Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.09.2015, 22:19:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Aproape orice intalnire dintre Asiria si Israel s-a terminat catastrofal pentru ultimii, primii fiind printre dusmanii lor de temut.Profetul Osea chiar i-a indicat drept cuceritori ai Israelului (Osea 11:5).In plus asirienii erau renumiti pentru cruzimea lor , organizand bai de sange in cinstea uneia dintre zeitatile lor, un zeu cu chip de peste numit Dagon. In cadrul lor prizonierii de razboi erau, printre altele, jupuiti de vii iar capetele lor erau puse in gramezi in jurul statuii zeitatii. Daca erai evreu Ninive era probabil printre ultimele locuri in care ti-ai fi dorit sa ajungi vreodata iar fata de asirieni sentimentele lor era usor de anticipat.
Aha !!! Deci avem deja un context la care să ne raportăm, și care dă o altă coloratură poveștii. Mulțumim, Pelerinule.

Așadar: Iona nu vrea să meargă în Ninive (ba mai mult, o șterge către Tarsis, care e în direcție diametral opusă), pentru că:

1. Ninive e pentru un profet iudeu cam ce ar fi Berlinul pentru un evreu în 1940;

2. Iona previzionează (cf. cap. 4) că Dumnezeu vrea să-l folosească pentru a-i ierta cumva pe asirieni, ceea ce el nu concepe.

Pe de o parte, Iona e profet, e sfânt, e dispus să-și dea viața pentru salvarea corăbierilor (pentru că percepe că din vina lui aceștia stau să piară), pe de altă parte iertarea dușmanilor și a păcătoșilor ca urmare a pocăinței acestora i se pare de neconceput, într-atâta încât să aprecieze că "mai bine îmi e să mor decât să trăiesc".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.09.2015, 22:23:20
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Fii atent la nuanta, la ce ii spune Hashem lui Jonah, cum acolo sunt niste mii de niniviteni, ma rog, cu aproximatie, care nu stiu sa deosebeasca stanga de dreapta, afara de o multime de vite. Caracterizarea asta, plus aceasta alaturare...ce nuanta iti subliniaza?
"Cei care nu știu să deosebească stânga de dreapta" este o referință la copii, care nu au ajuns la vârsta înțelegerii; în context, e o figură de stil privind mulțimea de oameni din Ninive: "dacă sunt atât de mulți copii, cât de mult popor, în total, este ?".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.09.2015, 22:34:35
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
"Cei care nu știu să deosebească stânga de dreapta" este o referință la copii, care nu au ajuns la vârsta înțelegerii; în context, e o figură de stil privind mulțimea de oameni din Ninive: "dacă sunt atât de mulți copii, cât de mult popor, în total, este ?".
Unde ai gasit explicatia asta? e foarte profunda, si releva textul ca fiind pe multe nivele. Banuiesc ca intr-o sursa de comentarii catolice sau ti-ai intrebat confesorul. M-ar interesa mult, caci e clar ca Sf. Scriptura, indeosebi Tanakh, e multi-dimensionala. Nu mi-ar fi trecut prin minte ideea asta. E clar cat de hazardat e sa interpreteze cineva, adica un simplu mirean, Cartea fara ajutorul unui sacerdot sau al unui pastor bine pregatit. Stiu, la voi e disciplina, si studiul Cartii se face NUMAI asa cum am zis: asistat. Adica catolicul, fie tu sau Mihnea, sau oricare altul, o faceti cu un text explicativ de autoritate al Bisericii sau cu confesorul langa voi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.09.2015, 22:37:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O singura precizare as mai face, cu permisiunea voastra. Un istoric britanic remarca urmatoarele aspecte: Dumnezeu vrea sa mearga cu el, profetul fuge de EL. Dumnezeu a dorit ca el sa mearga la Ninive, adica 800 km nord-est de Palestina. Iona merge aprox 3.200 km spre vest. Daca ar fi urmat porunca Domnului profetul ar fi calatorit pe uscat, traversand regiunea numita ,,Semiluna Fertila". In schimb pleaca pe mare (evreii nu agreau deloc ideea de a calatori pe mare) si stim toti ce s-a intimplat. Fiecare decizie a lui Iona, luata conform propriei logici, s-a terminat cu un dezastru.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.09.2015, 22:43:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Unde ai gasit explicatia asta? e foarte profunda, .
Pe internet....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.09.2015, 22:44:20
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pe internet....
Ok, deci nu poti fi mai specific. Bun, voi cauta si eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.09.2015, 22:55:38
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O singura precizare as mai face, cu permisiunea voastra. Un istoric britanic remarca urmatoarele aspecte: Dumnezeu vrea sa mearga cu el, profetul fuge de EL. Dumnezeu a dorit ca el sa mearga la Ninive, adica 800 km nord-est de Palestina. Iona merge aprox 3.200 km spre vest. Daca ar fi urmat porunca Domnului profetul ar fi calatorit pe uscat, traversand regiunea numita ,,Semiluna Fertila". In schimb pleaca pe mare (evreii nu agreau deloc ideea de a calatori pe mare) si stim toti ce s-a intimplat. Fiecare decizie a lui Iona, luata conform propriei logici, s-a terminat cu un dezastru.
Corect. În general, conform modului în care citesc eu textul, prin prisma opticii mele de secol 20, Iona apare ca un adolescent răzvrătit care, deși își iubește părintele, se opune cu obstinație autorității acestuia și nu pricepe nimic; bine intenționat, dar necopt și irațional.

"Mă trimiți la asirieni ? Eu te cunosc bine, mai bine mă duc în direcție opusă !!"

"I-ai iertat pe asirieni ?!! Mai bine mor !!!"

"Mi-ai luat vrejul ?!!! Mai bine moooooor !!!"

Interesant că acest personaj, un profet care îl iubește pe Dumnezeu (rugăciunea lui, din cap. 2, este relevantă) este totuși apreciat ca fiind sfânt în exegeza creștină.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.09.2015, 22:57:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Ok, deci nu poti fi mai specific. Bun, voi cauta si eu.

Scuze, am citit câteva zeci de link-uri și materiale, pe moment nu mai pot preciza exact unde era interpretarea respectivă.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.09.2015, 23:03:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iona a fost credincios dar in momentul cand sentimentele si antipatiile lui ,,nationale" au intrat in coliziune cu voia lui Dumnezeu a avut dificultati, pana la finalul povestii, de a accepta ca voia lui Dumnezeu nu trebuie sa coincida mereu cu propriile noastre preferinte. Este o lectie, peste timp, pentru multi dintre noi :) O seara buna Mihai, Dumnezeu cu tine.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.09.2015, 23:14:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Iona a fost credincios dar in momentul cand sentimentele si antipatiile lui ,,nationale" au intrat in coliziune cu voia lui Dumnezeu a avut dificultati, pana la finalul povestii, de a accepta ca voia lui Dumnezeu nu trebuie sa coincida mereu cu propriile noastre preferinte..
Exact. E un profet, e credincios, e sfânt (conform cu hagiografia ortodoxă și catolică), dar în Sfânta Scripturră este, până la sfârșit, descris ca fiind răzvrătit, la un mod pueril. Practic, Iona îi reproșează lui Dumnezeu faptul că el este dispus să ierte pe păcătoși.

Ca un copil mic care a strigat după tatăl său să-i bată pe ceilalți copii, care îl sâcâiau.

Ceea ce eu găsesc fascinant este tocmai sfințenia coroborată cu infantilismul.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare