Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2022, 17:33:12
artemiselena artemiselena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2022
Mesaje: 1
Implicit Un suflet ratacit

Buna ziua,

Existenta mea in acest moment si poate de cand am inceput sa inteleg ceea ce se petrece in jurul meu a fost incerta : parintii mei au divortat cand eu aveam 9 ani iar de atunci mama mea nu a fost niciodata multumita de mine , pesemne ca ii aduceam aminte de tatal meu .
As putea zice ca niciodata nu am avut o relatie mama-fiica , fiindca nu si-a dorit asa ceva si nu isi doreste nici acum. Ar fi mai multe de zis pe acest topic, dar trec mai departe.
Am fost diagnosticata cu sindromul ovarului micropolichistic la varsta de 16 ani si m-am casatorit la varsta de 21 de ani. De la casatorie au trecut aproape 6 ani fara sa avem un copil.
As vrea sa adaug si cateva franturi de intamplari din familie : o batrana vrajitoare din sat a legat casatoria fratelui bunicului meu ; mama tatalui meu a aruncat blesteme pe el si fratele mamei de asemenea a fost legat de sotia lui cu ajutorul mamei acesteia,tot o vrajitoare . Pentru acesta din urma s-a tinut post negru dar nu s-a dus pana la capat.
Din auzite, in casa parinteasca , s-a fi intamplat niste fenomene ciudate la acea vreme si s-au decis sa faca Maslu; din marturisirile unei vecine ce asculta in fata casei , vrajitorea ar fi trecut pe acolo si s-ar fi uitat intens la casa - moment in care cei trei preoti prezenti nu au putut sa isi deschida gura pentru a incepe slujba.
Trebuie sa marturisesc ca viata mea nu a fost apropiata de biserica: nu m-am spovedit de 7 ani, merg la biserica la Paste si Craciun, post nu prea am tinut si nici nu m-am rugat.
Sper sa nu ma judecati prea aspru pentru cele enumerate mai sus , dar as dori un sfat, o vorba buna - am fost pe la mai multi doctori, am incercat tot felul de tratamente si nimic; ba mai mult, sotul a fost diagnosticat cu oligospermie.
De ceva vreme am dorinta de a ma apropia de Dumnezeu, de Biserica.
Sper sa nu ma judecati si daca aveti un sfat, o povata, o indrumare, este binevenita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.01.2022, 18:56:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Iubiti-va duhovniceste, crestineste ca niste frati, ca niste calugari, ca niste ingeri asa cum a dat Iisus porunca cea noua de la Tatal, lepadand dragostea trupeasca, sexismul, poftele sexuale desfranate de orice fel si stati alipiti de biserica Domnului ca sa ascultati si veti avea rasplata, biserica si comunitatea cea mai aproape de casa si o sa cresteti in Credinta si va va fi bine si aici dar mai ales dincolo, dupa ce treceti la cele vesnice.

Oare nu sunt destui oameni pe pamant incat sa va doriti mereu sa inmultiti pe om uitand de Dumnezeu?

Lasati inmultirea oamenilor si bucurati-va de Dumnezeu si de Credinta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.01.2022, 19:32:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu zic ca supararea ta e mai mare de atat.

Ca sa ai o viata curata, trebuie sa te pui pe tine pe picioare ca om.

Sa te apropii de Biserica.

Si apoi o sa ai o viata asezata.


Lasa toate prostiile astea cu vrajitoare, ca Hristos alunga toate mizeriile astea une e rugaciune.

Primul pas: mergi la Biserica si te spovedeste.

Al doilea pas: citeste in fiecare zi rugaciuni. Acatiste, rugaciuni de dimineata si de seara.


Si bine ai venit intre noi, te ajutam cu o povata cu un sfat bun, cu o incurajare, ori de cate ori putem.

Mai spune-ne despre tine, ce te framanta, sa stim cum te ajutam.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.01.2022, 20:36:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Elena, bine ai venit!

Citat:
În prealabil postat de artemiselena Vezi mesajul
Buna ziua,
As putea zice ca niciodata nu am avut o relatie mama-fiica , fiindca nu si-a dorit asa ceva si nu isi doreste nici acum.
Roagă-te pentru ea, poate Dumnezeu face minuni și își va schimba atitudinea față de tine.
Pune-o pe un pomelnic pe care-l dai la altar măcar o dată pe lună, scrie în paranteză lângă numele ei pt împăcare.

Citat:
În prealabil postat de artemiselena Vezi mesajul
Am fost diagnosticata cu sindromul ovarului micropolichistic la varsta de 16 ani si m-am casatorit la varsta de 21 de ani. De la casatorie au trecut aproape 6 ani fara sa avem un copil.
Infertilitatea e o problemă serioasă a zilei de azi în toate cultele, factori favorizanți pot fi și stresul, îngrășatul, răceli netratate din copilărie, radiațiii etc.

Eu am auzit din gura unor episcopi despre oameni care au făcut acatiste la sfinți au postit pentru ajutor, s-au rugat la Sfântul Efrem și au reușit cu sarcina.

Știu că o să apară tot felul de hateri care să spună că medicina are regulile ei ca și ale gravitației, dar până nu încerci nu ai ce pierde.

Măcar te rogi pentru a fi împăcată sufletește cu noile situații de viață.

Citat:
În prealabil postat de artemiselena Vezi mesajul
Din auzite, in casa parinteasca , s-ar fi intamplat niste fenomene ciudate la acea vreme si s-au decis sa faca Maslu; din marturisirile unei vecine ce asculta in fata casei , vrajitorea ar fi trecut pe acolo si s-ar fi uitat intens la casa - moment in care cei trei preoti prezenti nu au putut sa isi deschida gura pentru a incepe slujba.
Prea multă importanță se dă unor evenimente de genul, ce se întâmpla dacă reluau maslul, rugăciunile de binecuvântare/sfeștanie în casă până reușeau, și dacă ar face aia 10 vrăji, tu faci 11 rugăciuni și se rup.

Citat:
În prealabil postat de artemiselena Vezi mesajul
Trebuie sa marturisesc ca viata mea nu a fost apropiata de biserica: nu m-am spovedit de 7 ani, merg la biserica la Paste si Craciun, post nu prea am tinut si nici nu m-am rugat.
Cât ești cu Biserica, te spovedești complet din copilărie, te împărtășești, mergi la masluri, ceri chiar rugăciune pentru diferite trebuințe de la preot, nu ai cum să fii afectat excesiv și pe toată durata vieții.


Citat:
În prealabil postat de artemiselena Vezi mesajul
Sper sa nu ma judecati prea aspru pentru cele enumerate mai sus , dar as dori un sfat, o vorba buna - am fost pe la mai multi doctori, am incercat tot felul de tratamente si nimic; ba mai mult, sotul a fost diagnosticat cu oligospermie.
De ceva vreme am dorinta de a ma apropia de Dumnezeu, de Biserica.
Sper sa nu ma judecati si daca aveti un sfat, o povata, o indrumare, este binevenita.
Dc te-am judeca, am găsit un creștin ortodox grec Vithoulkas care are clinică în București care spune că 22% din cupluri în România nu pot face copii, deci devine o problemă globală indiferent de cult

Uite ce spune în interviu părintele Visarion Alexa la Trinitas Tv cu doctorul grec care vb în română Vithoulkas:

https://youtu.be/NhYd-1IDBWo?t=649
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2022, 07:14:40
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de artemiselena Vezi mesajul
Buna ziua,

Existenta mea in acest moment si poate de cand am inceput sa inteleg ceea ce se petrece in jurul meu a fost incerta ...........................

De ceva vreme am dorinta de a ma apropia de Dumnezeu, de Biserica.
Sper sa nu ma judecati si daca aveti un sfat, o povata, o indrumare, este binevenita.
Doamne ajuta si bine ai venit!

Am cateva intrebari:
-Cum poate fi incerta existenta ta in acest moment?
-Cum a fost existenta ta inainte de a incepe sa intelegi ce se petrece in jurul tau?
-De cata vreme ai dorinta de a te apropia de Dumnezeu si ce doresti tu de la El?
-Ce altceva ne spui despre sotul tau(nu legat de oligospermie)?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 22.01.2022 at 07:43:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare