Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1341  
Vechi 27.07.2016, 20:02:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Spunem același lucru,.
Sfinții Părinți spun că Dumnezeu, în persoana Duhului Sfânt, este OMNIPREZENT, iar tu continui să susții că Duhul Sfânt intră în ANUMITE animale și obiecte.

Cum ți se pare ție că "spuneți același lucru", e de mirare.....

Ia spune, Emiliane, Duhul Sfânt este sau nu este omniprezent ?

Și nu mai trișa, încercând să tragi discuția spre controversa palamită, pentru că afirmațiile tale nu erau despre har, ci despre DUHUL SFÂNT.

Deci, încă o dată: Duhul Sfânt, care este Dumnezeu, este omniprezent, sau "intră și iese" din anumite animale sau obiecte ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 27.07.2016 at 20:11:54.
Reply With Quote
  #1342  
Vechi 27.07.2016, 20:17:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sfinții Părinți spun că Dumnezeu, în persoana Duhului Sfânt, este OMNIPREZENT, iar tu continui să susții că Duhul Sfânt intră în ANUMITE animale și obiecte.

Cum ți se pare ție că "spuneți același lucru", e de mirare.....

Ia spune, Emiliane, Duhul Sfânt este sau nu este omniprezent ?

Și nu mai trișa, încercând să tragi discuția spre controversa palamită, pentru că afirmațiile tale nu erau despre har, ci despre DUHUL SFÂNT.

Deci, încă o dată: Duhul Sfânt, care este Dumnezeu, este omniprezent, sau "intră și iese" din anumite animale sau obiecte ?
Omniprezent este Duhul Sfânt este și în animale și obiecte, cum este și oameni. Da, așa este. N-am spus altceva. Doar că până acum, n-am vorbit de omniprezență.

Vorbeam până acum că se manifestă în oameni, animale, obiecte. Dacă are un scop mântuitor cu cineva sau ceva.

Nu peste toți, nu oriunde, nu oricând. Fiindcă nu toți oamenii sunt îndumnezeiți, nu toate animalele vorbesc și nu toate obiectele fac minuni în Duhul Sfânt, pentru cei ce cred.

N-am trișat cu nimic. Iar ce învață Sfântul Grigorie Palama, nu e controversă, e Adevărul.

Susțin ce am spus până acum, la fel ce spun Sfinții Părinți. Nu am mințit, ci am mărturisit.

Rușinează-te de nebuniile în care ești !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.07.2016 at 20:23:40.
Reply With Quote
  #1343  
Vechi 27.07.2016, 20:25:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Uite că începi să înțelegi. Bravo. Înseamnă că este speranță și pentru tine, chiar dacă nu ți-ai mărturisit bărbătește greșeala ci continui să minți (pentru că niciodată n-ai spus că Duhul Sfânt se manifestă, ci ai spus în permanență că "INTRĂ").

Totuși, e bine că ai devenit, măcar, conștient de greșeală, chiar dacă nu ți-o asumi.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 27.07.2016 at 20:30:26.
Reply With Quote
  #1344  
Vechi 27.07.2016, 20:27:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu am greșit cu nimic, oricât de mulți te agiți tu cu litere îngroșate și litere majuscule, doar că nu mai înțeles tu, fiind în ereziile Apusului. Mă mir că ai înțeles ceva, până la urmă. Slavă Domnului.

Dar frăția ta, cu mila Domnului, când o să înțelegi că franco-latinii "romano-catolicii" sunt în erezie, la fel ca protestanții și neo-protestanții, să când ai să lepezi ereziile și-ai să devi creștin ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.07.2016 at 20:35:45.
Reply With Quote
  #1345  
Vechi 27.07.2016, 20:32:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar tu cu mila Domnului, când o să înțelegi că franco-latinii "romano-catolicii" sunt în erezie, la fel ca protestanții și neo-protestanții, să când ai să lepezi ereziile și-ai să devi creștin ?
Deocamdată, se pare că un romano-catolic a putut să te ajute să conștientizezi ce erezie susțineai și să te ajute să te corectezi. Așa că......
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1346  
Vechi 27.07.2016, 20:37:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Primatu papal, infailibilitatea, transubstanțialitatea, filioqve, purgatoriul, indulgențele, și multe altele, când te lepezi de ele ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1347  
Vechi 27.07.2016, 21:02:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu schimba subiectul, e o dovadă de lașitate și nu se potrivește unui creștin. Fii bărbat.

Discuția era despre erezia susținută de tine, cum că Sfântul Duh intră (intră, nu se manifestă) în obiecte și în ființe, în icoane și în măgari.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 27.07.2016 at 21:06:40.
Reply With Quote
  #1348  
Vechi 27.07.2016, 21:08:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Pentru mine "intră" este sinonim cu "se manifestă". Tu când intri întro cameră, acolo te manifești, bei apă, ceai, citești, etc. Înainte să fi intrat acolo, nu puteai să te manifești acolo, că nu erai acolo, e simplu.

Dar când se aduce în dialog omniprezența, "intră" e automat înlocuit cu "se manifestă", ca să fie mai ușor înțeleasă omniprezența.

Deci fi și tu bărbat spune-mi când lepezi primatu papal, infailibilitatea, transubstanțialitatea, filioqve, purgatoriul, indulgențele, și multe altele, când te lepezi de ele ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1349  
Vechi 27.07.2016, 21:23:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pentru mine "intră" este sinonim cu "se manifestă".
O fi pentru tine... În special după ce ți s-a demonstrat că susții erezii.

Pentru restul oamenilor de pe forum, e evident că ai dat-o întoarsă și încerci să faci jocuri de cuvinte, neavând curajul să recunoști că ai greșit.


"ĂĂĂ, da, am scris că era verde, dar pentru mine verde este sinonim cu roz"...

"Ăăăă, da, am scris că merge, dar pentru mine merge este sinonim cu zugrăvește"...
Și așa mai departe.

Cât de greu o fi pentru un creștin adevărat să recunoască că a greșit ?!!!!!!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 27.07.2016 at 21:32:28.
Reply With Quote
  #1350  
Vechi 27.07.2016, 21:52:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mihai... greu cu tine... da greșesc în multe părți, că nu mă rog suficient, că nu înmulțesc virtuțiile suficient, și alte ticăloșii fac, dar aici, despre har și Duhul Sfânt, nu am greșit.

Da, ai ajutat Biserica, ai arătat două citate minunate din Sfinții Părinți, îți mulțumesc sincer, dar trebuie să înțelegi și diferența dintre intrat și manifestat, când ne raportăm sau nu la omniprezență. Și mai ales niciodată să nu spui că harul și energiile și darurile Duhului Sfânt sunt create, cum spun ereticii din Apus.

Iartă-mă, te rog dacă consideri că ți-am greșit și dacă vrei și poți, te rog, îmi doresc să răspunzi dacă și când lepezi ereziile franco-latine din Apusul căzut ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.07.2016 at 21:57:14.
Reply With Quote
Răspunde