Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2011, 08:36:41
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Esential este sa NE CRESTEM UN SUFLET, cu sau fara cruce!!!

Cat de adevarat!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2011, 08:38:14
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit MariS_

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca schimbarea lumii incepe cu sinceritatea. Daca am avea curajul de-a fi sinceri cu noi insine si cu cei din jurul nostru altfel ar arata lumea. Domnul Hristos s-a luptat nu cu pacatosii, nu, pe pacatosi i-a ajutat, ci s-a luptat cu cei nesinceri. Si acestia s-au dovedit a fi pana la varful ierarhiei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Daca am reusi sa fim sincer cu noi insine s-ar schimba lumea! Frumos scris MariS_
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.06.2016, 23:40:59
VladClub VladClub is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeriaandrei Vezi mesajul
Aceasta intrebare mi-am pus-o si eu precum si intrebarea \"Ce putem face ca toti oamenii sa poata sa supravietuiasca pentru ca Pamantul are suficiente resurse sa ne sustina pentru ca sa nu existe oameni care mor de foame\".Raspunsul este intr-adevar ca fiecare sa vegheze cu atentie maxima la ceea ce gandeste,spune si face pentru a fi placut lui Dumnezeu.Nu putem sa stim si sa schimbam ceea ce sgandeste,spune si face omul de langa noi.Ceea ce putem schimba este doar persoana noastra,iar aproapele nostru se va schimba vazand exemplul nostru.
adevarat zici - schimbarea incepe de la noi
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2016, 23:58:11
VladClub VladClub is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce sa intelegem?
Nimeni nu intelege despre ce-i vorba? ce cruce?
Cum sa intelegem?
Intelegerea noastra este o intelegere constrinsa impusa de traditie de datini, nu de verificari si confirmari, si nu in ultima instanta de CERTITUDINI.
Nimeni nu s-a intors din mormint ca sa ne confirme ca schimbarea fara cruce este iluzorie.
Trei sferturi din populatia planetei o face si nu-i vad tirindu-se pe strazi in suferinta sau sub forma de zombi sau monstrii
Dumnezeu are grija de ABSOLUT TOTI

CU CRUCE SAU FARA!

Urmariti aici cum Dumnezeu umbla peste tot in lume sub forma acestui copilas pe bicicleta

http://www.youtube.com/watch?v=JG0pe...ZcfZWV&index=1

Esential este sa NE CRESTEM UN SUFLET, cu sau fara cruce!!!
Cine are urechi sa auda si cine are ochi sa vada si sa inteleaga - daca singur nu intelegi nu ii pune pe toti in rind cu tine - cine trebuie intelege ce inseamna Cruce si cu sa se comporte in fata ei!

sa cauti mai bine si ai sa gasesti, de multe ori Mintuitorul S-a aratat cu Crucea catre oameni. Cu Sf. Cruce are sa vina la sf. veacului sa judece lumea, Crucea atunci va lumina mai tare decit soarele.

Asa este - Dumnezeu are grija absolut de toti aici pe pamint, da ploaie si peste cei buni si peste cei rai, dar doar aici pe pamint, caci dincolo de trup sufletul nu mai primeste decit ceea ce a agonisit aici si in trup.

Sa deduc oare ca nu ii cinstesti pe Sf. Imparati Constantin si Elena care au ridicat Sf. Cruce si au pus-o in mare cinste? Si impreuna cu ei pe toti Sfintii?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.06.2016, 00:01:09
VladClub VladClub is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camilB Vezi mesajul
Cat de adevarat!
esti ortodox?

Ce fel de adevar? sa salvezi sufletul fara cruce?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 11.09.2011 23:10:22
Atentie! Incepe isteria media_episodul II bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 52 05.11.2010 22:56:46
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 10:45:27