Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.10.2022, 12:21:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de findus Vezi mesajul
Doamne ajuta! Ma bag si eu in discutie, dand peste thread. Intamplator m-a gasit trista intamplare cu temele facute deoarece m-am tot documentat pe tema asa in urma unor experiente personale in familie dar si in viata unor cunostinte.

Din punct de vedere psihologic exista o explicatie a comportamentului irational al preotului, precum aparent inexplicabil al victimei /victimelor. Desi nu sunt clincian, indraznesc sa zic ca sunt 90% sanse ca parintele Visarion Alexa sa sufere de o tulburare de personalitate / atentie, nu e boala mintala ci sufleteasca, adica de un tipar de comportament patologic (care cel mai probabil isi are radacinile in urma unot abuzuri emotionale si psihologie suferite in copilarie), si anume tulburarea de personalitate antisociala - adica psihopatie. Psihopatii nu sunt kilerii din filmele de hollywood, acelea sunt mituri. Asa se explica viata dubla, comportamentul duplicitar, disimularea in ani de zile a unei imagini aproape perfecte, sarmul si charisma, cuvantul la purtator, modul de aborare a victimelor (pe care le selecta si le adulmeca in mod expres pe cele labile si vulnerabile emotional, acesti oameni nu sunt capabili sa simta empatie si sentimente profunde ar stiu sa le recunoasca si sa le mimeze, de asemenea ceea ce ii mai caracterizeaze este lipsa constiintei (iar declaratiile la politie, schimbarea ulterioara a declaratiilor arata asta si momentan nu arata o constientizare si si o asumare deplina a faptelor destul de grave si smintitoare).
Studiile au aratat chiar niste modificari clare la nivel de hipotalamus si la anumiti centri la persoanele afectate de psihopatie. Pe de alta parte banuiesc ca ultima victima, medic (si poate si celelalte) de asemenea sufera de o tulburare de personalitate (care adesea cade prada in calea pradatorilor) sin nume tulburarea de personalitate histrionica - superficiala (tot ca tipar patologic de comportament aparut in urma unor probleme de lipsa de atasament afectiv sanatos al parintilor / sau al cel putin unui adult cu copilul), in urma careia persoana afectata manifesta un comportament seductiv nepotrivit in orice situatie fara sa isi dea seama, in goana dupa validare emotionala ca sa acopere goluri mari sufletesti din lipsa de iubire (sanatoasa) si stima de sine (normala, sanatoasa), nu stie sa puna limite in relatiile cu oamenii si asa ajung usor victime in abuzuri, cauta atentie in mod bolnavicios, are un comportament dramatic.
Motivul pentru care a depus tarziu plangere probabil se datoreaza confuziei, scindarii sufletesti a victimei, care a realizat ca trece printr-un abuz din partea celui pe care il idealizase si in care isi pusese toata increderea ca ii e salvator.
De asemenea reactiile prompte ale patriarhiei (atat de blamate de toata lumea) imi dau de inteles ca la nivel ierarhic se stia de derapajele parintelui (am inteles ca exista chiar o suparare ca parintele participa la anumite emisiuni si tinea conferinte fara binecuvantare de mai sus), doar ca legal nu puteau face nimic neexistand probe, nici mutarea disciplinara in cazul lui care se bucura de o mare notorietate, nu era posibila fara sa faca din el in ochii enoriasilor un martir , asadar au asteptat sa se sparga bula si cand a iesit adevarul in vileag au actionat prompt fara sa astepte o inaintare a anchetei autoritatilor.
In plus, ceea ce mi se pare foarte dezamagitor - dar firesc oarecum ce practic confirma si intregeste tabloul clinic, e comportamentul parintelui ulterior acuzarii: la politie a declarat confirmand faptele ca "m-am lasat ispitit", practic blamand alta persoana (cine a mai facut asta? Adam in rai, care a facut pe victima ispitita si a aruncat vina pe Eva, lucru care mai degraba i-a adus caderea, nu fapta incriminata in sine); faptul ca nu e deschis si cooperant cu ierhia bisericeasca (din presa si din comunicatele patriarhiei intelegem ca "in fata comisiei bisericesti a recunoscut faptele dar nu a intrat in detalii fiind sfatuit de avocat sa fie retinut in declaratii" - deci mai degraba asculta de avocat decat de ierarhi; si faptul ca si-a schimbat declaratiile si acum arunca vina fatis pe victima, probabil sfatuit de avocat, pentru a minimiza cat de mult fapta incriminata si de a scapa cu o pedeapsa mai mica - se numeste " damage control", cauta sa diminueze cat mai mult pagubele
. Iar daca ar fi fost o defaimare nedreapta pe care a luat o in spinare asemenea parintilor din Pateric (cum am crezut si eu in inscenare si in nevinovatia dansului in primele zile de la darea in presa), purtarea lui ar fi fost alta - dar nu ceea ce face confirma si mai mult vinovatia faptelor dar si tabloul clinic pe care vi l-am prezentat. Din pacate nicio purtare crestineasca pana acum. Sa ii dea Dumnezeu tamaduire sufletului si zile de pocainta, sa il ajute sa gaseasca chipuri de pocainta.
Iar familiei, sotiei, victimelor, fiilor duhovnicesti, comunitatii bisericii si tuturor zdruncinati - alinare,mangaiere si intarire in credinta.
Despre tulburarile de personalitate antisociala (psihopata) si narcisica (de pradatori, lipsiti de emotii si empatie) , precum si despre cea histrionica (dar si despre borderline si alte tulburari vulnerabile emotional - care cad victime perfecte in calea celor narcisici si psihopati), gasiti pe net resurse destule, cu care veti putea completa piesele de puzzle in straniul caz al parintelui Visarion Alexa.
In vremurile din urma cei drepti vor fi considerati si socotiti nebuni inclusiv de mai marii lor!

Pe de alta parte, comportamentul lui Hristic si curajos nicidecum histrionic ne arata ca nu era slugarnic si lingusitor la sefii ierarhici ci iata nu-i era frica de urmarire si caterisire ci traia in deplina intelepciune hristica inaintea Domnului ducand o viata de Credinta cinstita, echilibrata, in armonie cu iubirea si intelepciunea divina.

Ce spun si marturisesc ”victimele” sunt copilarii si exagerari!

Despre arhiereul Benedict Bistriteanul ce sa zic, am aruncat doar o privire si am ascultat 2-3 propozitii si mi se pare ok insa parerea cinstita o sa mi-o fac abea cand voi avea rabdarea de a asculta tot interviul. La prima impresie mi se pare ca e serios, bine infipt in Credinta si propovaduire, intelept bine scolit, frate bun ortodox de-al nostru, de aici din Transilvania.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.10.2022 at 12:36:01.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.10.2022, 13:53:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de findus Vezi mesajul
Doamne ajuta! Ma bag si eu in discutie, dand peste thread. Intamplator m-a gasit trista intamplare cu temele facute deoarece m-am tot documentat pe tema asa in urma unor experiente personale in familie dar si in viata unor cunostinte.
Findus, foarte interesante analizele, fiecare alineat, eu eram uluit în acea perioadă că atât de simplu se poate nărui tot ce ai făcut, practic într-un an poți pierde ce ai construit în zeci de ani, imagine publică, o căsnicie, statut social, liniștea ta și a familiei, chiar starea de sănătate pt că neliniștea psihică se poate somatiza în probleme de sănătate șamd

Deci mai mult sub acel impact al dezvăluirilor am scris, altfel evitam subiectul, pt că e imposibil să nu te raportezi în vreun fel fără să greșești ori victimelor, ori părintelui prin diferite judecăți, doar Dumnezeu știe ce o fi.

Acum văd că a apărut o altă sarabandă de dezvăluiri spre episcopi și un deputat care a fost dat afară dintr-un partid, și a mai apărut un scandal cu un actor deci și-ntr-o instituție de cultură, nu contează numele șamd, ci la principiu.

Cert e că Biserica a mai învățat ceva referitor la raportări nepotrivite, sau familiarități nepotrivite nici de o parte, nici de cealaltă, deci un preot, sau călugăr poate cere oamenilor să nu-l mai abordeze pe internet și se poate feri să intre în detalii care privesc chestii prea personale, internetul sau telefonia nu e spovedanie, cam asta ar fi învățămintea de tras.

Ar mai fi și o a doua să nu te duci ca preot spre zone de monden, pt că există riscul să devii și tu o mondenitate tocată de presă, presa consideră că-i aparții și te-ai ridicat pe spatele ei și tot ea te coboară.
Mai bine mergi la întâlniri cu credincioșii.

Acestea fiind zise, îmi cer iertare dacă am greșit cu ceva pe acest thread, nu voi mai relua alte subiecte asemănătoare, o vreme îmi iau și eu un răgaz, văd ce vremuri urâte vin.

Probabil și sub imperiul timpurilor, psihicul unora cedează și se produce ca o defulare, am văzut că unii au căzut sub patimile jocurilor de noroc de pildă din disperarea că vine o stare de sărăcire generală, alții se refugiază în alcool și alte comportamente compulsive.

Nădejdea doar la Dumnezeu că va preface tot ce se întâmplă rău în bine, El are puterea aceasta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 05.10.2022, 22:40:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de findus Vezi mesajul
. Iar daca ar fi fost o defaimare nedreapta pe care a luat o in spinare asemenea parintilor din Pateric (cum am crezut si eu in inscenare si in nevinovatia dansului in primele zile de la darea in presa), purtarea lui ar fi fost alta - dar nu ceea ce face confirma si mai mult vinovatia faptelor dar si tabloul clinic pe care vi l-am prezentat. Din pacate nicio purtare crestineasca pana acum. Sa ii dea Dumnezeu tamaduire sufletului si zile de pocainta, sa il ajute sa gaseasca chipuri de pocainta.
Nu știm cum a decurs ancheta și ce s-a întâmplat, poate i s-a băgat în față ceva și a semnat, sau i s-a prezentat o reducere a pedepsei dacă recunoaște, habar nu am, e foarte solicitantă o anchetă, mai ales dacă nu ai mai trecut prin ea și dacă s-a dus fără avocat acolo la secție în primă fază.

De ce nu a negat la tv e foarte simplu, că tot ce declari se poate folosi, nu e singurul om care trece printr-o cercetare judiciară poate sunt mii/zeci de mii de persoane care au probleme de clarificat cu justiția anual, cum ar fi presa să tot vină ciorchine după tine, la fiecare înfățișare ?
Deja e tracasant să te ții după un om doar ca să ai motiv să tot dai „noi imagini cu părintele cutare” de parcă e un exponat, bine măcar că s-au mai potolit apele după vreo 3 săptămâni și i-au mai dat liniște.

Poate e și supărat pe presă că la câtă audiență și materiale le-a făcut se comportă așa cu el și atunci se cufundă în izolare, cine știe.

Păcatul există în Biserică dar în grade „nepenale” după legea laică la mulți, un preot se încarcă de la spovedanie cu multe căderi și trebuie să-și decolmateze mintea, există riscul ca psihicul să se fragilizeze în timp.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.10.2022, 01:30:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Duhul desfranarii este cel mai puternic si greu de stapanit. Dupa spusele duhovnicului meu, "pana si calugarii din manastiri sunt ispititi de asa ceva", dar se lupta incontinuu impotriva desfranarii. Important este sa nu faci fapta.
Ispitele sunt cu atât mai mari cu cât te apropii de Dumnezeu, n-ar avea logică să fii lovit de ispite foarte mari pt lenevie duhovnicească, dezinteres, indiferentism.

Problema cu toate cazurile astea care apar e că bagă frica în oameni, de mănăstiri, în special de mănăstirile de călugări de pildă și așa sunt multe zone unde abia mai sunt monahi.

Dacă nu apar monahi tineri nu mai e nici entuziasm și nici posibilitate de înnoire continuuă și există risc de osificare pe tipare rigide sau chiar unele mănăstiri să devină cuiburi și refugii pt tot felul de lucruri care nu au nicio legătură cu principiul monahal.

Actualii ierarhi și stareți vor muri la un moment dat, deci viitorul Bisericii e al celor care sunt spre 40 de ani acum.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Este o lupta continua pana la moarte (cred ca la batranete dispar aceste ispite, dar cat timp esti tanar te confrunti cu asa ceva) cu duhul desfranarii.
Există și în Patericul Egiptean relatări cu un călugăr bătrân ispitit de păcatul acesta pt că l-a judecat prea aspru pe un tânăr râvnitor care fusese atacat, iar pt a se înțelepți au venit și peste el aceste ispite.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Totusi eu cred ca din cauza infranarii sexuale, se acumuleaza foarte mult testosteron, si daca nu esti sportiv sa faci ceva sa iti elimini din energie, duhul desfranarii te ataca mai repede.
Înfometare și chiar însetare, munci fizice chiar în frig, rugăciune, nu degeaba sunt folosite de călugări.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.10.2022, 18:39:25
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Mulți oameni își creează o utopie, conform căreia slujitorii Bisericii trebuie sa fie un fel de super-eroi perfecți și cuminți, ideali și fără pata. Realitatea zdrobește ca un ciocan aceasta iluzie profund absurda și brusc oamenii se scandalizează când constata ca acei slujitori sunt și ei... oameni, cu defecte și calități, cu căderi și urcușuri, profund buni sau profund înșelătorii. Și asa va fi pana la final, grâu și neghina împreună. Isus a spus asta, nu eu :) Doar un scurt gând pe aceasta tema, situația este cu mult mai profunda și complexa și am constatat ca mulți nici nu vor sa știe de ea, darămite sa ii mai și sondeze profunzimile deloc comode. Este mult mai ușor sa se mențină aparente și mituri și pana la urma peste orice strafulgerare de realitate se pune praful iar mintea umana, mereu în căutare de iluzii liniștitoare sa o ia de la capăt.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 08.10.2022, 11:46:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Mulți oameni își creează o utopie, conform căreia slujitorii Bisericii trebuie sa fie un fel de super-eroi perfecți și cuminți, ideali și fără pata. Realitatea zdrobește ca un ciocan aceasta iluzie profund absurda și brusc oamenii se scandalizează când constata ca acei slujitori sunt și ei... oameni, cu defecte și calități, cu căderi și urcușuri, profund buni sau profund înșelătorii.
Poate unii își doresc doar călugării și preoții de la nivelul duhovnicesc al anilor 90 Papacioc, Cleopa, Sofian Boghiu, adică s-au scurs doar aproape 33 de ani de atunci, nu e ca și cum ar fi trăit în secolele 3-4 ale creștinismului.

Numai că diferența între ei și cei de acum e că ei s-au călit în anii comunismului, aveau armata făcută, chiar și călugări blânzi au avut armata făcută, și nu-i aștepta un Volvo de câteva zeci de mii de euro când ieșeau din poarta autorităților care-i hăituiau.
Au mâncat și foame și frig și sete și nedreptăți și muncă fizică brută.


Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Și asa va fi pana la final, grâu și neghina împreună. Isus a spus asta, nu eu :) Doar un scurt gând pe aceasta tema, situația este cu mult mai profunda și complexa și am constatat ca mulți nici nu vor sa știe de ea, darămite sa ii mai și sondeze profunzimile deloc comode.
Problema e că dăm de multă neghină nu de altceva, parcă numai neghină e, sau zici că e 80-90% în majoritatea domeniilor.

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Este mult mai ușor sa se mențină aparente și mituri și pana la urma peste orice strafulgerare de realitate se pune praful iar mintea umana, mereu în căutare de iluzii liniștitoare sa o ia de la capăt.
Aceasta e o altă problemă și remediu ar fi ferirea de a crea imaginea mitologizantă dacă în spatele miturilor se ascund multe disonanțe cognitive, prăbușiri, atunci linistirea și limpezirea e mai bună.
Cine a creat mitul și de ce s-a angrenat în așa ceva dacă în spatele vitrinei era altceva ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.10.2022 at 11:49:11.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.10.2022, 07:40:52
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Excelent mi se pare cand oamenii Bisericii pot indruma catre ADEVAR. Nu vorbind baliverne si aiureli cum a facut-o parintele Visarion(din nefericire nu mai gasesc interviul respectiv), ci indrumand catre ADEVAR. https://www.youtube.com/channel/UCXe...CgVvA_6t1SKpbt
E greu sa iei in zi de azi o pozitie, fiindca dracii vor lucra rele.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.10.2022, 14:28:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Excelent mi se pare cand oamenii Bisericii pot indruma catre ADEVAR. Nu vorbind baliverne si aiureli cum a facut-o parintele Visarion(din nefericire nu mai gasesc interviul respectiv), ci indrumand catre ADEVAR.
Vorbesc strict referitor la comunicare: Pr Visarion a făcut și câteva lucruri bune, exemplu a susținut Referendumul pt familie și biserica lui s-a implicat activ, + conferințele ASCOR din țară în care a vorbit strict pe subiecte bisericești.
A creat o punte de dialog prin serile catehetice, de ex Mihail Neamțu și designerul Florin Dobre s-au știut de la parohia lui, nu era parohia lui deschisă spre a crea punți, probabil că nu s-ar mai fi întemeiat multe prietenii pe viață, sau căsătorii care s-au făcut acolo.

Puncte minus a fost că s-a băgat pe vaccin, a greșit, dar poate că așa erau oamenii din parohie de la el speriați, cu măști, cu vaccinuri și poate așa era linia de comunicare trinitas tv.
Alt punct minus e că a chemat-o pe Alexandra Stan într-o emisiune la trinitas și vb aia numai aberații, s-a șters acea emisiune.

Cel mai mare e că s-a dus în unele emisiuni fără binecuvântarea bisericii probabil acelea cu mondenități și cu religie tabloid unde se vb și de horoscop și de yoga și de extratereștrii și era un kitch pseudo-religios, un fel de chiloțăreală unde apărea și preotul ca o prezență bizară și marginală.

Asta e, analizând obiectiv la el e una caldă una rece, ca la mulți oameni de altfel.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
E greu sa iei in zi de azi o pozitie, fiindca dracii vor lucra rele.
E greu dar Biserica are nevoie să crească comunicatori, preoți , mireni și călugări care să comunice cu precădere la întâlniri bisericești (și în spații restrânse nu pe media comercială)

Biserica ortodoxă română are nevoie din vreo 15.000 de preoți și 10.000 de călugări plus zeci de mii de absolvenți de teologie și profi de religie măcar de 100-200 de figuri proeminente, fiecare cu un public la care au trudit pe brânci și prin aceia să poarte comunicarea în toate evenimentele fierbinți care solicită Biserica.


Ca să răspundă la toate provocările astea trebuie să-și facă ea propriile medii de comunicare și televiziune și oamenii de bună credință să se poată informa dintr-un mediu curat.

Din păcate dacă scriem pe o foaie toate numele de teologi preoți, călugări, mireni, nu trecem de 30-40 de misionari bisericești cunoscuți la nivel de țară și diaspora.

Deci dacă adunăm începând cu Danion Vasil, pr Nicolae Tănase, pr Constantin Coman etc o să vezi că nu depășim 30-40 de oameni din câteva milioane de ortodocși practicanți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.10.2022, 17:58:53
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E greu dar Biserica are nevoie să crească comunicatori, preoți , mireni și călugări care să comunice cu precădere la întâlniri bisericești (și în spații restrânse nu pe media comercială)

Biserica ortodoxă română are nevoie din vreo 15.000 de preoți și 10.000 de călugări plus zeci de mii de absolvenți de teologie și profi de religie măcar de 100-200 de figuri proeminente, fiecare cu un public la care au trudit pe brânci și prin aceia să poarte comunicarea în toate evenimentele fierbinți care solicită Biserica.


Ca să răspundă la toate provocările astea trebuie să-și facă ea propriile medii de comunicare și televiziune și oamenii de bună credință să se poată informa dintr-un mediu curat.

Din păcate dacă scriem pe o foaie toate numele de teologi preoți, călugări, mireni, nu trecem de 30-40 de misionari bisericești cunoscuți la nivel de țară și diaspora.

Deci dacă adunăm începând cu Danion Vasil, pr Nicolae Tănase, pr Constantin Coman etc o să vezi că nu depășim 30-40 de oameni din câteva milioane de ortodocși practicanți.
Vezi ca ordinea nu ii buna. Eu o vad asa: incepand cu PS Ambrozie epsicopul Giurgiului, pr. Nicolae Tanase, pr. Calistrat Chifan, pr. Pimen Vlad, Gheorghe Becali(el a zis direct vaccinul e lepadare nu sa ascuns),pr. Constantin Coman etc.
Si fiecare dintre noi putem marturisi, cum ar fi cazul tau de ex cand puteai copia si link-ul pus de O chilie athonita, daca tot m-ai citat pe mine. https://www.youtube.com/channel/UCXe...CgVvA_6t1SKpbt
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.10.2022, 20:20:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Vezi ca ordinea nu ii buna. Eu o vad asa: incepand cu PS Ambrozie epsicopul Giurgiului, pr. Nicolae Tanase, pr. Calistrat Chifan, pr. Pimen Vlad, Gheorghe Becali(el a zis direct vaccinul e lepadare nu sa ascuns),pr. Constantin Coman etc.
Becali nu e luat în serios, e perceput ca un om neserios, cel puțin așa e prezentat chiar și de ziarele sportive ca un om care duce în derizoriu anumite subiecte.

Pr Coman a fost pro vaccinare, a zis chiar el într-o conferință de anul acesta că un monah grec cu care avea o colaborare l-a certat pe tema asta și a făcut eforturi să reia colaborarea, dar comunicarea lui pe tema familiei e destul de bună plus ce a făcut traducerea Patericului, vezi a avut și el probleme deși în Grecia s-au amenințat de către ierarhi preoții dacă nu iau serul.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Si fiecare dintre noi putem marturisi, cum ar fi cazul tau de ex cand puteai copia si link-ul pus de O chilie athonita, daca tot m-ai citat pe mine. https://www.youtube.com/channel/UCXe...CgVvA_6t1SKpbt
N-am reușit să intru la primul comment pe link, abia acum am văzut, eu dacă vb multe chestii de genul nu prea sunt luat în serios, unii s-au vaccinat sub presiune că s-au făcut ședințe la locul de muncă că sunt dați afară, se făceau tot felul de liste, se punea presiune pe grupuri de wattsapp, dacă nu era Simion atunci să se filmeze pe la comisii în Parlament cu live-uri care aveau 10.000 de oameni per secundă plus protestul acela probabil că se băga o formă de vaccinare obligatorie, în Bulgaria cred că s-a băgat, în Ungaria s-a băgat.

Cât e de detestat sau de urât omul chiar din interiorul taberei suveraniste, pe cât e de demonizat, dacă nu era presiunea AUR în Parlament se băga vaccinare obligatorie și chiar și cei care au rezistat ar fi trebuit să conteste prin judecăți decizia de concediere și poate le venea peste ani de zile o soluție.

Deci indirect tot eu te-am ajutat și cu asta pt că în 6 Decembrie 2020, Duminica de Sfântul Nicolae, am avut curaj să ies din casă și să dau cu ștampila pe ei, deși presa ticăloșită pe evz îi dădea PMP-ul lui Băsescu la 5% și pe ei la 4%, iar PMP a luat doar 300k de voturi.

Dacă voturile alea mergeau măcar jumătate spre AUR, alta era configurația puterii în Parlament și poate se blocau mai multe lucruri nocive votate de PSD-PNL și să nu uităm PNRR-ul făcut de Ludovic Orban-USR la U.E. prin care s-au angajat să mărească impozitul pe proprietate privată și o să avem impozite cumulate încă o dată pe cât valorează locuințele în 10-20 de ani în acest ritm, mulți sunt în riscul de a ajunge pe stradă că nu vor putea plăti impozite și facturi la utilități.

Câți n-au stat și la votul acela de frică în case, de frica contaminării, au votat cei mai puțini după revoluție, dacă nu era o mână de „nebuni” frumoși victoria lor era totală, pmp se înțelegea la tot cu ei, aia am vrut să subliniez că nu lătrăii și nu simandicoșii sau închipuiții scriu istorie, ci oamenii mobilizați care nu se lasă influențați de mălinboți și alte personaje puse să te descurajeze să nu votezi decât culoarele lor USR, pe așazisa dreaptă și PNL-PSD pe linia FSN.

Mie Referendumul pt familie sau ora de religie în școală mi se par mai importante decât discuțiile despre măști șamd, chiar dacă m-am ferit de vaccin, astea sanitare mi se par teme care vor dispărea pt că falimentează bugete și nu vor fi la infinit, dar Teologia Morală a Bisericii cu atâtea familii care se despart sau în care se suferă în tăcere sau care nu se mai formează, tineri care nu se mai căsătoresc, copii care nu se mai nasc, iarnă demografică, depopulare, moartea unei civilizații până la urmă sunt mult mai grave.

Poate greșesc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.10.2022 at 20:22:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare