Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 12.03.2013, 18:52:21
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
dar (si) prin cine? doar ei sunt hirotonisiti, prin punerea mainilor...
Vrei sa spui ca nu ai intalnit preoti in prezenta carora ramaneai rece, precum in fata unui ... perceptor?
Fapte 2:
"38.Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39.Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. "
Fapte 5
41.Iar ei au plecat din fața sinedriului, bucurându-se că s-au învrednicit, pentru numele Lui, să sufere ocară.

Toti preotii care nu sufera ocara pentru haina ce o poarta, care intorc defaimarea celor ce-i defaima, care nu se "autosesizeaza" cand se predica o erezie, sau cand este adusa o hula la adresa Sfinteniei si Evangheliei, fie din lasitate, fie din alt interes lumesc, un astfel de preot este parasit de har. Daca se va pocai, il va putea redobandi. Daca nu se va pocai, atunci se va raci credinta din el, si va deveni precum am descris mai sus... ca un perceptor.

Fiind eu in Atos, impreuna cu un gheronda grec, dupa slujba obisnuiam sa facem metanii, dar intr-una din zile eu nu am mai facut metanii. Batranu-l m-a indemnat sa fac, iar eu am intrebat "de ce?". Atunci batranul mi-a raspuns ca trebuiesc facute metanii cand se intoneaza cutare cantare. Eu i-am raspuns ca in crestinism nu exista "trebuie!" sau "nu trebuie!", ci numai "am drag" sau "nu am drag". Te las pe tine sa-L rogi pe Dumnezeu ca sa-ti descopere, ce-a spus batranul mai departe. Iar daca vei avea credinta, ti se va descoperi, caci toate sunt cu putinta celui ce crede.

p.s. Este necesar sa nu confundam botezul si marturisirea crestina intr-o perioada in care "a fi preot crestin" = "a fi hrana pentru lei", cu botezul si marturisirea dintr-o vreme in care "a fi preot crestin" = a avea o parohie grasa. Mie imi pare ca ar fi vorba de doua chestiuni mai degraba opuse decat similare.

Last edited by leonte; 12.03.2013 at 19:04:41.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 09.04.2013, 13:33:08
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Vrei sa spui ca nu ai intalnit preoti in prezenta carora ramaneai rece, precum in fata unui ... perceptor?
Fapte 2:
"38.Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39.Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. "
Fapte 5
41.Iar ei au plecat din fața sinedriului, bucurându-se că s-au învrednicit, pentru numele Lui, să sufere ocară.

Toti preotii care nu sufera ocara pentru haina ce o poarta, care intorc defaimarea celor ce-i defaima, care nu se "autosesizeaza" cand se predica o erezie, sau cand este adusa o hula la adresa Sfinteniei si Evangheliei, fie din lasitate, fie din alt interes lumesc, un astfel de preot este parasit de har. Daca se va pocai, il va putea redobandi. Daca nu se va pocai, atunci se va raci credinta din el, si va deveni precum am descris mai sus... ca un perceptor.

Fiind eu in Atos, impreuna cu un gheronda grec, dupa slujba obisnuiam sa facem metanii, dar intr-una din zile eu nu am mai facut metanii. Batranu-l m-a indemnat sa fac, iar eu am intrebat "de ce?". Atunci batranul mi-a raspuns ca trebuiesc facute metanii cand se intoneaza cutare cantare. Eu i-am raspuns ca in crestinism nu exista "trebuie!" sau "nu trebuie!", ci numai "am drag" sau "nu am drag". Te las pe tine sa-L rogi pe Dumnezeu ca sa-ti descopere, ce-a spus batranul mai departe. Iar daca vei avea credinta, ti se va descoperi, caci toate sunt cu putinta celui ce crede.

p.s. Este necesar sa nu confundam botezul si marturisirea crestina intr-o perioada in care "a fi preot crestin" = "a fi hrana pentru lei", cu botezul si marturisirea dintr-o vreme in care "a fi preot crestin" = a avea o parohie grasa. Mie imi pare ca ar fi vorba de doua chestiuni mai degraba opuse decat similare.
Adinc ati exprimat-o. Da, aceasta este esenta problemei, oriunde exista o credinta institutionalizata, care a iesit de prea multa vreme din tunelul persecutiilor.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 10.04.2013, 12:45:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine m-a pus pe ganduri reactia BOR cu privire la recenta propunere a domnului Cernea,cu privire la renuntarea finantarii cultelor de la bugetul de stat.Nu propunerea in sine m-a preocupat pt ca initiatorul,ca orice politician de apartament,cum bine a sesizat cineva,isi reactualizeaza periodic,prin actiuni de acest gen,publicul-target pe care si-a construit meteorica si conjucturala ascensiunea.Cum s-ar spune face parte din regulile jocului politic nerecomandate idealistilor,mai ales cand nu ai cum sa te afirmi prin alt gen de initiative notabile,o caracteristica a partidelor minuscule si care graviteaza in jurul unui curent de opinie mai mult sau mai putin reprezentativ.Pe scurt domnul Cernea bate fierul cat este cald pt dumnealui mai ales ca peste fantomaticele initiative ecologiste s-a pus praful inexistentei.Insa aceste aspecte nu scuza cu nimic atitudinea de contabili suparati ca li-se baga cineva in conturile de cheltuieli a anumitor oameni din BOR.Mai grav ii dau apa la moara chiar initiatorului.Ca unul complet neutru de polemica as fi de parerea ca parintele Stoica,purtatorul de cuvant,sau cine compune comunicatele,poate lejer castiga orice concurs de antipatie si chiar putina aroganta,insa fiecare stie mai bine ce imagine doreste sa serveasca publicului.Intr-o nota de umor cred ca Parintii din vechime ar fi putut fi foarte mirati de spiritul pragmatic in domeniu fiscal de care dau dovada unuii dintre urmasi lor.Ce m-a mirat a fost ocazia rarisima pierduta de BOR de a da o lectie acestui gen de abordare.

Ar fi putut spune: ,,Bine domnule Cernea,uite,noi BOR,va invitam sa veniti personal sa vedeti in ce investim banii,actiunile umanitare si restul activitatilor.Sa mergeti cu noi sa vedeti orfani,copii cu dezabilitati si boli,batrani,cantine,preoti anonimi care isi dedica viata slujirii lui Dumnezeu.Sa vizitati macar si manastirile,sa stati de vorba cu calugari si maicute,sa va spuna si dansii realitati pe care poate nu le stiti.Nu va cerem decat sa veniti sa vedeti cu ochii dvs,nu avem nimic de ascuns."

Adica nu o replica pe sistem ,,ba nu te baga in banii nostrii"ci ,,vino sa vezi cu ochii tai".In alta ordine de idei nu va faceti griji,politicienii autohtoni nu vor vota never ever o asemenea propunere nu neaparat din spirit crestin(care ar sucomba instantaneu in fata realitatii contrare a actiunilor lor zilnice)ci din alte motive,aplicabile in perioada de chef,veselie,mici,bere si stampile electorale.Ca doar nu-s nebuni sa dea foc la caruta in care,cu mic cu mare,toti au ceva de rontait :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 10.04.2013 at 12:47:29.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 27.02.2015, 08:13:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Părintele Calistrat, de la mănăstirea Vlădiceni (Iasi)

"Bisericile noastre creștine sunt pline de Partidul Babelor Conservatoare"

https://www.youtube.com/watch?v=W6x26DrQHqs
Reply With Quote
  #415  
Vechi 27.02.2015, 08:43:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ce predica frumoasa!!!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 27.02.2015, 08:49:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
"Bisericile noastre creștine sunt pline de Partidul Babelor Conservatoare"

https://www.youtube.com/watch?v=W6x26DrQHqs
Superb :)
Il indragesc tare pe parintele asta cu accent moldovian :)

Stii ce-mi place la preotii ortodocsi si Sf.Parinti? Ca desi sunt foarte morali si oameni seriosi,adanci (nu superficiali) cand vine vb de umor,au un umor foarte sanatos,puternic :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 28.02.2015, 23:36:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici lui parintelui Calistrat nu-i place de ,,babele conservatoare", nici ,,babelor conservatoare" de tot ce predica dumnealui.

Am mers azi intr-un oras din provincie. Fusesem invitata la un parastas si am decis sa duc si pentru adormitii mei o coliva, un pomelnic si cateva pachete. Scria ,,sambata mortilor" in calendar, asa ca nu m-am gandit ca fac ceva nepotrivit. Persoana care ma invitase a trecut un singur nume pe pomelnic si cred ca asa au facut toti cei din biserica, deoarece nu au fost pomenite decat cateva nume. Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 28.02.2015, 23:45:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cate pagini?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 28.02.2015, 23:49:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.
https://www.youtube.com/watch?v=R7Oe-dQD9rQ
Reply With Quote
  #420  
Vechi 01.03.2015, 00:16:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Te grabisi sa-mi dai raspuns. Eu astept sa-mi raspunda un ortodox.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00