Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2022, 23:35:01
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Post

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Arsenie se confeseaza unui credincios cum ca Romania va fi ocupata de trei tari(Rusia, Ungaria,Bulgaria) in urma unui decret ca Ungaria recunoaste suveranitatea Ardealului, cam asa cum Rusia a recunoascut suveranitatea Dombas-ului cat si al Luhansk-ului, ceea ce la ora actuala pare a fi desprins din istorie daca prefiguram destramarea Yugoslaviei. Lucru perfect posibil la ora actuala tinand cont de realitatea de pe front cat si de politica generatiei actuale.

Deci, la ce ne putem astepta? La o Romanie invadata dupa ce Ucraina a fost ocupata, dar in acelasi timp la eliberarea ei prin tratatul Nato si anume razboi mondial cat si nuclear. Acum daca Romania v-a scapa de atacurile nucleare in timp ce intreaga lume este consumata de flacari radioactive, atunci asta e minunea lui Dumnezeu!
Auzeam ca el chiar spunea ca Romania va fi inconjurata de flacari, si cei care vor sa se intoarca in tara nu mai pot. Presupun ca de nucleare este vorba, si ca nu scutul de la Deveselu, ci prin minunea lui Dumnezeu va proteja tara...din ce relata Arsenie Boca.

Problema cu profetiile acestea, inca si preotii ortodoxi recunosc ca nu se stie de unde vin mai exact (daca intr-adevar au har si chiar vin de la Dumnezeu, sau sunt inselatorii de la potrivnicul). De asta au avut retineri in al canoniza pe Arsenie!...ca sunt sute si mii de clarvazatori (multi sunt clarvazatori pe bani, altii preoti ca Arsenie Boca sau ca parintele Popa Viorel de la Topraisar, sau gen Baba Vanga cu Nostradamus). Intotdeauna viitorul are milioane de variante, acesti clarvazatori care chiar au acest har ar prezice un procent mic din aceste variante ale viitorului care sunt luate in urma anumitor alegeri facute in prezent. Viitorul este o sumedenie, chiar o infinitate de alegeri facute in prezent (variante).

Un exemplu de viitor pe care l-a zis Arsenie si de fapt i-a dat peste cap profetia. A spus ca "americanii nu ne vor ajuta si ne lasa asa"....cand colo ce vedem situatia e pe invers. SUA cu NATO sunt si mai bine consolidati in tarile membre inclusiv in Romania. Sunt legaturi foarte stranse acum!!! Ceea ce este impotriva spuselor lui Arsenie.

Aparitia partidului AUR (de care nu apare nicaieri in spusele lui Arsenie), poate elimina varianta viitorului daca Rusia Ungaria si Bulgaria ar lua teritorii de la noi. Astia au mult sange in vene: sa faca Romania Mare, si sa se ia de toti care li se impotrivesc, nu lasa pe nimeni sa se atinga de tara. Se poate schimba viitorul. Viitorul nu e niciodata SCRIS! Tu ti-l faci....daca ma duc la parintele Popa Viorel sau daca traiam in trecut si mergeam la Arsenie Boca si mi-ar spune "a, vezi ca o sa ai un necaz sau eu stiu daca nu faci asa...." si eu ca sa ma razgandesc ma duc pe linia de cale ferata sa ma calce trenul...ce ma poate opri, profetia lui Viorel/Arsenie Boca care nu stiau ca ma gandesc sa ma calce trenul?? Viitorul nu este scris, viitorul ti-l alegi cum faci! Exact ca si in lume

Iar la faza cu razboiul nuclear (pictura desenata de Arsenie Boca, aceea din biserica in spatele siluetei Mantuitorului), Arsenie a spus ca POATE acest viitor se va intampla (nici macar el nu era sigur) dar POATE, pentru ca a prezis o varianta a unui posibil viitor.

Asta e cei cu viitorul, ca ei zic ca va fi asa...dar de fapt se intampla altfel. Aici numai Dumnezeu are puterea absoluta sa faca ce vrea cu destinele noastre...nu Arsenie Boca, nu Popa Viorel, nu Baba Vanga, nu Nostradamus! Aceste "profetii" care au fost aratate de oameni din era noastra moderna, pot fi facaturi de la adversarul nevazut. Sau cand un penticostal a prezis ca vine cometa "Apophis" si ne va lovi fix in anul 2029, sau in 2036....sau in 2078....ca i s-a aratat un inger intr-un vis si l-a dus deasupra planetei sa vada cum vine cometa jos sa faca tsunamiuri.. whatever! Acesti profeti NU SUNT DUMNEZEI! Este clar....singurele lucruri care se vor intampla sunt cele scrise in Biblie la Apocalipsa in GENERAL! Alea vor fi. Atat, detalii cu Romania, locatii exacte, nu sunt aratate in Biblie...si nush de unde a scos lumea ca Noul Ierusalim e in Romania....stiu ca suntem o tara foarte credincioasa...dar pana la noul Ierusalim...hmm nu am vazut scris nicaieri!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2022, 00:48:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Auzeam ca el chiar spunea ca Romania va fi inconjurata de flacari, si cei care vor sa se intoarca in tara nu mai pot. Presupun ca de nucleare este vorba, si ca nu scutul de la Deveselu, ci prin minunea lui Dumnezeu va proteja tara...din ce relata Arsenie Boca.
Dacă ar da cu nucleare în România, cum ar mai ocupa-o militar, ar fi totul iradiat ca la Fukusima și s-ar contamina toți, inclusiv trupele deci profeția aia se contrazice singură.

Nu e niciun motiv ca Bulgaria să atace pentru că s-au reglat prin perioada interbelică diferendele teritoriale, inclusiv prin schimb de populații, deci e contrar logicii să acționeze Bulgaria ca o menghină, n-ar avea decât de pierdut pe termen mediu-lung.

Nu cred că va veni niciun atac dinspre bulgari, pentru că știu și ei că Dobrogea nu ar rămâne la ei pe termen mediu-lung, la un moment dat frontul se întoarce.

La unguri e altceva, e o obsesie și e posibil să fie amenințători deși au și ei politicieni care nu doresc să arunce țara lor într-o aventură primejdioasă care să-i aducă ruina financiară.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Problema cu profetiile acestea, inca si preotii ortodoxi recunosc ca nu se stie de unde vin mai exact (daca intr-adevar au har si chiar vin de la Dumnezeu, sau sunt inselatorii de la potrivnicul)
De asta au avut retineri in al canoniza pe Arsenie!...
Nu am auzit clar că Mitropolia Ardealului (de care aparține Mănăstirea Prislop) să autentifice acea profeție pe seama părintelui Arsenie, el a trăit până în 1989 e greu să rămână multe mărturii nealterate de zvonistica românească după atâția ani, nu a lăsat mare lucru scris doar două cărți în care nu se regăsește profeția.

Parte din pictura de la Drăgănescu e considerată cu influențe de la Rudolf Steiner, reprezentarea cu Hristos fantomă plus persoane care nu aveau mărturisirea/eclesiologia ortodoxă pictate ca sfinți.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Aparitia partidului AUR (de care nu apare nicaieri in spusele lui Arsenie), poate elimina varianta viitorului daca Rusia Ungaria si Bulgaria ar lua teritorii de la noi. Astia au mult sange in vene: sa faca Romania Mare, si sa se ia de toti care li se impotrivesc, nu lasa pe nimeni sa se atinga de tara.
Păi e partid de lider, îl bagă la beci ca pe Dan Diaconescu sau i se compromite imaginea ca lui Vadim și se destramă partidul, e mai mult zgomot de ei.
Nu o să aibă forța niciodată să guverneze, le trebuie 35% minim și nu cred că au nici 18%, plus că o să fie 2-3 partidulețe care iau câte 100-200 mii de voturi neprevăzute acum în sondaje.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Sau cand un penticostal a prezis ca vine cometa "Apophis" si ne va lovi fix in anul 2029, sau in 2036....sau in 2078....ca i s-a aratat un inger intr-un vis si l-a dus deasupra planetei sa vada cum vine cometa jos sa faca tsunamiuri.. whatever! Acesti profeti NU SUNT DUMNEZEI! Este clar....singurele lucruri care se vor intampla sunt cele scrise in Biblie la Apocalipsa in GENERAL! Alea vor fi. Atat, detalii cu Romania, locatii exacte, nu sunt aratate in Biblie...si nush de unde a scos lumea ca Noul Ierusalim e in Romania....stiu ca suntem o tara foarte credincioasa...dar pana la noul Ierusalim...hmm nu am vazut scris nicaieri!
Nu cred că se încumetă cultul acela să certifice respectivele vedenisme, unii vor să devină vedete ecleziastice pe bază de profețit sunt considerați circari chiar și în cultul respectiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.02.2022, 13:33:41
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

@Adr.iu91
Bro, sa speram ca se vor calma si vor incepe negocierile. Pt mine este foarte neplacut ce se intampla, azi nici nu am putut sa dorm. Problema e ca Putin e pus pe razboi, adica eu credeam ca mai sta o luna, doua si dupa incerca mici conflicte, insa a intrat direct in forta ca sa ocupe Ucraina

Am adus in discutie profetia lui Arsenie Boca pt ca am vrut sa trag un semnal de alarma referitor la Ungaria. Ungurii sustinuti de Putin sunt in stare sa ne ia ardealul, si asta e si telul lui Putin destabilizarea statelor balcanice Nato. Deci trebuie sa invatam din greselile ucrainenilor, altfel o sa avem soarta lor.

Si inca ceva, eu am o judecata mai atipica, sa nu crezi ca tot ce scriu intra automat in sfera alb negru, imi place sa nuantez contrastul culorilor vii si accept orice fel de opinii, chiar le doresc.:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.02.2022, 19:51:06
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
@Adr.iu91
Bro, sa speram ca se vor calma si vor incepe negocierile. Pt mine este foarte neplacut ce se intampla, azi nici nu am putut sa dorm. Problema e ca Putin e pus pe razboi, adica eu credeam ca mai sta o luna, doua si dupa incerca mici conflicte, insa a intrat direct in forta ca sa ocupe Ucraina

Am adus in discutie profetia lui Arsenie Boca pt ca am vrut sa trag un semnal de alarma referitor la Ungaria. Ungurii sustinuti de Putin sunt in stare sa ne ia ardealul, si asta e si telul lui Putin destabilizarea statelor balcanice Nato. Deci trebuie sa invatam din greselile ucrainenilor, altfel o sa avem soarta lor.

Si inca ceva, eu am o judecata mai atipica, sa nu crezi ca tot ce scriu intra automat in sfera alb negru, imi place sa nuantez contrastul culorilor vii si accept orice fel de opinii, chiar le doresc.:)
Am inteles, bro. Stam linistiti vedem cum este. Am auzit de o alta profetie de la Baba Vanga cum ca Putin va fi asasinat de unul din generalii lui. Poate intr-o situatie din asta care scapa de control poate sa se intample acest viitor...sau nu!

De Ungaria stim ca au ganduri nebune cu tara noastra si Putin cu destabilizarea statelor.

Am inteles
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.02.2022, 22:33:32
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow

https://www.google.com/amp/s/www.ant...in-630600.html
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.02.2022, 23:50:53
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Foarte buna gandirea preotului Vasile Ioana si a tot ce a spus. Asa da! Trebuie sa fim solidari cu ucrainienii.

Alaltaieri nu mai aveam cuvinte cand arhiepiscopul Tomisului, a spus intr-un video ca Putin este cel care s-a jertfit mult, si il apara.... deci nu imi vine sa cred !

https://www.digi24.ro/stiri/actualit...wBocrTSyh0fJkg
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.02.2022, 02:47:10
rentacarotopeni85 rentacarotopeni85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2020
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
https://stirileprotv.ro/stiri/intern...n-ucraina.html

Conform CNN, care citează surse din serviciile secrete americane, Rusia ar fi pregătit deja planul, pentru a justifica un atac.

Serghei Lavrov, ministrul de externe rus: „Așteptăm răspunsuri de la colegii noștri, sub forma unor garanții scrise, trecute pe hârtie. Avem propriile noastre propuneri de securitate. În același timp, noi continuăm să lucrăm, astfel că vom fi pregătiți pentru orice alt curs al evenimentelor.


Ni s-au tot făcut promisiuni în perioada anilor ’90, promisiuni că NATO nu se mai extinde spre est, că nu desfășoară forțe militare pe teritoriul noilor membri. Aceste promisiuni au fost aruncate la gunoi.

Această perioadă de timp a fost folosită (de NATO pentru a se extinde spre est) pentru că Occidentul a întâmpinat o reacție prea confortabilă și a avut o atitudine insolentă. Și-a încălcat toate angajamentele și bunul simț, agravând situația și exacerbând tensiunile.”
(...)

„Chiar dacă Ucraina nu se va alătura NATO, faptul că există armament ofensiv și baze militare americane la Marea Azov, putem spune că a dus la încălcarea unei linii roșii. Sunt sute de militari britanici și americani în Ucraina. Prezența acestor instructori în Donbas depășește mai multe linii roșii și va duce la o confruntare directă între ruși și NATO”, a mai spus ministrul rus de Externe.

N.B: Voua vi se pare normal ca o tara crestina sa se comporte in halul asta? De ce ar pune in pericol Putin viata a mii de oameni, prin grija lui ca Ucraina ar vrea sa intre NATO, si ca se apropie de granitele lor cei din NATO? Se pare ca s-a ajuns in vorbele acelea din Biblie "multi vor auzi zvonuri de razboaie, dar sfarsitul nici atunci nu va veni" si ca razboaiele astea sunt inevitabile si ca trebuie sa se intample...


Acum cateva zile vazusem un preot de pe muntele Athos care il lauda pe Putin ca e cel mai mare ctitor de biserici, este ctitorul lui Satana.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.02.2022, 10:09:11
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

@Adr.iu91: dacă respectivul are un minim de demnitate sa se ducă la punctele vamale pe unde trec refugiații din Ucraina, sa se uite în ochii acelor copii, și sa le spună și lor ce părere are.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.03.2022, 13:10:33
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Care este pozitia bisericii ortodoxe față de acest război? Adică vorbim de un război între două țări ortodoxe care însumează cam 70% din comunitatea creștin ortodoxă. Unde este puterea bisericii dacă frații în credință au ajuns să se macelareasca intre ei? Pentru că presupun în fiecare biserică se fac rugăciuni zilnic pentru pace intre popoare, cu atât mai mult ortodoxe. Ce s-a întâmplat, nu mai are putere rugăciunea? Că dacă privim in lume, e pace, in Asia, Africa, America de Sud sau Nord, Australia, Europa de Vest e liniste si voie bună, numai in sânul bisericii ortodoxe exista un conflict sângeros. Păi e posibil ca "turma lui Hristos" să se automăcelărească? Biserica pretinde că este deținătoarea adevărului, și doar în interiorul ei există posibilitatea de mântuire, interior care la ora actuală este dezbinat și credincioși se masacrează feroce.

Sfânta Evanghelie după Marcu
Cap. 3
25. Și dacă o casă se va dezbina în sine, casa aceea nu va mai putea să se țină.

Deci până la urmă cum e? Oare e posibil să fiți doar o religie instaurată de un rege păgân în urma unui edict politic? Mai mult decât evident, realitatea nu ne poate minții!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.03.2022, 13:46:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

A condamnat patriarhul Daniel treaba asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare