Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.02.2010, 18:19:23
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Problema mea e ca de fapt ca problemele bisericii sunt mai importante decat cele ale enoriasilor.
Conform datelor furnizate de Sinodul BOR agentiei Basilica, in Biserica ortodoxa au avut loc peste 100 de mii de inmormantari in anul 2009, cati nu si-or fi putut plati taxele dintre acestia? ma gandesc ca multi? cati nu au fost inmormantati si lasati la suprafata? niciunul
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.02.2010, 19:07:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Fratia ta, insusi Dumnezeu a randuit in Legea cea veche ca preotilor sa li se dea parte din zeciuieli.Si preotul are nevoie sa manance, si el e om.Si ca peste tot nu poti cumpara nimic fara bani.Desigur nu mi se pare normal ca preotul sa nu oficieze de exemplu inmormantari sau alte cele daca nu sunt bani.Personal nu prea am auzit de asa ceva si cred ca se acorda si fara bani aceste servicii.De ceea ce vorbesti dumneata eu nu prea am auzit.Trebuie tinut insa cont ca Biserica face parte din lume, si are si ea cheltuielile ei iar preotii au si ei nevoie de salarizare, caci sunt si ei oameni.Cum ai vrea sa traiasca fara bani?Poate trai omu fara bani?Nu putem rupe Biserica complet de lumea materiala, caci ea e materiala, organ al mantuirii lumii materiale, casa a lui Dumnezeu si anticamera a Imparatiei Cerurilor.Si ca orice institutie lumeasca are indatoririle si cheltuielile sale : nu cred ca ar da bine ca acestea sa nu fie achitate.De aceia si Hristos a dat dajdie cezarului si a invatat pe oameni sa dea cele ce sunt ale cezarului, cezarului.Deocamdata nu suntem fiinte total spirituale, si de aceia avem nevoie si cele materiale, caci si noi suntem materiali nu numai spirituali.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.02.2010, 19:40:08
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Fratia ta, insusi Dumnezeu a randuit in Legea cea veche ca preotilor sa li se dea parte din zeciuieli.Si preotul are nevoie sa manance, si el e om.Si ca peste tot nu poti cumpara nimic fara bani.Desigur nu mi se pare normal ca preotul sa nu oficieze de exemplu inmormantari sau alte cele daca nu sunt bani.Personal nu prea am auzit de asa ceva si cred ca se acorda si fara bani aceste servicii.De ceea ce vorbesti dumneata eu nu prea am auzit.Trebuie tinut insa cont ca Biserica face parte din lume, si are si ea cheltuielile ei iar preotii au si ei nevoie de salarizare, caci sunt si ei oameni.Cum ai vrea sa traiasca fara bani?Poate trai omu fara bani?Nu putem rupe Biserica complet de lumea materiala, caci ea e materiala, organ al mantuirii lumii materiale, casa a lui Dumnezeu si anticamera a Imparatiei Cerurilor.Si ca orice institutie lumeasca are indatoririle si cheltuielile sale : nu cred ca ar da bine ca acestea sa nu fie achitate.De aceia si Hristos a dat dajdie cezarului si a invatat pe oameni sa dea cele ce sunt ale cezarului, cezarului.Deocamdata nu suntem fiinte total spirituale, si de aceia avem nevoie si cele materiale, caci si noi suntem materiali nu numai spirituali.
Eu din cate am vazut si din cate am auzit despre preoti,majoritatea (nu toti) erau materialisti. Poate n-am vazut si auzit destule. Si sper din tot sufletul sa fie asa si nu se fi degradat lucrurile chiar in halul pe care il vad eu. Sper ca ce ziceti voi sa fie adevarat si ca toata lumea are acces la toate serviciile bisericesti.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.02.2010, 20:03:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Eu din cate am vazut si din cate am auzit despre preoti,majoritatea (nu toti) erau materialisti. Poate n-am vazut si auzit destule. Si sper din tot sufletul sa fie asa si nu se fi degradat lucrurile chiar in halul pe care il vad eu. Sper ca ce ziceti voi sa fie adevarat si ca toata lumea are acces la toate serviciile bisericesti.
Cate nu se zic despre preoti si despre Biserica... unele mai mult sau altele mai putin adevarate;
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.02.2010, 21:02:08
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Pentru mine astea sunt egale cu 0. Conteaza ce simt eu in biserica si nu ce vad in biserica. Daca as sta in frig si m-as ruga la lumina lumanarii mi-ar placea mai mult.

Chiar?Ce simti tu in Biserica de esti in stare sa renunti atat de usor la ea???Ce stii tu despre sfintele taine de indraznesti sa il judeci si sa il parasesti pe Hristos pentru "pacatele" oamenilor???( preotii sunt si ei oameni, au si ei nevoi, ca si tine, familie, copii......si chiar daca gresesc, si unii gresesc facand o afacere din cea ce trebuie sa fie vocatie.....pentru pacatele lor ei raspund in fata dreptului judecator)
Iata moartea va veni si iti va rapi sufletul.....si vei ajunge in fata Judecatorului Ceresc......de ale cui pacate crezi ca vei raspunde? De ale preotului sau de ale tale?Nu sari din corabie ca nu e bun Carmaciul.........caci s-ar putea s ate inneci ............Hristos s-a rastignit pentru noi pacatosii si ne asteapta in Sfanta Biserica , prezent fiind in Sfanta euharistie............Vii tu catre el sau ii intorci spatele cum au facut si evreii?Il vei rastigni si tu oare pentru o vina pe care nu o are el????
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.02.2010, 22:05:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Am uitat de treaba asta. Inca un lucru care imi sustine argumentele. Pai complet e : “Dati Cezarului ce este al Cezarului si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu”. Sa inteleg ca plata care o dam preotului este de fapt un dar pentru Cezar?
iar le amesteci si faci o varza. ti-am mai explicat si eu si altii cum sta treaba cu administrarea unei biserici. acum zi si tu (stand stramb si judecand drept): facturile, ale cui crezi tu ca sunt, ale lui Dumnezeu sau ale Cezarului?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.02.2010, 22:23:25
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Eu din cate am vazut si din cate am auzit despre preoti,majoritatea (nu toti) erau materialisti. Poate n-am vazut si auzit destule. Si sper din tot sufletul sa fie asa si nu se fi degradat lucrurile chiar in halul pe care il vad eu. Sper ca ce ziceti voi sa fie adevarat si ca toata lumea are acces la toate serviciile bisericesti.
dumneata prestezi vreun serviciu? si pretinzi sa fii remunerat sau o faci gratis? esti multumit cu leafa?sau crezi ca muncesti mai munlt decat te remunereaza? iata cateva intrebari pe care sa ti le pui inainte de a judeca sau a te indigna la adresa pretului mantuirii. vrei sa stii preturile pe mantuire la sectari? te informaz eu sunt mai mici ca la ortodoxi numai 10 procente di tot ce castigi fara lumanari ca nau fara pomelnice caci nu au .asa ca mai gandestete inainte de a ridica piatra impotriva bisericii ortodoxe
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.02.2010, 22:48:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Banii aceia pe care noi ne zgarcim adesea sa ii dam la biserica... ca mai toti dam 1 leu la pomelnice, asa-i? si alt leu pe 2 lumanari... ei bine, banii aceia de unde ne vin noua?! Tot Dumnezeu ni-i da si pe aia, multi, putini, cati ii avem. o sa zicem ca ii castigam cinstit, cu munca grea, prost remunerata.... dar daca nu ne-ar da Dumnezeu sanatate si putere sa mergem la serviciu, daca nu ar avea grija de noi in fiecare clipa, nu am mai avea nici para chioara...
Si atunci, cum ramane cu ce se canta la Liturghie: "Ale Tale dintru ale Tale, Tie-Ti aducem de toate si pentru toate..."? Ce-i aducem noi lui Dumnezeu? Sa nu ne asemanam lucratorilor celor rai, carora li s-a cerut partea lor de roade, dar crezand ca totul li se cuvenea, i-au alungat si ucis pe slujitorii Stapanului viei, apoi I-au ucis Insusi Fiul....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.02.2010, 23:03:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Ale Tale dintru ale Tale, Tie-Ti aducem de toate si pentru toate..."? Ce-i aducem noi lui Dumnezeu? Sa nu ne asemanam lucratorilor celor rai, ....

Amin! adevar ai grait
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.02.2010, 23:05:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Banii aceia pe care noi ne zgarcim adesea sa ii dam la biserica... ca mai toti dam 1 leu la pomelnice, asa-i? si alt leu pe 2 lumanari... ei bine, banii aceia de unde ne vin noua?! Tot Dumnezeu ni-i da si pe aia, multi, putini, cati ii avem. o sa zicem ca ii castigam cinstit, cu munca grea, prost remunerata.... dar daca nu ne-ar da Dumnezeu sanatate si putere sa mergem la serviciu, daca nu ar avea grija de noi in fiecare clipa, nu am mai avea nici para chioara...
Si atunci, cum ramane cu ce se canta la Liturghie: "Ale Tale dintru ale Tale, Tie-Ti aducem de toate si pentru toate..."? Ce-i aducem noi lui Dumnezeu? Sa nu ne asemanam lucratorilor celor rai, carora li s-a cerut partea lor de roade, dar crezand ca totul li se cuvenea, i-au alungat si ucis pe slujitorii Stapanului viei, apoi I-au ucis Insusi Fiul....
Foarte frumos Glykys....mare dreptate ai!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Ajutor la domiciliu(vis-a-vis de Circ) contra cost Alina-Ana_Truta Stiri, actualitati, anunturi 0 24.04.2008 13:56:47
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23