Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 12.01.2010, 01:12:30
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
crezi ca e vreun interes de tip "control mondial" la mijloc?
Nu cred. Cei mai multi sunt pur si simplu creduli, oameni care cauta cu disperare ceva in care sa creada. Mai exista si o minoritate care profita de cei multi si vand retete sau aparate minune pentru autovindecare, bioenergii si alte treburi asemanatoare.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #602  
Vechi 12.01.2010, 09:14:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
:)) nu-i doar atat.
dar pe aproape :)
http://www.eurekalert.org/pub_releas...-lai053105.php
  #603  
Vechi 12.01.2010, 09:28:50
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Pentru ,,ateul cel rau''. Sunt sigur ca mai devreme sau mai tarziu iti vei schimba parerea si vei crede !! E doar o chestiune de timp !! Sa dea Domnul ca aceasta lumina sa vina cat mai repede !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #604  
Vechi 12.01.2010, 09:41:38
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit Intrebari pt ateu / atei

Acum raspune-mi si mie ateule:

1. Ce faci daca gasesti intr-o noapte, pe intuneric o gentuta cu un ipod, si un portofel care are 2000 Lire si un act de identitate.

2. Ce faci daca ceri o asigurare la masina pe 6 luni, o platesti si vezi ca pe hartie au trecut 1 an.

3. Ce faci daca esti esti primar, si moare cineva care sta intr-o casa nationalizata avand copiii, iar consilierii te consiliaza sa o iei tu pe mai nimic.

4. Ce faci daca ai fi pilot de vanatoare, romania ar avea cum de altfel are 3 avioane si am fi atacati de rusi cu 50 de avioane. Ai fi dispus ca sa fi unul din cei 3 care se ridica in aer?
  #605  
Vechi 12.01.2010, 09:56:40
PacatPacatPacat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit banat? pacat

nu am incalcat nici o regula a forumului. nu am jignit, dimpotriva, mi-am exprimat aprobarea pentru ce se-ntimpla aici, o discutie libera. ma-ndoiesc ca aveti un numar limitat de locuri de atei, iar posturile sint deja ocupate. nu aveti nici un motiv sa ma banati.
in plus, dumnezeu ne iubeste si ne primeste cu bratele deschise pe toti, indiferent cit de diversi sintem, nu?

acum, la subiect, c-am promis sa-i dau o mina de ajutor AteuluiCelRau cind si daca ma nimeresc pe-aici.
bmadalin? ce conteaza ce-as face ca ateu? vrei sa demonstrezi tuturor pe baza asta ca nu am reguli morale pentru ca nu am religie pe care sa le bazez? regulile morale nu sint bazate pe religie/credinta/biblie, ele vin de la un creier echilibrat si educat, si de la o personalitate cultivata, de la intelegere, dragoste si lipsa fricii, a constringerilor.
nu frica de dumnezeu ma impiedica sa nu fur, sa nu insel, si sa nu fac rau. respect aceste reguli pentru ca asa simt, ca fiinta care judeca, pentru ca astfel ma simt linistit si impacat, asa cum oamenii au procedat dintotdeauna, chiar de pina sa se formuleze religii. iar daca tu ai face-o pentru c-asa a zis dumnezeu, si ca sa ajungi in rai, ai fi un ipocrit.

ma opresc aici, ca sa nu adaug ca dogmele prost intelese si aplicate, imbratisate doar din necesitatea unui cod de reguli si neadaptate la realitatea in continua schimbare, pot face chiar mai mult rau decit insasi lipsa de moralitate.

Last edited by PacatPacatPacat; 12.01.2010 at 10:21:54. Motiv: pentru a fi pe topic
  #606  
Vechi 12.01.2010, 10:00:09
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
ca si concluzie a mea, tot ceea ce nu este in Dumnezeu, este trecator, dar Dumnezeu este dragostea care nu cunoate moartea.
  #607  
Vechi 12.01.2010, 10:02:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Acum raspune-mi si mie ateule:

1. Ce faci daca gasesti intr-o noapte, pe intuneric o gentuta cu un ipod, si un portofel care are 2000 Lire si un act de identitate.

2. Ce faci daca ceri o asigurare la masina pe 6 luni, o platesti si vezi ca pe hartie au trecut 1 an.

3. Ce faci daca esti esti primar, si moare cineva care sta intr-o casa nationalizata avand copiii, iar consilierii te consiliaza sa o iei tu pe mai nimic.

4. Ce faci daca ai fi pilot de vanatoare, romania ar avea cum de altfel are 3 avioane si am fi atacati de rusi cu 50 de avioane. Ai fi dispus ca sa fi unul din cei 3 care se ridica in aer?
Nu exista o formula unica de raspuns, fiecare ateu gindeste altfel in acest tip de intrebari, mai ales ca fiecare e liber si fara constringeri. Te asigur insa ca raspunsurile, in general, nu iti vor fi pe plac.
  #608  
Vechi 12.01.2010, 10:03:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
ca si concluzie a mea, tot ceea ce nu este in Dumnezeu, este trecator, dar Dumnezeu este dragostea care nu cunoate moartea.
eu credeam ca Dzeu reprezinta tot ceea ce exista
  #609  
Vechi 12.01.2010, 10:10:41
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
eu credeam ca Dzeu reprezinta tot ceea ce exista
Tot ce este bun...
  #610  
Vechi 12.01.2010, 10:53:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Tot ce este bun...
omniprezent, omniscient, iti spun ceva?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58