-ar fi!
Din cate am inteles, din partea ta, ceea ce l-a facut suspect de autism inca de la un an este ca a spus o perioada "mama" si "tata' si pe urma n-a mai spus?
Deloc? Niciodata de atunci?

O alta intrebare: care doctor l-a diagnosticat cu "autism din cauza vaccinarii"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.04.2016, 15:05:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Alin, o informare corecta, iti da DREPTUL SA ALEGI.

In momentul asta nimeni nu zice: pai stii ca poti sa ai un copil retardat, paralizat, handicapat... etc dupa vaccinul asta. Cam asta e problema.

Tu ridici toate lucrurile in numele beneficiilor, dar poate unii parinti isi asuma complet lipsa unui vaccin decat riscurile unei vaccinari esuate.

Problema este aici de INFORMARE CORECTA si de nimic altceva. Facem lobby pro/contra, cand de fapt totul tine de informare.

Last edited by gpalama; 12.04.2016 at 15:17:14.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.04.2016, 15:32:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Alin, o informare corecta, iti da DREPTUL SA ALEGI.
In momentul asta nimeni nu zice: pai stii ca poti sa ai un copil retardat, paralizat, handicapat... etc dupa vaccinul asta. Cam asta e problema.
Pai informarea corecta e simpla: exista o sansa mult mai mare sa ai un copil retardat, paralizat, handicapat, daca face boala decat daca se vaccineaza.

Citat:
Tu ridici toate lucrurile in numele beneficiilor, dar poate unii parinti isi asuma complet lipsa unui vaccin decat riscurile unei vaccinari esuate.
Isi asuma? Pai cum isi asuma?

Sa fie lege care sa-l oblige sa plateasca tratamentul copilului daca se imbolnaveste de un risc vaccinabil in primul rand.
Eventual si a altora daca imbolnavindu-se, contamineaza pe cei care au facut vaccinul dar au o imunitate scazuta.

Si de cealalta parte, binenteles, sa existe o compensatie aseamantoare daca se imbolnaveste din cauza vaccinarii.

Citat:
Problema este aici de INFORMARE CORECTA si de nimic altceva. Facem lobby pro/contra, cand de fapt totul tine de informare.
Asta deja e o alegere aleatoare, conform informarii corecte, nu poti alege decat vaccinarea.
Ah, daca se cred destepti desi nu sunt sau au incredere in cine nu trebuie gen Christa Todea Gross.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.04.2016, 17:28:13
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din cate am inteles, din partea ta, ceea ce l-a facut suspect de autism inca de la un an este ca a spus o perioada "mama" si "tata' si pe urma n-a mai spus?
Deloc? Niciodata de atunci?

O alta intrebare: care doctor l-a diagnosticat cu "autism din cauza vaccinarii"?
Aline, in postarile tale ma vad pe mine INAINTE sa se intample chestia asta..Exact la fel gandeam si eu, ba chiar ii consideram pe parintii care refuza sa-si vaccineze copii total iresponsabili..Cum sa refuzi sa-ti protejezi copilul de difterie, hepatita, tetanos, poliomielita,rubeola, oreion, rujeola, etc etc..?Nu sunt parinti cu mintea intreaga cei care refuza niste vaccinuri sigure 100%, care fac bine copilului tau si care mai sunt si gratuite!Grandiosul Stat Roman a platit bani grei pentru ele..si sunt aduse tocmai din strainatate..ca deh..la noi Cantacuzino nu mai face vaccinuri..Vaccinurile astea contin mercur, conservanti, si virusi modificati genetic astfel incat sa interactioneze cu corpul uman si sa produca o forma super usoara a bolii si imunitate..
Nimeni nu se intreaba ce se intampla cu mercurul, care e metal greu si care acumulandu-se vaccin dupa vaccin in corp, provoaca niste afectiuni iremediabile la nivelul creierului, a sinapselor neuronale, ce sa mai zic de rinichi ?Sau de ce la noi in Romania, nou-nascutii , pe perioada sederii in maternitate, sunt vaccinati contra unor boli total inutile: poliomielita,boala care e eradicata de prin anii 70 la noi in tara sau hepatita?Hepatita se transmite prin transfuzie de sange sau contact sexual..De ce un nou nascut care e alaptat la san de mama, deci e imunizat de anticorpii ei,e vaccinat de hepatita?Sau tetanos de pilda? Exista riscul sa se intepe intr-un cui ruginit sau cum? Ideea este ca banii astia pe vaccinurile scumpe trebuiesc decontati de Statul Roman..si pentru a fi decontati, trebuie sa existe pacienti care sa le faca...
Nu incerc sa te conving de nimic..asa cum nici eu n-am crezut pana nu mi s-a intamplat mie..Si cand s-a intamplat, am inceput sa ma informez si sa cred...
Nu are rost sa insir nume de doctori si sa tot insir pe la cate cabinete am trecut, cate analize inutile,bani consumati,nervi, timp pierdut, etc etc pana sa capat diagnosticul corect,clar si irevocabil de autism...ce intrebari stupide de la oameni cica bine pregatiti in domeniu:"Doamna aveti probleme in familie?Va bate sotul?Consumati alcool amandoi si neglijati copilul?Il lasati singur in fata televizorului si nu vb cu el?Ati baut/fumat/consumat droguri pe perioada sarcinii?Ati scapat vreodata copilul sau a cazut el si s-a lovit la cap?" Imi venea sa-i bat pe toti pentru ca in afara de intrebari stupide, nu veneau cu nici un raspuns, nici un diagnostic logic si evident...In Romania, inca mai este greu de depistat corect aceasta afectiune, cu atat mai putin autismul atipic, dobandit, nu innascut..cel care prezinta doar cateva din simptome,in rest pare un copil normal...
Dar in cele din urma Dumnezeu mi-a scos in cale oameni ok, care m-au luminat, mi-au explicat ce si cum..A fost o perioada super neagra, nu intelegeam in primul rand de ce eu si in al doilea rand de ce boala asta...Si daca e corect sau nu diagnosticul..In fine, am trecut peste asta...
Nici un vaccin pe care-l facem copiilor nostri nu este doar unul..de obicei sunt cate doua-trei in acelasi ser:de ex antidifteric, antitetanic, antipetussis-3 in 1(Tetraxim) sau anti ROR-Priorix(tot 3 in 1).Corpul uman e programat sa lupte cu o sg boala, nu cu 3 in acelasi timp...In decursul istoriei, cine facea ciuma, nu facea si holera sau alta boala, desi intra in contact cu bolnavul...Mi s-a explicat ca din pdv microbiologic, virusul mai puternic( sa zicem ciuma) il fagociteaza pe cel mai slab(holera)...Gandeste-te cum e cu vaccinurile astea: pe nepusa masa corpul si creierul unui copil sunt atacati nu de 1 virus ci de 3 in acelasi timp..(de ex rubeola, oreion, rujeola), si modificati genetic si "imbunatatiti" cu mercur sau alte metale grele pe post de conservant...95% dintre copii se lupta, castiga...la 5% le face varza in organism, le deregleaza sinapsele neuronale, ii stopeaza din evoluatia normala...
Te rog din suflet sa nu mai incerci sa ma convingi ca nu, nu-i din cauza vaccinarilor, Alin..Asa cum eu iti respect opiniile, respecta-le si tu pe ale mele..Vaccinurile pot da autism! S-a dovedit in instanta in Italia, In SUA si in atatea alte tari.
https://viataverdeviu.ro/sentinta-da...auzeaza-autism
http://www.autism.ro/forum/viewtopic.php?t=4491
http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...vaccin-autism/
La urma urmei, e totul o chestiune de credinta...fiecare parinte actioneaza cum e mai ok pentru copilul sau...Dar fiecare pe riscul sau...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.04.2016, 18:11:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vad ca ai primit deja tipica instrunctiune antivaccinista, plina de erori medicale destul de evidente pentru cine se mai intereseaza si din alte surse, dar n-am sa le comentez aici ca nu e topicul potrivit.

In schimb n-ai raspuns la o intrebare foarte simpla, care doctor (sau doctori) ti-a spus ca autismul e provocat de vaccinuri?

Ca ma indoiesc ca toti cei pe la care ai trecut au dat verdictul asta.

Nici la intrebarea cu "mama" si "tata" binenteles ca n-ai raspuns..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.04.2016 at 18:13:52.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, copii, fara copii, nu isi doreste